Jump to content
IGNORED

Bilje i gljive oko nas


ivy

Recommended Posts

gle sirce :o

 

imam u preduzecu dve jabuke za koje se ispostavilo da nisu jestive u smislu jedenja. probali smo da jedemo, da kuvamo kompote, da ne znam ni ja shta, ostalo je josh sirce da se proba :isuse:

 

radjaju kao dva idiota svake godine, lome se pod plodovima. shta mi je chiniti, za 1 minimalnu kucnu kolichinu. kako se to uopsht radi?

Edited by gospa buba
Link to comment

Ja mozda dugujem zivot jabukovom sircetu. Majka mi prica da sam ko dete imao strasne probleme sa stomakom pa je po preporuci probala jabukovo sirce i dovela me u red.

 

Ja se samo secam da sam voleo da ga pijem.

 

Edit: Probaj da narendas te jabuke pa sa secerom. Skoro sam nesto kod hale Pionir naleteo na neke divlje sitne. Bezveze za klopu al narendane bile lepse od obicnih.

Edited by katamaran
Link to comment

nabereš, smuljaš nečim, izgnjaviš (ne mora kaša, ali da bude u komadićima), staviš u čistu plastičnu kantu, sobna tampereratura, i naliješ vodom do nivoa jabuka, ne preko. poklopiš ali ne hermetički

 

pazi, jabuka mora da ima nešto šećera, jer nećeš dobiti alkoholnu fermentaciju u suprotnom, što slađe to bolje. ako nema, kupi par kila nekog delišesa i pomešaj

 

sačekaš da počne alkoholna fermentacija, to ćeš videti po tome kad krene da pucketa, stvara se pena i čvrst deo počne da isplivava gore, na kraju se formira kapa

 

mešaj i potapaj taj klobuk svakog dana

 

kada se fermentacija stane,  ne diraj. postaće smeđe i odvratno i doći će mušice - to je u redu, ali ne diraj kapu. drži polupoklopljeno

 

posle nedelju dana procedi kroz gazu lagano i probaj tekućinu, ako nije dovoljno kiselo, ostavi i dalje u otkireveno, u neko staklenom sudu. ako je dovoljno kiselo, sačekaj da se staloži, pa ponovo procedi. napuni staklene flaše do čepa, dobro zatvori i čuvaj na hladnom

Link to comment

nabereš, smuljaš nečim, izgnjaviš (ne mora kaša, ali da bude u komadićima), staviš u čistu plastičnu kantu, sobna tampereratura, i naliješ vodom do nivoa jabuka, ne preko. poklopiš ali ne hermetički

 

pazi, jabuka mora da ima nešto šećera, jer nećeš dobiti alkoholnu fermentaciju u suprotnom, što slađe to bolje. ako nema, kupi par kila nekog delišesa i pomešaj

 

sačekaš da počne alkoholna fermentacija, to ćeš videti po tome kad krene da pucketa, stvara se pena i čvrst deo počne da isplivava gore, na kraju se formira kapa

 

mešaj i potapaj taj klobuk svakog dana

 

kada se fermentacija stane,  ne diraj. postaće smeđe i odvratno i doći će mušice - to je u redu, ali ne diraj kapu. drži polupoklopljeno

 

posle nedelju dana procedi kroz gazu lagano i probaj tekućinu, ako nije dovoljno kiselo, ostavi i dalje u otkireveno, u neko staklenom sudu. ako je dovoljno kiselo, sačekaj da se staloži, pa ponovo procedi. napuni staklene flaše do čepa, dobro zatvori i čuvaj na hladnom

zayebano brate, ja to treba da radim u preduzecu, prognace me ona shto jede luka svaki dan u radno vreme :lolol:

Link to comment

nabereš, smuljaš nečim, izgnjaviš (ne mora kaša, ali da bude u komadićima), staviš u čistu plastičnu kantu, sobna tampereratura, i naliješ vodom do nivoa jabuka, ne preko. poklopiš ali ne hermetički

 

pazi, jabuka mora da ima nešto šećera, jer nećeš dobiti alkoholnu fermentaciju u suprotnom, što slađe to bolje. ako nema, kupi par kila nekog delišesa i pomešaj

 

sačekaš da počne alkoholna fermentacija, to ćeš videti po tome kad krene da pucketa, stvara se pena i čvrst deo počne da isplivava gore, na kraju se formira kapa

 

mešaj i potapaj taj klobuk svakog dana

 

kada se fermentacija stane,  ne diraj. postaće smeđe i odvratno i doći će mušice - to je u redu, ali ne diraj kapu. drži polupoklopljeno

 

posle nedelju dana procedi kroz gazu lagano i probaj tekućinu, ako nije dovoljno kiselo, ostavi i dalje u otkireveno, u neko staklenom sudu. ako je dovoljno kiselo, sačekaj da se staloži, pa ponovo procedi. napuni staklene flaše do čepa, dobro zatvori i čuvaj na hladnom

 

 

zayebano brate, ja to treba da radim u preduzecu, prognace me ona shto jede luka svaki dan u radno vreme :lolol:

 

Mislim da je zarad efikasnosti OK dodati sećer umesto delišesa.

Link to comment

drenjine si već pominjala, apsolvirao sam :D

 

 

pa kad su rodile a i dobra je rakijica sa njima...dobar je i dzem al me mrzi da pravim

 

 

 

ove godine sam bas slabo u prirodi i nisam srecna..eto samo kupine i drenjine,neke gljive(mlecnice) u Krusevu i timjana sa Galicice sto sam skupila  :cry:

Link to comment
  • 2 weeks later...

valjda je ta

 

http://www.treasurekeepers.rs/sr/opisi_gljiva/A/agrocybe_cylindracea.htm

 

 

Probasmo par komada i ukusne su

 

ima i ovo :)

 

 

 

I ove moje su sa Ade. Sto je najgore tacno znam od koga su kupili. Taj lik redovno vrslja po nekom zasticenom stanistu (mislim da je tu i zabranjeno branje) pa posle valja restoranima.

 

edit: da ne gresim dusu mozda stvarno bere po sumi al ga cesto vidjam u blizini tog zasticenog dela

Edited by katamaran
Link to comment

Ovo prvo ti je Topolovaa ili Jablanovača,zavisi kao gde zovu.A i lako se razmnožava dovolajn ti je panj topole izmrviš ih u toploj vdi i pospeš po panju i sledeće sezone ih nalaziš tu 100%.Slobodno jedi ne postoji slična otrovna gljiva,mada ukus i nije nešto kao da jedeš lešnike (možda nije nešto jer ne volim lešnike) .

Link to comment

Izgrilovao sam par na brzaka i super im je ukus. Bas cu da prodjem po sumi ovih dana da vidim koliko se lako nalaze. Ove sam skroz slucajno snimio.

Edited by katamaran
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...