Jump to content
salerokada

Decentralizacija Beograda

Recommended Posts

Hamlet Strašni

Po svim gradskim statutima i odlukama od 90 na ovamo. Mislim da se oko toga ništa nije promenilo ni ovim novim izmenama statuta, ali ću sutra tačno da okačim šta su dodatne nadležnosti rubnih opština u odnosu na centralne.

Yoda

@ salerokada> Nije tu kljucna stvar u vise nadleznosti, nego u pravcima razvoja tih opstina, s obzirom na odnos urbanog i ruralnog u njima. Plus gomila starih problema oko nekadasnjeg ruralnog proletarijata, neplanskog naseljavanja i divlje gradnje , kao i ogromnog priliva izbeglica nakon 1991.

Hamlet Strašni

Uzgrad, kada si to pitao? Od 2010 rubne opštine izdaju ponovo dozvole za rekonstrukciju saobraćajnica i linijske infrastrukture.

salerokada

Koliko sam ja shvatio iz neke prošlogodišnje predizborne/postizborne priče problem je što je svako šerif u svojoj opštini pa shodno tome može da arči novac na gluposti. Navođen je primer Grocke gde se neka prethodna vlast debelo zadužila i prokockala taj novac.Sa druge strane centralizacija dovodi do ovog problema koji sam ja naveo, tj. kako kaže i Hamlet, da centralna vlast od šume ne vidi drvo, tj. moj veliki, a za njih mali problem.@hamlet: jesenas. tj. opštinsku vlast iz prethodnog saziva sam cimao pre cirka dve godine, dakle 2011.Jesenas sam odneo žalbu za saobraćajnog inspektora, jer su ulicu raskopali radeći kanalizaciju, a onda nasuli zemlju i kamen i ostavili bez asflatiranja. Tada sam ostavio i predlog za postavljanje saobraćajnih ogledala u mojoj ulici. Kada sam zvao posle nedelju dve da proverim šta se dešava sa podnescima (jel' se tako zovu) rekli su mi da ne mogu da dobiju auto da odu na lice mesta i pogledaju stanje. A onda su mi odgovorili posle mesec, mesec i po i rekli da se predlozi, iako možda smisleni, odbijaju zbog nedostatka novca.

Edited by salerokada

Yoda
Koliko sam ja shvatio iz neke prošlogodišnje predizborne/postizborne priče problem je što je svako šerif u svojoj opštini pa shodno tome može da arči novac na gluposti. Navođen je primer Grocke gde se neka prethodna vlast debelo zadužila i prokockala taj novac.Sa druge strane centralizacija dovodi do ovog problema koji sam ja naveo, tj. kako kaže i Hamlet, da centralna vlast od šume ne vidi drvo, tj. moj veliki, a za njih mali problem.
Neka vlast u Grockoj? Svaka.

Hamlet Strašni

U grockoj jesu arčili pare na gluposti ali to je problem što su ludaci na vlasti tamo. Bilo koji novac da imaš možeš da ga arčiš.

Yoda

Hamlete, kad vec pominjem osamdesete, uvek su grocanski delegati u gradskoj skupstini dizali frku gradskim ocima. Te nemaju kanalizaciju, te nemaju skole, vrtice, domove zdravlja, nema infrastrukture. odbijali su da glasaju za gradske programe, jer navodno nisu ulazili u prioritete. S druge strane, imas ogroman priliv u Kaludjericu sa Kosova s pocetka osamdesetih pa i ranije, i sa tim niko nije znao sta da radi. Bas kao i sa nehigijenskim naseljima, generalno, to je tek bila kvadratura kruga.

hazard
Пре три деценије је Лазаревац могао да изађе из Бгд ако је проценио да му тако одговара. Сада не може. Оштина Лазаревац сада не може да постави члана школског одбора у основној школи. Не зан колики ће јој проценат пара од пореза на зараде и имовину остати следеће године. Не води матичне књиге и не склапа бракове на свом подручју (градске општине немају територију).До пре три дана није одлучивала о томе где ће се постављати апарати за кокице а урбанистичке планове и даље не доноси.Да не буде забуне, скоро све ово спречавају устави и закони ове земље а не статут града
Naravno da gradske opstine treba da imaju odredjenu samoupravu, ovo sada je zaista besmisleno u mnogo cemu, ali sam protivnik toga da Beograd bude "sastavljen od autonomnih opstina".
Pa prvo, ja ne vidim razlog da Lazarevac, Mladenovac, Obrenovac, Sopot, pa ni Grocka i Barajevo, uopste budu administrativno deo grada Beograda. Zasto su to uopste gradske opstine?Grad Beograd treba da bude ogranicen na urbanizovani deo trenutnog administrativnog grada Beograda, tj. na ono sto je u katastru urbano naselje Beograd, cije granice mozete videti ako u Google Maps ukucate ime grada - sve je fino obelezeno.Treba dakle i delove opstina Vozdovac, Palilula itd. takodje izostaviti. Mislim, ako pogledamo granice urbane zone Beograde (ove zvanicne), mozda treba tome da se doda Kaludjerica. To + eventualno malo zelenila oko grada za buducu gradnju (mada toga vec ima unutar urbane zone) treba da bude teritorija grada Beograda i to je to. E onda unutar grada ne mislim da treba da postoje opstine sa samoupravom - opstine su onda relano preglomazne i mogu da sluze samo za dekoncentraciju gradskih sluzbi. Tu mozda onda MZ treba da dobiju neke vece nadleznosti i prekomponuju se malo. Unutar samog grada, opstina NBG na kojoj zivi koliko, 300 - 500 hiljada ljudi, nema mnogo smisla kao jedinica lokalne samouprave.
Београд је сувише велики да би био (а сад јесте) најнижи ниво локалне самоуправе за преко 1,5 милиона људи,
Toronto ima 2,5 miliona stanovnika i jedan nivo gradske uprave. Njujork ima ukupno 5 opstina od kojih vecina ima stanovnika kao Beograd, ali zato imaju preko 300 community boards (tj. MZ) koji imaju vaznu funkciju - uglavnom savetodavnu, ali i to da pokrecu lokalne inicijative i sprovode ih.U nekakvoj decentralizaciji Srbije treba da postoji Beogradski region, koji bi ukljucivao danasnju admin. teritoriju Beograda + Pancevo, Staru Pazovu i mozda jos po neku opstinu. A unutar tog regiona bio bi grad Beograd sveden zaista na sam grad.

Hamlet Strašni

Za početak, malo si omašio brojke. Nbg ima oko 200 hiljada stanovnika, sve ostale opštine manje. Drugo, opštine u beogradu postoje kao relativno dobro razvijeni administrativni aparati koji imaju kapacitet da se bave sa više poslova koji se tiču lokalnih problema. GRađani imaju svest i naviku da opština može da rešava njihove probleme, a to neuporedivo bolje funkcioniše kada imaš izabrane predstavnika čiji opstanak na mestima zavisi od građana preko izbora.Ono što je činjenica je da gradse opštine imaju previše izabranih funkcionera i da bi to moglo da se smanji - direktanj izbor predsednika, manji broj članova njegovog kabineta recimo, predsednik skupštine kao neprofesionalna funkcija. Načelnik uprave podeljen izmedju predsednika opštine i nekog profesionalca. Ima raznih metoda.Ali opštine u beogradu doprinose boljem životu građana jer su otvrenije za njihove inicijative i lakše sagledavaju njihove mikro problema a takođe pred gradom služe kao zastupnici interesa pojedinih delov agrada pri odmeravanju odnosa izmedju interesa celine (koji treba da bude pretežan) ali i interesa delova koji takođe imaju legitimno pravo da budu zastupani i u krajnju ruku i zaštićeni do određene mere.

djordje geprat

neko vreme sam bio u prirodi. ovo je moja omiljena tema.mislim da je u potpunosti u pravu. davno sam negde napisao da beograd treba da bude region poput vojvodine a beograd poput novog sada sveden da teritoriju koju je hazard specifikovao i sa tri opštine severno i južno od autoputa i s onu stranu save. unutar toga ništa.kada je u pitanju ovo salerokadino, ja stvarno ne znamzbog čega je bolje (po lazarevčane) da lazarevac bude deo beograda. jednako kao što mi nije bila jasna nedavna inicijativa iz aranđelovca o pripajanju beogradskom ataru. tada su pominjane, kao argument "za", svojevremene iste takve inicijative iz uba i lajkovca.

April
Hamlete, kad vec pominjem osamdesete, uvek su grocanski delegati u gradskoj skupstini dizali frku gradskim ocima. Te nemaju kanalizaciju, te nemaju skole, vrtice, domove zdravlja, nema infrastrukture. odbijali su da glasaju za gradske programe, jer navodno nisu ulazili u prioritete. S druge strane, imas ogroman priliv u Kaludjericu sa Kosova s pocetka osamdesetih pa i ranije, i sa tim niko nije znao sta da radi. Bas kao i sa nehigijenskim naseljima, generalno, to je tek bila kvadratura kruga.
+ milionAko vas zanima zašto je kompletna Kaluđerica sa desne strane smederevskog puta, to je zato što je sa desne strane Grocka i tu je moglo da se radi šta hoće, a sa leve Zvezdara, tu su ostale njive, jer su ljudi poštovali zakon i pretili divljim naseljima rušenjem. U Srbiji su uvek najgluplji ispadali oni koji poštuju zakon.

salerokada

U Lazarevcu imaš apsurd da ti prevoz do Beograda (60 km) košta malo više nego prevoz do Lajkovca (10 km) jer nije u pitanju ista opština.To važi i za autobuski prevoz i za Beovoz.I ne važi ti bus+ kada ideš do Lajkovca jer je u pitanju druga opština. Pretpostavljam da je u pitanju raspodela novca.To mi prvo pada na pamet kada razmišljam zašto bi Lajkovac želeo da se pripoji Beogradu.Mada mi nije jasno zašto su uopšte uveli bus+ u lokalni prevoz kada mi veze nemamo sa GSP-om i beogradskim prevozom.

April
davno sam negde napisao da beograd treba da bude region poput vojvodine a beograd poput novog sada sveden da teritoriju koju je hazard specifikovao i sa tri opštine severno i južno od autoputa i s onu stranu save. unutar toga ništa.
Baš to. Da proredimo malo opštinske nabiguzice.

yolo
stefanović je slika i prilika sns-a. običan šupljoglavac.
budimo realni i nazovimo to duelom titana. sa druge strane gangule SVAKO ispada strucnjak i gromada.

djordje geprat
U Lazarevcu imaš apsurd da ti prevoz do Beograda (60 km) košta malo više nego prevoz do Lajkovca (10 km) jer nije u pitanju ista opština.To važi i za autobuski prevoz i za Beovoz.I ne važi ti bus+ kada ideš do Lajkovca jer je u pitanju druga opština. Pretpostavljam da je u pitanju raspodela novca.To mi prvo pada na pamet kada razmišljam zašto bi Lajkovac želeo da se pripoji Beogradu.Mada mi nije jasno zašto su uopšte uveli bus+ u lokalni prevoz kada mi veze nemamo sa GSP-om i beogradskim prevozom.
bilo je to pre busplusa kada se desila inicijativa. inače čuo sam u lajkovcu da se tamošnji živalj prijavljuje boravištem u lazarevcu kako bi bili "beograđani". šta imaju od toga, ne znam.dosta dugo vozim slalom na putu između lazarevca i šutaca preko brajkovca kako bih izbegao udarne rupčage. danas videh da se beogradput smilostivio i ubacio asfaltne pogače u njih. možda bi bilo bolje da lazarevac ima svoje sopstvene putare a ne da šalje pozive bogovima u beogradu.

• Create New...