Jump to content
salerokada

Decentralizacija Beograda

Recommended Posts

salerokada

Fuckin' Nebojša Stefanović zakiva Gangulu na RTS-u. Umesto da Šapić iz opozicije lagano pljucka po republičkoj vlasti, Stefanović ga proziva za sve gluposti koje pravi beogradska vlast.

Yoda
Fuckin' Nebojša Stefanović zakiva Gangulu na RTS-u.Umesto da Šapić iz opozicije lagano pljucka po republičkoj vlasti, Stefanović ga proziva za sve gluposti koje pravi beogradska vlast.
Stefanovic prica o sustinskoj decentralizaciji Beograda. Kakva besmislena floskuletina, covek ocigledno pojma nema kako ovaj grad funkcionise vec skoro 50 godina.

SleeperSleep
Stefanovic prica o sustinskoj decentralizaciji Beograda. Kakva besmislena floskuletina, covek ocigledno pojma nema kako ovaj grad funkcionise vec skoro 50 godina.
stefanović je slika i prilika sns-a. običan šupljoglavac.

Hamlet Strašni
Град до 90 и од 90 потпуно другачије функционише.

Yoda
Град до 90 и од 90 потпуно другачије функционише.
Nesto drugacije, da, ali potpuno drugacije svakako ne. Kapitalne investicije, donosenje GUP, komunalni sistemi su u rukama grada oduvek. Republici su 1990 i 1991 otisle nadleznosti u unutrasnjim poslovima, sudstvu i svojini, ali verujem da Stefanovic gadja na vracanje odredjenih nadleznosti koje su nekada pripadale opstinama, da bi zadovoljio glad stranacke masinerije kojoj je najvazniji deo kolaca tu gde zivi.

salerokada
Kao osoba koja je poreklom iz Lazarevca mogu da potvrdim da govori prave stvari. Kada sam se žalio opštinskoj vlasti zašto ne mogu da srede centralnu ulicu u mom selu odgovorili su mi da nemaju nadležnost i da je sva nadležnost prebačena u 27. marta. Kada sam njima pisao o toj ulici i o saobraćajnim ogledalima koji treba da se postave u mojoj ulici u selu prvo su mi rekli da ne mogu da izađu na teren jer nemaju auto, a posle mesec dana su odbacili moj predlog uz obrazloženje "da trenutno nemaju novca za bilo kakve radove", drugim rečima zabole ih za tamo neko selo udaljeno 60km od njihove tople kancelarije.Za to vreme se ulice u centru grada asfaltiraju svako malo, a ta glavna ulica u mom selu (inače kategorizovana kao regionalni put) nije asfaltirana otkako ja znam za sebe, dakle barem 30 godina.Da dodam i da je DS-ovom reorganizacijom sudova ukinut opštinski sud u Lazarevcu (opštini sa oko 50.000 stanovnika). Hvala im do neba na decentralizaciji zemlje i brizi sa običnog građanina.

Hamlet Strašni

До 90 године извор власти у граду су биле општине које су се удружиле у град и биле су јединице локалне самоуправе. Од 90 године извор власти је град који даје и узима овлашћења градским општинама које нису јединице локалне самоуправе по сопственом нахођењу. Чак може и да прекраја општине како хоће, и град потпуно самостално одређује приходе градских општина.

Yoda
До 90 године извор власти у граду су биле општине које су се удружиле у град и биле су јединице локалне самоуправе. Од 90 године извор власти је град који даје и узима овлашћења градским општинама које нису јединице локалне самоуправе по сопственом нахођењу. Чак може и да прекраја општине како хоће, и град потпуно самостално одређује приходе градских општина.
Ok, ali je to vreme sveopste centralizacije proistekle iz novog ustava i novih nadleznosti Republike. I Beograd gubi nadleznosti, ali dobija novi status u odnosu na opstine. Koliko znam o tome, pokusano je da se centralizacijom na nivou grada rese ogromne razlike u ekonomskom i drustvenom razvoju gradskih i prigradskih opstina. Ovo o cemu pise salerokada nije problem od juce, vec od pre nekoliko decenija.

Hamlet Strašni
Ok, ali je to vreme sveopste centralizacije proistekle iz novog ustava i novih nadleznosti Republike. I Beograd gubi nadleznosti, ali dobija novi status u odnosu na opstine. Koliko znam o tome, pokusano je da se centralizacijom na nivou grada rese ogromne razlike u ekonomskom i drustvenom razvoju gradskih i prigradskih opstina. Ovo o cemu pise salerokada nije problem od juce, vec od pre nekoliko decenija.
Пре три деценије је Лазаревац могао да изађе из Бгд ако је проценио да му тако одговара. Сада не може. Оштина Лазаревац сада не може да постави члана школског одбора у основној школи. Не зан колики ће јој проценат пара од пореза на зараде и имовину остати следеће године. Не води матичне књиге и не склапа бракове на свом подручју (градске општине немају територију).До пре три дана није одлучивала о томе где ће се постављати апарати за кокице а урбанистичке планове и даље не доноси.Да не буде забуне, скоро све ово спречавају устави и закони ове земље а не статут града

Yoda
Пре три деценије је Лазаревац могао да изађе из Бгд ако је проценио да му тако одговара. Сада не може.Оштина Лазаревац сада не може да постави члана школског одбора у основној школи. Не зан колики ће јој проценат пара од пореза на зараде и имовину остати следеће године. Не води матичне књиге и не склапа бракове на свом подручју (градске општине немају територију).До пре три дана није одлучивала о томе где ће се постављати апарати за кокице а урбанистичке планове и даље не доноси.Да не буде забуне, скоро све ово спречавају устави и закони ове земље а не статут града
Znas kako, osamdesetih su neki mnogo ozbiljni ljudi, delegati u gradskoj skupstini umeli da govore o vladajucem duhu konglomeracije opstina, o sitnim interesima koji sputavaju kapitalni razvoj grada i da Beograd mora da diktira tempo razvoja i opstinama i Republici. Nemam mnogo toga da pridodam.Naravno da gradske opstine treba da imaju odredjenu samoupravu, ovo sada je zaista besmisleno u mnogo cemu, ali sam protivnik toga da Beograd bude "sastavljen od autonomnih opstina". Edited by Yoda

Hamlet Strašni
Znas kako, osamdesetih su neki mnogo ozbiljni ljudi, delegati u gradskoj skupstini umeli da govore o vladajucem duhu konglomeracije opstina, i da Beograd mora da diktira tempo razvoja i opstinama i Republici. Nemam mnogo toga da pridodam.Naravno da gradske opstine treba da imaju odredjenu samoupravu, ovo sada je zaista besmisleno u mnogo cemu, ali sam protivnik toga da Beograd bude "sastavljen od autonomnih opstina".
Слажем се 100%. Проблем је што београдска која се бави крупним стварима не стиже да се бави ситним, па се ситне гомилају а нико се њима не бави.Постоји гомила ствари које не морају координисано да се раде из једног центра него могу да се препусте инициативи из локала. Београд је сувише велики да би био (а сад јесте) најнижи ниво локалне самоуправе за преко 1,5 милиона људи,

salerokada
pokusano je da se centralizacijom na nivou grada rese ogromne razlike u ekonomskom i drustvenom razvoju gradskih i prigradskih opstina.
U prethodnoj iteraciji vlasti u Lz su na vlasti bili DSS i radikali.U te četiri godine, ništa, ali apsolutno ništa, nije urađeno. Ne znam koja im je bila namera sa prethodnim gradskim ustavom, ali sve pare su pokupljene iz opštine i trošene po Bg-u dok Lz nije dobijao ništa.A verujem da to ima veze i sa tim ko je bio na vlasti u Lz-u.Da postoji ta "suštinska decentralizacija" Lazarevcu bi ostajale njegove pare i mogao bi sam da odlučuje šta mu je prioritet da se radi. U suprotnom, ne znam zašto se uopšte organizuju izbori za opštinsku vlast.

salerokada
Naravno da gradske opstine treba da imaju odredjenu samoupravu, ovo sada je zaista besmisleno u mnogo cemu, ali sam protivnik toga da Beograd bude "sastavljen od autonomnih opstina".
Mladenovac, Lazarevac, Barajevo, Grocka i Obrenovac (možda i Surčin) treba da imaju veće nadležnosti od "centralnih" opština.

Hamlet Strašni

Pa i imaju. Dodaj i Sopot tom spisku.

salerokada

Sopot sam zaboravio.Imaju veće nadležnosti po najnovijem gradskom ustavu ili pređašnjem?tj. da li se sada za renoviranje ulice i saobraćajnu signalizaciju žalim u opštini ili u 27. marta?

• Create New...