Jump to content
IGNORED

ko su malogradjani


MancMellow

Recommended Posts

  • Replies 284
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    40

  • Indy

    37

  • MancMellow

    23

  • kim_philby

    21

?
Pa nisam mislio da se do toga ko su malograđani i šta je malograđanština dolazi do toga da mi ovde prvo utvrdimo ko su malograđani i šta je to u Srbiji, pa da onda to primenimo na ostale, nego valjda obrnuto. Ono kao, od opšteg ka pojedinačnom i to...
Link to comment

A zašto mora od opšteg ka pojedinačnom? Čemu te univerzalističke zablude? Može valjda da se pođe i od paradigmatičnih slučajeva, pa da onda vidimo da li se razumemo. Nikad nisam razumeo tu fascinaciju defincijama.

Edited by Syme
Link to comment
Da probamo ovdee sad, odgovorio si mi na "preigravanje" oko čega smo se još ranije složili da se ne slažemo i mislim podrobno objasnili zašto i kako, a ništa na ono dole. Mada kažem, ponavljam, možda pitam pogrešnu osobu... Btw, i za kulturkampf se slažemo, samo se ne slažemo ko ga je počeo i da li ga je uopšte počeo (naravno, uz sve bitne razlike i ograde u odnosu na originalni kulturkampf)
e nisam video pm tako da ne mislis da te kuliram. cudno je kada tipkas sa ipada.pa ja mislim da je to preigravanje vazno. tokom devedesetih konstanta je, izmedju ostalog, bilo i to da se treba boriti protiv kica. kada je pokojni tirke imenovan za urednika na tv politici on je najavio da ce se protiv turbo folka boriti miroslavom ilicem. pa je onda nada popovic perisic vodila onu lepse je sa kulturom kampanju tokom svog ministrovanja pa je zeljko simic imao slicne akcije i sve tako. vec smo apsolvirali da je sisi objavljivala za juzni vetar a ekv za pgp rts. ja mislim da si ti naivan kada verujes da je to plod nekog plana ili maskirovke.to je jednostavno trziste (koje je zapravo uvek deo drzavnog aparata a njegova sloboda je ideoloska fikcija) sve jede pred sobom. i tu zapravo malogradjanin - onaj koji se ugnjezdio izmedju proletera i visokog burzuja - strada. on ne moze da zadrzi svoj polozaj i biva, u najvecem broju slucajeva, pauperizovan. otuda je otklon od turbo folka zapravo bio i resentimanski ali i u funkciji potvrde svog identiteta.s druge strane publika turbo-folka, uglavnom mladi i lumpeni, nije gajila takav resentiman. a i zasto bi? realnost te i takve srbije je potvrdjivala njihove osnovne postavke o svetu oko njih. zivi brzo, obogati se kako znas i umes, umri mlad i budi lep les. knele je bio sid generacije. kod njih nijo bilo zgrazavanja vec nihilizma.danas je vec situacija nesto drugo. za pocetak mislim da se klasno raslojavanje zavrsava i da se polako sve privatizuje te da je i nestalo ono sto bi nazvali javnim dobrom znanja. ne zaboravi da je, na primer, distribucija novotalasne kulture isla, u prvom redu, preko spoljnih programa SKC i drugih omladinskih centara te da je b92 nastao iz slicnih omladinskih struktura. to je danas nemoguce. danas ne postoji tako nesto te je distribucija omladinske kulture u rukama privatnih kanala koji cede trziste do poslednje kapi.Sent from Bender's iPad using Tapatalk Edited by kim_philby
Link to comment
A zašto mora od opšteg ka pojedinačnom? Čemu te univerzalističke zablude? Može valjda da se pođe i od paradigmatičnih slučajeva, pa da onda vidimo da li se razumemo. Nikad nisam razumeo tu fascinaciju defincijama.
Ok, znači ako su malograđani u Srbiji jedno, moguće je da su, recimo, u Francuskoj sasvim drugo, jel to hoćeš da kažeš? Onda nam ostaje samo da formiramo pojam "srpska malograđanština", ja ne vidim drugu mogućnost. Malograđanština, sama po sebi, u tom slučaju kao takva jednostavno ne postoji.
Link to comment
У част ове расправе променио сам натпис изнад аватара. -_-
autor (meni dragog citata) citata je _________mene nazivaju salonskim fasistom ali zar salon nije pravo mesto za fasistu? salonski levicari bi trebalo da se zabrinu. :D
Link to comment
slazemo se oko procene poetika, doduse verujem na nivou ovde ozloglasenog "ukusa". medjutim ono na sta reagujem je boldovano, sto je zapravo predvorje kultur rasizma kojim se nekakva elita brani od turbo folka. nazalost trapava balaseviceva floskula je odbrambeni refleks koji se ne odnosi na poslove nego na drustvo gde je ceca u najofanzivnijoj mogucoj poziciji gde za nju radi ne samo njena muzika nego i ekonomija i popularna kultura i mediji i stanje u gradovima (i selima) i sve ostalo sto moze da oblikuje popularnost danas, ne samo kod nas. u tom smislu njoj je nepotrebna bilo kakav pesma o balasevicu i tome da joj neko krade bilo sta, posto kada ima problem, ona ga resi sredstvima koja su joj na raspolaganju iz pozije cene drustvene moci (slucaj nanogica). balasevicev vapaj je prepoznavanje smanjivanja prostora u kome on obitava kao umetnik (pa i kao covek), bez obzira na to sto bi mnogi drugi u ovoj zemlji mogli da budu i vise zabrinuti od njega. to je isto kao ono dark atraktorovo pitanje zasto fanovi cece nisu kultur rasisti a fanovi darkvuda jesu, pa zato sto su sustinski ugrozeni i napadnuti. fanovima cece ne treba takva verbalizacija zato sto su na poziciji apsolutne moci.
Zapravo na ovaj Gazzi post je sad najbolje odgovorio Kim:
to je jednostavno trziste (koje je zapravo uvek deo drzavnog aparata a njegova sloboda je ideoloska fikcija) sve jede pred sobom. i tu zapravo malogradjanin - onaj koji se ugnjezdio izmedju proletera i visokog burzuja - strada. on ne moze da zadrzi svoj polozaj i biva, u najvecem broju slucajeva, pauperizovan. otuda je otklon od turbo folka zapravo bio i resentimanski ali i u funkciji potvrde svog identiteta.s druge strane publika turbo-folka nije gajila takav resentiman. a i zasto bi? realnost te i takve srbije je potvrdjivala njihove osnovne postavke o svetu oko njih. zivi brzo, obogati se kako znas i umes, umri mlad i budi lep les. knele je bio sid te generacije. kod njih nijo bilo zgrazavanja vec nihilizma.
Ukratko, to što Balašević vidi kao najezdu nekakvih Morloka narodnjaka, zapravo je rasprad socijalistiške buržoazije, odjedanput tržište počinje da radi ono što radi najbolje, a to je melt everything into thin air, uključujući i buržujčićevu sigurnost. Buržujčić je onda uplašen svojom pauperizacijom i padom među "nišče," but instead of hating the game, he hates the players, odnosno demonizuje te iste koji dele njegovu lošu situaciju.Ta demonizacija je standard za Balaševića kao što sam ukazao na više primera. Neki mračni ljudi, iz mračne zemlje, koj se kote kao zečevi i dolaze da nam unište mir (ALbanci, narodnjaci, whoever). To je kukumavka svakog buržujčića širom Europe, da ne me ne optuži Manč da pričam samo o Srbiji, koji kuka na imigrante.
Link to comment
Ok, znači ako su malograđani u Srbiji jedno, moguće je da su, recimo, u Francuskoj sasvim drugo, jel to hoćeš da kažeš? Onda nam ostaje samo da formiramo pojam "srpska malograđanština", ja ne vidim drugu mogućnost. Malograđanština, sama po sebi, u tom slučaju kao takva jednostavno ne postoji.
Sad ste me zbunili, i pomisljam da kod mene ovde i nema malogradjanstine. Ili ne znam sta je, Syme ne da da se definise. :(
Link to comment

povodom filbijeve opaske o distribuciji omladinske kulturebeše dokumentarac o novom talasu svojevremenoparafraziram jednog od intervjuisanih - novi talas su kod nas vodili matori hipicito me je tada podsetilo na odgledane brojne koncerte grupa sa raznih strana, druga polovina sedamdesetihskoro uvek bih zapazio neke kosijanere kako čuče oko opreme, zvučnika itdizgeda da je new wave & punk generacija odrasla potpuno drugačije od matorih hipika

Link to comment
Ok, znači ako su malograđani u Srbiji jedno, moguće je da su, recimo, u Francuskoj sasvim drugo, jel to hoćeš da kažeš? Onda nam ostaje samo da formiramo pojam "srpska malograđanština", ja ne vidim drugu mogućnost. Malograđanština, sama po sebi, u tom slučaju kao takva jednostavno ne postoji.
Ma patka su drugo, vidi moj post iznad. Nismo nikakav poseban slučaj, to ti sve vreme pričam. Turbo folk je samo šifra za ono divlje drugo kojeg se malograđanin grozi - imigrantsko, orijentalno, ruralno, working class, you name it. Edited by Syme
Link to comment
povodom filbijeve opaske o distribuciji omladinske kulturebeše dokumentarac o novom talasu svojevremenoparafraziram jednog od intervjuisanih - novi talas su kod nas vodili matori hipicito me je tada podsetilo na odgledane brojne koncerte grupa sa raznih strana, druga polovina sedamdesetihskoro uvek bih zapazio neke kosijanere kako čuče oko opreme, zvučnika itdizgeda da je new wave & punk generacija odrasla potpuno drugačije od matorih hipika
Pa, kose su se i shishale. Imao je Koja nekad ogromni Afro (ima na nekim mojim fotkama iz sredine 1970-tih, doduse on se jedva vidi). Na tim koncertima je bilo jos dosta njih koji nisu jos bili stigli da "briju bradu brkove", pa su pankerisali sa sve kosijanom do dupeta :D
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...