Jump to content
IGNORED

Švajcarska


Recommended Posts

Od sve Švice me najfasciniralo da smo posle obilaska bolnice u nekoj selendri seli u bolnički restoran na ručak. Izmešani pacijenti, osoblje i posete, niđe veze mi to.

Edited by desboj
Link to comment
Ja samo da iznesem jedno svoje zapazanje u vezi Zuricha...Jedno vece pre nekoliko godina, sedeo sam u basti restorana u centru ovog grada...Nikada u zivotu nisam video vise automobila skupljih od 200.000 evra, za krace vreme...
Bogata nacija...

Jedan stariji poznanik iz teretane, lokalni bogatas, kupio G klasu Mecku za 150 hiljada evra, oznaka motora 350d sto je valjda 3.0 ili 3.5 dizel. U Svici sam video dvocifren broj komada i svi su bili G63 AMG, benzinjare naravno. Kad se kurcis, kurci se kako Bog zapoveda ili nemoj uopste.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk

Link to comment

Mislim da cu ipak ostati u Poljskoj.

Pare jesu mnoooogo bolje u Svici, ali sto se tice papira, kako rekose, mozda bih morao da ih cekam 6-8 meseci (ne zna se tacan period + pod uslovom da mi Svic dozvoli vizu.. a i ne zna se koju bih vizu mogao dobiti), sto bi mi opet zivot stavilo u pending status (i morao bih jos jednom da se selim, ovaj put nazad u SRB i tamo cekam papire).. da ponovo nesto cekam, ne znam mogu li (vec sam tako cekao papire za PL + ugovor od klijenta gotovo godinu dana.. svakog meseca je bilo - sad ce, sad ce, pa mi je zivot samo prosao, nisam mogao nista da planiram niti idem na neki duzi odmor jer se ocekivalo svake nedelje da cu morati da se selim).
Takodje, jedan od uslova je da moram da naucim nemacki, sto bi znacilo da posle posla treba da trcim u skolu za sta ne znam hocu li biti raspolozen. Vremenom verovatno bih, naravno, ali je uslov da moram za god dana da polozim za neki sertifikat.
Dodatno, ne znam imam li snage i za navikavanje na mentalitet Svice i pocinjanje zivota ponovo, (nisam vise ni tako mlad izgleda :D ) jer bih u Svicu dosao sam.

Kakav sam, plasim se da bi me to psihicki upucalo jer nisam bas osoba koja je, da tako kazem, samotnjak. Bukvalno ne funkcionisem bez ljudi, a svi mi govore da je za upoznavanje ljudi u Svic potrebno vremena i nesto truda dok je u PL bukvalno dovoljno da izadjes do grada.

U PL vec imam drustvo. Mentalitet je slican nasem. Otvoreni su, druzeljubivi.
Sto se tice karijere, po roadmapu koji su napravili za mene, imam vise prostora da napredujem na lestvici a i posto je ovaj ogranak firme noviji, ja sam trenutno s najvise staza u firmi + bih imao mogucnost ucenja nekih novih stvari sto bi dodatno obogatilo moj CV (ako izadjem na trziste u buducnosti), dok smo u Svici ipak malo ograniceni na jedan tool.

Kinta je manja nego u Svic naravno, ali je i dalje dobra i kontam da ce rasti kako budem napredovao dalje.
Papire treba uskoro da dobijem (PL viza mi je istekla), i to rezidentnu kartu na 3 god odmah u startu. Dakle miran sam jedan duzi period sto se toga tice.

 

Jbm li ga, videcemo da li gresim.. 
 

  • +1 1
Link to comment

Ja imam poznanicu koja je u Cirihu. Velika plata, ali je sve mnogo, mnogo skuplje no u Nemackoj, pa maltene za sve ide nazad kuci. Zubar, garderoba, sta sve ne. Ne znam sta da mislim o takvoj kombinaciji.

 

Na osnovu ovoga sta pises, ja bih odabrala tu Varsavu. Ali - ne znam koliko su po drugim osnovama poredivi gradovi, sta ti jos pored posla treba. Znam malo kakva je npr. kulturna ponuda u Cirihu zahvaljujuci njoj, ali o Varsavi bas nista, no ne mogu da zamislim da je tamo neka pustinja.

Edited by I*m with the pilots
Link to comment

U Varsavi nisam bio bas dovoljno dugo da bih upoznao grad.
Par puta po nedelju dana.
Mentalitet mi se cini malo drugaciji nego u Krakovu gde mi je fenomenalno.
Varsava je modernija, s modernijim gradjevinama jer je na zalost bila jako srusena tokom rata dok je Krakov vise zadrzao taj stariji izgled grada koji mi se i dopada.
Veci je biznis centar od Krakova. Puno banaka, firmi, osigravajucih drustava itd itd.
Kontam da je WAW za PL ono sto je Cirih za CH, sto se biznis strane tice.

Oba grada, i Krakov i Varsava, su zivi.
Iako sam u Varsavi bio par puta po nedelju dana, nailazio sam na kojekakve manifestacije u starom gradu ili pored obala reke.

Da sam nekih 5god mladji npr, mislim da bih probao Cirih i uzeo novce.

Ovako.. deluje mi da nemam snage da opet resetujem zivot koliko god da je dobra finansijska ponuda, a primanja mi nisu losa ni ovde uz mogucnost da naucim jos neke stvari i prosirim svoje znanje.
 

Link to comment
1 hour ago, Have_Fun said:

U Varsavi nisam bio bas dovoljno dugo da bih upoznao grad.
Par puta po nedelju dana.
Mentalitet mi se cini malo drugaciji nego u Krakovu gde mi je fenomenalno.
Varsava je modernija, s modernijim gradjevinama jer je na zalost bila jako srusena tokom rata dok je Krakov vise zadrzao taj stariji izgled grada koji mi se i dopada.
Veci je biznis centar od Krakova. Puno banaka, firmi, osigravajucih drustava itd itd.
Kontam da je WAW za PL ono sto je Cirih za CH, sto se biznis strane tice.

Oba grada, i Krakov i Varsava, su zivi.
Iako sam u Varsavi bio par puta po nedelju dana, nailazio sam na kojekakve manifestacije u starom gradu ili pored obala reke.

Da sam nekih 5god mladji npr, mislim da bih probao Cirih i uzeo novce.

Ovako.. deluje mi da nemam snage da opet resetujem zivot koliko god da je dobra finansijska ponuda, a primanja mi nisu losa ni ovde uz mogucnost da naucim jos neke stvari i prosirim svoje znanje.
 

jel postoji jos Mala Srbija u Varsavi?

 

Link to comment
Just now, 3opge said:

jel postoji jos Mala Srbija u Varsavi?

 


Nisam to spazio dok sam bio tamo
Bio sam u nekom restoranu "Munje", bio je blizu smestaja gde sam odsedao pa sam poslednje vece svratio da vidim sta je to jer mi je ime bilo nase, jelte.. nisam promasio :D
Neki crnogorac drzi, kako mi objasnise

U Krakovu se pre par nedelja otvorio Balkan. Kafic/restoran, uvece je muzika uzivo ali ne sviraju samo srpsku nego ono, od svega s Balkana. Ima nekog makedonskog, laskog i lav piva :D
U stariji, Balkan express grill koji je u starom gradu, nisam nikada bio.

A i u ovom novom sam bio jednom samo, da se nadjem s nekim drustvom. Izem ti ja Balkan kad nije bilo cevapa ili kakvog mesa za nabosti dok divanis s rajom -.-

Link to comment
2 hours ago, Have_Fun said:

U Varsavi nisam bio bas dovoljno dugo da bih upoznao grad.
Par puta po nedelju dana.
Mentalitet mi se cini malo drugaciji nego u Krakovu gde mi je fenomenalno.
Varsava je modernija, s modernijim gradjevinama jer je na zalost bila jako srusena tokom rata dok je Krakov vise zadrzao taj stariji izgled grada koji mi se i dopada.
Veci je biznis centar od Krakova. Puno banaka, firmi, osigravajucih drustava itd itd.
Kontam da je WAW za PL ono sto je Cirih za CH, sto se biznis strane tice.

Oba grada, i Krakov i Varsava, su zivi.
Iako sam u Varsavi bio par puta po nedelju dana, nailazio sam na kojekakve manifestacije u starom gradu ili pored obala reke.

Da sam nekih 5god mladji npr, mislim da bih probao Cirih i uzeo novce.

Ovako.. deluje mi da nemam snage da opet resetujem zivot koliko god da je dobra finansijska ponuda, a primanja mi nisu losa ni ovde uz mogucnost da naucim jos neke stvari i prosirim svoje znanje.
 

Radnu dozvolu u Svajcarskoj bi ti zavrsila kompanija, dobio bi najverovatnije L dozvolu (ukoliko imas non-EU pasos) i obnavljali bi ti je na godinu dana. Preduslov je, od nedavno, znanje nemackog jezika, ali A1 bi trebalo da je dovoljno, sto zaista nije tesko da odradis. Cirih je prilicno fancy, snobovski, pun bankara i slicne ekipe u finansijama, ima ITijevaca. Uzeo bi solidne pare, a koliko bi ti ostalo zavisi od tvojih troskova (kakav stan uzimas i koju hranu + koliko cesto ides po restoranima i slicno). Ko sto rekoh, ako te plate u skladu sa trzistem (ne verujem da ce da se zezaju sa time), bices ok. Cene su, naravno, neuporedive, sa Poljskom ili Srbijom pogotovo garderoba, zubar i slicno. Ljudi sa nasih prostora, uglavnom, ne zele da placaju te cene i zavrsavaju to u Srbiji ili ostalim domovinama. Grad je lep, prilicno mali, namunjen, pun expata. Ako si drustven tip naci ces drustvo (ne nuzno Svajcarce, hehehe). Svajcarska je u centru Evrope, sve ti je kolima blizu, plus je odlicno povezano avio linijama (naravno, ovo sve vazi za stanje pre covida), stabilna je zemlja i verovatno ce proci kroz ovu krizu u prilicno dobrom stanju, kao i do sada sto je prolazila. 

Preporucio bih da razmislis dugorocno sta zelis i kakve ti mogucnosti nudi posao u Poljskoj u odnosu na Svajcarsku. Jednom kad uletis u Svajcarsku, naucis jezik i steknes radno iskustvo lokalno, ne bi trebalo da imas problem da nadjes posao. 

Link to comment

Ja imam ponudu CERN-a na stolu do kraja ove nedelje moram odluciti.  Za svaki minus tu je plus i obrnuto.

Trenutno najveca mi je briga cijena vrtica, posao za zenu (ima austrijsko drzavljanstvo ali treba nesot naci u pravnoj struci)  i dosta losih iskustava od dvojice likova sto rade trenutno sa mnom. Jedan je poljak i rekao da je u Zenevi bilo jako tesko naci prijatelje. Pogotovo sa klincima, jer se svi zatvore vikendima. On kaze da se preporodio od kako je u Becu.

 

Na strani za plus su super pozicija za dalju karijeru, potpuno nov projekat koji ce trajati godinama i tim koji nakon nekoliko rundi razgovora djeuluje bas motivisano i srdacno.

 

Zasto nije jednostavnije donositi ovakve odluke ...

Link to comment
16 minutes ago, bags said:

Ja imam ponudu CERN-a na stolu do kraja ove nedelje moram odluciti.  Za svaki minus tu je plus i obrnuto.

Trenutno najveca mi je briga cijena vrtica, posao za zenu (ima austrijsko drzavljanstvo ali treba nesot naci u pravnoj struci)  i dosta losih iskustava od dvojice likova sto rade trenutno sa mnom. Jedan je poljak i rekao da je u Zenevi bilo jako tesko naci prijatelje. Pogotovo sa klincima, jer se svi zatvore vikendima. On kaze da se preporodio od kako je u Becu.

 

Na strani za plus su super pozicija za dalju karijeru, potpuno nov projekat koji ce trajati godinama i tim koji nakon nekoliko rundi razgovora djeuluje bas motivisano i srdacno.

 

Zasto nije jednostavnije donositi ovakve odluke ...

pretpostavljam da ako bas ne radis kao cistac u cern-u, da cena vrtica nece biti bas toliki problem?

Link to comment

To sam ja i mislio. Kasnije ce se ispotaviti da je vrtic 100 CHF po danu. Za drugo dete dobijes 50 posto popusta. Znaci u proseku 3300 CHF mesecno. To prilicno utice na komparaciju ako uzmem cene vrtica u Becu...

Link to comment
3 minutes ago, bags said:

To sam ja i mislio. Kasnije ce se ispotaviti da je vrtic 100 CHF po danu. Za drugo dete dobijes 50 posto popusta. Znaci u proseku 3300 CHF mesecno. To prilicno utice na komparaciju ako uzmem cene vrtica u Becu...

u, bre... pa bas mnogo

 

cern ima sigurno "svoj" vrtic?

Link to comment
57 minutes ago, bags said:

Ja imam ponudu CERN-a na stolu do kraja ove nedelje moram odluciti.  Za svaki minus tu je plus i obrnuto.

Trenutno najveca mi je briga cijena vrtica, posao za zenu (ima austrijsko drzavljanstvo ali treba nesot naci u pravnoj struci)  i dosta losih iskustava od dvojice likova sto rade trenutno sa mnom. Jedan je poljak i rekao da je u Zenevi bilo jako tesko naci prijatelje. Pogotovo sa klincima, jer se svi zatvore vikendima. On kaze da se preporodio od kako je u Becu.

 

Na strani za plus su super pozicija za dalju karijeru, potpuno nov projekat koji ce trajati godinama i tim koji nakon nekoliko rundi razgovora djeuluje bas motivisano i srdacno.

 

Zasto nije jednostavnije donositi ovakve odluke ...

to je jako dobra odskocna daska, 

mada ovi neki moji koji su na severu, unajmljuju nase,

najnormalnije da imas srpsku dadilju koja ide na 3 meseci van

Link to comment

Otkazao CERN. Nije bilo smisla u mojoj situaciji. Cak i njihova vise nego dupla neto plata ne moze da mi ponudi kvalitet zivota koji imam u Becu. Na sve to zena ima ovaj novi posao koji je bas ok a pitanje kad bi tamo nesto nasla. Znam da ce me verovatno staviti na neku blacklistu (not_allowed_to work_here _ever listu) ali je cak i to u redu.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...