Jump to content
IGNORED

Švajcarska


Recommended Posts

prvo, kako je red, da se svima zahvalim za dosadašnje odgovore /naročito Hazardu/.drugo, koliko vidim to je manje više po onoj staroj do Soluna sto somuna :( Iako mi je posao za suprugu gotovo obezbedjen, a ja imam par neformalnih dogovora - nisam siguran koliko imam želje/volje da se, sa dva mala klinca, otisnem u toliku zajebanciju pošto, koliko vidim tamo treba minimum 13 godina /ako imaš sreće/ da bi dobio kakvu takvu sigurnost.Pošto nemam problem sa strukom /najdeficitarnija u medicini trenutno/ mogu da biram izmedju Španije, Irske i Nemačke /koji su me najviše do sada i iznenadili svojom prijemčivošću/ moraću pažljivo da razmotrim sve opcije.Ili da investiram jedno 4k dolara i još tri godine i maznem onaj USMLE pa da palim kod anglosaksonaca :D
devojka mog brata se otisnula u Nemacku, radi u nekom mestu blizu Leipciga i jako je zadovoljna. Sto se USA tice, staz se dobija svake godine sve teze...FMGs kojima je potrebna viza se u principu prijave na 100-150 otvorenih mesta za staz (to nakon polozenih USMLE ispita). Ako nista nije menjano, prvih 10 prijava je 75 dolara, mislim da narednih deset 15 dolara po prijavi (ovo se ne secam najbolje), zatim je 25 dolara po prijavi. Bolnice onda gledaju broj poena na ispitima (mnoge eliminisu ispod odredjenog broja) , godine od diplomiranja (mnoge eliminisu ako je proslo vise od pet godina), US experience (uglavnom traze hands-on tj externship, mnoge ne uzimaju u razmatranje observership), US research experience itd. ako dobijes mesto, sledi ti min tri godine staza, gde ne dobijas jos uvek punu platu, mada je i to svetlosne godine bolje nego u srbiji.
Link to comment
za troskove zivota zavisi u kom mestu ces ziveti vezano za stanarinu, auto, zdravstveno....
dosta zavisine može se porediti npr Cirih i neko polu-grad polu-selo u Valaisu
Link to comment
drugo, koliko je moguće tamo pristojno živeti sa dva klinca od plate lekara i med sestre?
Mucite cete se. Zivecete kao podstanari u dvosobnom podrumu, jescete fondu od bajatog sira sa korenjem, i jedva sastavljati kraj sa krajem, a rodbinu u Srbiji vidjacete jednom u 5 godina...

Ma bolece vas bre kurac :D cuj lekar i medicinska sestra...u odnosu na Srbiju, zivecete ko bogovi...a i u odnosu na skoro sve EU zemlje bice vam veci standard

Link to comment
elem, sad ste me potpuno zbunili pošto sam u inicijalnim postovima prepoznao užas težak način da ostaneš u Švici, al sad vidim da sam se izgleda prevario. :unsure:
Meni glavni problem u CH nisu papiri (OK mogu da te zezaju malo oko te C dozvole, ali ako si visoko obrazovan, bez posla neces biti, a ako imas posla, imas bar B dozvolu). Problem je integracija u lokalno drustvo...Prvo, za moj ukus to su sve male sredine. Cirih ima 350.000 stanovnika i najveci je grad...sa okolinom dostize milion, ali je ta definicija "okoline" skoro ceo kanton. Ja sam navikao na velike gradove, meni je Cirih mali, dosadan, i ustogljen. Nervira me sto nedeljom skoro nista ne radi (u nekim zgradama ne smes cak ni da peres ves), nervira me sto se 95% radnji radnim danom zatvara u 8, nervira me sto kafici rade do 12 u centru petkom i subotom jer jelte ljudi u zgradama okolo moraju da spavaju. nervira me sto je posle 9 uvece grad pust. I ta njihova tacnost u svemu, koliko god bila korisna, pocne u nekom trenutku da te iritira. Ako je takav Cirih, ostala mesta su sigurno daleko gora.Elem, ako hoces miran i dosadan porodicni zivot uz jako visok standard - nema bolje zemlje od Svajcarske. Mislim, nezaposlenost je 3%, danas. Pa ti vidi.Medjutim ako hoces malo dinamicnosti, smorice te u pojam. Sve zavisi kakav si tip i nasta si navikao.Drugo, cini mi se da je tesko integrisati se drustveno i biti prihvacen. Cuo sam raznorazne price o tome kako bivaju tretiranu ljudi koji su u sustini skroz Svajcarci (tu rodjeni, tu im rodjeni cale i keva, govore tecno lokalni dijalekt) samo zato sto im prezime ima zavrsetak na "ic". A i generalno, nije to bas druzeljubiv svet.
Link to comment

potpis na hazardov postovo je mnogima problem, to sto su mali gradovi i dosadni, sto ti radnje rade do 18-19h, subotom do 17cetvrtak ti je dan za kupovinu kad sve radi do 21hnegde te cimaju ako se tusiras posle 22, ako bacas staklo na reciklazu vikendom (popijes kaznu od 250 CHF), ako ti je puno postansko sanduce isto mozes da popases kaznu, a dao bog guraju ti razne zeitunge i flajere svaki dan...Cirih je jos i super kakav je Bern gde sam ja, meni u principu odgovaraju manji gradovi, ja ne volim guzvu i ludnicu. Moja lepsa polovina je imala problem kao i hazard.tacnost i organizovanost u svemu je valjda prednost, na dobro se covek uvek naviknebice ti mozda malo tesko u pocetku jer su oni generalno zatvoreni i ne toliko druzeljubivi, svi nesto planiraju godinu dana unapred, pa onda kad treba da se ide na klopu u restoran, bioskop ili da se organizuje nesto drugo onda treba da pogledaju u agende i ostale glupostidolazis sa porodicom, tako da ti taj nocni zivot i kafici nisu primarni toliko primarniugostiteljstvo im je go k..ac, ovde u Bernu imas 3 restorana gde mozes nesto krsteno da pojedes, Zurich je bolji sto se toga tice ali sa cenama restorani izuvajuima restorana koji su dobri i sa klopom i uslugom ali su u njima cene ludacke

Link to comment

Cirih kao ima neki najbolji nocni zivot od svih gradova (mada svi kazu da je do pre 10 godina bio totalni smor), ali i ono sto je kao OK, toliko je skupo da ti je zao da na to bacas pare. Mislim, uz platu mozes to sebi da priustis, ali ako si video kako za manje pare to izgleda bolje nekako ti bezveze. Tri redbul-votke u klubu 50 franaka, znaci za cenu 5 - 9 koktela platis kartu do Beograda (kada Jat ima promociju :D), a za cenu 3-4 ciriska piva (ili dva zenevska) se u Beogradu ekstra provedes :D

Edited by hazard
Link to comment

Pa to, znam neke Nemce koji su tamo živeli i radili i nisu se osećali baš najbolje tretiranim. Valjda su očekivali da ih Švajcarci tretiraju kao ravnopravne :lol:

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...