Jump to content
IGNORED

Švajcarska


Recommended Posts

jutros dobio mejl od kolege koji radi tamo - kaže mi da je možda u mogućnosti da mi obezbedi neki posao. Jezik mi je manji problem pošto se nemačkim solidno služim, a francuski ne bi trebalo da bude pretežak za učenje :Delem, nigde ne mogu da nadjem bilo šta o životu tamo pa me zanima ima li koga ovde sa iskustvima - čisto da imam neku ideju kako je tamo za život, posao, papire itd itd.....

Edited by steins
Link to comment

Papire dobijes ako imas posao. Tu ume biti drkanje. Ne toliko za tebe koliko za firmu koja te zaposljava. Desavalo se ljudima da im firma ponudi posao, cela stvar ode u kadrovsku te firme i onda oni zakljuce da je mala sansa da ce ti vlasti odobriti boravak i odluce jednostavno da se ne cimaju. I to u velikim firmama sa po stotinama, hiljadama zaposlenih. Firma mora da "dokaze" vlastima da nije mogla na to mesto da zaposli nekoga ko je svajcarski drzavljanin ili nekoga ko vec ima radnu dozvolu/boravak u Svajcarskoj. I mora prvo sve da odobri kantonalna vlast, pa onda federalna (tako da postoji mogucnost da te primi kanton, ali ne i federacija).Papiri se cekaju od mesec dana do 3 meseca. Tokom te procedure ne mozes boraviti u Svajcarskoj kao turista; da bi usao u Svajcarsku da radis, moras ici u ambasadu kada ti odobre radnu dozvolu da dobijes "D" sengen vizu. Ovo je viza za jedan ulazak i vazi 3 meseca obicno (u ta 3 meseca moras doci i krenuti da radis). Viza vazi za jedan ulazak, i kada udjes, ne mozes opet da putujes dok ti ne srede do kraja sve papire za boravak i radnu dozvolu (to je obicno max. mesec dana nakon sto dodjes).U sustini, ti samo popunjavas formulare, nista spektakularno, kao sto rekoh glavno "drkanje" je rezervisano za tvog poslodavca.Prednost od stranaca imaju prvo EU/EEA drzavljani (minus "nove" EU clanice), pa onda "nove" EU clanice (za koje su upravo uvedene kvote), pa onda svi ostali. S tim sto imam utisak da bolju prodju imaju oni iz ostalih zapadnih zemalja (SAD, Australija, Kanada) nego npr. ljudi iz Srbije i sl.Postoji nekoliko vrsti radnih dozvola. "Najslabija" je L, to je za rad do godinu dana. Mnogi prvo dobiju ovo, pa kasnije poslodavac pokusava da ih "konvertuje" u nesto dugorocnije. "Standardna" dozvola za van-EU strance je B, dobijes je na godinu dana ili dve. Vezana je za tvoje radno mesto. U sustini istice onda kada i tvoj trenutno vazeci radni ugovor. Ako ostanes bez posla pre nego sto ti istekne B dozvola, mozes da ostanes u Svajcarskoj do isteka, trazis novi posao, prijavis se za socijalu, itd. Ako ostanes bez posla u trenutku kada ti istice B dozvola, imas 15 dana da napustis zemlju (s tim sto postoje valjda neki nacini da to produzis na do 90 dana).Posle valjda 5 (?) godina B dozvole, imas pravo da trazis C dozvolu, to je stalni boravak (skoro kao pa drzavljanstvo osim bez prava glasa, pasosa i sl.). Cak i ako ispunjavas sve uslove, njihovo diskreciono pravo je da te odbiju (bez navedenog razloga - desavalo se ljudima, narocito tokom ove krize). Naravno ti onda posle mozes da konkurises za C unegogled, sve dok ispunjavas uslove, dok je ne dobijes.Za EU drzavljane je mnogo lakse, oni odmah dobijaju radnu dozvolu na 5 godina.Ako je u pitanju deficitarna profesija u CH (neka tehnolosko-inzenjerska, za druge ne znam), i ako je firma zagrejana da te zaposli i velika/ozbiljna, dobices L ili B dozvolu skoro sigurno. Naravno zavisi i od tvojih kvalifikacija, ali to pokriva ovo koliko je firma zagrejana za tebe :D

Link to comment

Ja mogu da mu objasnim kako se gubi viza nakon 10 godina posedovanja iste :(Sent from my GT-S5830 using Tapatalk

Link to comment

pa kako si izgubio ? majka moje bivse radila 30+ godina u fabrici i sad moze da udje samo kao turista.nekad mislim da tu zemlju treba prosto spaliti do temelja i onda poceti iznova.

Link to comment
majka moje bivse radila 30+ godina u fabrici i sad moze da udje samo kao turista.
Najgastrabajterskija zemlja na svetu. Bese 13 godina boravka treba za drzavljanstvo i da si profesionalac, imas dobru platu, placas redovno porez opet moras da se dopadnes komisiji u kantonu pa da ti odobre?U UAE nikada ne mozes dobiti drzavljanstvo ali te zato ne dozivljavaju kao barbarina i nula porez. Deluje mi postenije nego Svajcarska u kojoj moras da budes pod konac a ne znas kada ce te sutnuti.Da napustam Srbiju i imam izbora kuda cu radije bih obezbedio makar jos jedan pasos pre nego sto se ubacim u takvu ultragastos varijantu.
Link to comment
pa kako si izgubio ? majka moje bivse radila 30+ godina u fabrici i sad moze da udje samo kao turista.nekad mislim da tu zemlju treba prosto spaliti do temelja i onda poceti iznova.
moj otac tamo zvi skoro 20 godina, tako sam i ja dobio boravisnu/radnu vizu (B vizu). posto su on, njegova supruga i njen sin uzeli C vizu on je insistirao da i ja podnesem zahtev za C. problem je sto b viza podrazumeva da ti tamo zivis, ne smes da budes 3 meseci van zemlje. ja sam nekoliko meseci bio u osnovnoj skoli, zavrsio osmi razred i to je sve sto se tice mog zivota u svajcarskoj. produzavao sam je tako sto sam slao pasos i vizu i oni su mi postom to vracali, bez bilo kakve komplikacije, za c vizu sam otisao da predam zahtev licno (sto je bila greska, mada sam kasnije cuo da sam najverovatnije morao da se pojavim) i oni su videli da ja ne znam dobro francuski, sto je nelogicno posto, jelte, zivim tamo 10 godina. kasnije su me zvali, trazili neki dokaz da zivim u svajcarskoj. problem je bio sto ni oni nisu mogli da dokazu da ja ne zivim tamo, niti sam ja mogao da dokazem da zivim. rekao sam im da sam studirao u beogradu, da predavanja nisu bila obavezna i da sam isao u srbiju da dajem ispite. slao sam im i potvrde sa fakulteta ali dzabe, odmah im je bilo jasno da ne zivim tamo. zbog toga sam ostao bez vize iako sam deset godina placao zdravstveno osiguranje, bio uzoran gradjanin i povremeno posecivao svajcarsku :Dinace, moj brat je pre 7-8 godina podneo zahtev za c vizu, nije znao da bekne francuski, nije se ni pojavio tamo i dobio je bez problema. sada su postali mnogo rigorozniji, postoji mogucnost da i on ostane bez vize, iako je on tamo i radio u medjuvremenu, naucio francuski... Edited by kojot
Link to comment

Ja sam bila samo godinu i po dana kao student (što znači L viza x 2 bez ikakve šanse za neku drugu) pa ne mogu bogznašta da savetujem, ali mogu samo da potvrdim da je CH najteža zemlja za dobijanje dobrih viza/stalnog boravka/državljanstva.

Link to comment

e da, i pazite na zdravstveno osiguranje, ono nije automatski regulisano nego moraš sam da odeš u osiguranje i središ to, ti sam biraš tarifu (možeš da malo plaćaš osiguranje ali da više platiš lečenja, ili obrnuto, pa ima nekoliko stepenika)ako se nije u međuvremenu nešto promenilo, ili ne zavisi od kantona do kantonameni su srećom odmah rekli pa nisam imala problema, ali jednu Italijanku su jurili pošto nije plaćala jer nije imala pojma, pa je morala posle sve odjednom za unazad

Link to comment

prvo, kako je red, da se svima zahvalim za dosadašnje odgovore /naročito Hazardu/.drugo, koliko vidim to je manje više po onoj staroj do Soluna sto somuna :( Iako mi je posao za suprugu gotovo obezbedjen, a ja imam par neformalnih dogovora - nisam siguran koliko imam želje/volje da se, sa dva mala klinca, otisnem u toliku zajebanciju pošto, koliko vidim tamo treba minimum 13 godina /ako imaš sreće/ da bi dobio kakvu takvu sigurnost.Pošto nemam problem sa strukom /najdeficitarnija u medicini trenutno/ mogu da biram izmedju Španije, Irske i Nemačke /koji su me najviše do sada i iznenadili svojom prijemčivošću/ moraću pažljivo da razmotrim sve opcije.Ili da investiram jedno 4k dolara i još tri godine i maznem onaj USMLE pa da palim kod anglosaksonaca :D

Link to comment
prvo, kako je red, da se svima zahvalim za dosadašnje odgovore /naročito Hazardu/.drugo, koliko vidim to je manje više po onoj staroj do Soluna sto somuna :( Iako mi je posao za suprugu gotovo obezbedjen, a ja imam par neformalnih dogovora - nisam siguran koliko imam želje/volje da se, sa dva mala klinca, otisnem u toliku zajebanciju pošto, koliko vidim tamo treba minimum 13 godina /ako imaš sreće/ da bi dobio kakvu takvu sigurnost.Pošto nemam problem sa strukom /najdeficitarnija u medicini trenutno/ mogu da biram izmedju Španije, Irske i Nemačke /koji su me najviše do sada i iznenadili svojom prijemčivošću/ moraću pažljivo da razmotrim sve opcije.Ili da investiram jedno 4k dolara i još tri godine i maznem onaj USMLE pa da palim kod anglosaksonaca :D
Posto si izgleda na pocetku karijere savetovao bih ti da sracunas koliko ces u recimo neka tri kantona (razni jezici) morati da ispovrces love za stan, a koliko za skolovanje dece u anglosaksonskom svetu vs tvoja plata na oba mesta to sve mozes donekle precizno da izguglas. zanemari ovih 12-13 godina ako se zaista tamo naselis to brzo prodje. dotle cemo i datum dobiti :s_w:
Link to comment
moj otac tamo zvi skoro 20 godina, tako sam i ja dobio boravisnu/radnu vizu (B vizu). posto su on, njegova supruga i njen sin uzeli C vizu on je insistirao da i ja podnesem zahtev za C. problem je sto b viza podrazumeva da ti tamo zivis, ne smes da budes 3 meseci van zemlje. ja sam nekoliko meseci bio u osnovnoj skoli, zavrsio osmi razred i to je sve sto se tice mog zivota u svajcarskoj. produzavao sam je tako sto sam slao pasos i vizu i oni su mi postom to vracali, bez bilo kakve komplikacije, za c vizu sam otisao da predam zahtev licno (sto je bila greska, mada sam kasnije cuo da sam najverovatnije morao da se pojavim) i oni su videli da ja ne znam dobro francuski, sto je nelogicno posto, jelte, zivim tamo 10 godina. kasnije su me zvali, trazili neki dokaz da zivim u svajcarskoj. problem je bio sto ni oni nisu mogli da dokazu da ja ne zivim tamo, niti sam ja mogao da dokazem da zivim. rekao sam im da sam studirao u beogradu, da predavanja nisu bila obavezna i da sam isao u srbiju da dajem ispite. slao sam im i potvrde sa fakulteta ali dzabe, odmah im je bilo jasno da ne zivim tamo. zbog toga sam ostao bez vize iako sam deset godina placao zdravstveno osiguranje, bio uzoran gradjanin i povremeno posecivao svajcarsku :Dinace, moj brat je pre 7-8 godina podneo zahtev za c vizu, nije znao da bekne francuski, nije se ni pojavio tamo i dobio je bez problema. sada su postali mnogo rigorozniji, postoji mogucnost da i on ostane bez vize, iako je on tamo i radio u medjuvremenu, naucio francuski...
darkattraktor neverue kako si izvisio za CH vizu. takva nekakva epska fantastika je i prica moje bivse i kako je ona izvisila za vizu / pasos / drzavljanstvo. valjda sve te povratnicke gasterbajterske hronike zvuce isto. hocu reci, saosecam sa tvojim slucajem kao da se meni licno dogodio :D
Link to comment
Posto si izgleda na pocetku karijere savetovao bih ti da sracunas koliko ces u recimo neka tri kantona (razni jezici) morati da ispovrces love za stan, a koliko za skolovanje dece u anglosaksonskom svetu vs tvoja plata na oba mesta to sve mozes donekle precizno da izguglas. zanemari ovih 12-13 godina ako se zaista tamo naselis to brzo prodje. dotle cemo i datum dobiti :s_w:
Plate su nenormalne* u CH trenutno, a stanarine u CH slicne kao u okolnim zemljama gde su plate mnogo manje. Od ovih koje znam da se tamo skoluju, svi idu u public schools a to se ne placa dodatno.@steins Elem sem ako ti nije bas stalo do papira (a kazes da jeste), stanarine, skolarine i sl su sve, u poredjenju sa platom koju dobijas, daleko ali daleko najbolje u CH u proseku. Ne sumnjam da su za lekare jos jace nego za mucene male PhD studente :(*ali nenormalne Edited by Evi_
Link to comment
Plate su nenormalne* u CH trenutno, a stanarine u CH slicne kao u okolnim zemljama gde su plate mnogo manje. Od ovih koje znam da se tamo skoluju, svi idu u public schools a to se ne placa dodatno.@steins Elem sem ako ti nije bas stalo do papira (a kazes da jeste), stanarine, skolarine i sl su sve, u poredjenju sa platom koju dobijas, daleko ali daleko najbolje u CH u proseku. Ne sumnjam da su za lekare jos jace nego za mucene male PhD studente :(*ali nenormalne
ma nisu mi toliko bitni papiri kao papiri - više se to odnosi na neku sigurnost da mogu da planiram na duži vremenski rok od ne znam - godinu dana.@telefon - pa nisam baš na početku karijere, ali dovoljno sam mator da mi avanturistički duh polako odstupa pred osećajem sigurnosti. :D
Link to comment
ma nisu mi toliko bitni papiri kao papiri - više se to odnosi na neku sigurnost da mogu da planiram na duži vremenski rok od ne znam - godinu dana.@telefon - pa nisam baš na početku karijere, ali dovoljno sam mator da mi avanturistički duh polako odstupa pred osećajem sigurnosti. :D
Kapiram da je sa klincima taj osecaj jako bitan. Ipak, ja bih pokusala da odem u CH jer sve sa decom ustedjevina koju mozes da stavis na stranu za recimo 6-7 godina rada tamo ako ti i zena radi jednaka je cifri koju bi ukupno zaradio za 40 godina neprekinutog rada u Srbiji (ovo je neki moj proracun na osnovu dve postdok plate koje su *znatno* nize od doktorske plate btw). I to je neki vid sigurnosti, thinks me.S druge strane mogu banke da puknu i da sve propadne, ali ako pukne Svica, puca i Nemacka i ostajes i tamo bez posla i prihoda pa izadje na svejedno.Elem, ja bih na tvom mestu pokusala da napravim to sa CH a istovremeno ne bih zaboravila ni Nemacku iz samo jednog razloga, koji je ovde neko vec naveo, a to je da i sa nadjenim poslom moze da ti se desi da ti ne odobre vizu. Uvek su bili zeznuti za vize, ali u zadnjih god dana (u CH) dobiti vizu za srpskog drzavljanina je zaista ekstremno tesko.U svakom slucaju, najiskrenije cestitam (i zavidim :cry: ) sto uopste imas opciju da gledas sve te zemlje.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...