Jump to content
radisa

Kosovo, plan je potpisan, šta dalje?

Recommended Posts

djeneralche

18 minutes ago, dillinger said:

Raspad SFRJ je u Srbiji vecita tema posto apsolutno svi Srbi, i levi i desni i crni i zuti zale sto Jugoslavija nije uspela. Sve ostale narode je zadovoljio epilog raspada po Badinteru i zajednica je bila tek cisti kratkorocni interest, a Srbima je bila sve. Ovim su svi nezadovoljni. Mislim kao u poslednjem gostovanju Srdje Popovic a na HRTu kad ga Stankovic pita sta je on uopste i sto je nezadovoljan ishodom kad je avnojevska Srbija bez Kosova prezivela a ovaj odgovara a ne ne ja sam demokratski Jugosloven. 

Svi Srbi? Da su sarajevski Srbi znali da ce Sloba potpisati Dejton a Srbiju boleti desno jajce za sudbinu istih svi bi plakali za Jugoslavijom. Not.

Tribun_Populi

Raspad SFRJ je u Srbiji vecita tema posto apsolutno svi Srbi, i levi i desni i crni i zuti zale sto Jugoslavija nije uspela.

Pa jedino Srbi (delimično i Bošnjaci) imaju razloga da za njom žale, i to više razloga. Prvo, što su za nju ostavljali kosti u dva svetska rata, drugo, što je bila jedina tvorevina u kojoj su svi Srbi mogli živeti u jednoj državi, i treće, zato što će ostati večita dilema da li su se Srbi zajebali 1915.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 pomoću Tapatoka

Anduril
3 hours ago, dragance said:

Jebem li ga, kvotovano jeste nasilno preuzimanje vlasti, ali se dobro sećam šta se sve dešavalo i godinama pre toga i pre Miloševića. Ne zajebavaj narod.

Sta se desavalo? Da nije Slovenija slala demonstrante u BG da ruse Stambolica, Ckrebica ili Ljubicica? Ili je Hrvatska preuzela 4 glasa u Predsednistvu? Nista takvog nije bilo posle smrti Tita - cak su isprva tolerisali preuzimanje Kosova.

Tito je bio arbitar izmedju nacionalistickih republika svojim autoritetom, posle njega je to trebalo biti predsednistvo i tacno taj glavni ustavni mehanizam je Srbija razbila, tj. preuzela. Nista slicno druge republike nisu napravile. To je bio kraj sporazumnog vodjenja drzave i otvorena borba za totalnu vlast svim sredstvima.

dragance

Aj pročitaj opet onaj intervju sa Flerem.

Ne pričam o demonstracijama/mitinzima, jasno je čiji je to bio specijalitet. Kao neko ko je živeo u multietničkoj sredini, mogu ti reći da je nepodnošljivosti i kukanja na “one druge” bilo od kad znam za sebe, a to je mnogo pre Slobe.

Anonymous
7 hours ago, Nesh said:

Iako mislim da se o SFRJ i raspadu SFRJ gotovo nikad nije pricalo na forumu i da bi se o tome nasiroko trebalo raspravljati na svakoj temi, mozda da se proba da se otvori jos neka tema o tome. Ja nasao samo tri. :dry:

Verovatno ih ima mnogo više od tri.

Neverovatno, ali tema vremenom postaje sve aktuelnija, sad me u Herceg Novom ubiše i to svake moguće večeri. Kasno paljenje valjda, nemam drugo objašnjenje za fenomen.

Nesh
3 hours ago, Anonymous said:

Verovatno ih ima mnogo više od tri.

Neverovatno, ali tema vremenom postaje sve aktuelnija, sad me u Herceg Novom ubiše i to svake moguće večeri. Kasno paljenje valjda, nemam drugo objašnjenje za fenomen.

Da skocimo na temu Zeleznicar Nis da analiziramo.

ja ne mislim da to treba da se ucini, mislim da ovi koji su nedvojbeno hiljadu puta pametniji od mene treba da pogode temu. Jebala vas cela Socijalisticka Federativna Repubklika Jugoslavija, zemlja u kojoj su u dusevnu bolnicu ...oh..da prebacimo temu na pravi topik..?

Anonymous

Koji? Pošto ih ima onoliko. Opet, nikad nije loše da se i na kosovskoj temi malo prodiskutuje o pokojnoj SFRJ, a može i na bilo kojoj drugoj, bar su tu karte lepo podeljene, pa da svako po hiljaditi put ponovi ono što je hiljadu puta rekao.

Nesh
6 minutes ago, Anonymous said:

Koji? Pošto ih ima onoliko. Opet, nikad nije loše da se i na kosovskoj temi malo prodiskutuje o pokojnoj SFRJ, a može i na bilo kojoj drugoj, bar su tu karte lepo podeljene, pa da svako po hiljaditi put ponovi ono što je hiljadu puta rekao.

Nisu karte nego smrt. Smrt se delila. i to nije nikakva , bar po meni, akademska rasprava, to je beskrajno lupetanje iznad mrtvih. Evo ako sam ja to hiljadu puta rekao, a nisam, kazem,hiljadu prvi put, jebala vas Socijalisticka Federativna Republika Jugoslavija i svi detalji. Ne tebe, naravno, sve nas.

Anonymous

Sve tačno. Potpisujem.

Anonymous
Posted (edited)

Da pokušam da se nekako vratim na temu, moja prijateljica iz Novog, koja predaje u Mitrovici, se ozbiljno unesrećila dok su bile Vučićeve/Tačijeve blokade. Jednostavno nije bilo ničeg da se kupi u severnoj Mitrovici, a ako hoćeš da odeš u južnu rizikuješ ozbiljne batine. Vratila se izgladnela.

Edited by Anonymous

Anduril
10 hours ago, dragance said:

Aj pročitaj opet onaj intervju sa Flerem.

Ne pričam o demonstracijama/mitinzima, jasno je čiji je to bio specijalitet. Kao neko ko je živeo u multietničkoj sredini, mogu ti reći da je nepodnošljivosti i kukanja na “one druge” bilo od kad znam za sebe, a to je mnogo pre Slobe.

Ali toga imas svuda, i u najuredjenijim sredinama sa multietnickim ili regionalnim razlikama dolazi do takvih podela. Ljudski mozak je stvoren za takve podele, evoluirali smo sa sposobnoscu da se konstantno delimo na grupe i to razlicite grupe istovremeno.

Zato nacionalizam ili neka forma identitetske politike nikad nece nestati nego ce samo promeniti oblik. Ali, to ne znaci da politicari nemaju odgovornost da nekako racionalno kontrolisu taj proces da ne bi doslo do krvoprolica. I tacno tu jeste odgovornost Milosevica, ako znas da je zemlja podeljena, da se raspada po savovima, a ti u toj situaciji udaris na nacionalizam kao dobitnu kombinaciju da preuzmes vlast u multi-etnickoj drzavi, pa onda je tvoja odgovornost jos veca.

Ovaj intervju zapravo jos povecava odgovornost svakog ko je prvi poceo sa javnom mobilizacijom nacionalizmom. Zato gotovo svi istoricari kao i sud u Hagu uzimaju one mitinge i govore kao tacku bez povratka. To nijedan drugi lider republika osamdesetih nije radio. Ni priblizno.

Svi ti komunisti su veoma dobro razumeli sta to znaci kao i ambasadori stranih zemalja - svi oni znaju koja je moc te politike i gde vodi. Ta identitetska paljevina masa je zabranjeno voce i istovremeno holy grail politike. Mnogi od njih su preziveli jos rat i secanja su bila sveza.

Tribun_Populi

Ovaj intervju zapravo jos povecava odgovornost svakog ko je prvi poceo sa javnom mobilizacijom nacionalizmom.

Jel povećava odgovornost Slovenaca? Tamo je javna mobilizacija nacionalizmom kroz dnevnu štampu, stručne časopise intelektualnih krugova, potom demonstracije drugova omladinaca protiv savezne vojske itd. krenula u vreme dok je Slobodan Milošević bio sekretar beogradskog gradskog komiteta komunističke partije.

Anduril

Aha, znaci Slovenci nisu trazili i demokratizaciju nego su setali mosti Cara Lazara. Jos jednom, nacionalizma je bilo i bice na sve strane, ali razlika je u tome kako se sa njim ophodi. Slovenija je izgradila demokratsku drzavu i minimizirala svoje zrtve a Srbija (kao i Hrvatska uostalom) se sa svojim nacionalizmom vratila u 19. vek.

Tribun_Populi
Aha, znaci Slovenci nisu trazili i demokratizaciju

Aha, znači oni su tražili i demokratizaciju pa to što su prvi krenuli s javnim manifestacijama nacionalizma i nije toliko važno. Jbt, pa ti si sklon da u dva posta potreš sopstveni početni postulat u diskusiji.

A drugo, razmisli o sledećem: Slovenija je bila gotovo monoetnička država, pa i to nije bilo dovoljno već je izvršila pravno-birokratsko etničko čišćenje svojih građana neslovenačke narodnosti, njih 25.000, pobrisavši ih preko noći iz državnih registara, i ostavivši bez mogućnosti zaposlenja, lečenja itd. Toliko o vajnoj demokratičnosti. Drugo, Slovenija odlaskom iz Jugoslavije nije imala mnogo toga da izgubi, dok je Srbija gubila mnogo toga, treće, ako je Tito 1971. anticipirao da će se Jugoslavija raspasti u krvi to su mogli i Slovenci, pa su svejedno otišli izazvavši time raspad Jugoslavije i uvalivši sve nas ostale u teška govna.

Ili da probam ovako - zamisli sad da se raspadne EU i to na ružan način, uz međusobno optuživanje za ovo ili ono. Koliko bi trebalo da izbije rat u Evropi?

pasha

Ko je prvi krenuo sa nacionalizmom u SFRJ nije tako jednostavno reci.

Da li su demonstracije 1981 Albanaca na kosovu bile povod za reakciju u Srbiji?

Da li je "hrvatsko proljece" prvo?

Srpsko pitanje kod komunsita u Jugoslaviji je uvek bilo problematicno. Kada su resavana sva druga nacionaln pitanja srpsko nije reseno upravo jer su Srbi bili najbrojni i rasuti po dosta krajeva plus su optuzivani za hegemonizam prve Jugoslavije. Problemi su se javili vec u Jajcu i kod crtanja granica. Sta uraditi sa BiH? Deo srpskih delegata je govorio da je to srpsko pitanje. Zato pitanje danas Bosnjaka nije tada reseno vec 20ak godina kasnije u SFRJ.

Ono sto je problem je upravo to sto je Srbija mogla uzeti 3 glasa u predsednistvu umesto 1. Ali upravo iz toga su nastale frustracije. Zasto je jedino Srbija razbucana na pokrajine koje su imale sustinski sastav republike iako formalno nisu to bile?

Iz toga je sve krenulo, na tome je Milosevic jahao krajem osamdesetih.