Jump to content
IGNORED

Švajcarska


Recommended Posts

ma nemačka nije problem, ja sam pre par meseci iz zajebancije poslao CV i posle maltene 3 dana dobio odgovor od nekog lika iz personal menadžmenta koji je bio maltene u fazonu - kad možeš da počneš da radiš.Isto mi pričaju i neki momci koji su otišli pre godinu dve dana, i tamo se fenomenalno skućili.

Link to comment

ajde i ja da kazem koju za dnevnik posto sam trenutno u procesu sredjivanja radne dozvole pa sam procesljao zakone i ostale zajebancije vezane za radnu vizu, tako da znam dostahazard ti je uglavnom OK objasnio situaciju, jedino je pogresio kod kvota, od Maja vaze za sve clanice EU, do aprila je bilo samo za ove novije (Madjarska, Estonija, Slovacka,Litvanija, Ceska, Poljska...) ali od Maja je za sve (popeli su im se na kurac francuzi,nemci,spanci) Sve ti zavisi od firme koja hoce da te zaposli jer ti oni zavrsavaju radnu vizu ako hoce da se cimaju onda super, mada proveri sve sa njima jer mnogi ne kapiraju da treba da se cimaju vise da bi nama zavrsili vize. Dosta ti zavisi i od kantona gde se firma vodi. Imas kantone koji su fleksibilniji (Zurich, Zug, Luzerne, Basel...) a imas i one koji drkaju.Postoje takozvane B otvorene i zatvorene radne vize. Zatvorena ti je vezana za firmu tako da ako kojim slucajem menjas posao nova firma mora ponovo da ti zavrsava novu radnu dozvolu. Zavisi kakav ti je ugovor sa firmom i kad ti predaju za vizu, ako budes krajem godine ili ako ti je ugovor prvo na godinu/dve mozes da dobijes L (to zavisi od kvota, svaki kanton ima godisnje kvote radnih B viza)B dobijas na godinu dana i moras da je produzavas svake godine (ovo je cisto da ti uzimaju 120 CHF svake godine ;)), najvise je cimanja dok ti je firma odradi znaci za prvu godinu, posle toga nema cimanja stigne ti papir iz gemeinde-a popunis, firma ti llupi mur, predas i posle ti stigne pismo da odes i pukupis novi ausweiss i das kintu. Tako da ti imas sigurnost i dok imas B vizu, nikakav problem, ja imam prijatelje koji je imaju 7,8 + godina. Dok imas B vizu porez ti se odbija mesecno od plate, zdravstveno sam zavrsavas.Najvise cimanja je odraditi tu prvu radnu i to ne za tebe koliko za firmu. Za C mozes da predas posle 5 ili 7 godine zavisi od kantona ali te onda cepaju sa porezom samo takovidim da si iz medicinske struke, moj ti je savet da probas svicu jer ces imati odlicnu platuako imas nekih drugih pitanja, za sve sto ti treba tu sam, mada moze i na pm pa skype mrzi me da kucam ;)

Link to comment
Plate su nenormalne* u CH trenutno, a stanarine u CH slicne kao u okolnim zemljama gde su plate mnogo manje. Od ovih koje znam da se tamo skoluju, svi idu u public schools a to se ne placa dodatno.@steins Elem sem ako ti nije bas stalo do papira (a kazes da jeste), stanarine, skolarine i sl su sve, u poredjenju sa platom koju dobijas, daleko ali daleko najbolje u CH u proseku. Ne sumnjam da su za lekare jos jace nego za mucene male PhD studente :(*ali nenormalne
Plate su u nekim sektorima (recimo medicina, stomatologija) zaista fantasticne ali ne bih rekao da su stanarine slicne...iz mog licnog iskustva (ja u Cirihu, ortak u Kelnu) stanarine u Svajcarskoj su 2, 3, 4 puta vece nego u Nemackoj...i hrana je 2, 3, 4 puta skuplja nego u Nemackoj...
Link to comment
prvo, kako je red, da se svima zahvalim za dosadašnje odgovore /naročito Hazardu/.drugo, koliko vidim to je manje više po onoj staroj do Soluna sto somuna :( Iako mi je posao za suprugu gotovo obezbedjen, a ja imam par neformalnih dogovora - nisam siguran koliko imam želje/volje da se, sa dva mala klinca, otisnem u toliku zajebanciju pošto, koliko vidim tamo treba minimum 13 godina /ako imaš sreće/ da bi dobio kakvu takvu sigurnost.Pošto nemam problem sa strukom /najdeficitarnija u medicini trenutno/ mogu da biram izmedju Španije, Irske i Nemačke /koji su me najviše do sada i iznenadili svojom prijemčivošću/ moraću pažljivo da razmotrim sve opcije.Ili da investiram jedno 4k dolara i još tri godine i maznem onaj USMLE pa da palim kod anglosaksonaca :D
Ako si lekar, zajebi Ameriku i Kanadu, proci ces kroz sito i reseto da bi nostrifikovao diplomu i ostalo, a mozda ti na kraju kazu da opet moras da studiras/radis specijalizaciju.Idi u Svicu, zgrnuces tonu kesa. Jos je bolje biti zubar tamo, ali ni za lekare nije hrdjavo :DSto se tice drzavljanstva, moras nakon dobijanja C dozvole 5 ili 6 godina da zivis u istoj opstini da bi mogao da konkurises za drzavljanstvo. To je kao dokaz da si se integrisao. Ako se zateknes npr. u Cirihu (gradu, ne predgradjima), to je OK, jer je ceo grad Cirih jedna opstina, pa mozes da se selis s kraja na kraj...ako se zateknes u nekom selu, tough luck. Dakle, pazi gde biras stan nakon sto dobijes C :D I nakon sto ispunis uslove, ima referendum (!) - da, referendum, mada ne znam da li to i dalje vazi za sve opstine (neke su mozda ukinule). Onda svi ostali drzavljani u tvojoj opstini dobiju listu novih potencijalnih drzavljana i glasaju da li da ih prime. Ovo btw nije samo formalnost. Neke opstine odbijaju...dakle, opet, pazljivo sa izborom iste...Deca ce ti dobiti sve duplo brze od tebe, jer se vreme provedeno u skoli (ne i na fakultetu) racuna x2 za svrhu dobijanja papira.Znam coveka cija su deca tako dobila, a kada je on dosao na red, pred taj referendum pokacio se sa lokalnim vodoinstalaterom (ili tako nekim majstorom) i ovaj ga ogovorao po tom malom mestu gde su ziveli, i coveka odbiju na referendumu.
Link to comment

Obično ne ulecem na ovakve tolike ali ne mogu da izdržim. Jbt referendumПослато са GT-P6200 користећи Тапаток 2

Link to comment
Obično ne ulecem na ovakve tolike ali ne mogu da izdržim. Jbt referendumПослато са GT-P6200 користећи Тапаток 2
Mislim da ne vazi za sve kantone ali ima bas zaebatih. Bolje to nego da se kraljica zalaze za ukidanje emigracije.
Link to comment

off/

Mislim da ne vazi za sve kantone ali ima bas zaebatih. Bolje to nego da se kraljica zalaze za ukidanje emigracije.
Nije. Bolje je da se kad se vlada zalaže za ograničavanje imigacije dok obećava deregulaciju. To je bar smešno :D
Link to comment
Za C mozes da predas posle 5 ili 7 godine zavisi od kantona ali te onda cepaju sa porezom samo tako
Pa cepaju te i bez C dozvole ako imas godisnji prihod preko odredjene cifre (ja mislim da je 120.000 franaka, sad opet mozda i to zavisi od kantona). Ako si ispod te cifre, poslodavac ti odbija porez od plate direktno, sam porez je u kantonu Cirih npr. oko 8%. Kad se dodaju svi ostali odbici (drzavno penziono, penziono iz firme - ako ga imas - osiguranje protiv nesrece na poslu itd.) skupi sa na oko 20%, sto izuzetno povoljno u odnosu na drzave EU, de ti drzava rebne od 25% do 45% od bruta na ovaj ili onaj nacin.Ljudi su spominjali zdravstveno osiguranje - ono je obavezno ali je privatno dakle sam biras polisu (ali ce te kantonalne vlasti smarati dok ne uzmes polisu i dokazes da je imas, valjda ti je rok 3 meseca od nastanjivanja u Svici). Najjeftinija polisa je izmedju 150 i 200 franaka mesecno, no to podrazumeva da prvih 3000 franaka troskova (ili blizu toga, zavisi od osiguravajuce kuce) placas sam, pa tek troskove preko toga pokriva osiguranjre. Vecina ljudi ima neku standardnu "srednju" polisu koju placa 300 - 350 franaka, i to podrazumeva da prvih 300 - 600 franaka godisnje placas sam (a to je fakticki da odes jedanput, mozda dvaput kod lekara, zavisi od analiza koje radis) a ostalo pokrivaju oni. Postoje naravno i polise koje pokrivaju svaki cent troska ali kostaju vise mesecno.Ako te boli zub, kupis kartu i vratis se u Srbiju pa kod zubara, isplati ti se, cak i ako moras da platis smestaj u hotelu :D
Link to comment
Pa cepaju te i bez C dozvole ako imas godisnji prihod preko odredjene cifre (ja mislim da je 120.000 franaka, sad opet mozda i to zavisi od kantona). Ako si ispod te cifre, poslodavac ti odbija porez od plate direktno, sam porez je u kantonu Cirih npr. oko 8%. Kad se dodaju svi ostali odbici (drzavno penziono, penziono iz firme - ako ga imas - osiguranje protiv nesrece na poslu itd.) skupi sa na oko 20%, sto izuzetno povoljno u odnosu na drzave EU, de ti drzava rebne od 25% do 45% od bruta na ovaj ili onaj nacin.Ako te boli zub, kupis kartu i vratis se u Srbiju pa kod zubara, isplati ti se, cak i ako moras da platis smestaj u hotelu :D
da zaboravih na ovo da mogu da te cepaju za porez ako nemas C a plata ti prelazi neke okvire, sve zavisi od kantona do kantonasto se zubara tice to ti se uvek isplati ovo sto je hazard rekao, jer deru slazem se i sa prethodnim postom hazarda vezano za cene stanova i hrane: "stanarine u Svajcarskoj su 2, 3, 4 puta vece nego u Nemackoj...i hrana je 2, 3, 4 puta skuplja nego u Nemackoj"
Link to comment
Ako si lekar, zajebi Ameriku i Kanadu, proci ces kroz sito i reseto da bi nostrifikovao diplomu i ostalo, a mozda ti na kraju kazu da opet moras da studiras/radis specijalizaciju.
ma jutros sam prelistavao neke forume i polako odustajem od ideje o odlasku preko bare - prvo zato što mi u startu treba oko 3k dolara samo za USMLE, drugo zbog toga što to može da se oduži i na par godina, treće što faktički moram da ponovo odradim celu specijalizaciju tamo - minimum 4 godine. /ovo poslednje nije obavezno, ali je kinta, naravno veća/.elem, sad ste me potpuno zbunili pošto sam u inicijalnim postovima prepoznao užas težak način da ostaneš u Švici, al sad vidim da sam se izgleda prevario. :unsure:drugo, koliko je moguće tamo pristojno živeti sa dva klinca od plate lekara i med sestre?
Link to comment
ma jutros sam prelistavao neke forume i polako odustajem od ideje o odlasku preko bare - prvo zato što mi u startu treba oko 3k dolara samo za USMLE, drugo zbog toga što to može da se oduži i na par godina, treće što faktički moram da ponovo odradim celu specijalizaciju tamo - minimum 4 godine. /ovo poslednje nije obavezno, ali je kinta, naravno veća/.elem, sad ste me potpuno zbunili pošto sam u inicijalnim postovima prepoznao užas težak način da ostaneš u Švici, al sad vidim da sam se izgleda prevario. :unsure:drugo, koliko je moguće tamo pristojno živeti sa dva klinca od plate lekara i med sestre?
3000 dolaresa so? vise ce vas kostati karta do tamo. to je ulaznica u drustvo gde je mean salary slicna average i krece se oko 200k.ne znam kolike su plate u svici za struku ne bih da guglam mozes to i sam, ali vodite racuna oko nostrifikacije za zenu. moja mlada rodjaka je nesto kasnilai sad mora dosta da odradjuje pa se umesto sa decom bavi starcima. kad sam protrcao kroz istu u proslom veku kao dobrosav kroz jugoslaviju odmahsam uocio krupne klasne razlike, ali sa tim zanimanjem ces biti u onim boljim slojevima neces morati u srbiju za zube. nisu ni oni srbi ni siptari sto su se naselili tamo pored svih restrikcija blesavi i ako bas propadne dojcland ti je tu kao rezerva. ne znam koliko ti znaci da mozes biti pitan kao gradjanin o bilo cemu, evo ja ti samo na toj mogucnosti da odes na takvo mesto zavidim.
Link to comment
ma jutros sam prelistavao neke forume i polako odustajem od ideje o odlasku preko bare - prvo zato što mi u startu treba oko 3k dolara samo za USMLE, drugo zbog toga što to može da se oduži i na par godina, treće što faktički moram da ponovo odradim celu specijalizaciju tamo - minimum 4 godine. /ovo poslednje nije obavezno, ali je kinta, naravno veća/.elem, sad ste me potpuno zbunili pošto sam u inicijalnim postovima prepoznao užas težak način da ostaneš u Švici, al sad vidim da sam se izgleda prevario. :unsure:drugo, koliko je moguće tamo pristojno živeti sa dva klinca od plate lekara i med sestre?
zivecete pristojno sigurno, sve zavisi kakvi su vam prohtevievo clanka vezano za situaciju u zdravstvu http://www.swissinfo...ml?cid=34165370 Edited by kepa
Link to comment

u kanadi je iz nekog razloga vrlo tesko za doktore skolovane u inostranstvu da pocnu rade u struci, mada moze biti razlika od provincije do provincije. ja znam samo za jednog yu skolovanog dr-a u mom (velikom) gradu, dok zubara npr. ima koliko hoces. ne znam kako je za medicinske sestre.sa druge strane, plate su vrlo dobre i za doktore i za sestre. tri godine kao permanent rezident da dobijes drzavljanstvo. malo je daleko ako planiras cesto da ides u srbiju :).u americi bi trebalo da je lakse za doktore.edit za plate. svi valjda doktore imaju privatne prakse i drzava ih placa po pregledu/proceduri, ali nisam cula da se iko zali na nedostatak pacijenata

Edited by djili
Link to comment
zivecete pristojno sigurno, sve zavisi kakvi su vam prohtevievo clanka vezano za situaciju u zdravstvuhttp://www.swissinfo...ml?cid=34165370
hvala za članak, i za info. polako sklapam kockice. :D ne znam koliki su troškovi života ali ove plate u članku su i više nego pristojne čak i sa odbitkom od 20% na porez.Zna li neko kako ide nostrifikacija diploma?
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...