Jump to content
IGNORED

Distopije i utopije (u filmu, knjizevnosti, filozofiji i stvarnom zivotu)


noskich

Recommended Posts

http://www.newfarm.org/columns/Jason/2003/0303/thai_asok.shtmlhttp://buddhist-economics.info/papers/Thamrong.pdf“We want to show that we can live without money,” said Rakboon Asoktrakool, a woman who has been supporting Asok for 18 years and moved to Hin Pha Fa Nam two years ago. “You can earn your living by growing plants, not just by taking money.”Asok calls this system “boonism.” “Boon” means “merit” in Thai, and the “ism” is added to show that a system based on cooperation and morality can be at least as viable as Western economic systems such as capitalism.
Link to comment
Zasto "puki"...? Kako rece Fredric Brown...He straightened and nodded to Dwar Reyn, then moved to a position beside the switch that would complete the contact when he threw it. The switch that would connect, all at once, all of the monster computing machines of all the populated planets in the universe--ninety-six billion planets--into the supercircuit that would connect them all into the one supercalculator, one cybernetics machine that would combine all the knowledge of all the galaxies.Dwar Reyn spoke briefly to the watching and listening trillions. Then, after a moment's silence, he said, "Now, Dwar Ev."Dwar Ev threw the switch. There was a mighty hum, the surge of power from ninety-six billion planets. Lights flashed and quieted along the miles-long panel.Dwar Ev stepped back and drew a deep breath. "The honor of asking the first question is yours, Dwar Reyn.""Thank you," said Dwar Reyn. "It shall be a question that no single cybernetics machine has been able to answer."He turned to face the machine. "Is there a God?"The mighty voice answered without hesitation, without the clicking of single relay."Yes, now there is a God."Sudden fear flashed on the face of Dwar Ev. He leaped to grab the switch.A bolt of lightning from the cloudless sky struck him down and fused the switch shut.*
najs ekstrejt :)ali ja se pozivam na jednog McLuhan-a, coveka objektivnog, ne na neke ostrascene autore ... cak i da si osvoje samosvest [trudimo se zajednicki] ostace nasa celjad, produkt ljudski (parafraziram, al tako rece) :D zato i puki, nisu pali sa marsa.
Link to comment
“You can earn your living by growing plants, not just by taking money.”
Danas sam baš razmišljao o tom što pišeš (na ovoj temi, a i inače) - skroz si u pravu sa dijagnostikom... jedino se ne slažem s tvojim kurama. Gde je jedino problem što ni ja nemam ništa da ponudim, osim nekog olakšanja za savest.Danas sam, onako usput, gledao kakvu su mašineriju postindustrijski kapitalisti osmislili, milion automobila u sto kolona ide ukrug, svi jure za nečim, a većina jedva namiče za kiriju ili hipoteku. I tako od jutra do mraka, svaki dan, dok ne popadamo na noseve. Ostao sam skoro bez daha pred tim prizorom opšteg besmisla koji je istovremeno užasan i fascinantan."Tvrdnja dana" je da su ljudi hrčci koje se, za malo procesiranog sira (ili šta već jedu hrčci) daju navesti da trče u krug bez ikakve veze najveći deo svog veka. (Naravno, nije bez veze, neko mora da stvori te milionske egzekutivne bonuse).Moj rođeni deda je bio substinence farmer (ekstenzivni poljoprivrednik), praktično nije imao novac (istina, jedno vreme je pokušavao da prodaje svoju rakiju od džanarike, ali nije to išlo ne znam kako). Znači, živeo je "by growing plants" (i poneko živinče).Sva su mu se deca razbežala u gradove (i inostranstvo)... život je bio težak, zemlja posna, a dažd nebeski bi svakih par godina sjebao svu letinu. Onda su tu bili miševi, stočne bolesti, ratovi i revolucije, i sto ostalih zala što spopada siromašnog seljaka. Sad ni ne znam šta je on mislio o smislu života, valjda se time nije ni bavio, znam samo da je meni sve nekako bilo zaokruženo kad su ga pokopali u tu zemlju koju je 75 godina orao.Da dodam da to što je on radio ne može svako da radi, sa foruma gotovo niko, potreban je fantastičan skill set koji se stiče neprestanim fizičkim radom kroz celo detinjstvo i mladost, telo se nauči kako da maksimalnom silom udari lopatom, ašovom, sikirom, uz najmanji utrošak energije. Mi iz grada to nikad ne možemo da naučimo, ni da hoćemo.Tako da moraš to imati u vidu kad zagovaraš povratak u neki rajski vrt, ekološki, zeleni i budistički... većina tih koji se zalažu za nekakvu "gradsku poljoprivredu" blagog pojma nemaju, oni ni ne razlikuju poljoprivredu od baštovanstva, a trebalo bi im sat vremena da napune jedna kolica sa zemljom (koja potom ne bi mogli da odlepe od zemlje). Neće se ti od poljoprivrede 'leba najesti.
Link to comment

Ima to jako smisla sto pricas. Mada mozda mi se cini da je to prevashodno problem onih koji dobro rade. Oni koji nisu toliko dobri u poslu uglavnom nadju nacina da izvrdavaju i da budu zaboravljeni. Tako bar deluje ovde. Mislim da je najbitnije da covek zastane, da vidi ko najvise zaradjuje, ko najmanje radi a ko najbolje zivi i da onda odabere svoj put a ne da pusta da ga stihija vodi bila ona korporativne prirode ili glupih unutrasnjih nagona poput to malo sira.

Link to comment
Da dodam da to što je on radio ne može svako da radi, sa foruma gotovo niko, potreban je fantastičan skill set koji se stiče neprestanim fizičkim radom kroz celo detinjstvo i mladost, telo se nauči kako da maksimalnom silom udari lopatom, ašovom, sikirom, uz najmanji utrošak energije. Mi iz grada to nikad ne možemo da naučimo, ni da hoćemo.Tako da moraš to imati u vidu kad zagovaraš povratak u neki rajski vrt, ekološki, zeleni i budistički... većina tih koji se zalažu za nekakvu "gradsku poljoprivredu" blagog pojma nemaju, oni ni ne razlikuju poljoprivredu od baštovanstva, a trebalo bi im sat vremena da napune jedna kolica sa zemljom (koja potom ne bi mogli da odlepe od zemlje). Neće se ti od poljoprivrede 'leba najesti.
Jeste Indy, ali to je predrasuda da MORAS da zivis kao pustinjak pre sto godina. Ne moras. Vec sam postavljao na nekoliko tema video snimke o open source traktoru koji se moze napraviti po proceni konstruktora za 6 dana i 1500 dolara troska materijala. Pogledaj -http://vimeo.com/opensourceecology Edited by noskich
Link to comment
Jeste Indy, ali to je predrasuda da MORAS da zivis kao pustinjak pre sto godina. Ne moras. Vec sam postavljao na nekoliko tema video snimke o open source traktoru koji se moze napraviti po proceni konstruktora za 6 dana i 1500 dolara troska materijala. Pogledaj -http://vimeo.com/opensourceecology
To je meni malo fantaziranje znas, to sa tim nekim "komjunitizima". Sve je to lepo krasno kad si mlad (sve je lako kad si mlad, sto rece pesma), medjutim drustvo je ovakvo kakvo je ne zato sto je takvo palo s Marsa ili sto je neko mahnuo carobnim stapicem i nacinio ga takvim. Vec je valjda proizvod nekih sto bi ovi drustvenjaci rekli drustveno-istorijskih (a da dodam i Jareda Diamonda, i geografskih/ekoloskih) okolnosti. Zapocinjanje tih novih komjunitiz (sto ja u podsmehu zovem "sekta") je u sustini pokusaj resetovanja drustvene zajednice. Dosad mi nije poznato da je to negde zaista uspelo, prosto zato sto stvari zamisljene u necijim glavama moraju da se sudare sa tzv. realnoscu i onda uvek ispadne nesto trece (to vazi valjda za sve, ne samo za utopijske zajednice). Zato sam usmeren na popravljanje ovog sto imamo, a ti me castis za to epitetom "savrsenog gradjanina kakvog powers that be zele". Nije to lepo, pretpostavljam da si svestan. Malo rukah, malena i snaga, malo nas je zelenih, ali eto cak smo malcice nesto uspeli da popravimo u ovoj Australiji, a jos bismo i vise da nam ne smetaju ovi kojima kvarimo neoliberalni "savrseni svet" beskonacne eksploatacije rudnog blaga (toliko o tome da sam ja "savrseni gradjanin").
Link to comment

Cekaj Indy, jel na ovoj temi samo koji post iznad ima video o zajednici na Tajlandu koja postoji od 1975? Krenuli ni od cega, danas imaju oko tri hiljade clanova.

Link to comment
Vec sam postavljao na nekoliko tema video snimke o open source traktoru koji se moze napraviti po proceni konstruktora za 6 dana i 1500 dolara troska materijala.
O jebote :lol: "Nek jedu kolača"
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...