Jump to content
IGNORED

Distopije i utopije (u filmu, knjizevnosti, filozofiji i stvarnom zivotu)


noskich

Recommended Posts

@Radagastok, moze i tako. u svakom slucaju, ja sam za 'utopije' sa tehnologijama jer omogucavaju ovo dalje. pusti me s utopijom gde moram najveci deo svog zivota da portrosim na gajenje hrane.

Edited by estel
Link to comment
@Radagastok, moze i tako. u svakom slucaju, ja sam za 'utopije' sa tehnologijama jer omogucavaju ovo dalje. pusti me s utopijom gde moram najveci deo svog zivota da portrosim na gajenje hrane.
Af kors. U utopiji sa tehnologijom, ako bas zelis, niko te sprecava da odes da zivis bez struje, od krompira koji sama gajis, dok u utopiji bez tehnologije nemas slicnu slobodu izbora.edit: iz istog razloga, nedostatka slobode, ne dopadaju mi se utopije zamisljene kao male, zatvorene zajednice. Edited by Radagast
Link to comment
Baza tog uredjenja je jeftina i efikasna tehnologija replikatora, zahvaljujuci kojoj vlada blagostanje, a privatno vlasnistvo nema mnogo znacaja (vlasnistvo je monopol na upotrebu necega, sto gubi svaki smisao ako to nesto svako moze da stvori bez velikih troskova). Posto su osnovne materijalne potrebe zadovoljene, ljudi iz star trek drustva mogu da se okrenu istrazivanju i slicnom. Slicnu utopiju opisuje Ian M Banks u seriji knjiga o Kulturi.
Nije li i komunizam ovako zamisljen? ST negira ljudsku prirodu. Okrece se bajci, kako bi stvari izgledale da ljudi imaju samo dobre osobine. Vise sam za sistem koji je realniji, koristi i ljudske mane i slabosti za korist dobrobiti drustva i svih ljudi.
Link to comment
Svi me ignorisu... kad se ostvari Gaia, toga nece vise biti.
Avaj, uopste se ne secam te Gaie iz cikluse fondacije. Nego, jesi li citao ovo genijalno delo Ursule LeGvin o anarhistickoj utopiji?
Link to comment

Pocinjao nekoliko puta... Nemam nesto strpljenja za knjige sad.Izvinite, obrisah par poslednjih postova posto sam bio pod dojmom da sam sam u gluvoj sobi.

Link to comment
ST negira ljudsku prirodu.
hold on - otkud ti znas kako ce se ljudska priroda ispoljavati u situaciji gde stvarno nema brige oko materijalnih dobara na population scale? taj eksperiment niko nije izveo.
Link to comment
Pocinjao nekoliko puta... Nemam nesto strpljenja za knjige sad.Izvinite, obrisah par poslednjih postova posto sam bio pod dojmom da sam sam u gluvoj sobi.
nisam citala :)evo sad gledam na wiki tu Gaiu - a kako Gaia resava problem asteroida, gama zracenja i slicno (posto vidim da ne moze bas da utice na materiju bez ogranicenja)? za potpunu utopiju te vrste valjda treba ova Galaxia, ne Gaia?
Link to comment
Nije li i komunizam ovako zamisljen? ST negira ljudsku prirodu. Okrece se bajci, kako bi stvari izgledale da ljudi imaju samo dobre osobine. Vise sam za sistem koji je realniji, koristi i ljudske mane i slabosti za korist dobrobiti drustva i svih ljudi.
Ne bas, u komunizmu nema vise drzave ni monopola sile, posto su svi dobri, lepi i fini, a u ST ako si nevaljao, dodju cike iz Federacije i onesveste te fejzerom. ST drustvo jeste manje-vise besklasno, ali je u institucionalnom pogledu slicnije savremenim demokratijama nego komunistickoj utopiji. Edited by Radagast
Link to comment

Galaxia, naravno...Ne umem da objasnim, ali znam da ce jednom biti ta Gaia. The mind's divisive, but the heart knows better.Svestan sam da ta utopija opasno koraca klizavom stazom blizu Cameronovog Avatara i raznog New Age-a (stavise, jako je dobro prigrljena od njih)... opet, kad pomislim koliko bi danasnja (ovakva kljakava je, sa war on terror, AIDS, climate science deniers and all) civilizacija izgledala nekom od pre 2000 godina, ne vidim zasto za nekih tricavih 20.000 ili 200.000 (sto je treptaj u geoloskom vremenu) nece doci Gaia (na Zemlji, ili drugde). A onda, normalno, i Galaxia.Naravno, postoji Gaia vec kao (vrlo osporavana) "naucna" hipoteza Lovelocka. Ja sam licno fan (srcem, za mozak nije ni bitno, on i onako radi na kiselo mleko zadnjih godina).Sto se tice asteroida, to je cini mi se (kod Asimova, mada nije pisao o tom eksplicitno) ordradjivao neki Force FIeld.Ono sto je tu bitno je da postoji trenutak - jedan pravi STEAMPUNK moment - kada tehnologije imaju svojstvo gotovo organskih tvari, kao da su izrasle, a ne napravljene u fabrici.Ja sam, recimo, potpuno hipnotisan, ali HIPNOTISAN, posmatranjem nekih high end RF uredjaja. Oni ne lice na normalnu elektroniku, oni izgledaju kao da su pokupljeni u Area 51, vanzemaljska tehnologija. Najvise ocarava to sto izgledaju kao neka skoljka koja je izrasla na steni i u sebi formirala biser, potpuno organski proizvod, ziv organizam, ne neka drndava ljudskim rukama sacinjena tehnika. Alienware, indeed.Daj tome koju desetinu hiljada godina, give or take, nece se to nista razlikovati od biljke ili zivotinje. I tehnologija ce postati nevidljiva.

Link to comment
I tehnologija ce postati nevidljiva.
to je sve OK. sta vise, to stapanje hi-techa sa zivim formama bih i ja volela da se desi u nekoj buducnosti.edit: obrisala zagradu, pojma nemam sta sam tacno tu htela da kazem :D Edited by estel
Link to comment
hold on - otkud ti znas kako ce se ljudska priroda ispoljavati u situaciji gde stvarno nema brige oko materijalnih dobara na population scale? taj eksperiment niko nije izveo.
Nemas ni u ST zaiste neogranicene resurse. Mozes li da repliciras zemlju, planetu, sunce? Da ne pricam o ljudskim resursima, jer su oni po prirodi nejednaki. A u komunizmu u SFRJ si imao sigurnost osnovnih stvari (hrana, smestaj, nega, penzija...). No opet ljudi nisu postali bolji. Mislim da neke ljudske osobine su vise stvar nasledja nego oblikovanja, posebno sto mnoge izviru iz nagona.
Ne bas, u komunizmu nema vise drzave ni monopola sile, posto su svi dobri, lepi i fini, a u ST ako si nevaljao, dodju cike iz Federacije i onesveste te fejzerom. ST drustvo jeste manje-vise besklasno, ali je u institucionalnom pogledu slicnije savremenim demokratijama nego komunistickoj utopiji.
Mislio sam da pricamo o komunizmu praksi, taj je bogme meni dosta slican STu, sem sto je to u STu nekako bas lepo ispalo a ovamo nikako.
Link to comment
edit: iz istog razloga, nedostatka slobode, ne dopadaju mi se utopije zamisljene kao male, zatvorene zajednice.
Ne znam da li je ovo bilo apropo anarho-socijalizma koji sam pominjao, ako jeste ne vidim kako je to nedostatak slobode. Jedinka ima potpunu slobodu kretanja i izbora da se prikljuci zajednici koja joj odgovara. Istovremeno bi postojale zajednice od jednog do drugog kraja spektra, od parohijalnih tradicionalnih kao sto su Amisi danas preko religijskih mini-teokratija, neke vrste feudalizma kao drustvenog sporazuma pa sve do komunizma sa zabranom privatne svojine i anarho-socijalizma (slobodna razmena i gift economy) u kojima je uredjenje doslovno posledica drustvenog dogovora tj. direktne demokratije.I onda bi ti mogao lepo sve to da isprobas i odlucis sta ti najvise odgovara. Ili bi mogao da osnujes novu zajednicu ako bi nasao ljude da ti se prikljuce. Ako ne mozes i da zivis sam.Gde je tu odsustvo slobode? Odsustvo slobode imas danas jer nemas izbora, jedine alternative korporativistickoj plutokratiji danas su DPRK, Somalija, Iran i donekle Butan i Saudijska Arabija. I opet nemas slobodu kao autsajder da se nastanis tamo.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...