Jump to content
radisa

Kosovo, plan je potpisan, šta dalje?

Recommended Posts

bokki
Nista to nije neobicno na politici. Eto, i ovaj gore ne razume da je etnicko ciscenje i raspolozenje ljudi neposredno posle toga povezano, da ne kazem uslovljeno time.
Da li to važi i za istočni deo BiH, naročito za Srebrenicu i Žepu ?

Bakemono
E, jbg, kad me prozivate onda moram nastavljam... Znaci, vi se zalazete da se danas osnuje RSK? Vama je ta ideja ok?
Ja ne znam šta ti je danas. Ko je pominjao osnivanje RSK?

Dagmar

To vazi univerzalno. Inace moj stav je da ljudi nemaju prava* da zapocinju oruzano otcepljenje sem u slucaju da drzava sama pokrene etnicko ciscenje ili rat prema toj manjini. Taj uslov nije bio ispunjen ni prilikom otcepljenje Hrvatske, ni prilikom otcepljenja RSK (uostalom tamosnji Srbi i jesu glasali protiv toga ali je tu kampanju zapoceo Slobodan) ni u slucaju Albanaca na Kosovu.*tj imaju pravo ocigledno, nego ja ne smatram da je to u redu.

Edited by Evi_

Bakemono
To vazi univerzalno. Inace moj stav je da ljudi nemaju prava* da zapocinju oruzano otcepljenje sem u slucaju da drzava sama pokrene etnicko ciscenje ili rat prema toj manjini. Taj uslov nije bio ispunjen ni prilikom otcepljenje Hrvatske, ni prilikom otcepljenja RSK (uostalom tamosnji Srbi i jesu glasali protiv toga ali je tu kampanju zapoceo Slobodan) ni u slucaju Albanaca na Kosovu.*tj imaju pravo ocigledno, nego ja ne smatram da je to u redu.
Znači, Srbi nisu trebali da započnu ustanak protiv Osmanskog carstva?Ja mislim da svaki slučaj treba gledati pojedinačno. Ovo je tema o Kosovu. Držite se ljudi teme i ne nasedajte na Praslinove tehnike za mućenje vode.

ficfiric
Ja ne znam šta ti je danas. Ko je pominjao osnivanje RSK?
Pa pisemo na politici a ne na istoriji. RS je realnost a ideja o RSK ne postoji. Zasto je to tako, o tome moze da se raspravlja na istoriji

bokki
ne bismo smeli zaboraviti Abhaziju .
Neposredno pred raspad SSSR-a, i početka sukoba u Gruziji, Gruzijci su bili većina u Abhaziji koja je u to vreme bila autonomna republika u sastavu Gruzije (Абхазская Автономная Советская Социалистическая Республика) 239 872 t.j. 45,68% stanovništva.Danas ih u Abhaziji ima 46 367 t.j 19,26%.Abhaza je bilo 93 267 (17,76%), a danas ih ima 122 069 (50,71%).Zbog čega Abhazija još uvek nije priznata od strane onih zemalja koje su priznale Kosovo ? Edited by bokki

Muwan
Ja ni ne pozivam na referendum. Praslin me pita sta mislim o RSK, i ja kazem da ta ideja ni medju izbeglicama nema podrsku (vidi pod Vlada RSK). Sutra da se svim proteranim omoguci povratak (za sta se, normalno, zalazem), ne verujem da bi i tad ideja o RSK imala podrsku stanovnistva.
Ja moram da te pitam, uz sav rizik da napravim posao Hamletu: da su kojim nesrećnim slučajem uspeli Miloševićevi i Šešeljevi vlažni snovi o proterivanju svih kosovskih Albanaca preko prokletija, šta misliš koja kosovska opština bi danas želela da izađe iz Srbije. Nijedna naravno. Prosto jer ne bi imao ko tako nešto da poželi. Misliš li da bi ideja o državi Kosovo postojala među izbeglicama širom Albanije i Makedonije. Naravno da ne bi, barem ne bez ozbiljnih finansija a njih ne bi bilo. I taman kada bi premijer Šešelj omogućio svim proteranim Albancima da se vrate na Kosovo, teško da bi ideja o državi Kosovo imala podršku stanovništva.Poenta je da posle vojnog poraza i masovnog etničkog čišćenja ti nikada ne možeš da dobiješ raspoloženje koje je vladalo pre tog čišćenja. Nema više ljudi, nema više finansija, umesto jedne kohezione sile imaš samo pojedince ili mikro zajednice koje su prepuštene same sebi. Potpuno drugačiji okvir u kojem naravno neće postojati podrška za ideje koje su postojale u prethodnom okviru.Ukoliko želiš da pričaš o težnjama Srba iz Hrvatske u vremenu u kojem čine manje od 5% populacije, moraš uzeti u obzir i njihove težnje iz vremena kada su činili 15% populacije. Iz prostog razloga što manjak od 10% nije nastao demografskim ili ekonomskim okolnostima već suvim nasiljem i organizovanim progonom.

Bakemono

@bokkiČekaj, nemoj reći da nisi ukapirao da je taj post bio ironičan?

Edited by Bakemono

Аврам Гојић

kada bi se na forumu manje ironisalo i podmetalo, a malo vise razgovaralo, ne bi uopste bilo ovog tupavog razgovora gluvih. a sad nastavite da se gadjate govnima.

bokki
@bokkiČekaj, nemoj reći da nisi ukapirao da je taj post bio ironičan?
Ironičan ili ne, ja se slažem sa njegovom sadržinom.

ficfiric
Ja moram da te pitam, uz sav rizik da napravim posao Hamletu: da su kojim nesrećnim slučajem uspeli Miloševićevi i Šešeljevi vlažni snovi o proterivanju svih kosovskih Albanaca preko prokletija, šta misliš koja kosovska opština bi danas želela da izađe iz Srbije. Nijedna naravno. Prosto jer ne bi imao ko tako nešto da poželi. Misliš li da bi ideja o državi Kosovo postojala među izbeglicama širom Albanije i Makedonije. Naravno da ne bi, barem ne bez ozbiljnih finansija a njih ne bi bilo. I taman kada bi premijer Šešelj omogućio svim proteranim Albancima da se vrate na Kosovo, teško da bi ideja o državi Kosovo imala podršku stanovništva.Poenta je da posle vojnog poraza i masovnog etničkog čišćenja ti nikada ne možeš da dobiješ raspoloženje koje je vladalo pre tog čišćenja. Nema više ljudi, nema više finansija, umesto jedne kohezione sile imaš samo pojedince ili mikro zajednice koje su prepuštene same sebi. Potpuno drugačiji okvir u kojem naravno neće postojati podrška za ideje koje su postojale u prethodnom okviru.Ukoliko želiš da pričaš o težnjama Srba iz Hrvatske u vremenu u kojem čine manje od 5% populacije, moraš uzeti u obzir i njihove težnje iz vremena kada su činili 15% populacije. Iz prostog razloga što manjak od 10% nije nastao demografskim ili ekonomskim okolnostima već suvim nasiljem i organizovanim progonom.
Vec sam rekao da podrzavam postojanje RS. To ti je to. Svi znamo na kakav je nacin nastala ali je ona danas realnost.Npr. realnost je da stanovnistvo Zvornika zeli da zivi u RS a ne u FBiH. Svi znamo na koji nacin se doslo do takvog raspolozenja, ali bi jos veca nesreca bila kada bi se sadasnje stanovnistvo Zvornika teralo da zivi negde gde ne zeli da zivi. Jbg, mrtvi se tako nece vratiti. Nesrece su se vec desile, ne moramo praviti nove u pokusaju da ispravimo stare.Da se neko ne nakaci pa da ovo protumaci kao moje zalaganje da se nastavi sa ciscenjima, na prvom mestu se zalazem da svako dobije natrag svoju kucu, pa ako zeli da zivi u njoj neka se vrati, ako mu je lepse negde drugde, neka je proda.

Anduril
Не постоји "наша" и "ваша" истина, постоје само различити начини да се поставимо према истини која је крајње једноставна: Косово је део Србије који је отет оружаном побуном Албанаца и војном интервенцијом НАТО пакта и на коме након покушаја етничког чишћења Албанаца од стране Срба извршено етничко чишћење Срба од стране Албанаца....
Ako koristis 19. vekovni argument da je Kosovo oteto onda moras i da priznas da je tako dobijeno. Simple.Sa druge strane, ako koristis argument da je po nesto savremenijem principu Kosovo dobilo nezavisnost dok RSK i RS nisu, tu si samo delimicno u pravu.Kosovo je dobilo nezavisnost nakon 100 godina oruzanog ali pre svega i institucionalnog pritiska vecine njegovih gradjana.Po tom principu bi i RS u buducnosti trebala da ima pravo na nezavisnost a to ce se verovatno i dogoditi kad tad ako se ima u vidu disfunkcionalnost BiH.Raspasce se onog trenutka kad se raspala i SFRJ - kad nestane stabilizacionih mehanizama spolja.RSK sa druge strane je primer da se nezavisnost dobija uspesnije postepeno i institucionalizovano.

bokki
da se nezavisnost dobija uspesnije postepeno i institucionalizovano.
Da li Srbi na severu Kosova treba da se ponašaju poput Albanaca na Kosovu u periodu od 1912-1999.

Anduril
Da li Srbi na severu Kosova treba da se ponašaju poput Albanaca na Kosovu u periodu od 1912-1999.
Na koje tacno Albance mislis? Na one pobijene od 1912. pa nadalje, one proterane u Tursku, na raseljene po citavoj Evropi, na one koji su nenasilno protestvovali i bojkotovali ili na one sto su u istom periodu otimali, ubijali ili proterivali?Znas, ima ih raznih kao i tzv. "Srba" pa preciziraj tacno na koga mislis jer se iza ovih termina "Srbi" i "Albanci" cesto kriju licemeri, lopovi i ubice.Generalno naravno vazi da svaka grupa ima pravo da se samoorganizuje i trazi postepeno sve vecu autonomiju do nezavisnosti ako pri tome ne ugrozava prava manjina/pojedinaca a to vazi i za tzv. kosovske Srbe. Ustvari jedan od razloga zasto se kosovska nezavisnost i toliko rasteze a tesko da se i moze nazvati nezavisnoscu jeste upravo to sto prava manjina nisu postovana kao sto nisu postovana ni u Srbiji. Zato ovaj protektorat ni ne cudi - ne moze natrag u Srbiju koja je nekoliko puta dokazala i jos uvek dokazuje nesposobnost da se organizuje kao pristojna i nezavisna drzava a ne moze ni totalna nezavisnost jer i ova kosovska politicka "elita" pokazuje slican nivo nesposobnosti.Cinjenica je da bi bez medjunarodnog pritiska na Kosovu verovatno jos uvek besneo sukob niskog ili srednjeg intenziteta. Edited by Anduril

hazard

A, ovaj, sto se ne vratimo starom topiku kada je potpisivacki PBP zavrsen? Cemu novi? Mrdzujte.