Jump to content
IGNORED

World muzika - Grci, Turci, Pakistanci, Saharanci, Tuvanci...


Аврам Гојић

Recommended Posts

Zanimljivo mi da top 1 pesma u Africi (iz Tanzanije, valjda, ali oni imaju neke kontinentalne top liste) zvuči taman isto kao i bilo šta sa komercijalnog radija bilo gde... autotune and all:) Globalizacija, bato.

 

 

 

Ovo mi je zanimljivije, iz Južne Afrike... Protestni rap (ne razumem sve, deo je valjda u zulu, ali ponešto je razumljivo, "in the past the enemy was a different shade to me, now the enemy looks exactly like me")

 

 

 

 

Link to comment
  • 3 weeks later...

Apsolutno najgotivnija stvar koju sam video ove godine.

 

Lokacija; Montevideo. Urugvajski zet na svojoj svadbi sa ortacima izvodi Ankara sevdah koreografiju, i to ne bilo koju nego Erik Dalı. Momci su pokidali, ovo ni na domaćem terenu nisam video a svakog leta idem na minimum tri svadbe.

 

 

 

Drugar se ženi u julu, skroz smo u fazonu da skinemo ovo.

 

Ovo je originaltm, to jest, verzija koja mene najjače radi. Izvinjavam se ako je već bilo ali stvar je prejaka.

 

 

 

Link to comment
13 hours ago, Bir Adim Öte said:

Sta je Erik Dali, ustvari? Pesma, vrsta pesme, vrsta plesa, ...?

 

Erik dalı (šljivina grana) je pesma. Pripada specifičnom opusu koji se zove Ankara havası i ima svoj autentični ples koji možeš da vidiš na oba klipa. Zaštitni znak svake pesme je saz, kao i pevač koji mora da bude u stanju da u jednom trenutku lagano repuje a u sledećem izvuče refren kao Halid Ibrahim u najboljim danima. Postoji i treš varijanta u kojoj sve odrađuje klavijatura ali to je grozno skrnavljenje - trebaju ti saz i Faruk Bostan, i to je to.

 

Ankara havası je zbog plesa ultra popularan i sastavni deo praktično svake proslave, u prvom redu venčanja. Možeš da budeš u fazonu da ti DJ na svadbi pušta samo afro cuban stvari - ali Ankara havası će dobiti svojih 10 minuta. Što više ideš od bugarske granice ka srcu Anadolije, to ga više čuješ. Postoje radio stanice koje samo te pesme puštaju, u Ankari i Konji ne možeš da prebrojiš izvođače. 

 

Ples ima muške i ženske pokrete i u osnovi je dizajniran za parove. Ali isto tako je dušu dao za koreografiju, ko je voljan da vežba. Izgleda jednostavno i lako da se ukači ali uopšte nije tako - zbog toga većina đuski izgleda kao ona grupna na Farukovom klipu (mada se vidi da su mlada i mladoženja profi) a momci iz Urugvaja su celoj Turskoj zadali domaći zadatak.

 

Erik dalı je jedna od najpoznatijih pesama. Ne znam tačno koliko je stara ali ima taj "dvojaki" ritam koji ti daje da biraš da li ćeš sve da odradiš u nekoliko osnovnih (laganih) pokreta ili ćeš da pokažeš dodatno umeće na onom prelazu kod refrena. Mnogi izvođači su izbacili svoje varijante, ima boljih i lošijih, ali rekao bih da je pomenuti Faruk Bostan ubo zlatnu žicu (što možeš da naslutiš po broju pregleda koji ima na YT). Meni je definitivno na prvom mestu.  

 

Link to comment
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

ne znam gde ovo da turim, na Balkan ili ovde...no, nebitno.

Bitno je da nosi i vozdiže i trese iz gaća od radosti

 

 

Kristjan Jarvi je 1 car!

 

 

Link to comment
  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...