Jump to content
IGNORED

Homonacionalizam i pinkwashing


Ariel

Recommended Posts

Sve se više priča o legalizaciji istopolnih brakova u Srbiji - sad, da li je samo priča ili će biti nešto od toga... Pa, ja mislim da će biti, u dogledno vreme, naravno ako se ispune "opšti" uslovi npr. da se ne dogodi propast države survane u bankrot uz ozbiljne socijalne nemire i taj rad. Ali za sada, činjenica je da je aktuelna vlast, ako ne baš "pro" polnih prava (ipak SPS ima otvoreno gej ljude u članstvu što je veliki pomak) onda nikako nije protiv, tj. makar je rešila da mudro ne talasa previše po tom pitanju, nekako polako prepustivši crkvi ulogu borca za ekskluzivno "prirodno" seksanje. I desničari su nekako po tom pitanju sve tiši, čini se ("Nemamo ništa protiv (istopolnih brakova) ako je reč o rešavanju praktičnih pitanja", rece starešina na Dveri). Da li će za vakta ove vlada biti učinjeni najveći pomaci po pitanju LGBT prava u Srbiji, kao što se desilo po pitanju Kosova? Uopšte nije van pameti, bar se meni tako čini.A pitam se, pitam - kuda bi to dalje moglo vodi? Naročito kada pogledam neka novija spisanija npr. Azdejkovića koji se nekako sve više fura na fazon "gej sam i volim ovu zemlju", čini mi se da bi mogli izroniti neki novi spojevi nacionalizma i LBGT aktivizma, čiji tragovi bi mogli voditi ka nekim lokalnim Pim Fortijn momentima...Temu pokrećem jer sam o ovome razmišljao nešto, ali prevashodno jer sam juče, naletevši na ovaj sajt http://homonationali...the-conference/ skapirao da je cela ta pojava već dobrano "promišljana" od strane teoretičara i da ima bre celu konferenciju sa krdom govornika, te jasno definisan pojmovnik - "homonacionalizam", kada se priči prilazi sa LGBT strane, a "pinkwashing(ton)" kada je reč o desničarima koji aktivno promovišu LGBT prava da bi delovali progresivno - što mi deluje kao nešto što nam se sprema i ovde.

Link to comment

Dobra tema. Mislim da je kod nas još rano za totm, ali za par godina, biće sasvim sigurno. Mislim na nivou jasano formulisane političke agende, a gejev nacionalista već sad ima na svakom ćošku, naravno. Lično poznajem nekolicinu.Edit: Predviđam savezništvo sa islamofobima, Pim Fortejn style što si već primetio.

Edited by Syme
Link to comment

Homoseksualci u Srbiji su, što bi se reklo, ljudi i Srbende kao i svi drugi :s_d:Stereotip je da glasaju za Radikale ili Naprednjake i vole Cecu i Karleušu... Zašto bi homoseksualci u Srbiji morali biti progresivni i liberalni ljudi?A i zašto bi nacionalisti i konzervativci u Srbiji želeli da izgledaju progresivno u takvim, da kažem, za Srbiju pipavim polno-rodnim pitanjima, i da imaju par marionetskih "poštenih Albanaca homoseksualaca" u svojim redovima?Koje će oni nepostojeće liberale time da pridobiju?To je još daleko, ali ako se pojavi nekakva takva ličnost biće na fonu Gerta Vildersa, homo šoviniste i nacionaliste. Sa jedne strane branim jedna prava, a na druga vrata sam šovinista i neka druga prava ukidam.

Edited by Utvara
Link to comment

Само да искористим прилику да подсетим на слоган кампање коју сам одавно презентовао на овом форуму и за коју сам сигуран да може трајно да интегрише хомосексуалце у српско друштво: OSLOBODIMO SEBE I KOSOVO PRIDE!

Link to comment

Nema od toga nista drugari. Nivo homofobije u Srbiji ce jos dugo vremena biti previsok da coming out desnicarskog politicara ne bi bio ravan politickom samoubistvu. Homoseksualaca naravno ima svih politickih boja, i nije nemoguce da neki od njihovih aktivista prigrle nacionalizam, ali tek kad shvatanja glede odnosa polova budu postala liberalna poput onih u Holandiji i drugim zapadnim zemljama, postace moguce prelivanje zastupanja gej prava sa levice na ostatak politickog spektra.

Link to comment
Homoseksualci u Srbiji su, što bi se reklo, ljudi i Srbende kao i svi drugi :s_d:...Zašto bi homoseksualci u Srbiji morali biti progresivni i liberalni ljudi?
+1 (ili bilo gde drugde, for that matter)
Link to comment

mislim da bi ljudi ovde svašta nešto dopustili u svojoj inertnosti - kao što inače dopuštaju da im se sere po glavama. recimo, da nema pujdanja od strane malobrojnog militantnog jezgra, masu bi mrzelo da bilo šta preduzme povodom prajda. ma ona ionako ništa ne preduzima - većina je načelno protiv, ali je tupa i inertna. prajdu smeta jedna u relativnom smislu mala instrumentalizovana grupa ljudi. isto je i sa kosovom. isto bi bilo i sa registrovanim gej zajednicama (za početak). ljudi bi komentarisali, fejsbučili, kukali i zapomagali, ali ništa ne bi uradili.

Link to comment
mislim da bi ljudi ovde svašta nešto dopustili u svojoj inertnosti - kao što inače dopuštaju da im se sere po glavama. recimo, da nema pujdanja od strane malobrojnog militantnog jezgra, masu bi mrzelo da bilo šta preduzme povodom prajda. ma ona ionako ništa ne preduzima - većina je načelno protiv, ali je tupa i inertna. prajdu smeta jedna u relativnom smislu mala instrumentalizovana grupa ljudi. isto je i sa kosovom. isto bi bilo i sa registrovanim gej zajednicama (za početak). ljudi bi komentarisali, fejsbučili, kukali i zapomagali, ali ništa ne bi uradili.
Stoji sve to, ali nije ovde rec o paradi i istopolnim zajednicama, nego o "homonacionalizmu", za sta je, po mom misljenju, potrebno nesto vise od uzdrzavanja vecine od otvorenog ispoljavanja homofobije. Pogledaj USA, gde se prajduje po nekim gradovima, negde su cak dozvoljene i registrovane gej zajednice, ali je vecina previse konzervativna da bi spajanje patriotizma sa promovisanjem gej prava, a la Pim Fortejn, moglo da bude isplativa politicka strategija na nacionalnom nivou.
Link to comment
A i zašto bi nacionalisti i konzervativci u Srbiji želeli da izgledaju progresivno u takvim, da kažem, za Srbiju pipavim polno-rodnim pitanjima, i da imaju par marionetskih "poštenih Albanaca homoseksualaca" u svojim redovima?Koje će oni nepostojeće liberale time da pridobiju?
Pa kapiram da je pre u pitanju poziranje ka spolja - "evo EU i Ameriko vidite kak smo mi kulturiška i progresivni".
Link to comment
Nema od toga nista drugari. Nivo homofobije u Srbiji ce jos dugo vremena biti previsok da coming out desnicarskog politicara ne bi bio ravan politickom samoubistvu. Homoseksualaca naravno ima svih politickih boja, i nije nemoguce da neki od njihovih aktivista prigrle nacionalizam, ali tek kad shvatanja glede odnosa polova budu postala liberalna poput onih u Holandiji i drugim zapadnim zemljama, postace moguce prelivanje zastupanja gej prava sa levice na ostatak politickog spektra.
Ma jok more, nivo opšte bede na svakom planu je ugasilo razmišljanje o bilo kojoj.. fobiji. Ovo vreme ni izbliza nije nalik onom od pre par godina
Link to comment
Ma jok more, nivo opšte bede na svakom planu je ugasilo razmišljanje o bilo kojoj.. fobiji. Ovo vreme ni izbliza nije nalik onom od pre par godina
Beda i "fobije" obicno idu zajedno. Ima dosta zemalja bednijih od Srbije, i tu su po pravilu gejevi u daleko gorem polozaju nego kod vas. Takodje sam uveren da su recimo pre 30-tak godina predrasude prema homoseksualnosti bile podjednako uvrezene kao danas, ali da je istovremeno bilo manje ljudi spremnih da prebiju nekoga na ulici zato sto sumnjaju da je gej: ljudi koji su u mogucnosti da vode ispunjen zivot skloniji su da se posvete istom nego da traze neprijatelje za tabanje.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...