Jump to content
IGNORED

stenli kjubrik u raljama vremena


Crin-Blanc 1953

Recommended Posts

Ne znam, ja knjigu nisam čitao, tako da ne mogu tu ništa da ti kažem. :)Jedan čovek, čije mišljenje veoma cenim je svojevremeno ovako klasifikovao umetnost: Postoje četiri nivoa umetnosti (misli na bilo koju vrstu umetnosti) Prvo - diletantizam, gde je umetnik mnogo čega nesvestan, ali ipak uspeva, zahvaljujći ko zna čemu, da napravi nešto što je zanimljivo i umetničko. Drugo - profesionalizam - tu gde zanat omogućava umetniku da se artikulisanije, svesnije i komunikativnije izrazi i ostvari svoje delo. Treće - nivo slobode - gde umetnik, uprkos svom poznavanju zakonitosti i okvira koje mu pruža zanat, uspeva, koristeći pritom taj zanat, da proširi okvire i stvori nova polja slobode. Četvrti nivo i najviši je, po njemu, nivo tajne - nije samo stvar u tome da je tajna kako je nešto napravljeno, već je ta tajna sveprisusutna, kao suština tog dela, tu je, sa koje god strane pogledaš. E, meni je Odiseja taj nivo tajne (pitanje monolita je samo deo te tajne). Tako mogu da objasnim svoje poštovanje prema ovom filmu. :)
Jako lepo rečeno, s tim što se ne slažemo oko toga da li je Odiseja taj četvrti nivo, ali pošto ne vidim da možemo diskusijom pomeriti pozicije (jer ja to naprosto ne vidim u tom filmu), onda neka se završi na ovome.Mada, stvarno je lepo rečeno i stvarno mi se čini da poentira za moju stvar, ali eto. :)
Link to comment

Lrd, moze jedan primer dela za koje ti smatras da je 4 nivo? :) Bas me zanima. Ja sam odiseju gledao kad sam isao u osnovnu skolu pa se ne secam lepo.

Edited by Bakemono
Link to comment
Lrd, moze jedan primer dela za koje ti smatras da je 4 nivo? :) Bas me zanima. Ja sam odiseju gledao kad sam isao u osnovnu skolu pa se ne secam lepo.
Naravno, samo da naglasim da ne mislim da su ti nivoi nužno uvek rangiranje, kao ni da pojam "tajna" nije moj, pa ga možda pogrešno koristim.Ali, evo skoro ceo opus Tarkovskog ti je vrhunska umetnost sa autorskim pečatom koji lako može da se svede pod "tajnu".edit: Ili, Antonioniova "Avantura" ili "Noć". Edited by Lrd
Link to comment
Ne vladaš materijom. Kjubrik je bio sam svoj producent koji je kontrolisao i distribuciju (da ne ulazimo u detalje). O uspehu na blagajnama konsultuj wiki ili imdb. Sam svoj majstor - neograničena sloboda.I da citiramo Šerbedžiju: "Tom Kruz je njegov vojnik, kao što sam i ja nekada bio vojnik Živojina Pavlovića. I zaista ima neke duboke sličnosti između Kjubrika i Pavlovića. Neke intelektualne uzvišenosti i životne oporosti."
na kraju, ili na početku gledajući film, iza svih njegovih najvećih dela su stajali holivudski mega studiji MGM WB Univeersal, a to da je imao jake ugovore sa njima kakve nije imao ni jedan reditelj do tada to stoji. uključujući distribuciju.mislio sam na Šerbedžiju kada je rekao da od Kjubrika nije video niti naučio ništa što već nije video kod Žike Pavlovića :)edit: u vezi sa produciranjem, isto tako on sam je uvek imao filmsku kameru na setu i neretko su ti kadrovi ulazili u film, ali nije bio snimatelj tj. direktor fotografije. Ali je bio najveći filmski autor Holivuda koji je znao kako funkcioniše i kako se stvara film, i pre i posle. Edited by kud u maglu Simovicu
Link to comment
Mislim, ne mrzim ja Kjubrika, to je zaslužno ime u istoriji kinematografije, ali me nervira ova beatifikacija i dizanje u nebesa, a naročito nekritičko svršavanje po Odiseiji i Pomorandži.
:wacko:
Meni su se stvari pojasnile tek kad sam pročitao knjigu, koja se poprilično razlikuje od filma, u stvari nadopunjuje ga. Nešto kao Stalker i Piknik kraj puta.
+1mada me je na prvu intuitivno razbio jer simboli, fotografija i scene daleko premasuju (imho) osnovnu Klarkovu ideju.
Četvrti nivo i najviši je, po njemu, nivo tajne - nije samo stvar u tome da je tajna kako je nešto napravljeno, već je ta tajna sveprisusutna, kao suština tog dela, tu je, sa koje god strane pogledaš. E, meni je Odiseja taj nivo tajne (pitanje monolita je samo deo te tajne). Tako mogu da objasnim svoje poštovanje prema ovom filmu. :)
:Hail:s tim sto "tajna" nje rec kojom se zeli izbeci objasnjenje. Ta rec zapravo objasnjava. Meni to vazi za sva remek-dela u istoriji umetnosti (film included) Edited by CowBoy
Link to comment
nemam pojma o cemu se ovdje prica, ali odiseja je potpuno savrsen film u kome nema nicega suvisnog. sto je rjetkost.
овде се прича о "прецењености" Кјубрика. иако сам иницијално рефлексно шутнуо овај топик на депонију где му је и место админ га је, не знајући да је већ био овде, вратио на Филм. оставио сам га овде искључиво у експерименталне сврхе.
Link to comment
Mislim da posle jednog gledanja NIKOM nije jasno o čemu se radi u filmu. Ima neka Klarkova izjava u tom smislu. Meni su se stvari pojasnile tek kad sam pročitao knjigu, koja se poprilično razlikuje od filma, u stvari nadopunjuje ga. Nešto kao Stalker i Piknik kraj puta.
Definitivno se mora poznavati roman da bi se u potpunosti shvatio film, iako nije isto. Clarke je prvo napisao pricu Sentinel, na osnovu koje su zajedno napisali scenario za film, a uporedo je Clarke pisao roman, pa su zato nastale one razlike.
Link to comment
  • 2 years later...

fear-and-desire-1953.png

 

paths-of-glory-1957.png

 

Oba ratna izdrzala zub vremena. Cak mi se Strah i zelja (1953) vise dopada od Staza slave (1957), mozda bas zato sto je naivniji u tom prikazivanju gubljenja, za razliku od jedne kortrum ozbiljnosti i krutosti drugospomenutog.

Link to comment

Kako slatko što je ovaj topic oživeo. Super su Staze slave, bile su dugo zabranjene u Francuskoj, možda si u pravu da su slabije.

 

U stvari, film koji je reditelj želeo da uništi je sasvim izvesno bolji od njegovog filma koji je bio zabranjen. Ima logike, mada izlaz je u ludilu, Listen to the radio, free your mind, reče Crazy Daisy, ...

Link to comment
  • 5 years later...

Kubrick nikad aktuelniji...

 

rTHoss4.png

 

Floyd's Daughter: Dad?

Dr. Floyd: Hello!

Floyd's Daughter: Hello!

Dr. Floyd: How are you, squirt?

Floyd's Daughter: All right.

Dr. Floyd: What are you doing?

Floyd's Daughter: Playing.

Dr. Floyd: Where is mummy?

Floyd's Daughter: Gone to shopping.

Dr. Floyd: Who’s taking care of you?

Floyd's Daughter: Rachel.

Dr. Floyd: May I speak to Rachel please.

Floyd's Daughter: She’s gonne to the bathroom. Are you coming to my party tomorrow?

Dr Floyd: I’m sorry, sweetheart, but I can’t.

Floyd's Daughter: Well, you know, daddy’s traveling. Very sorry about it but I just can’t. I’m going to send you a very nice present though.

Floyd's Daughter: All right.

Dr. Floyd: Anything special that you want?

Floyd's Daughter: Yes.

Dr. Floyd: What?

Floyd's Daughter: A telephone.

Dr. Floyd:  We’ve got lots of telephones already. Can't you think of anything else you want for your birthday? Something very special?

Floyd's Daughter: Yes.

Dr. Floyd: What?

Floyd's Daughter: A bush baby.

Dr. Floyd: A bush baby! Well, we'll have to see about that.

 

Ali, a bush baby... Junior je tada imao dvadesetak godina i bio je teški alkos. Pitam se da li je uopšte znao za šta ga spremaju ćale i đed.

 

Inače, čitava ova priča oko telefona je zanimljiva. Obratite pažnju na logotip koji se nalazi ispod READY TO PLACE CALL.

 

MyGTmEh.png

 

U pitanju je logo kompanije Bell Telephone Company, kasnije Bell System. U The Shiningu se isti logo pojavljuje na telefonskoj govornici desno od bliznakinja.

 

FqRGWvi.png

 

LK5pxmi.png

 

Prelazak iz 2001. u 2019. godinu je odrađen fenomenalno.

 

G8f5Ohx.png

 

Po završetku razgovora Dr. Floyd napušta telefonsku kabinu, ostavlja 2001. godinu za sobom, što nam Kubrick dočarava sa kulama bliznakinjama koje se naziru u Floydovoj pozadini, i upućuje se prema 2019. godini i Rusima koji će pokrenuti razgovor na temu epidemije.

 

 

 

Edited by 3opge
vredjanje.
Link to comment

I dokle si dosao sa Bell Telephone Company? To je postojalo kada je on snimao filmove, i bila je jedina telefonska kompanija kompanija u Americi, kao nekada PTT u SFRJ. Kasnije se raspala na 7 Baby Bells kompanija, mozes da nadjes na inten netu i datum kada se to dogodilo, i zasto. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...