Jump to content
IGNORED

Istorijat F1


alpiner

Recommended Posts

Kao licnosti su uglavnom svi isprane korporativne igracke bez svojeg ja.
meni je ovo jako bitno, zato i ne pratim pažljivo poslednjih godina. pravo da vam kažem, meni je tu jedino kimi vozač, u smislu u kome su vozači nekad bili, ovi iz 80-ih i skoro celih 90-ih. eventualno još vettel. mislim, kad vidim jednog masu u ferariju, zgadi mi se formula. ovi ostali su upravljači bolidima, sa kalkulatorom u rukama. da ne pričamo mnogo o ludilu 80-ih, to je nedostižno, pogledajte samo vozače iz 90-ih, mladjeg hila, šumija, hakinena, pa i mladjeg vilneva, onog ludog irca edija irvajna, ma svi su bili pravi. sve šofer do šofera. jebo ovo danas. možda bude uzbudljivo sa rezultatske strane, ali nema onog *nečeg* što je krasilo ranije generacije. blood, sweat and tears. naravno, nije sve do vozača, i pravila su otišla u kurac, sva ta drkanja sa gumama, kersovima, rdsovima, kurac palac...evo ga onaj overtejk iz belgijske banje. nije bio ni de la rosa ni diniz, već nesrećni zonta.http://www.youtube.com/watch?v=-eE3gCy5zvMznaš kad ćeš to danas da vidiš... a ja meklarenaš stari... Edited by MocaVukotic
Link to comment

Apropo te konstatacije o kalkulatorima u rukama, trenutno mi je Button najbljutaviji vozac u karavanu. Covek od prvog do zadnjem kruga vozi svoju trku, neki paralelan univerzum, ne brani poziciju, ne pokusava obilazenja, taktika, taktika i samo taktika. Prosto uzivam u svakom obilazenju doticnog od strane Pereza koji vozi istu takvu kantu al bar ostavi srce na pisti. Jebala ga i trka i bodic/dva koja ce usparati sa cuvanjem guma. Naravno da mi je jasna pozadina svega toga, ali mi je jajarenje najgore i siguran sam da ima vozaca koji bi na njegovom mestu ipak uneli malo zivota u to sediste. Ima ih jos koji naginju ka tome, nazalost i Kimi katkad, ali on to bar zacini ako nista onda na kraju nekim vratolomijama ili radio show-om. Button je apsolutni :puke: On i Lewis (iz cisto subjektivnih razloga), pa pre toga bezmudi Kovalainen, potpuno su mi ogadili McLaren, koji sam toliko voleo kroz devedesete i tokom Kimijeve ere. Da ne pricam o epizodi sa smradom Alonsom. Jbg gore ne moze, doci ce ponovo dani slave... Mozda sa Hondom i Sebijem za koju godinu :wub: (mada ce to sve, ruku na srce, bez Newey-a tesko ici)

Edited by ducca
Link to comment
potpuno su mi ogadili McLaren, koji sam toliko voleo kroz devedesete i tokom Kimijeve ere
i meni mada sam i dalje verni navijač, još otkad je mika bio rezerva senni i anderttiju. kasnije kultard i mika, pa onda i sa kimijem umesto mike. kidali su se i sa drugima i međusobno, kakva crna propuštanja i štatijaznam.
Link to comment

Hvala Wader!Niki Lauda-The RatLaudino poreklo je iz dobrostojeće familije koja nije imala razumevanje za njegove trkačke ambicije. Podigao je veliki kredit kako bi sebi obezbedio karijeru i došao u ozbiljan sukob sa porodicom. Kupuje mesto u March-ovom F2 timu 1971. koji ga posle dobrih rezultata angažuje da vozi i F1 na GP Austrije a 1972. postaje regularni vozač ekipe.q321.jpg3ptq.jpgNezadovoljan performansama diže još jedan kredit i plaća mesto u BRM gde postiže zapaženije rezultate.i7tg.jpg

Link to comment

Ključ Laudine karijere je preporuka Clay Regazzonia Enzo Feraraiu koji ga angažuje 1974. Uzima pobede na dve trke i šampionat završava kao 4.2qcj.jpgbjco.jpgForghieri konstruktor Ferrarievih F1 bolida, Niki, vlasnik FIAT-a Gianni Agnelli i Montezzemolo7ufo.jpgl59y.jpg

Link to comment

Posle dve titule za Ferrari 1978. prelazi u Brabham. Vozi model BT46ru9e.jpgav85.jpgb2y6.jpgJa sam inače jako "slab" na nekoliko Brabhamovih modela i svrstavam ih među najlepše ikada.

Link to comment

Sada ću malo da skrenem sa temeBT46B je i čuveni "fan car". Ovo je bio odgovor na Chapmanov Lotus 79 sa ground effect-om. Za slučaj da neko ne zna, ground effecat je bio pod bolida u obliku obrnutog krila koji je umesto uzgona pravio potisak i lepio bolid za stazu.Fan car je imao ogromne ventilatore koji su usisavali vazduh ispod bolida i izbacivali ga nazad dobijajući efekat lepljenja.Bolid je vožen samo na GP Švedske gde Lauda i pobeđuje, ali već pred sledeću trku sistem je zabranjen.0d4f.jpgnpv3.jpgq522.jpgBolid je imao četiri kvačila kako bi sve funkcionisalo!!

Edited by buffalo bill
Link to comment

Tvorac ovog legendarnog automobila je Južnoafrikanac Gordon Murray.o11h.jpg9lw2.jpgMurreyev apsolutni idol je bio Colin Chapman. Murrey je pokušao da uspostavi neki kontakt sa njim međutim Colin je bio veoma nadmen i hladan prema njemu.Već druge godine u ulozi glavnog dizajnera njegov BT44 postiže pobedu i nakon tog trijumfa mu prilazi Chapman, pruža ruku i kaže: "Bravo momče tako se to radi". Uskoro stiže poziv da pređe Lotus i Chapman ga je zvao u svoj tim svake godine sve do svoje smrti.Po meni sam vrh najlepših bolida drži BT 55 iz 1986.bt55_1.jpgbt55_2.jpgOvo je bio najskuplji projekat do tada u F1, ali i jedan od najvećih promašaja. Spreman je za Piqueta- sezona 1986. Glavni sponzori italijanski Olivetti i Pirelli koji su plaćali ceo projekat želeli su da oba vozača u timu budu Italijani. Sa druge strane tadašnji vlasnik Brabhama Bernie Eccleston želeo je u da novcem preotme Lotusu mladog Sennu ili dovede Laudu. Laudina konačna odluka je bila da se povuče iz sporta, a ljubomorni Piquet nije želeo ni da čuje za Sennu. Senna je ostao u Lotusu, a Pike pred početak sezone odlazi u Williams. Na kraju su dva Italijana i vozila u ekipi-Riccardo Patrese i Elio de Angelis koji je tragično nastradao u BT55.Ovaj bolid je imao najjači motor ikada u F1, BMW-turbo koji je na jednom treningu razvijao 1400ks na stolu!!(postoji priča da je jedan Renaultov EF15 u Lotusu došao do 1500ks) BT55 je bio duži i mnogo niži od konkurencije.Menjač je imao sedam brzina. Motor je imao četiri cilindra i postavljeni su u horizontalni, a ne vertikalni položaj! Ovo je omogućilo i veoma nisko težište kao i veći downforce od konkurencije zbog svoje male visine. Bolid je nažalost bio veoma neupravljiv, u padoku je dobio nadimak skateboard. U trkama su imali najveću brzinu na pravcima i najnižu u sporijim krivinama. Presvirani BMW nije se mogao pohvaliti izdžljivošću kao ni menjač. Ovaj projekat koji je bio daleko ispred svog vremena je napušten posle tragedije de Angelisa. Gordon Murrey je posle prodaje ekipe Brabham otišao u McLaren i veliki deo ovih ideja primenio na bolidu MP4/4 sa kojima su Senna i Prost bili nepobedivi.

Edited by alpiner
Link to comment

I sada dolazim do momenta zbog kojeg sam krenuo u ovu seriju o Laudi.Radoje, ljudino(ne mislim na tvoja dva metra visine i 110kg telesne mase :D ) hvala ti na gomili stvari..da ne krećem sada u patetiku. Ovo je za tebe znam da ćeš voleti2i4w.jpg1ghx.jpgp8al.jpgvvfi.jpg

Link to comment

Sjajan set fotki :thumbsup:BBC je najavio da ce ovog vikenda emitovati dokumentarac Hunt vs Lauda: F1's Greatest Racing Rivals, sa nekim ekskluzivnim materijalima i intervjuima.Pretpostavljam da se ne radi o reprizi dokumentarca iz ’96, mada je i taj dobro pokrio rivalstvo dvojice asova.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...