Jump to content
IGNORED

ko su malogradjani


MancMellow

Recommended Posts

Između ostalog, ja bih voleo da mi neko od onih koji često koriste pridev "malograđanski" defininišu isti tj. koju njegovu definiciju su usvojili i kako u to upadaju oni koji se zgražavaju nad turbo folkom i njegovim današnjim derivatima. Mislim da ste sa kultur-rasizmom i kultur-fašizmom na sigurnijoj nozi, doduše i dalje samo na jednoj nozi. Mogli bi, ako ih ne mrzi, i da napišu kako bi se to reklo na engleskom recimo ili nekom drugom jeziku (meni pada jedan prevod na pamet, no mislim da nema potrebe da "pomažem" tj. da oni to znaju bolje od mene).

Link to comment
  • Replies 284
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    40

  • Indy

    37

  • MancMellow

    23

  • kim_philby

    21

Za mene je malograđanin onaj kome je važnije šta o njemu misle nego šta u biti jeste.U suštini, ja veoma cenim pomenute, zato što oni, u skladu sa svojim potrebama omogućuju da žive kulturno važne institucije države. Bez malograđanina, teško da bi ijedan muzej, ijedno pozorište imalo dovoljno mesa da preživi tržište. I sa njima to ide teško, tek bez njih bi od gladi pomrli.Idealno za državu je da ministar kulture bude malograđanin, za razliku od situacije kada je ministar kulture seljačina.Na primer, jedna seljačina kao ja veoma lako otpiše performans umetnike, dok će malograđanin da učestvuje u svemu plaćajući svoje pravo da ništa od toga ne razume, tako omogućujući onim malobrojnima kulturnima da nađu svoje mesto pod suncem.Eto, zato ja cenim mesto malograđanina u kulturno surovoj današnjici.

Link to comment

Da Zugoroshe, kapiram veći deo posta,, ali u slučaju da je ovo tačno:

Za mene je malograđanin onaj kome je važnije šta o njemu misle nego šta u biti jeste.
dakle u tom slučaju "malograđani" bi pre bili oni koji prihvataju turbo i derivatnu kulturu (mora zbog Miralema da dodajem ovo "derivatnu" da ne bi svako malo postavljao podsetnike da je TF-a nema tamo još od 92-ge) jer se oni vređaju na ocene koje im daje druga, a kako smo zaključili - odavno poražena, strana nego što bi se neko sa te strane vređao da njih uslovno rečeno "prva strana" vređa zbog nečega što oni vole, cene, poštuju, slušaju, gledaju, itd. So...how's that?
Link to comment
Da Zugoroshe, kapiram veći deo posta,, ali u slučaju da je ovo tačno:dakle u tom slučaju "malograđani" bi pre bili oni koji prihvataju turbo i derivatnu kulturu (mora zbog Miralema da dodajem ovo "derivatnu" da ne bi svako malo postavljao podsetnike da je TF-a nema tamo još od 92-ge) jer se oni vređaju na ocene koje im daje druga, a kako smo zaključili - odavno poražena, strana nego što bi se neko sa te strane vređao da njih uslovno rečeno "prva strana" vređa zbog nečega što oni vole, cene, poštuju, slušaju, gledaju, itd. So...how's that?
Uzimajući u obzir da nemam monopol na tačnost, napisah kako vidim, sa obaveznim delom laži u svemu što pišem. U grupi je prisutna raspodela, a kako je prisutna raspodela u grupi, tako je prisutna i kod pojedinca. Laž mi je obavezna zato što ne mogu ni da znam niti imam vremena da obradim sve pojedinačne delove raspodele. Zato odgovaram ustatističeno, na osnovu onoga što vidim, a što je ograničeno. Padom proseka obrazovanja, što kroz obavezno, što kroz neobavezno, dolazi do rasta jednog dela u toj ukupnoj rapodeli, a pada u drugoj. Takođe menjanjem percepcija o vrednosti dolazi do klizanja u okviru određenih grupa. Ima tu i još dosta drugih uticaja na sastave grupa, a ja nisam spremam da ih obrađujem kako treba, najviše zbog neznanja.Ne otpisujem ja nikoga kao poraženog samo primećujem smanjenje ili povećanje određenih grupa, koje nemaju stalni sastav po svim pitanjima, mada je moguće izvesti poneki zaključak na osnovu raznih pokazatelja. Na primer, slušanje Cece mi nije dovoljan podatak da bih ikoga svrstao igde, kao ni odlazak na premijeru neke glasovite opere. Na sreću ljude čini mnogo više toga na pojedinačnom planu. Međutim, masovno slušanje Cece i želja da se isto pokaže što šire je za mene poražavajući pokazatelj. Bolje bi bilo da više ljudi misli da je dobro da se puva nedavnim odlaskom u muzej. Sve ovo na primer.Ne znam da li sam odgovorio dovoljno koncizno, a ne mislim da mogu usredsređenije od ovoga.
Link to comment

Ja to malogradjanin kapiram kao zgroženi gradjanin od Syme-a. Nasuprot iskrenom radniku i seljaku. Dakle Č vs P. Moj deda je ponekad pevao pesmu:Čuju se traktori i šklopoću mašine (tiho)U vis se podižu čelične turbine (sve jače)Sovjetski je savez postojan i jak (glasno)Jer ga izgradiše radnik i seljak!

Link to comment
dobro, mislio sam na neke, koliko se bar meni čini, teorijski potkovanije u takvoj materiji. uostalom, nema to ni veze, znaju svi koji su to koristili, pa ako bi bili ljubazni...ako ne ništa...
Iako nisam nimalo teorijski potkovan, ja cu pokusati, ali te pre svega molim da vise ne kvotujes ove sto im je jedna mozdana celija na odmoru, a druga, preostala, radi na tihom hodu.Za mene je malogradjanin onaj ko po svaku cenu istice svoje urbano poreklo ili sadasnji urbani status, uzimajuci, pritom, urbanost kao vrednost samu po sebi. Ko insistira na otklonu od sadrzaja koje on percipira kao ruralne i primitivne, koji su, kao antipod urbanim, losi. Pritom, taj otklon nije iskren niti instinktivan, vec lazan i uvezban. Svi postupci malogradjanina diktirani su stavom okoline. On nista ne radi zato sto sam smatra da je to ispravno, nego zato sto tako misle drugi do cijeg misljenja mu je stalo. Malogradjanstina je jedna neprekidna poza, jedna ocajnicka zelja da se ostavi dobar utisak. Malogradjanin sebe odredjuje negativno. On zna sta nije, odnosno sta ne zeli da bude (seljak), ali ne zna sta jeste i cemu tezi. Vrednosti koje on neguje su imaginarne. On sebe smatra vrednijim od ostalih na osnovu banalnih i iracionalnih kriterijuma, koje je formirao, ili, cesce, preuzeo od drugih bez ikakvog kritickog promisljanja. Ti kriterijumi, naravno, nisu cvrsti i koherentni. Oni se neprekidno menjaju u zavisnosti od misljenja okoline. Malogradjanin ce sa najvecim zarom braniti ono sto je do juce prezirao, ako nova moda to nalaze. Ukratko, malogradjanstina je jedna prazna ljustura, jedna forma bez ikakve trajnije sustine. Eto, tako bar ja to vidim.
Link to comment
Ja to malogradjanin kapiram kao zgroženi gradjanin od Syme-a. Nasuprot iskrenom radniku i seljaku. Dakle Č vs P. Moj deda je ponekad pevao pesmu:Čuju se traktori i šklopoću mašine (tiho)U vis se podižu čelične turbine (sve jače)Sovjetski je savez postojan i jak (glasno)Jer ga izgradiše radnik i seljak!
Ne znam za Symeta, mora sam da odgovori, no ovaj topik je jedan od pokazatelja, a o čemu sam svojevremno imao raspravu sa K(im drugim, nego sa Ki)mom, da su danas bar jednako aktuelne podele iz 90-tih kao i iz 40-tih (ne nužno političke u užem smislu, mada ni takve još nisu isključene ^_^ )
Link to comment
Za mene je malogradjanin urbani šmeker onaj ko po svaku cenu istice svoje urbano poreklo ili sadasnji urbani status, uzimajuci, pritom, urbanost kao vrednost samu po sebi. Ko insistira na otklonu od sadrzaja koje on percipira kao ruralne i primitivne, koji su, kao antipod urbanim, losi. Pritom, taj otklon nije iskren niti instinktivan, vec lazan i uvezban.
+1
Link to comment

Extra mi je ovo milogledovo spočitavanje da ako ne voliš cecu i misliš da je ista sranje onda si malograđanin, a ako si malograđanin to znači da ne misliš svojojm glavom već glavom okoline, što znači da si glup i da nemaš ni mišljenje ni stav već koristiš uticaj većine i njihove stavove usvajaš kao svoje. Uzmimo da je to tačno, prosto ne znam onda kako sam u okruženju gde bi od 10 ljudi 8 odmah ustoličilo cecu za doživotnog precednika ostao imun na nju samu, kao i na sve trendove 90ih od svoje 12e, 13e godine, dance 90ih, turbo folk i sve ostale motugene derivate škart muzike, kiča i primitivnih vidova "kulture", uglavnom muzičke. Zaključak je jednostavan, ako voliš Cecu, onda si valjda kosmopolita, šta li, ako ne i osetiš potrebu da se otkloniš™ od takve muzike, onda si promišljen, pardon, "lažan i uvežban". Carski :Hail:

Link to comment

Mogao sam da budem malograđanin dok sam živeo u centru, sada kao žitelj predgrađa sam te pošasti sačuvan. Suburbanost RuleZ.Živeo Superhiče! :P

Link to comment
Ne znam za Symeta, mora sam da odgovori, no ovaj topik je jedan od pokazatelja, a o čemu sam svojevremno imao raspravu sa K(im drugim, nego sa Ki)mom, da su danas bar jednako aktuelne podele iz 90-tih kao i iz 40-tih (ne nužno političke u užem smislu, mada ni takve još nisu isključene ^_^ )
samo sto ovde nije sukob cvp vec bi partizanska pozicija bila ona koja bi situaciju mogla da vidi na drugi nacin, dalje od zgrazavanja. btw, zgrozenost je, po meni, uvek, makar u polju kulture, malogradjanska kategorija.Sent from Bender's iPad using Tapatalk
Link to comment
samo sto ovde nije sukob cvp vec bi partizanska pozicija bila ona koja bi situaciju mogla da vidi na drugi nacin, dalje od zgrazavanja.
na primer...da se pravi problem ne vidi u samoj pojavi (osim kad je sama "pojava" i "akter" kriminalna) nego u njenoj instrumentalizaciji, propagiranju putem političke i ekonomske zaštite njenih nosilaca od strane politčkih elita, protivpravnoj materijalnoj koristi koju ti vodeći slojevi dele sa akterima "pojave", političkoj koristi koje vladajuća elita ima od popularizacije načina razmišljanja koje predmet zgražavanja dominantno sa sobom nosi, i takve te stvari? Edited by MancMellow
Link to comment
na primer...da se pravi problem ne vidi u samoj pojavi (osim kad je sama "pojava" akter) nego u njenoj instrumentalizaciji, propagiranju putem političke i ekonomske zaštite njenih nosilaca od strane politčkih elita, protivpravnoj materijalnoj koristi koju ti vodeći slojevi dele sa akterima "pojave", političkoj koristi koje vladajuća elita ima od popularizacije načina razmišljanja koje predmet zgražavanja dominantno sa sobom nosi, i takve te stvari?
pa o tome ti i ja debatujemo? ja samo mislim da ti tu nisi dovoljno radikalan i da stajes na licnim motivima politickih aktera (moc, novac, kontrola) a ja verujem da je problem na drugoj strani. stavise, ako bi pogledao konkretne ucinke tf kulture devedesetih dosao bi do zakljucka da je ona pre dovela do homogenizacije tzv. druge srbije nego sto je ujedinila prvu.edit: samo da dodam da je ova rasprava koju vodimo kao sah na galipolju. ljudi oko nas izginuse.Sent from Bender's iPad using Tapatalk Edited by kim_philby
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...