Jump to content
IGNORED

Mustafa Kemal'in askerleri


InvisibleLight

Recommended Posts

Verovatno podeljen kao i u samoj Turskoj. S tim su liberali po definiciji proaktivni i u stanju su da pokreću događaje. Blue collars sede kod kuće, gledaju televiziju i u stanju su da se okupe samo uz pomoć stranačke infrastrukture koja podrazumeva prevoz, sendvič i dnevnicu.

Link to comment
Sta mislis kako ce se ovo rasplesti.
Zavisi od misaonih procesa u određenim glavama. Ti procesi će se, cenim, pokrenuti već ovog jutra nakon što je turski stock market pao 6,43% odmah po otvaranju.Po nekom mom zapažanju (doduše limitiranom, tako da dozvoljavam mogućnost da grešim), Erdoğan je više maskota nego što je nekakav mastermind. Fakat je da se milioni birača lože na kult novog sultana koji on pokušava da izgradi, ali ta predstava poprima malkice drugačije tokove kada postaviš ključno pitanje: odakle dolaze pare iliti show me the money. Onda dolaziš do nekih užasno krupnih igrača (za potrebe diskusije, nazovimo ih uprošćeno predstavnicima krupnog kapitala) koji u igri imaju cifre od kojih se normalnom čoveku pomuti mozak od šoka. Koliko god da su svi oni u talu sa AKP, i koliko god da zajedno sa njima kontrolišu zemlju kroz raznorazne kartele (počev od medijskih), toliko im neće biti milo da vide kako poverenje investitora opada. Još manje će im biti milo kada preko društvenih mreža krene organizovan bojkot njihove robe i usluga od strane populacije koja podržava ove proteste, a koju čine white collars sa ogromnom platežnom moći. Ništa im se manje neće dopasti ni moguće implikacije po turističku sezonu ili odustajanje stranih investitora u slučaju da ovo preraste u nekakvo proleće™. U igri su interesi koji daleko prevazilaze AKP i Erdoğana.Iz tog ugla gledano, možda se može objasniti ova hitna poseta Severnoj Africi u koju Erdoğan ničim izazvan kreće danas. Na prvi pogled u pitanju je potpuno bezvezan potez, ali ako na trenutak uključiš zaverenički mod i pođeš od toga da je premijer običan pajac čije konce vuku real powers to be, onda nije teško stići do zaključka da su se narečeni powersi juče sastali i rešili da sklone dileju iz zemlje na par dana te da u odsustvu njegovih dijaboličnih javnih nastupa pokušaju da spuste tenzije i nekako iskanališu proteste. Nikome u Turskoj nije u interesu da ovo eskalira, samo je pitanje da li je vlast spremna da popusti jer su već pretrpeli ogromnu štetu. Ta šteta će se u narednom periodu ogledati kroz dva pitanja na kojima će liberalna javnost žestoko insistirati: mediji i policijska brutalnost. Niko više i ne zna šta je to Gezi park, a za to isključivu odgovornost snosi vlast koja je dozvolila keretini da divlja i nišani u ljude kada ispaljuje patrone suzavca, i koja je mislila da je mnogo dobra ideja da u trenutku kada je čitav centar Istanbula prekrivan suzavcem a ljudi u još 50 gradova izlaze na ulice, mediji u udarnim terminima puštaju dokumentarce o pingvinima i delfinima, i organizuju debate o uticaju atmosfere Marsa na organizam ljudi. Ne karikiram i nisam ciničan, ovo je bukvalno išlo na najvećim TV stanicama i izazvalo je neverovatan revolt. Mislim da su ljudi u ovom trenutku jedno 6 puta više kivni na medije nego na ideju da se na mestu Gezi parka pravi šoping mol.Takođe, ovoliki broj ljudi koji je namerno povređen direktnim pogotkom patrone, neće tek tako biti zaboravljen. Neki od njih su u kritičnom stanju sa polomljenim lobanjama, neki su zadobili teške povrede od gumenih metaka. Kada se na to dodaju hapšenja i prebijanja, dobija se ozbiljan revolt. Na Tviteru sam video fotografiju koju neću da linkujem dok ne utvrdim istinitost jer je potpuno šokantna - veliki broj civila uslikan kako sedi na parketu neke sportske hale, navodno massive detention u Ankari, sinoć. Ono što je potvrđeno je da policija nije dozvolila advokatima-volonterima da uđu u centralnu stanicu kako bi se prijavili da brane uhapšene, a bacali su suzavac na poljske ambulante koje su zbrinjavale povređene. Da bi se revolt ljudi zbog svega ovoga umanjio, vlast će morati da popusti i malo više od samog Gezi parka. I što pre popuste, manje će morati da popuštaju. Ali preduslov svega ovoga je da se keretina skloni sa ulica jer tamo gde ih nema sve prolazi kulturno i civilizovano a tamo gde se oni pojave samo čudom još uvek nema mrtvih. Sve dok keretina gađa ljude patronama i njih deset prebija dve žene, ljudi će dolaziti na Taksim, Erdoğanovi javni nastupi će dolivati ulje na vatru a gubici velikih čika će se gomilati.Po mom mišljenju, velike čike neće biti raspoložene da podižu ulog nego će u ovoj rundi baciti karte. Ići će sigurno kontraudar posle toga (prvenstveno kroz medije) ali ovu rundu moraju da predaju i mislim da će to i poručiti Erdoğanu. A on će progutati knedlu i poslušati ih jer bez njihovih para može samo da se baci u Bosfor.
Link to comment

sad sam malo chatovao sa koleginicom iz Turske (ja sam crveni): as I saw this weekend your unusually reach activity on Facebook, I knew that is something going on in Turkey what's up there? not good things :( you want better goverment or govement wants better people?taksim is like a waryeahboth:)we want more democratic government they want more islamic pople:) it is really serious? first it was a simple protest about the building new shopping center to the taksim squarethe people was studentscivil citizensthey were sitting in the park with the books, and they stayed at night for the stopping this new buildingthen at night police came in the park and used tear gas bomb to the civil citizenthen all the things beganeveryone all around to turkey started to protest against the violence of police but what is important no media and newspaper showed thisall the national media was blocked outall the protestors used twitter and facebookbut the protestors didn't use any violence to policeand they are not belong to any politic teamcan you believe galatasaray and fenerbahce supporters were together :) if we knew each other 20 years ago similar discussion would be between us, only oposit... tear bombs on students, media blocked:) after work I will send you some videos from facebookalso Red Star and Partizan supporters were somehow togethersure, send me:)just, watch out if you join protests we followed the news from internet and from international newspaperno I didn't join to protestsbecause of the kids sowe will see what time will bring usfor sure new thingas

Link to comment

Erdoğan je odleteo na trodnevno putešestvije po Severnoj Africi ali se prethodno zeznuo i zakazao živu presicu. Sve je išlo standardno i po šablonu (ovo je jedino za šta su sposobni oni koji ne mogu da nas pobede na izborima, zašto bi Istanbul doticao neke ljude u Ankari ili Izmiru, obični i dobronamerni građani se drže podalje od ovih protesta iza kojih stoje ekstremisti...), a onda grom iz vedra neba. Ustaje lokalna dopisnica Reutersa i umesto još jednog u beskrajnom nizu dupeuvlakačkih pitanja udara bagerom: "Dobro, možete li da prokomentarišete izveštaje o policijskoj brutalnosti i kako to da su čak i domaćice izašle na ulicu da uzvikuju parole protiv vlade?"Premijer je promenio jedno 3-4 boje u licu pre nego što je napokon uspeo da kroz zube procedi nešto u fazonu: "A šta ti misliš, kakvu poruku šalju ovi protesti..."Žena je u tom trenutku (pre nešto više od jednog sata) imala 200 pratilaca na Twitteru, trenutno je 50k and counting.Edit: turska lira na najnižem nivou za 18 meseci u odnosu na dolar.Edit 2: stiže director's cut sa presice, držao je novinarki petominutno slovo koje je začinio sa: "Jedva nam bre uspeva da naših 50% nekako ubedimo da ostanu kod kuće!"

Edited by beowl
Link to comment

zanimljivo, iz aspekta stvaranja slike 'raspodele strana', javnih reakcija raznih udruzenja, grupa, formalnih i neformalnih, izmedju izrazavanja stava ,straha , cutanjasaopstenje za javnost psihijatrijskog udruzenja turske kojim apeluju na vladu da demokratija i pravo na mirne proteste postoji i za one koji nisu glasali za vladu, i upozorava da posledice brutalne represije na ljude nisu samo fizicke prirode

Link to comment

Ne znam da li istorija belezi gore hendlovanje malenog ekoloskog protesta. Sto se tice vesti o tome da se smanjuje intenzitet protesta, sklon sam da verujem da je u toku konsolidacija tvrdog jezgra demonstranata i povlacenje onih koji nisu bili spremni na ovakav intenzitet nasilja. Mislim da ih cekaju dugi protesti.

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...