Jump to content
IGNORED

Sakralna arhitektura


slepa živana

Recommended Posts

ja se slabo fotografisem u poslednje vreme (osim u liftu :isuse: ). muka mi kad se vidim. ali evo, poslali mi kolege jednu "originalnu" fotografiju sa trodnevnog poslovnog izleta u moskvu. mnogo tesko mi palo da se vratim u sumorni peking, moskva leti je hubchina iz vise razloga.szx3M5B.jpg
kao iz bajke. a ti ko onaj patuljak od amelijinog ćaleta :D Edited by FRhost
split teme sa Perspica
Link to comment

Pa to je valjda i bio cilj kada su ove crkve bile građene, da nepismena marva bude vizuelno impresionirana. Službe i rituali su mogli biti držani i u spartanski napravljenim objektima.

Link to comment
Pa to je valjda i bio cilj kada su ove crkve bile građene, da nepismena marva bude vizuelno impresionirana. Službe i rituali su mogli biti držani i u spartanski napravljenim objektima.
Човек увек може и у себи да се помоли и када ја то учиним неписмена марва заиста није визуелно импресионирана екстеријером објекта у коме се молим, али стварно не разумем зашто толико горчине имаш пред тиме да су људи хтели да направе нешто лепо. Ништа слично, колико знам, не постоји у православној архитектури (да употребим тај термин мислећи на време од Византије до данас). Такав изузетак је невероватан и што се мене тиче, у јачини утиска раме уз раме са Саградом. На страну што већ скоро 100 година није црква (колико знам).А што се тиче сивог унутра ево линк. Edited by Праслин
Link to comment
А што се тиче сивог унутра ево линк.
i ja sam baš malo guglala da vidim kako je unutra kada je bane prokomentarisao. meni se sviđa. osim što nikad nisam mnogo volela stirove.
Link to comment
Човек увек може и у себи да се помоли и када ја то учиним неписмена марва заиста није визуелно импресионирана екстеријером објекта у коме се молим, али стварно не разумем зашто толико горчине имаш пред тиме да су људи хтели да направе нешто лепо. Ништа слично, колико знам, не постоји у православној архитектури (да употребим тај термин мислећи на време од Византије до данас). Такав изузетак је невероватан и што се мене тиче, у јачини утиска раме уз раме са Саградом. На страну што већ скоро 100 година није црква (колико знам).
A, ne ne ne. Ja kad sam u školi pravio model te crkve od drveta (jer su svi ostali ionako pravili Ajfelovu kulu), tu je bila ideja da se napravi nešto lepo. A original je pravljen kao spomenik vojničkim pobedama Ivana Groznog (zato i jeste pravljeno da izgleda kao vatra koja gori), a ne da zadovolji estetski ukus vernika. Crkve su pravljene tako kako jesu da bi izazvale strahopoštovanje kod ljudi na vizuelnom, zvučnom i svakom drugom nivou kao simbol moći i uzdignuća ka, jelte, nebu. To je recept koji je palio i u antičkoj Grčkoj, Egiptu, Rimu pa na ovamo, nema tu "gorčine" specifične za neku posebnu lokaciju ili crkvu. Obožavam arhitekturu, pogotovo srednjovekovnu, ali ne moramo da se lažemo oko motivacije i željenog efekta. Pogotovo ne želim da ulazim u poređenje stavova i viđenja vernika u 21. i srednjem veku.
Link to comment
Potpuno verujem da je, sto se tebe tice, tvoj utisak(*) rame uz rame sa Sagradom.(*) utisak sa google images, dakako.
Не разумем подтекст твог поста: да ли ме презиреш што нисам путовао у Барселону и Москву или си ироничан на рачун православља и римокатоличанства или ме онако са висине пљуцкаш спорта ради? Јесам лоше формулисао реченицу о утиску, али стварно нисам очекивао да ће да ми се неко натоврза да цепамо длаку око нечега што је ваљда очигледно: дакле, мој утисак је да су у питању су два архитектонска изузетка.
A, ne ne ne. Ja kad sam u školi pravio model te crkve od drveta (jer su svi ostali ionako pravili Ajfelovu kulu), tu je bila ideja da se napravi nešto lepo. A original je pravljen kao spomenik vojničkim pobedama Ivana Groznog (zato i jeste pravljeno da izgleda kao vatra koja gori), a ne da zadovolji estetski ukus vernika. Crkve su pravljene tako kako jesu da bi izazvale strahopoštovanje kod ljudi na vizuelnom, zvučnom i svakom drugom nivou kao simbol moći i uzdignuća ka, jelte, nebu. To je recept koji je palio i u antičkoj Grčkoj, Egiptu, Rimu pa na ovamo, nema tu "gorčine" specifične za neku posebnu lokaciju ili crkvu. Obožavam arhitekturu, pogotovo srednjovekovnu, ali ne moramo da se lažemo oko motivacije i željenog efekta.
Википедија каже да је разлог за овако необичан изглед је што су градитељи по први пут добили прилику да раде циглама, што им је омогућило да се размашу на начин који пре тога није био могућ. Кажу и да су ресторатери причали како су нижи нивои правилни и без одступања, а да су - како су одмицали радови - кретали у експерименте и све необичније захвате. Бојили су је 200 година, отуда такво шаренило. Не знам, када погледам како изгледа мени таква импровизација и спонтаност делује ближе објашњењу од овог што ти кажеш.Извињавам се због трола, замолићу сада модерацију да пребаце негде ово.
Link to comment
Човек увек може и у себи да се помоли и када ја то учиним неписмена марва заиста није визуелно импресионирана екстеријером објекта у коме се молим, али стварно не разумем зашто толико горчине имаш пред тиме да су људи хтели да направе нешто лепо. Ништа слично, колико знам, не постоји у православној архитектури (да употребим тај термин мислећи на време од Византије до данас). Такав изузетак је невероватан и што се мене тиче, у јачини утиска раме уз раме са Саградом. На страну што већ скоро 100 година није црква (колико знам).А што се тиче сивог унутра ево линк.
sagrada? sinonim za kiceraj. naruznija gaudijevljeva zgradetna.
Link to comment

Можда зато што није скроз његова. Али, свакако је изузетак од уобичајених норми.

Link to comment

na stranu, nastrano prepucavanje, meni je sabor vasilija blaženog sve samo ne "strahopoštujuć" monument, dapače - da, izaziva awe, ali awe spram остранение-asagrada pak, jeste koncipirana, te se i dalje konstruiše, na "strahopoštovanje" uzusu

Link to comment

ma jeste, sigurnonego on i filip, sa dijametralne strane ideo-spektra, ipak moraju zadržati oreol velikomučeništva, a zarad očuvanja forumske kredibilnosti načertanija koji sočinjavaju iz posta u post

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...