Jump to content
IGNORED

Privatizacija zdravstva u Srbiji


hazard

Recommended Posts

Ovo je misaoni eksperiment. Sagledavanje toga kako bi izgledao zdravstveni sistem Srbije kada bi se u potpunosti privatizovao - svaka bolnica, svaki dom zdravlja.Da napomenem na pocetku - generalno, ja sam zastupnik drzavnog zdravstva, ili bar drzavnog zdravstvenog osiguranja (kao u Kanadi - tamo odete u privatnu ordinaciju na pregled, doktor to naplati po jedinstvenoj tarifi od drzavnog zdravstvenog osiguranja, vi ne placate nista direktno iz dzepa, placate porez na platu i iz toga se finansira zdravstvo, nema doprinosa, sve ide iz budzeta). Mislim da se tako dobija bolji, jeftiniji, humaniji, pa cak i efikasniji sistem. Humaniji jer je dostupan svima, jer se finansira iz (obicno progresivnih) poreza, pa siromasni dobijaju istu negu kao i bogati. Jeftiniji jer kada postoji jedan kupac lekova, masina i sl. i to jos kupac koji kupuje ogromne kolicine - a to je drzavno zdravstveno osiguranje - lakse se pregovora o ceni, lakse se ista obara (zato su npr. jeftiniji lekovi u Kanadi nego u SAD). Takodje, potraznja za zdravstvom nije elasticna (narocito sto je drustvo bogatije), ljudi ce dati tonu novca za zdravlja svojih bliznjih i sebe; u tom smislu privatni sistem cesto ima vise mogucnosti da od ljudi "izvlaci" pare a drzavni vise mogucnosti da ogranici troskove. Efikasniji, jer kada je organizovan dobro, kao u Kanadi, kolicina papirologije i administracije je zapravo daleko manja nego u sistemima gde su bolnice nezavisna pravna lica i gde postoje desetina osiguravajucih kompanija (npr. SAD). Bolji, jer mislim da ljudi u Kanadi i Evropi dobijaju bolju zdravstvenu zastitu nego u SAD (i u Evropi su ljudi, generalno, zdraviji).E sad. To sve stoji. No da se vratimo u Srbiju. Prvo, nas zdravstveni sistem je izuzetno los. To valjda niko ne spori.Drugo, jeftin nije. Finansira se - samo delom - od doprinosa. Onda se dodaje iz budzeta. Na minimalac, placa se neverovatnih 3500 dinara doprinosa (!) za zdravstvo. Racunam zbir doprinosa na teret zaposlenog i na teret poslodovca (jer, realno, sve je zapravo "na teret zaposlenog"). Pritom, cesto morate da "podmazete" da bi dobili uslugu koju uredno placate na mesecnom nivou - bilo to direktno kesom (i to nekada u iznosima od nekoliko stotina evra, za neke stvari i 1000 evra i vise) ili poklonima (zasto se na trafici na VMA prodaje skupoceni viski? zato sto se ocekuje da spickate 5 soma dinara na pice za doktora). Plus, ako ne mozete da dodjete na red, cesto idete po privatnim ordinacijama da radite ovu ili onu analizu, da skratite proces, a to opet nije jeftino (jedan odlazak u privatnu kliniku kosta vas min. 1500 dinara pa nagore, zavisi od analize). Drzavni sistem i dalje ima najbolje doktore i najbolje laboratorije, tako su odlasci kod privatnika cesto "za dzabe" tj. jedna klinika ne uradi nesto kako treba, pa se ide na drugu...itd.Efikasan? To tek nije. Pocnimo od cekanja za bilo sta, pa onda cela administrativna gungula za overavanje knjizice (svi je dobiju na kraju ako prodju proceduru, ali moramo prvo da potrosimo ihahaha vremena, zivaca i papira da bi dokazali u kom je statusu osigurani). Visak zaposlenih je na sve strane. I tako dalje.Human? E to tek nije. Nek vam kaze bilo ko ko je prosao torturu po istom. Sve sto je gore navedeno vazi i za ovu stavku + jos dosta stvari. Recimo nacin na koji se osoblje ponasa. Odnos sa pacijentima. I tako dalje.Da se vratimo na cifre - radnik na minimalcu RZZOu placa 3500 din. mesecno. Posto je prosecna zarada otprilike x2 minimalac, recimo da prosecni radnik RZZOu placa 7000 din. mesecno.Ja sam nekako sve vise ubedjen da bi privatni sektor, pod uslovom da se sve privatizuje, mogao da za 60 evra mesecno pruzi bolju uslugu. Da, to ne bi bila savrsena usluga, patila bi od svih manjkavosti privatnih zdravstvenih sistema. Ali bi bila bolja nego sadasnja. Koliko bolja? Ne znam. Mozda dvaput bolja?Kazem 60 evra mesecno, jer sam prilicno siguran da bi se pojavila privatna osiguranja koja bi za taj iznos nudila bolju uslugu nego sto je slucaj za RZZO danas.Takodje, mislim da trenutne cene u privatnim ordinacijama ne treba uzimati kao reper - njihova trenutna klijentela su ljudi koji ili imaju para i jednostavno ne zele da cekaju/cimaju se po domovima zdravlja (dakle moze im se da plate vise) ili koji su ocajni i zuri im se (dakle opet, platice vise jer moraju). Usput, privatni sektor je mali i radi sa malim obrtima - jedna je stvar kada ordinacija kupi skener pa racuna na X pacijenata nedeljno, a druga kada skener kupi bolnica pa racuna na X puta 10 pacijenata nedeljno na tom skeneru.U privatnom zdravstvu, smanjili bi se administrativni troskovi u odnosu na trenutno stanje - nema overavanja knjizica, itd., jednostavno il imas osiguranje ili nemas. Ako imas, naplacuje se od osiguranja, ako nemas, naplacuje se direktno (platis sve unapred ili das neki depozit).Takodje, u privatnom zdravstvu, doslo bi do otpustanja viskova zaposlenih, narocito medju nemedicinskim osobljem. Davanje mita bi, uveren sam, nestalo, a vremenom dobrim delom i cascavanje.Zaposleni u tom sektoru bi imali veca (legalna) primanja. No, zdravstveno osiguranje ne bi bilo obavezno, pa bi osiguravajuce kuce prilagodjavale cenu osiguranja plateznoj sposobnosti, a posto bi vecina pacijenata ipak bili osigurani, ovo bi ogranicavalo i cenu samih zdravstvenih usluga koje bi nudile bolnice.Sistem bi na kraju bio humaniji. Jeste, mozda bi mnogima bio manje pristupacan, mozda bi neki i bili odseceni od njega. Ali bar kada platis, dobijao bi za to ljudsku uslugu i bio bi tretiran daleko bolje nego sto je sada slucaj.Zanima me dakle misljenje ljudi koji su daleko bolje upuceni u sve ovo nego ja. Sta misle drugi? Ima li ovo sto pricam bar donekle smisla ili samo lupam?

Edited by hazard
Link to comment

Pa ima logike, kao i sa privatizacijom bilo cega, sa vise para dobija se bolja usluga. Jeste da je skuplja hrana od kako je proizvodnja i prodaja presla kod Kostica i Miska, struja, gas, sve cene su otisle na gore, ali je za toliko i bolji kvalitet.

Link to comment
Zanima me dakle misljenje ljudi koji su daleko bolje upuceni u sve ovo nego ja.
Bas mi je zao sto te moje misljenje ne zanima. :DVerovatno zato sto se ne razumem, nisam u stanju da prokljuvim sta u stvari zelis da kazes.
Link to comment
(zato su npr. jeftiniji lekovi u Kanadi nego u SAD).
Iako nije tema, ovo vise ima veze sa kartelskim ponasanjem americke Big Pharma, koji je lobiranjem uspio izboksovati ozakonjene anti-trzisnog ponasanja. Da je trziste oslobodjeno, kao sto nije, imao bi cijene u rangu sa kanadskim. Ovako Big Pharma prisiljava americke potrosace da subvencionisu prodaju tih lijekova na druga trzista tamo gdje nemaju patente pod zasitom i/ili gdje druge trzave diktiraju cijene. Sve pod plastom brige za "safety of imported drugs".
Link to comment
Bas mi je zao sto te moje misljenje ne zanima. :DVerovatno zato sto se ne razumem, nisam u stanju da prokljuvim sta u stvari zelis da kazes.
Hocu da kazem da mislim da je zdravstveni sistem u Srbiji toliko los, da bi potpuno privatno zdravstvo u Srbiji, bez obzira na sve manjkavosti takvih sistema uopsteno gledano, za iste pare koje danas gradjani Srbije daju za ovaj drzavni sistem, pruzalo bar dva puta bolju uslugu nego sto to taj drzavni sistem pruza.
Link to comment

e jbga, nisam ni ja siguran šta si hteo da kažeš :Dal evo da probam da ti odgovorim - jeste zdravstveni sistem u Srbiji je loš zato što je čudovište nastalo kalemljenjem starog sistema /nasledjenog iz SFRJ/ sa raznoraznim zakonima novijeg datuma /od odredbi iz vremena SMa pa do uskladjivanja™ sa EU/ - suština je u tome da se na bilo koji način kontrola (čitaj novac) u zdravstvu mora držati pod kontrolom. Privatnom sektoru je dato samo onoliko koliko se mora dati, i na sve moguće načine se on usporava i sabotira (od otezanja sa izjednačavanjem recimo recepata do neisplaćivanja izvršenih usluga/Kad bi se ovaj sistem promenio vrlo brzo bi uleteli u problem u kome je recimo Makedonija danas - gde je zdravstvena kasa prazna a državne bolnice nemaju kadar jer su svi otišli u privatnike. To vodi u kolaps.šta treba uraditi? - prvo, promeniti potpuno zdravstveni sistem - prvo pa muško, pošto od tog posla nema ništa, jer bi se promenom ovog sistema država lišila svog masnog dela kolača. Promeniti u smislu da se potpuno izjednači državni i privatni sektor u svim oblastima - od recepata do osiguranja.Drugo, napraviti algoritme za dijagnozu i lečenje pacijenata - ovim bi se stavili pod kontrolu troškovi i omogućila bolja kontrola medicinskih usluga. To nema ko da uradi a niko i neće jer bilo kakvo uredjeno stanje smanjuje mogućnost za muljanje za koje je zdravstvo dušu dalo.

Link to comment
Hocu da kazem da mislim da je zdravstveni sistem u Srbiji toliko los, da bi potpuno privatno zdravstvo u Srbiji, bez obzira na sve manjkavosti takvih sistema uopsteno gledano, za iste pare koje danas gradjani Srbije daju za ovaj drzavni sistem, pruzalo bar dva puta bolju uslugu nego sto to taj drzavni sistem pruza.
Ne mogu da razumem zasto mora da bude potpuno privatno. Kako to samo postojanje drzavnog zdravstva cini ono (vec postojece) privatno losijim?Drugo sto ne razumem je sto si sam rekao da bi "nekima" zdravstvene usluge postale nepristupacne, ali dalje kazes otprilike "nema veze, jer bi se kvalitet onoga sto dobijaju oni koji mogu da plate podigao." Kako moze da "nema veze", nije mi jasno.I, na kraju, nevezano za temu, uvek imam ogromni problem prema logici po kojoj je Srbija nesto toliko specijalno da tamo treba primenjivati resenja koja nigde drugde ne postoje, jer zaboga to je Srbija, tamo normalna resenja ne funkcionisu. To su (bez obzira sto je ovo samo "misaoni eksperiment") opasna razmisljanja.
Link to comment

sistem u kome je samo jedan covek odsecen od zdravstvene nege je po defaultu losiji i od najmanje efikasnog sistema koji stiti sve gradjane.

Link to comment

Nacelno ja mogu reci da si ti u pravu. Takodje, nacelno u Srbiji nije niko odsecen od zdravstvene zastite, ali de fakto mnogi jesu. I ne mislim samo o ljudima koji nemaju overene knjizice iz ovog ili onog razloga, vec o ljudima koji imaju knjizicu, placaju doprinose a kada im zdravstvo zatreba, kao da ga, u sustini, nemaju.Hocu reci, sto sam vise u prilici da vidim kako zdravstvo u Srbiji funkcionise, sve sam vise ubedjen da bi 100% privatni sistem, sa svim svojim problemima, bio daleko bolji od bilo cega sto je ova trula drzava u mogucnosti da ponudi svojim gradjanima.

Link to comment
Ne mogu da razumem zasto mora da bude potpuno privatno. Kako to samo postojanje drzavnog zdravstva cini ono (vec postojece) privatno losijim?
Naginjem ka tom misljenju - da mora biti sve privatno - jer se drzava u Srbiji iz dana u dan pokazuje kao nesposobna da bilo sta radi kako treba. Tj., idealno bi bilo da imamo reformisani, bolji i lepsi drzavni zdravstveni sistem, ali mislim da nijedna vlast - buduca ili sadasnja - nema kapacitet da tako nesto sprovede u delo. I mislim da je sistem toliko zaglibio da bi 100% privatni sistem, sa svim svojim manjkavostima, bio bolji. Dakle, govorim iskljucivo o Srbiji.
Drugo sto ne razumem je sto si sam rekao da bi "nekima" zdravstvene usluge postale nepristupacne, ali dalje kazes otprilike "nema veze, jer bi se kvalitet onoga sto dobijaju oni koji mogu da plate podigao." Kako moze da "nema veze", nije mi jasno.
Kao sto rekoh gore, razlika izmedju drzavnog sadasnjeg i moguceg skroz privatnog sistema u Srbiji je ta sto danas mnogi kao na papiru imaju zdravstvenu zastitu a u stvari je nemaju, dok bi u hipoteticnoj situaciji privatnog sistema bili i zvanicno bez te zastite, ali bi bar imali jos par hiljada dinara u dzepu svakog meseca. Tj. mislim da je trenutni sistem toliko los, da bi skroz privatni uspevao da opsluzi vise ljudi (de fakto) i to bolje.
I, na kraju, nevezano za temu, uvek imam ogromni problem prema logici po kojoj je Srbija nesto toliko specijalno da tamo treba primenjivati resenja koja nigde drugde ne postoje, jer zaboga to je Srbija, tamo normalna resenja ne funkcionisu. To su (bez obzira sto je ovo samo "misaoni eksperiment") opasna razmisljanja.
Oce udaljenost od Srbije to coveku da uradi :DMislim i ja ponekad kao ti, pa se onda susretnem sa nasom vajnom administracijom pa promenim misljenje.Inace, ne mislim ja da je Srbija neki kao izuzetak - mislim da postoji jos mnogo mnogo zemalja kao Srbija, istih, malo boljih, malo gorih, gde se mogu primeniti isti argumenti.Inace, privatno vs. drzavno zdravtsvo je i u "normalnim" drzavama validna rasprava. SAD i Svajcarska su sasvim normalne drzave pa imaju privatno zdravstveno osiguranje, Kanada i Britanija takodje pa imaju drzavno.
Link to comment

Pa sve pomenute zemlje imaju i javno i privatno (i u proseku miks je najbolji). Ne znam zasto ih pominjes da bi pokazao kako je ovo 'validna tema'. Niko nije rekao da nije, a koliko mi je poznato u svim 'normalnim' zemljama postoji miks u vlasnickoj strukturi gotovo svega. Cesto mislim da se vlasnistvo mitologizuje i s leva i s desna (u prvom slucaju drzavno, u drugom privatno).Za tvoj misaoni eksperiment je kljucno da li mi mozemo da budemo sigurni da ce nesto postati bolje (i za koga) samom promenom vlasnistva.Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Za tvoj misaoni eksperiment je kljucno da li mi mozemo da budemo sigurni da ce nesto postati bolje (i za koga) samom promenom vlasnistva.
Pa jeste, zato sam i pokrenuo temu da vidim sta o tome imaju da kazu ljudi koji su upuceniji u temu.Inace u Kanadi nije kljucno vlanistvo vec ko placa uslugu. Ima puno privatnih ordinacija, ali da izvadis kes iz dzepa i platis nesto mozes jedino ako si stranac tj. nerezident ili ako je pitanju neke estetska hirurgija. Zakon zabranjuje placanje zdravstvenih usluga a da to ne ide preko drzavnog zdravstvenog osiguranja.SAD je naravno obrnuta prica, tamo ne postoji drzavno osiguranje osim za penzose (Medicare).
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...