Jump to content
IGNORED

Švajcarska


Recommended Posts

Ok hvala.

 

Stvar je u tome da postoji mogucnost da supruga dobije postdoc u Francuskoj ali istovremeno i posao predavaca u Zenevi, pa ako bi se selili bolja nam je varijanta Francuska. Radila bi oba posla.

 

Ona je srpska drzavljanka a ja imam srpsko i hrvatsko drzavljanstvo.

 

Moj rodjak je ozenjen sa Rumunkom. Zivjeli su u Francuskoj a ona je predavala u Zenevi (on je isto radio u Svajcarskoj ali ima fr drzavljanstvo). Poslije su preselili u Zenevu. Ona je imala Rumunsko drzavljanstvo ali mi se cini da je to bilo 2007. znaci poslije ulaska Rumunije u EU.

Edited by borris_
Link to comment

A šta kažu tamo na licu mesta ti kod kojih bi radila i koji će izdavati radne dozvole?

Pošto ako će raditi dve stvari u dve zemlje isti problem može biti i ako biste živeli u Ch a ona radila (i) u F?

Ili ne?

 

Inače i ja znam za taj sporazum i mnoge Nemce koji žive u D a rade u Ch blizu granice / Francuze koji žive u F a rade u Ch blizu granice, no ne znam važi li to i za Srpčiće (i Hrvatčiće?)

Link to comment

Ti imas pravo nastanjivanja bilo gde, ona ima posao u obe zemlje, ako sam dobro shvatio. Koji je od ta dva posla glavni, Francuska? U principu ti mozes da dobijes radnu dozvolu u okviru kvote za family reunification, ali verovatno samo u onoj zemlji u kojoj ce biti njeno glavno prebivaliste.

Link to comment

Ok hvala.

 

Stvar je u tome da postoji mogucnost da supruga dobije postdoc u Francuskoj ali istovremeno i posao predavaca u Zenevi, pa ako bi se selili bolja nam je varijanta Francuska. Radila bi oba posla.

 

Ona je srpska drzavljanka a ja imam srpsko i hrvatsko drzavljanstvo.

Pretpostavljam da bi u Francuskoj u najboljem slucaju mogla da dobije dozvolu boravka za naucnike (do 4 godine, u zavisnosti od trajanja postdoc-a). Problem (sa francuske strane) bi nastao ako je postdoc kraci od perioda za koji je angazovana u Svajcarskoj, jer su Francuzi nedavno postali dosta strogi i ne libe se da izbacuju studente/istrazivace kad im istekne dozvola.

 

Drugo pitanje je da li bi i Svajcarci pravili problem, to ne znam.

Link to comment

Ti imas pravo nastanjivanja bilo gde, ona ima posao u obe zemlje, ako sam dobro shvatio. Koji je od ta dva posla glavni, Francuska? U principu ti mozes da dobijes radnu dozvolu u okviru kvote za family reunification, ali verovatno samo u onoj zemlji u kojoj ce biti njeno glavno prebivaliste.

Mislim (nisam 100% siguran) da mu sa hrvatskim drzavljanstvom ne treba radna dozvola za Francusku (od jula 2015).

Edited by Agni
Link to comment
  • 5 years later...

Ima li koga sa ppp-a u Svici?

Konkretno u Cirihu npr?
Dobio sam ponudu da predjem tamo, pa me zanima kakav je zivot u CH, cene, mentalitet ljudi itd itd

Radio sam kratko vreme u Cirihu i Bernu pre 3god ali nedovoljno da bih nesto zakljucio. Ono sto mi se cini, to je da su zatvoreniji i manje druzeljubivi nego nasi narodi (trenutno sam u Krakovu).
Takodje znam da je papreno skupo :D Ojadili me za burger i pivo

Koliko su prosecna primanja tamo? Koliko bi odokativno trebao covek da prima mesecno, da zivi opusteno, iznajmi stan koji bi imao zasebnu spavacu sobu (ne u centru ali ne ni van Ciriha) izadje kad kad na pice i klopu, mozda i putuje ponekad po Svici ili van, a opet i da ustedi nesto novca od plate?

Dobio sam i ponudu da ostanem u Poljskoj, ali bih mozda morao da se selim za Varsavu, pa sad sve nekako vagam.
Ovde u Krakovu su svi prijatni, druzeljubivi, otvoreni.. s te strane mi je dobro ovde, ali bih morao mozda da pristanem na selidbu u WAW ako bih hteo da ostanem.

Link to comment

Hehe znaci nisam jedini.

I ja nesto vagam ali sa Zenevom, koja mi je najveca mana u celoj kombinaciji.

Mislim da cu na kraju ipak ostati u Becu. Previse ne znam o tim ogromnim cenama tamo. (numbeo nije dovoljno sirok)

 

 

Link to comment

Bio ja zadnji put kod ujaka 11-12 dana prosle godine krajem leta, u mestu Seuzach blizu Ciriha. Prosli put sam bio u Vinterturu, sad su se preselili ovamo ali sve je jako blizu.

Ljudi su dosta hladni i zatvoreni u odnosu na nas, sto meni s godinama sve vise prelazi u prednost tj. nije mana. Npr. nasao sam neku stazu za trcanje i peglao svako drugo jutro, bilo ljudi i na toj stazi i u kolima na putu uz stazu i to niko nikog ne gleda, svako ide svojim putem i nema skeniranja od glave do pete kao kod nas, gde bi ljudi gledali da li nosim markiranu opremu i patike ili neku klosarsku nepoznatu. Slican utisak u Vinterturu i Cirihu. U centru Vintertura uvece na setalistu u jednom kaficu sedi ekipa nekih IT strucnjaka pametnih a 10 metara od njih druga ekipa neki naduvani skejteri, jos malo dalje neki isto hipsteri, i niko nikog ne konstatuje, nema mrkih pogleda. Kapiram i da se neko pojavi go, ljudi bi okrenuli policiju da dodje i nastavili sa svojim aktivnostima, niko tu nikog ne gleda. Plate su mislim prosek nesto oko 5000 franaka mesecno. Ujam ima solidno vise ali daje 2800 mesecno na alimentaciju tako da nije sve tako sjajno. Hrana je skupa ali lepo odes u Njemacku par puta mesecno i ustedis par stotina, a i restoranske varijante su dosta isplativije tamo nego u Svici a blizu je. Zene su im prilicno nikakve ali ima raznih drugih nacionalnosti pa to nije problem.

Pali tamo, neces se zajebati.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk

Link to comment

Ja samo da iznesem jedno svoje zapazanje u vezi Zuricha...Jedno vece pre nekoliko godina, sedeo sam u basti restorana u centru ovog grada...Nikada u zivotu nisam video vise automobila skupljih od 200.000 evra, za krace vreme...

Bogata nacija...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...