Jump to content
IGNORED

Distopije i utopije (u filmu, knjizevnosti, filozofiji i stvarnom zivotu)


noskich

Recommended Posts

Da, ali to nije utopija. To je samo vracanje u proslost.
Za nekoga takav nacin zivota moze biti utopija.Ali dobro, imas druge primere kibuca kao sto sam vec napisao u kojima nije bilo privatne svojine i porodica.Plutokratija daje okvir za postojanje utopijskog uredjenja unutar sebe.Ili hajde primer distopije, sekta u kojoj su se clanovi samoubili po naredjenju vodje. Istina je da je u US postojala javna vlast koja je tvrdila suverenitet na teritoriji na kojoj je ta sekta zivela. Takodje je istina da je taj vodja de fakto bio bog koji odlucuje o zivotu i smrti kao sto je to cinio anticki egipatski faraon.Imas hipoteticku zajednicu u US koja je vlasnik zemlje i svega na njoj i nema bilo kakve obaveze prema drzavi, ne duguje joj nista. Sta moze drzava da uradi da spreci postojanje takve zajednice i nacina organizacije unutar nje? Ako se postuju US zakoni ne moze nista.A ako je rec o utopijskoj zajednici ona i ne zeli da krsi zakone poput ubijanja, silovanja i ostalih negativnih pojava.Svaki budisticki manastir na ovoj planeti, ako dosledno sledi ucenje, za mene je utopija koja je veoma realna. Svaki put kada zakoracim u prostor tog manastira ona je tu.Taj pristup da je utopija nemoguca je veoma blagorodan po status quo i vrlo ga vole svi mocnici ovog sveta. Edited by noskich
Link to comment
Ako cemo lingvisticki onda utopija ne postoji jer je rec o savrsenstvu. Medjutim, ako uzmemo utopiju kao uredjenje koje je pribliznije idealima pravicnosti, slobode i jednakosti od svih drustava koja su pretodno postojala, onda se moze diskutovati o prakticnim stranama funkcionisanja takvog drustva. I to je ono sto mi je interesantnije, a u stvarnom zivotu je prisutno u malim zajednicama.Ne tvrdim da je tako nesto lako, ali nije ni nemoguce sa istomisljenicima stvoriti komunu koja bi funkcionisala po drugacijim pravilima od mainstreama. A da istovremeno moze da opstane putem trgovine sa tim istim mainstreamom.Evo Amisima uspeva vec par vekova, ne daju se.
Meni 'utopija' gde su svi jednaki u tome da im svako cetvrto dete nece doziveti pubertet ( kao sto je bilo pre moderne medicine) bas i nema veze s utopijom. Zato ne vidim utopije bez razvoja tehnologije, koja bi omogucila fokusiranje na druge stvari.Inace, jednom sam pricala sa zenom koja je rodjena u jednoj 'maloj komuni medju prijateljima istomisljenicima' i ona je rekla da misli da se te zajednice obicno raspadnu kad dodje do pranja pelena, tj. imanja dece. Jedan od razloga je sto tada obicno workload muskih clanova ostane isti dok se workload zenskih clanova udvostruci.
Link to comment

noskiche treba da razumes da good things take time. Kao vino. I ja hocu odmah sad sve da valja, ali znam da to ne moze i da nije lose prihvatiti nesto poluvaljano u odsustvu perfekcijeSent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Meni 'utopija' gde su svi jednaki u tome da im svako cetvrto dete nece doziveti pubertet ( kao sto je bilo pre moderne medicine) bas i nema veze s utopijom. Zato ne vidim utopije bez razvoja tehnologije, koja bi omogucila fokusiranje na druge stvari.Inace, jednom sam pricala sa zenom koja je rodjena u jednoj 'maloj komuni medju prijateljima istomisljenicima' i ona je rekla da misli da se te zajednice obicno raspadnu kad dodje do pranja pelena, tj. imanja dece. Jedan od razloga je sto tada obicno workload muskih clanova ostane isti dok se workload zenskih clanova udvostruci.
Bas zbog toga sto pozeljno uredjenje nema univerzalni karakter za sve ljude (makar za sada dok smo na ovom stupnju razvoja i svesti) mislim da bi manje zajednice bile najbolje resenje, pa ko voli nek izvoli sta god mu odgovara ili pravi sam ako ti nista ne odgovara. Bez potrebe za nasiljem, revolucijom, `prelaznih` perioda, diktature proletarijata, gradjanskih ratova i ostalih uzasa. Tom logikom se i klasican brak raspada nakon radjanja dece jer je ista situacija i u njemu da zene rade i na poslu i kod kuce dok muskarci eskiviraju.Jedno od hipotetickih resenja bi bilo zajednicko uzgajanje dece koje je bilo norma sve do uspostavljanja stalnih naseobina. U nomadskim plemenima se nije znalo ko je otac kom detetu pa su sva deca bila podjednako zasticena. Tek kasnije sa konceptom vlasnistva postalo je vazno osigurati da se to vlasnistvo prenese na svog potomka. I onda eto monogamije, dominacije i eksploatacije ljudi nad ljudima i njihovog opravdavanja kroz religije.
Link to comment
noskiche treba da razumes da good things take time. Kao vino. I ja hocu odmah sad sve da valja, ali znam da to ne moze i da nije lose prihvatiti nesto poluvaljano u odsustvu perfekcijeSent from my iPhone using Tapatalk
To ti je kao onaj dzingl sto se vrteo za Pescanik valjda:`Ako vam je dobro, onda nista`.Kome je OK u danasnjem sistemu neka ga, niko ga ne bije po usima da diskutuje i pokusava nesto da uradi na ovu temu.Meni se ne dopada kako je osmisljeno da treba da se zivi u mainstream drustvu danas. I zato gledam koje su mi alternative.U proseku mozemo da ocekujemo da zivimo oko 70-ak godina, tako da vremena nazalost nema. Jedna trecina ode na spavanje, prvih 25-30 godina provedes u obrazovnom sistemu nakon kojeg ti treba vremena da malo skapiras stvari ako si prosecan, a ne genije. Ostaje mozda 10-20 godina. Tako da sam ili sa istomisljenicima nesto cu nabudziti. Nece biti savrseno i Star Trek, ali ce biti drugacije i po mojoj meri. Dosta od mene.Drugaciji svet je moguc. Edited by noskich
Link to comment

pa ne bih rekla da vazi analogija sa brakom jer van komune imas opciju kupovanja jednokratnih pelena i organske gotove bebi hrane i slicno (da banalizujem). prosto postoji ceo sistem koji uzgajanje dece cini laksim. Problem nastaje kada se zna koliko bi zivot bio laksi van komune (zbog svih blagodeti modernog zivota) a tebe samo tvoj izbor sprecava da to iskoristis. takva komuna se iz tog razloga ne bi raspala pre 200god, ali danas prosto znamo da moze bolje od toga da ceo dan provedes fokusirajuci se samo na osnovne potrebe.

Link to comment
pa ne bih rekla da vazi analogija sa brakom jer van komune imas opciju kupovanja jednokratnih pelena i organske gotove bebi hrane i slicno (da banalizujem). prosto postoji ceo sistem koji uzgajanje dece cini laksim. Problem nastaje kada se zna koliko bi zivot bio laksi van komune (zbog svih blagodeti modernog zivota) a tebe samo tvoj izbor sprecava da to iskoristis. takva komuna se iz tog razloga ne bi raspala pre 200god, ali danas prosto znamo da moze bolje od toga da ceo dan provedes fokusirajuci se samo na osnovne potrebe.
Ne znam koja to ideologija zabranjuje upotrebu pelena. Komuna je `what you make out of it`, da li se fokusira na poljoprivredu ili na nesto drugo to je do njenih clanova. Tu dolazimo do dodirne tacke izmedju ove teme i one druge: finansijske nezavisnosti. Komuna moze da trguje i da svoje prozivode razmenjuje za ono sto joj je potrebno. Posto ne postoji sama za sebe izolovana od sveta oko nje. Bilo je na temi o svetskoj krizi primera preduzeca koja su u vlasnistvu radnika i opstaju na trzistu.Ista stvar kao sto je bilo na onoj temi o finansijskoj nezavisnosti, odmah se ideja strpa u kalup - moras da budes pustinjak koji nema nikakvog kontakta sa `civilizacijom` i koji jedva prezivljava gajeci nesto malo hrane. Ili/ili, nema nista izmedju. Edited by noskich
Link to comment
To ti je kao onaj dzingl sto se vrteo za Pescanik valjda:`Ako vam je dobro, onda nista`.Kome je OK u danasnjem sistemu neka ga, niko ga ne bije po usima da diskutuje i pokusava nesto da uradi na ovu temu.Meni se ne dopada kako je osmisljeno da treba da se zivi u mainstream drustvu danas. I zato gledam koje su mi alternative.U proseku mozemo da ocekujemo da zivimo oko 70-ak godina, tako da vremena nazalost nema. Tako da sam ili sa istomisljenicima nesto cu nabudziti. Nece biti savrseno i Star Trek, ali ce biti drugacije i po mojoj meri. Dosta od mene.Drugaciji svet je moguc.
po ovome sto si sad napisao, trebalo je da izostavis ovo "u filmu, knjizevnosti" iz naslova i mozda temu stavis na drustvo, pre nego ovde. mislim, ni meni se sadasnji sistem ne svidja po vise osnova, ali ni u ludilu ne bih, u nedostatku star treka, izmedju tog sistema i komune gde treba da trpim bolove zbog tesko dostupne medicinske nege, izabrala ovo drugo.jeis ti citao The Diamond Age? ta komuna koju sad opisujes, koja se fokusira na nesto pa onda to prodaje da bi kupila druge potrepstine je nesto slicno onom sto Stephenson opisuje na pocetku te knjige. ali i tu dominira tehnologija koja sve to omogucava. ili ti sad pricas o nekakvim esnafima?
Link to comment

Tema je siroko postavljena, a diskusija je otisla u ovom pravcu jer kao sto sam rekao interesantniji su mi koncepti koji su ostvarivi i ne zasnivaju se na tehnologiji koju mozda nikada necemo imati. Stvar licnog izbora. Isto i sa komunama, cime ce se baviti i kako ce se organizovati je do clanova. Komuna i tehnologija nisu uzajamno iskljucive stvari.Zasto medicinska nega mora biti tesko dostupna?

Link to comment

Preventiva bi tu bila vaznija od `moderne medicine`. Kad si na cistom vazduhu, jedes zdravu hranu, fizicki si aktivan u okruzenju koje nije stresno, nemas briga da ces biti otpusten ili da neces moci vratiti kredit, zivis u zajednici u kojoj ljudi brinu jedni o drugima onda je to pola zdravlja.Vec sam postovao na temi o finansijskoj nezavisnosti o coveku kojem je bio dijagnostifikovan rak pa je nadziveo lekare nakon sto se preslio na malo grcko ostrvo odakle je poreklom:http://www.nytimes.com/2012/10/28/magazine/the-island-where-people-forget-to-die.html?pagewanted=allhttp://video.msnbc.msn.com/the-cycle/50122151#50122151Vezano za to jos jedan tekst:http://www.guardian.co.uk/society/2012/feb/08/how-doctors-choose-die

Edited by noskich
Link to comment

Noskichu, slogan Pescanika govori o Srbiji. Znam da ti mislis da ni u Australiji niti bilo gde nije nista bolje, ali u tom slucaju ispadas 1 fanatik i stvarno nemamo sta da pricamo. Sto mi nece tesko ni pasti, over & outSent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment

He he, ja sam fanatik ako tvrdim da u Australiji nije bolje. :DJesu li Djina Rajhart i Rupert Murdok bolji od Kostica Secerka i Zeljka Mitrovica?

Edited by noskich
Link to comment

Evo dela intervjua sa Noamom Comskim u kojem prica o utopijama:http://ouh.es/ebooks...l Ambitions.pdfYou are often asked about possibilities for the future. Onesource of hope in the world today for some people is the WorldSocial Forum,a gathering of tens of thousands of activists fromaround the world each year. The theme of the forum is "Anotherworld is possible." I'm interested in this formulation. It'snot a question but an affirmation. What might another worldlook like that you would find attractive?You can start with small things. For example, I think itwould be an improvement if the United States became asdemocratic as Brazil. That doesn't sound like a Utopiangoal, does it? But just compare the two most recent electionshere and in Brazil. In Brazil, where there are vibrantpopular movements, people were able to elect a president,Lula, from their own ranks. Maybe they don't likeeverything Lula's doing, but he's an impressive figure, aformer steelworker. I don't think he ever went to college.And they were able to elect him president. That's inconceivablein the United States. Here you vote for one or anotherrich boy from Yale. That's because we don't havepopular organizations, and they do.Or take Haiti. Haiti is considered a "failed state," butin 1990 Haiti had a democratic election of the kind we canonly dream of. It's an extremely poor country, and peoplein the hills and the slums actually got together andelected their own candidate. And the election justshocked the daylights out of everyone, which is why in1991, there was a military coup, supported by the UnitedStates, to crush the democratic government. For us to becomeas democratic as Haiti doesn't sound very Utopian.For us to have a medical care system like Canada's is notreaching for the stars. For us to have a society in whichthe wealth of the country isn't concentrated in the handsof a tiny elite isn't Utopian.And you can go on from there to much more farreachinggoals. Many of the basic institutions of our societyare totally illegitimate. Do corporations have to becontrolled by management and owners and dedicated tothe welfare of shareholders instead of being controlled bythe people who work in them and dedicated to the communityand the workers? It's not a law of nature.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...