Jump to content
IGNORED

Privatizacija zdravstva u Srbiji


hazard

Recommended Posts

Pa, nevezano za zdravstvo, ne verujem u magijske moci privatizacije kao mnogi ekonomski liberali. Stvarno, ipak, Hazarde - uz sav respekt za tvoja losa iskustva sa administracijom drzave Srbije, koja ja, bobu hvala, pamtim samo iz daleke proslosti - zar zaista mora preko kolena, zar zaista Srbija mora da izmislja nesto sto gotovo nigde ne postoji. Ono, jeste da kao narod to volimo da radimo, ali mislim da je to jedna problematicna navika.Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by Indy
Link to comment
Pa, nevezano za zdravstvo, ne verujem u magijske moci privatizacije kao mnogi ekonomski liberali. Stvarno, ipak, Hazarde - uz sav respekt za tvoja losa iskustva sa administracijom drzave Srbije, koja ja, bobu hvala, pamtim samo iz daleke proslosti - zar zaista mora preko kolena, zar zaista Srbija mora da izmislja nesto sto gotovo nigde ne postoji. Ono, jeste da kao narod to volimo da radimo, ali mislim da je to jedna problematicna navika.Sent from my iPhone using Tapatalk
Pa prvo, kao sto rekoh u slucaju zdravstva ne bi bilo izmisljanje neceg sto ne postoji. Eto nam Amerike. Cak i u slucaju neke prakticne privatizacije, mislim da bi drzava morala da nastavlja da placa bar delimicno zdravstveno osiguranje penzionerima (jer mislim da vecina ne bi mogla da izdrzi troskove privatnog sistema).Drugo, da li u Srbiji mora preko kolena - pa mislim da mora, jer ovde uspevaju samo drasticne i korenite promene, odjedanput. Sve ostalo ubrzo biva obesmisljeno. Carevi smo u tome da napisemo neki zakon prepisivajuci neki sasvim logican nemacki, francuski, itd. i sve sa najboljom namerom, a onda u praksi to postane potpuno izvitopereno, primenjuje se na potpuno naopak nacin, i potpuno izgubi svoj smisao.Na ovo razmisljanje navedem sam iskustvom sa srpskim sistemima raznih vrsta i jednom pricom iz Meksika - u jednoj od meksickih drzava, sistem polaganja vozackih ispita bio je toliko korumpiran, a korupciju toliko tesko iskoreniti, da je vozacki ispit jednostavno - ukinut. I sada kada stanovnici te drzave napune 18 godina, odu u policiju, dokazu godiste, i potpisu izjavu da umeju da voze i da preuzimaju svu odgovornost za sve sto im se moze desiti u saobracaju i sto mogu uraditi drugima, plate neku taksu i dobiju dozvolu. Nekad su stvari toliko trule da ih jednostavno treba saseci i kraj.
Link to comment
Pa prvo, kao sto rekoh u slucaju zdravstva ne bi bilo izmisljanje neceg sto ne postoji. Eto nam Amerike. Cak i u slucaju neke prakticne privatizacije, mislim da bi drzava morala da nastavlja da placa bar delimicno zdravstveno osiguranje penzionerima (jer mislim da vecina ne bi mogla da izdrzi troskove privatnog sistema).Drugo, da li u Srbiji mora preko kolena - pa mislim da mora, jer ovde uspevaju samo drasticne i korenite promene, odjedanput. Sve ostalo ubrzo biva obesmisljeno. Carevi smo u tome da napisemo neki zakon prepisivajuci neki sasvim logican nemacki, francuski, itd. i sve sa najboljom namerom, a onda u praksi to postane potpuno izvitopereno, primenjuje se na potpuno naopak nacin, i potpuno izgubi svoj smisao.Na ovo razmisljanje navedem sam iskustvom sa srpskim sistemima raznih vrsta i jednom pricom iz Meksika - u jednoj od meksickih drzava, sistem polaganja vozackih ispita bio je toliko korumpiran, a korupciju toliko tesko iskoreniti, da je vozacki ispit jednostavno - ukinut. I sada kada stanovnici te drzave napune 18 godina, odu u policiju, dokazu godiste, i potpisu izjavu da umeju da voze i da preuzimaju svu odgovornost za sve sto im se moze desiti u saobracaju i sto mogu uraditi drugima, plate neku taksu i dobiju dozvolu. Nekad su stvari toliko trule da ih jednostavno treba saseci i kraj.
Ene nam Amerika koja ima drzavno zdravstvo za veliki deo populacije i u toku je reforma kojom preostali deo treba da zalici na od drzave strogo regulisano zdravstvo kao u Svajcarskoj. Imali smo tako neke sa pundravcima za privatizaciju i sjebase privredu. Na osnovu cega samo pricas o Americi da mi je znati. Edited by fonTelefon
Link to comment

Kljuc nije privatizacija nego konkurencija.I u potpuno privatizovanom sistemu mogu postojjati monopoli ili karteli a to je cak i gora situacija od drzavnog monopola jer tu politicari bar delimicno odgovaraju.E sad, da bi konkurencija funkcionisala izmedju privatnih i drzavnih osiguranja i bolnica regulativna funkcija drzave mora da bude u potpunosti odvojena od onog dela koji pruza servis ne samo u domenu zdravstva nego uopste.Prema tome, ministarstvo zdravlja ili neka partija ne mogu istovremeno da regulisu zdravstvo a sa druge strane da preko svojih ljudi kontrolisu osiguranje ili bolnice jer je to klasicni sukob interesa.To treba ostaviti profesionalcima ili jos bolje regulaciju u potpunosti izmestiti iz ministarstva zdravlja i ostaviti nezavisnim administrativnim sudovima.

Edited by Anduril
Link to comment

Za primarnu zdravstvenu zastitu vec imamo i konkurenciju i privatnike pa ko voli nek izvoli. Sem za analize, koje nadam se korektno rade privatnici, moje iskustvo sa privatnom praksom je da te podjednako ofrlje pogledaju kao kod drzavnog. A za bilo sta komplikovanije, recimo neka zahtevnija operacija, nesto komplikovanije hronicno, ne vidim kako bi se to pravila konkurenbcija u zemlji sa 7 miliona stanovnika i uvrh glave 2 miliona platezno sposobnih koji bi mogli da priuste privatno osiguranje (ni ovo drzavno jedno pola stanovnika ne placa, nego su oslobodjeni po raznim osnovima). Koliko bolnica za operacije na srcu, presadjivanje bubrega i slicno moze da se napravi za dva miliona stanovnika, jer se ne pravi bolnica za 10 paijenata godisnje? Ja kapiram ne tako veliki broj. I onda ako nema ponude (brojnih bolnica koje ce da se takmice), gde je tu kompeticija koja ce da vodi povecanju kvaliteta?A na pravljenje nekih nezavisnih administrativnih sudova u Srbiji, samo cu se nasmejati. Kod nas ni osnovna skola nije nezavisna.

Link to comment

Na VMA imaju poseban salter za neko osiguranje (recimo inteza, lupam sad).Mi smo placali sami sve zato sto uput zbog sujete nismo mogli da dobijemo.Otprilike 1500 je operacija bila, i oko 1500 na snimanja sto u bolnici, sto privatno. Pomoglo je sto smo imali poznanstvo najverovatnije zato sto smo placali regularno.To je bio pocetak, a i kasnije nam je bilo zanimljivo.Mozda da komisija za licenciranje nenajavljeno upada u objekte, i izvrsi popis lekova, proveri stanje u objektu...Da ne budem konkretan.I neko treba da kontrolise opterecenost posla pojedinih sektora u odnosu na druge.Preporodilo bi se funkcionisanje zdravstvenih ustanova.

Link to comment
Pa prvo, kao sto rekoh u slucaju zdravstva ne bi bilo izmisljanje neceg sto ne postoji. Eto nam Amerike.
Pa, nisam zeleo to da potenciram, ali ja bih se, kada je zdravstvo (i stosta drugo) u pitanju, drzao sto dalje od Amerike. Sem toga, netacno je da (cak i) kod njih ne postoji socijalno zdravstvo.Ne slazem se, naravno, ni za ono sto pises da "mora preko kolena". Eto, niceg nije bilo preko kolena, i koliko god da neki kukaju, Srbija 2013. je daleko u boljem stanju od one koju sam ja ostavio pre skoro 20 godina. Daj jos 20 godina, i bice jos bolje.EDIT. A ako ne verujes u ovo poslednje, setimo se da je skroz drzavno zdravstvo u SFRJ, znaci jednim delom istoj zemlji, bilo vrlo pristojno. Edited by Indy
Link to comment
Za primarnu zdravstvenu zastitu vec imamo i konkurenciju i privatnike pa ko voli nek izvoli. Sem za analize, koje nadam se korektno rade privatnici, moje iskustvo sa privatnom praksom je da te podjednako ofrlje pogledaju kao kod drzavnog. A za bilo sta komplikovanije, recimo neka zahtevnija operacija, nesto komplikovanije hronicno, ne vidim kako bi se to pravila konkurenbcija u zemlji sa 7 miliona stanovnika i uvrh glave 2 miliona platezno sposobnih koji bi mogli da priuste privatno osiguranje (ni ovo drzavno jedno pola stanovnika ne placa, nego su oslobodjeni po raznim osnovima). Koliko bolnica za operacije na srcu, presadjivanje bubrega i slicno moze da se napravi za dva miliona stanovnika, jer se ne pravi bolnica za 10 paijenata godisnje? Ja kapiram ne tako veliki broj. I onda ako nema ponude (brojnih bolnica koje ce da se takmice), gde je tu kompeticija koja ce da vodi povecanju kvaliteta?A na pravljenje nekih nezavisnih administrativnih sudova u Srbiji, samo cu se nasmejati. Kod nas ni osnovna skola nije nezavisna.
Konkurencija moze uvek da se napravi - naprimer, osiguranje plati operaciju u inostranstvu + kartu. To je vec rutina drugde za skuplje poduhvate ili cak zubarske intervencije.To sto osnovna skola nije nezavisna ne znaci da je predlog los i da ne treba stremiti ka boljem.Najveci problem zdravstva u Srbiji nije odvojen od drugih sektora - (drzavni) sukob interesa i korupcija.
Link to comment
  • 1 year later...

 

 

O trošku RFZO kod privatnog lekara? Izvor: Blic, Tanjug

Beograd -- Privatnog lekara opšte prakse, pedijatra i ginekologa građani će uskoro moći da izaberu o trošku zdravstvenog osiguranja, piše današnji "Blic".

 

Interesatno bi bilo videti kako bi se privatni domovi zdravlja nosili sa navalom pacijenata koja sada postoji u državnim.Kkadgod sam išao u ove ustanove na  na pregld uvek je to bilo u zakazano vreme ili ako je lekar slobodan i pre.No,osim sistematskih pregleda koje rade za firme po ugovoru,ove ustanove se ne suočavaju sa dolaskom velikog broja pacijenata  za kratko vreme.Naravno,tu jeakreditacija koje bi mogla da pročisti sadašnje privatne domove(ne znam kako je to i da li je to rešeno za privatne stomatološke ordinacije).

Kako postoji tendencija funkcionalnog zaokruživanja sistema privatnog zdravstva(jedna kompanija ili porodica osniva domove zdravlja i kliniku koja se na njih naslanja) postaviće se posle ovoga i pitanje pristupa osiguranika RFZO privatnim bolnicama .

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...