Jump to content
IGNORED

Istorijat F1


alpiner

Recommended Posts

To nema nikakve veze sa Bernijem, matori dripac bi bez problema posejao minsko polje po stazi i naterao vozace da se po njemu trkaju ako bi u tome video neku licnu materijalnu korist. Taj lik nema savesti.Za sve unapredjenje bezbednosti mozemo zahvaliti nekolicini vozaca koji su to izboksovali, pre svih Dzekiju Stjuartu.
Ja nisam ni napisao da je Berni licno zasluzan za unapredjenje bezbednosti. Samo sam se osvrnuo na uobicajenu konstataciju da je danasnja formula sranje, a da je nekada sve bilo bolje. E, pa nije. A sva zalaganja vozaca bila bi uzaludna da nisu dosli sponzori i krenuli TV prenosi. Tako da komercijalizacija F1 ima i pozitivne posledice.
Link to comment

Znas kako to ide, uvek je bilo bolje u mooooje vreeeeme, a ova danasnja omladina sve pokvarila... :)Naravno da je svaki napredak u bezbednosti kako vozaca tako i onih oko staze hvale vredan. Pod uslovom da se to radi sa smislom, a ne da se koristi kao izgovor za licno bogacenje - dodatne globe za organizaciju, izmestanje trka u bliskoistocne diktatorske banana-drzave, tretiranje obicnih smrtnika iz publike kao poslednje stoke da ne bi slucajno zagadili zivotni prostor nekom ultrabogatom VIP-u... Jako puno toga je motivisano iskljucivo pohlepom i zeljom za sto vecim profitom pri cemu se taj novac ne vraca "neposrednim proizvodjacima" (vozacima i timovima) nego se ispumpava iz F1 ko zna gde.Zbog toga se mesetari pravilima da se "poboljsa sou" i "napravi neizvesnost" (citaj: direktno namesta ishod sampionata), a vozaci su pretvoreni u korporativne robote koji ne smeju da prdnu a kamo li da dignu glas cak i kad im je bezbednost direktno ugrozen (na primer Bahrein onomad, usred gradjanskog rata ili Silverston ove godine sa gumama koje eksplodiraju) jer su ucenjeni nacinom licenciranja. Jos ako tu ukljucimo i Bernijeve ideje koje na srecu nisu prosle, poput prskalica oko staze koje bi se naizmenicno ukljucivale i iskljucivale da prave vestacku kisu po potrebi...TV prenosi su tu jos od kraja 60-tih. Pre toga su tu bile vesti u bioskopima, brutalno graficke fotografije u novinama - javnost je bila vise nego svesna nasilja u auto-sportu i pre Bernijeve ere. Niko nije podizao pitanja oko toga zato sto se radilo o generacijama odraslim tokom 2. svetskog rata koji su nasilje ziveli - bilo na liniji fronta ili kao civili pod bombama. Generacija F1 gledalaca tokom 60-tih je oguglala na smrt i krv.Stvari se menjaju 70-tih, sa jedne strane dolaze mladje generacije "iz pedeset i neke", sa druge i vozaci polako postaju svesni koliko sve to nema smisla. Prvo Stjuart, zatim i Lauda i ostali su vec do pocetka 80-tih transformisali F1 u velikoj meri. Onda je Berni preuzeo stvari.I sve je stalo - prakticno do Senine pogibije nikakav napredak nije ucinjen, a nije da nije bilo opomena i ranije, setimo se onog uzasnog udesa Martina Donelija koji je samo cudom preziveo. U americkim serijama su se uvodile inovacije poput HANS uredjaja, visokih ivica kokpita, "mekanih" zidova oko staze, u F1 se spavalo na lovorikama.Onda je dosao taj crni 1. Maj 1994. Pa se nakon toga setilo da bi se moglo nesto i uraditi povodom bezbednosti. Pa se uradilo i sta treba i sta ne treba (cisto kozmeticki da izgleda da se nesto radi). A danas se ta prica koristi kao izgovor za nesto potpuno drugo.Sto je najgore, opet imam utisak kao tada polovinom 90-tih da je bezbednost sustinski ugrozena i da je pitanje trenutka kada cemo jos nekog izgubiti.Pupupu da zlo ne cuje.

Link to comment
posle senne niko nije poginuo? mislim isključivo na F1, računajući ceo vikend kad se vozi GP.
Od zvanicnih vozaca ne. Poginulo je nekoliko amatera u starim bolidima tokom nekih revijalnih priredbi. Na F1 trci je stradalo nekoliko redara oko staze (ako se ne varam Monca 2000 dvojica, Australija 2002. i sada ove godine u Kanadi).Najblizi je bio Masa kad ga je ono zveknulo u glavu, istog vikenda na isti nacin u F2 poginuo Henri Sartis.Ovo sada u Silverstonu je bilo neverovatno opasno, bas iz tog razloga - ogromni komadi gume sa metalom unutra teski par kg lete vozacima oko glava. Samo cudo je spasilo da niko ne nastrada.
Link to comment
Od zvanicnih vozaca ne. Poginulo je nekoliko amatera u starim bolidima tokom nekih revijalnih priredbi. Na F1 trci je stradalo nekoliko redara oko staze (ako se ne varam Monca 2000 dvojica, Australija 2002. i sada ove godine u Kanadi).Najblizi je bio Masa kad ga je ono zveknulo u glavu, istog vikenda na isti nacin u F2 poginuo Henri Sartis.Ovo sada u Silverstonu je bilo neverovatno opasno, bas iz tog razloga - ogromni komadi gume sa metalom unutra teski par kg lete vozacima oko glava. Samo cudo je spasilo da niko ne nastrada.
Australija je bila 2001, R. Schumacher i Villeneuve su se sudarili, a tocak pogodio redara.Sem Masse te godine nije dobro prosao ni Glock. Bilo je jos ludackih iskusavanja srece, recimo na VN SAD 2005, kada je R. Schumacher izleteo na treningu zbog guma. Ralf je i godinu dana pre tog izleteo, cini mi se na istom mestu, i bio povredjen, nekoliko trka nije vozio. Michael Schumacher je imao Silverstone...Ono sto je meni zanimljivije su tockovi koji lete po boksovima, to se vec desavalo Rosbergu pre koju godinu.
Link to comment
  • 2 weeks later...

1988.pwk2.jpg29pl.jpgVeliki talenat Alesandro Nannini. Nažalost imao je nesreću helikopterom u kojoj mi je odsečena cela podlaktica. Ruka je prišivena i karijeru je nastavio u DTM-u vozeći Alfa Romeo. 1994. je završio šampionat kao četvrti. Dve godine kasnije učestvuje u ITC-u i završava kao treći.1997. vozi za ekipu Mercedesa u GT šampionatu, na kraju sezone je bio 6. Tu je i kraj njegove aktivne karijere mada se pojavio na par trka Grand Prix Masters šampionata 2007. među ostalim veteranima iz F1vo7o.jpg

Link to comment

1989.Početak sjajne kombinacije Williams-Renault. Ovo je model FW12Cs4bo.jpgMnogi smatraju kako je Williams uveo aktivno ogibljenje u F1. Prava istina je- Lotus. O ovoj ideji se u Lotusu razmišljalo još početkom '80-ih. Nažalost elektronika tog doba nije mogla da isprati i obradi svu količinu podataka koji su potrebni. Napretkom tehnologije prvo upotrebljivo aktivno ogibljenje se pojavilo 1987. na modelu 99T. Senna u Monaku i na neravnoj stazi u Dalasu uzima pobedu. Problem sistema je bila njegova težina sa više od 10kg i oduzimanje snage motoru koji je morao da pokreće hidraulične pumpe. Na slici je Lotus-Judd 101 i ovde je sistem odbačen zbog motora koji je bio slabiji od konkurencije.tgbf.jpgSenna i legendarni dizajner Gordon Murrey.tdii.jpgFerrari F1-8907i7.jpgJedna interesantna pričaJean-Pierre Van Rossem, Belgijanac poznat po kompaniji Moneytron stockmarket investicionoj kompaniji koja je garantovala beskonačan priliv novca za svoje klijente na berzi. Kompanija je navodno imala superkompjuter koji je mogao da predvidi fluktuacije na berzi. Kompjuter je bio smešten u Van Rossemovoj kancelariji i niko osim njega nije imao pristup. Kada je prevara otkrivena jedna tv ekipa je uspela da uđe u kancelariju i zatekla je čistačicu koja je rekla da je to oduvek bila ostava za metle i sredstva za čišćenje kancelarija.Večito je pričao kako ceni Marxa, ali to ga nije sprečilo da sebi uzme preko 800 miliona$. Sebe je nazivao i anarhistom. U F1 bio je sponzor ekipe Onyx. Dobio je pet godina zatvora i nakon odležane kazne napisao knjigu koja je postala bestselerjean-pierre-van-rossem-ik-trommel-hem-op-zijn-muil_667x1000.JPGpswy.jpg

Link to comment

1990.Ovu trku sam gledao iz zatvorskog pritvora. Dobio sam 60 dana zatvora "Zbog podrivanja samoupravnog socijalističkog sistema". Verbalni delikt, samo sam pričao sa prijateljima da je vreme da se društvo demokratizuje i naprave promene kao u ostalim ex socijalističkim državama. Kaznu mi preko veze smanjila jedna poznata glumica čiji sin mi je bio odličan kompanjon tokom branjenja otadžbine. Proces politički montiran. Govnar, koji je pokrenuo sve, pukovnik Enver Hadžihasanović kasnije završio u Hagu. Puši ga smradino ljigava!!!Kapetan koji je bio dežuran te nedelje je čuo od nekih vojnika da sam fanatik za F1 i pozvao me u dežuranu da navodno perem prozore. Prozora u pm gledaju na celu kasarnu. Ja kao brisao jedno okno sat i po i morao da mu komentarišem, ali sam odgledao trku do kraja. Uz svo vrištanje...Renault prvi, Senna je tada, čini mi se, prepustio pobedu najboljem prijatelju u F1 Thierry Boutsenu. Thierry je dobio trku tako što nije odlazio u boks i celu je odvozio na jednom setu guma. Boutsen je jedne godine upao u ozbiljne finansijske nevolje lošim investicijama, Senna je ponudio novčanu pomoć i rešio stvar. Thierry i danas na svom radnom stolu drži Senninu kacigu.4q78.jpgqmki.jpgkiyg.jpgv4eh.jpghkre.jpg

Edited by alpiner
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...