Jump to content
IGNORED

Koncerti u bivšoj SFRJ


Аврам Гојић

Recommended Posts

mammy two shoes :heart:

joooooj, hvala ti ko bratu za ovo :D
molim fino.iskreno, jedva sam dočekao da negde vidim iskrenu recenziju "legendarnog" koncerta rutsa sa sve pokazivanjem guzice i pljuvanjem publike. sad ga i zvanično mogu univelisati s ovim iventom:
Evo jedne slobodne interpretacije priče o „Bijelom dugmetu”, čuo sam je od mog brata koji je bio na njihovom koncertu u Kikindi.Bila je 1976. godina. „Bijelo dugme” je objavilo ploču „Eto, baš hoću” i krenulo na turneju po Jugoslaviji. U to vreme su “veseli Bosanci” bili na vrhuncu svoje popularnosti, iako im je bend bio u rasulu. Postavu grupe su pored originalnih „Dugmića”, Gorana i Željka, činili još: Laza Ristovski, Sanin Karić i Milić Vukašinović, koji je žorio bubnjeve.Tezgareći tako od mesta do mesta, put ih je doveo u Kikindu. U to vreme, koncerti „Bijelog dugmeta” u malim mestima razlikovali su se dosta od nastupa po velikim gradovima. Goran i Željko su imali u rukavu ceo arsenal štosova namenjenih paljenju „seoske” publike, koje su zdušno koristili da bi zabašurili prilično „tanku” svirku. Tako su započeli i koncert u Kikindi, misleći da će seoskom verzijom nastupa još jednom uspeti da dignu raju na noge, otaljaju koncert, uzmu pare i produže dalje. Ali, avaj… Prevarili su se. Već posle prvih pesama, gupi je bilo jasno da se publika ne prima na njihove prostakluke. Namrštenu publiku je, između ostalog, najviše nerviralo preterano kreveljenje Željka Bebeka, koji se iz sve snage trudio da ih animira. Zvižduci i zvuci negodovanja dopirali su iz publike, a na binu je počelo da doleće svakojako smeće koje su posetioci bacali na izvođače.Videvši da je vrag odneo šalu, „Bijelo Dugme” reši da ide na sigurno, i da odsvira svoj najveći hit, i tako, krenuše sa pesmom „Kad ljubi Bosanac”. Možda bi i sve bilo u redu, da Željko Bebek u jednom momentu nije otpevao: “Tako ti je mala moja kad ljubi Bosanac”, uzviknuo: “Op! Op!”, i prdnuo u mikrofon. To je bila kap koja je prelila čašu. Razjarena publika se popela na binu i odrala „Bijelo dugme” od batina. Najviše batina je popio Milić Vukašinović, koji je, doduše, jedini pružio herojski otpor ali je bio brojčano nadjačan. Tu negde na ovaj događaj upada i milicija koja tuče sve redom, i publiku i izvođače, tako da nastaje opšti haos, a koncert biva prekinut.Meni je sve to prilično neverovatno zvučalo i nisam verovao bratu. Mislio sam da izmi-šlja, sve do momenta kada sam, nekoliko dana kasnije, gledao u jednoj TV emisiji živi nastup „Bijelog dugmeta”: svi članovi grupe nosili su naočare za sunce koje su im sakrivale „šljive”, a glava Milića Vukašino-vića bila je uvijena u nekakvu maramu, izgledao je kao da su ga bumbari izujedali.Tog leta je u Kikindi ušlo u legendu kako je Željko Bebek prdn’o u mikrofon…http://nakaznikurasu....wordpress.com/

Edited by Hella
Link to comment
stonsi u zagrebu 76, jebem li ti sandalicu, samo da zamislim na šta li je to ličilo, još kad bi bila negde set lista.... osećam mrak u hali sportova, iznenada se čuje glas ladies and gentlemen THE ROLLING STONES, pale se strobovi na bini i kreće recimo brown sugar.... au jebenti, how come you taste so good
Ne bih da ti kvarim osecanje :) ali te godine su otvarali sa Emerson Lake & Palmer i HTW. Love You Live je snimljen kojih 15-ak dana ranije. Predgrupa su bili (Funky) Meters.760621_Zagreb.jpg760622_Zagreb.jpgOba koncerta ista set listaHonky Tonk WomenIf You Can't Rock Me / Get Off of My CloudHand of FateHey NegritaAin't Too Proud to BegFool to CryHot StuffStar StarYou Gotta MoveYou Can't Always Get What You WantHappyTumbling DiceNothing from NothingOutta-SpaceMidnight RamblerIt's Only Rock 'n' Roll (But I Like It)Brown SugarJumpin' Jack FlashStreet Fighting Man Edited by jimi
Link to comment
McCOY TYNER1974 nov 12Hala Pionir,Belgrade,SONNY ROLLINS QUINTET1974 nov 12Dom sindikata,Belgrade,STAN GETZ1974 nov 13Dom Sindikata,Belgrade,GATO BARBIERI1974 nov 14Hala Pionir,Belgrade,PASSPORT1974 nov 14Hala Pionir,Belgrade,DIZZY GILLESPIE1974 nov 15Hala Pionir,Belgrade,
zivot je san koji kratko traje. jbt, prvi dzez koncerti na koje sam otisao a bio klinac od 15 ljeta. auuu kada je to bilo, davno je bilo.
3x slušala majlsa dejvis u beogradu '71, '73, '86.
eh eh. da sam tada bio samo par godina stariji. ovako, slusao coveka samo 86-e. i hvala ti na podsecanju na kulturnu politiku tada putem muzicke omladine i jeftinih karata :)
MUDDY WATERS1976 nov 00Belgrade,
a posle ovog koncerta otisao sledeceg dana i kupio hohner bluesharp i poceo samouko da ucim da sviram :blush: to sto sam naucio sjajno da sviram taj mali instrument ne umanjuje cinjenicu da sam bio idiot u mnogim podznacenjima tog pojma tj. nista pametno nisam uradio sa tim znanjem sviranja mada, bilo pa proslo, odavno sve to nebitnoa za ovo
mislim da na tom koncertu nisam bila, ali sam je gledala '74 kada je nastupala sa ajkom.
:Hail:mislim da sam tek pre nekoliko godina oprostio sebi sto sam bio tinejdzer drkadzija kojeg je iz ne znam odavno kakvih razloga mrzelo da ode na taj koncert. na kraju sam se pomirio sa sobom i svojom prosloscu. ima i strasnijih secanja u zivotu od secanja kako je to biti tinejdzer :P
IRAQUERE (A Sandoval,P d'Rivera…)1978 nov 04Dom sindikata,Belgrade,ALBERT KING1978 nov 05Beograd
hajd sto su koncerti bili opako dobri ali session u domu omladine kada su zajedno svirali kubanci i par muzicara iz postave alberta kinga, jaoj, u tu jesen bih se samoposlao teleprinterom odmah, ne samo zbog te svirke :D Edited by Pontijak
Link to comment

fale na onoj listi i neki koncerti zagrebački na kojima sam bivstvovala negde između 79-te i 89-te ali ne mogu da se setim ovako na brzinu tačnih terminapročešljaću malo pa javljama i mesta održavanja nekih koncerata su pobrkana, čini mi seed.il' sam ja pobrkalajbt, to ko da je bilo u nekom drugom eonu :cry:

Edited by duda
Link to comment

Da dodam impozantnom spisku Jean Luc Ponty negde prolece 1979 u Pioniru pred svega 200 dusa, Takodje, vece kad su tezgarili Jack Bruce, John McLaughlin, Billy Cobham i (mslim) Stuard Goldberg u Pinkiju 1979 ili 1980 u Domu Sindikata je bio Lionel Hampton. Mislim da taj njegov koncert ume da se zavrti na RTS Digital

Link to comment

Jos nesto: Buddy Rich sa big bandom uglavnom 20-godisnjaka Dom omladina otprilike 84-85. Geldof je greska, on je valjda bio u Bg 97, Tanita Tikaram je koliko se secam otkazana zbog lose prodaje u "Sava centru" pa ne bi trebala da bude na listi

Link to comment
1. dzuboks, ako se ne varam2. jeste
Ne bih smeo da se zakunem, slog i vrste fonta Marjanovićevog članka mi više vuku na "Dugu" iz tog vremena, a posebno ime rubrike.
Link to comment
Da dodam impozantnom spisku Jean Luc Ponty negde prolece 1979 u Pioniru pred svega 200 dusa, Takodje, vece kad su tezgarili Jack Bruce, John McLaughlin, Billy Cobham i (mslim) Stuard Goldberg u Pinkiju 1979 ili 1980 u Domu Sindikata je bio Lionel Hampton. Mislim da taj njegov koncert ume da se zavrti na RTS Digital
Hempton je bio u Domu sindikata 1979, naravno u okviru Jazz festivala. Zagrevanje uz Big band TV Zagreb ili Ljubljana, a onda narodno veselje sa Lajonelom. Prva truba Cat Anderson, orgulje Wild Bill Davis, a tokom poslednje numere šetnja sa trubačem kroz parter (verovatno "When the Saints", izbledelo sećanje). Par večeri kasnije su bili Čik Korija i Geri Barton, savršeno akustično izdanje.Tonija Sabola bi bar tuce Beograđana koje lično znam skratilo za glavu zbog, na primer, nedovođenja Sensational Alex Harvey Banda, koji su svirali u madrfaking Čakovcu, ali ne i u BG. Alex je, nažalost, umro koju nedelju kasnije, pa ostadosmo kratki za uživanje u nastupu velikih škotskih majstora za žive svirke. U to doba čakovečka "Lira" je bila jedna od jačih koncertnih agencija, verovatno zato i svirka u Međimurju, ali ne i u većem gradu. Za Weather Report u Pioniru sam, kao i moja generacija, izvisio zbog kolektivnog slanja maturanata u JNA tog oktobra, posle su mi pričali da su viđeniji beogradski basisti ostajali ispadnutih vilica posle Pastoriusovog nastupa, maltene kao što su pre koju godinu prvi redovi centra "Sava" bili načičkani gitaristima koji su hteli da pokupe štosove od Džefa Beka :)
Link to comment
760621_Zagreb.jpg
skola se tek zavrsila ili je bila poslednja nedelja, samo znam da je cale slagao i skolu i kevu da me vodi ranije na more. nije mu bilo pravo sto mora da ide na tribine, ali je ipak roditeljstvo prevagnulo i strah da ce mu jedinicu izgaziti u parteru. dosli smo mnogo ranije jer je spremio silu obrazlozenja ako mu ne daju da uvede dete na ulazu, ali nikog nije bilo briga.nemam predstavu ni kad je pocelo, ni koliko je trajalo, bili smo, naravno, daleko od bine, ali me je cale stalno gurkao napred kad bi kit ricards mlatarao gitarom (vec sam bila dovoljno izdresirana ko je the one). u mojoj glavi je zvuk bio fenomenalan, grmljavina i pucnjava istovremeno, ali ko zna da li je bilo tako. cale nije prestajao da se kezi, pa volim da verujem da jeste.znam da nisu bile velike pauze izmedju pesama, secam se da su mi votsovi bubnjevi, koje sam jedine zaista i videla, izgledali kao neka skalamerija iz omegamena. neke cice pored nas su se skinule i bacale majice ka bini. posle sam dobila lekciju o tome sta je u stvari brown sugar, ali su mi u to doba i njegovi ljubitelji izgledali kao veseli lalalendovci.nije mi bio prvi koncert u zivotu, vodio me i na hajducku cesmu, ali se odatle secam jedino nekog drveta na koje su se peli ispred nas da bi videli binu i niceg u vezi sa bijelim dugmetom, sto ne zalim, vec samo gitariste dzadze iz zenice koji je, kasnije sam shvatila, pokusavao da hendriksise.stonsi su prvi koncert koji pamtim kao koncert, iako je mnogo onog cega se ne secam, nazalost, na primer, kako zvuci fool to cry uzivo. isla sam sa caletom jos jednom na stonse u becu, par godina kasnije, ali sam tada vec bila sebicni tinejdzer i trazila da se razdvojimo pre svirke, debil. nikad nisam htela da procitam nicije secanje iz zagreba da ne bih ukrala tudja iskustva i pretvorila ih u svoja. a najludje mi je sto jedina cela pesma koje se secam i znam kako je zvucala u svakom trenutku nije nijedna od velikih hitova, nego ovo.http://youtu.be/jNaAEJv_sDQ
iskreno, jedva sam dočekao da negde vidim iskrenu recenziju "legendarnog" koncerta rutsa sa sve pokazivanjem guzice i pljuvanjem publike. sad ga i zvanično mogu univelisati s ovim iventom:
moja ti nije bila dovoljno dobra, nego si posegao za frontmenom grupe puma koji nije bio da ti kaze sta je bilo. <_<
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...