Jump to content
IGNORED

Bastensko cvece i zacinsko bilje


Caligula

Recommended Posts

zar nije turski karanfil (moja mama ga zove i top karanfil) nešto drugo? cvetovi su mu organizovani u bukete na stabljikama. onaj što se masovno prodaje na pijacama.

 

2 hours ago, Lancia said:

Ne bih ja janicare sadio po dvoristu tek tako :fantom:

 

rešila sam ti to :fantom:

 

  • +1 1
Link to comment
10 minutes ago, beyoncé said:

zar nije turski karanfil (moja mama ga zove i top karanfil) nešto drugo? cvetovi su mu organizovani u bukete na stabljikama. onaj što se masovno prodaje na pijacama.

 

 

rešila sam ti to :fantom:

 

Nisam bio siguran, cvet me podsetio na turkishe, ali da, uglavnom je buket na jednoj stabljici. Neka vrsta karanfila je def.

Link to comment

Sad sam razgledala, cvetovi liče na taj turski karanfil ( @Lancia Na nemačkom "Bartnelke", "bradati karanfil", je l' to bolje? :D), ali jesu drugačije raspoređeni. Mislim da su najverovatnije "Stauden-Nelken" (ili "Pink Kisses"). Aj sad još da to neko prevede. :)

  • +1 1
Link to comment
Je l' zna neko šta je ovo? Deluje kao baštenska biljka i dopalo mi se, pa sam htela da posadim u bašti, ali sam zaboravila da pogledam šta je i da li ima smisla.
 
 
20210616_142950.thumb.jpg.6c3c874b712143569db66fc1f7d41548.jpg
Postoji aplikacija za prepozvanje biljaka, po cvetu, listu itd... IMG_20210616_190211.jpg

.... Shiit has hit the fan!

  • +1 1
Link to comment
6 minutes ago, Frank Pembleton said:

Postoji aplikacija za prepozvanje biljaka, po cvetu, listu itd... IMG_20210616_190211.jpg

.... Shiit has hit the fan!
 

Znam, ali ona koju ja imam nije baš uvek pouzdana tj. prepoznavanje po mojim informacijama često ne dovede do rezultata, iako znam da nije nikakva egzotična biljka.

 

Hvala svima na detektivskom udruženom radu! :)

Edited by Pixie
Link to comment
  • 3 weeks later...


On 16.6.2021. at 19:03, Pixie said:




Sad sam razgledala, cvetovi liče na taj turski karanfil ( @Lancia Na nemačkom "Bartnelke", "bradati karanfil", je l' to bolje? :D), ali jesu drugačije raspoređeni. Mislim da su najverovatnije "Stauden-Nelken" (ili "Pink Kisses"). Aj sad još da to neko prevede. :)






 




Jeste to taj Staudennelke, bas je tipican za Nemacku, tipa ima ga po samoposlugama, tako je nekoliko zavrsilo i u mojoj basti. Trebalo bi da dobro izdrzi zimu (pise i da spada u one koji su uvek zeleni, verovatno "ne nestane" kao biljka skroz poput lale?) i da nije komplikovan za odrzavanje, evo mi ga jos uvek nismo ubili :D




Prevodim sa jednog sajta:




- izdrzvlji preko zime




- voli polusenku, ali dobro podnosi i direktno sunce




- razmak izmedju dvaju posadjenih treba da bude oko 30cm




- nije im potrebno mnogo vode tokom tog zimskog perioda, posle se mora redovno zalivati da se ne bi osusio, tu ne treba preterivati, ne treba da pliva u vodi




- dovoljno je jednom mesecno djubriti




- cveta mat-sep


Link to comment
10 hours ago, I*m with the pilots said:

Jeste to taj Staudennelke, bas je tipican za Nemacku, tipa ima ga po samoposlugama, tako je nekoliko zavrsilo i u mojoj basti. Trebalo bi da dobro izdrzi zimu (pise i da spada u one koji su uvek zeleni, verovatno "ne nestane" kao biljka skroz poput lale?) i da nije komplikovan za odrzavanje, evo mi ga jos uvek nismo ubili :D

 

Hvala na recima podrske. :D

 

Za sada je i moj ziv i veseo. :heart:

Link to comment
On 16.6.2021. at 13:33, beyoncé said:

blago tebi, frezije su jedne od najlepših! pogotovo u multikoloru.

jesu mnogo zahtevne za održavanje? meni je ovih dana ne uspeo pokušaj gajenja jedne obične muškatle.

Vrlo su ćudljive, pa je uspeh neizvestan. Pre nekoliko godina kupila sam kesu sa lukovicama, nijedna nije nikla, a sadila sam u bašti. Sada sam kupila u Lidlu, pa sam deo u saksije, a deo u baštu. Ove u saksiji su nikle i procvetale, u bašti jedna- dve. Savetujem uzgoj u saksiji, tu su i lepše jer se lukovice poređaju jedna do druge blizu  i uz ivicu saksije, pa su efektnije kad procvetaju. Glavno je da niknu, posle je uobičajeno održavanje. 

Edited by halloween
  • Hvala 1
Link to comment

Nakon obilnih kisa, izdzikljao korov, juce i danas sam ledja polomio krceci. Napunio sam 3 velike kante korova i granja koje ne mogu kompostirati jer je sve vec otislo u sjeme i morace komunalno odvesti, tamo gdje imaju mogucnost neutralisanja sjemena truljenjem na visim temperaturama. Elem, imam problem sa Aegopodium podagraria, Ground Elder - koji se rasirio vise nego sto bih zelio, danas sam osisao i dio travnjaka na koji se prosirio. Malo sam istrazivao i nadjem da je biljka jestiva, trosi se kao spinat i odlucio sam da probam ovih dana. Moracu prvo pokositi ovaj stari, pa sacekati da niknu mladi izdanci. Definitivno mirise kao persun. 

 

Ima li neko iskustva?

 

Taste

Like sweet parsley only better.

 

Collecting

The young translucent leaves are best for salads. The slightly older leaves can be cooked like spinach, but when the leaves become course and papery they are best left on the plant.

If you have a patch of Ground Elder keep cutting it back and young fresh leaves will grow back in no time.

Once Ground Elder flowers it becomes a mild laxative, a diuretic and a soporific so it is best not eaten once the flowers appear or one could fall asleep and wake up in all sorts of trouble!

 

Medicinal Uses

Traditionally it was used as a poultice to treat gout.

 

https://www.wildfooduk.com/edible-wild-plants/ground-elder/

 

pnxZbSS.jpg

 

0jOK5ya.jpg

 

GwgFP2R.jpg

 

 

 
Link to comment


Kad spomenuste korov, evo sta smo mi pocetnici :isuse: uspeli da uradimo:




- celo prolece da se borimo i nekako izborimo sa zbunom koji je jedna invazivna glupost koja ide duboko u zemlju i pravi nenormalnu mrezu i koju je neki pametnjakovic posadio pre n godina na granici nase baste sa komsijkom, i koji, ako ne vodite racuna, polako ali sigurno jede vasu bastu (kad kazem izborimo znaci da smo rovarili duboko da bismo vadili tu mrezu, a i dalje izbija po nesto posto nismo mogli sve da pronadjemo + konstantno moram da cupam i secem sta i dalje dolazi iz komsijske baste)




- te da dodjemo na ideju da pored posadjenog smislenog cveca (poput gladiola i georgina (dalija), ruza) zemlju prekrijemo "poljskim cvecem" koje je divno izgledalo na kutijici sa semenjem




- i da to cvece sada posle dva meseca biblijskih kisa je isteralo dosta zelenisa, ali da nama nije jasno sta ce od toga biti cvece a sta je pravi korov :isuse::isuse::isuse: (onaj korov-zbun se prepozna lako) pa ne znam ni kako da odrzavam taj deo




- i da to sad izgleda ovako bezvezno:




 




Poljskocvece1.jpg




To veliko je georgina, okolo je sve to "poljsko cvece" a sa desne strane je taj zli korov-zbun




 




Ovog ima dosta pa se nadam da je ipak nesto smisleno




Poljskocvece2.jpg




 




Poljskocvece3.jpg




 




 




Tu ispred i iza gladiola se i dosta manje primilo, ne znam zasto, a taj deo ima cak vise sunca, ono drugo je sve u senci i ispod krosnji




Poljskocvece4.jpg




 




Ostavicemo da vidimo sta ce od cvetica stvarno biti ali mislim da cemo to posle sve pokopati i staviti nesto drugo normalnije.


Link to comment
  • 8 months later...
  • 2 months later...

Ne znam je li moze na ovoj temi ali ne nadjoh bolju.

 

Sta staviti na terasu na kojoj celi dan przi Sunce. Mi sta god da smo probali bilo je spaljeno. Evo sad u subotu doneo nesto i vec je propalo iako su tvrdili da super podnosi Sunce.

 

Znam da moze kaktus ali to mi je zajebancija zbog dece.

Link to comment
  • 1 month later...

Dobismo terasu ovakvog izgleda na kojoj hoću u jednom delu da metnem cveće:

 

spacer.png

 

spacer.png

 

Zamisao je da to bude u ovom "G" delu, sa strane gde bi bio jedan botanički kutak. Sunce izlazi sa te strane (edit: odnosi se na prvu sliku, sa te strane sam mislio), oko 7, pola 8 udara samo tako, a već posle 10, pola 11 odlazi, i ostaje hlad.

Da li imate preporuku koje bi to cveće moglo da dobije svoje mesto na ovakvoj terasi? Pored cveća, voleo bih možda i neko začinsko bilje da posadim, pa me isto tako interesuje da li bi to vredelo ili ne.

Sve ovo uz napomenu da sam u ovome gotovo potpuni početnik, ali bih voleo da uskoro to ne bude tako.

Edited by notenoughreasonsforclaire
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...