Jump to content
IGNORED

Bilje i gljive oko nas


ivy

Recommended Posts

Ma da, jedva smo i ovo preživeli. Spalili krpu za suđe na plinskom šporetu, razlupali litarsku bocu maslinovog ulja, još da im daš nešto odgovorno da rade. Daleko im lepa kuća.

Razmišljao sam kopanje po tom kršu, al sjebaće alat...
Link to comment

Poduze ne merem naci jablanovace :(

 

Znam da jos neko kopa al ne obrsti valjda manijak onoliku teritoriju svaki dan iako ga redovno srecem kako se tu mota sa punim kesama pecurki.

 

Jadan dan nasao ove u sred guste sume (pored medved ispi medni sok)

 

jablanovace.jpg

 

Al nisam hteo da ih berem jer su bile sitne. Dva dana posle nista na panju :(

 

Al ne mogu da prezalim onaj prvi panj. Danima sam ga brstio jer je uvek imao grupe pecuraka razlicite velicine. Jedan dan naberes one najkrupnije a do sutra one sitne poostanu tolike i pojave se nove sitne. I onda je neka budaletina pobrala sve i od tad ne videh pecurku na njemu :(

Edited by katamaran
Link to comment

nisam imala pojma da su ove sa panje jestive

 

jesenas se najela pečurki za tri života

i to onih što rastu po livadi, seljaci ih zovu prosto pečurke, a mogu da budu veličine tanjira, ali su tako velike ipak ređe

tu rastu i kozare, a te su fenomenalne

našla sam bila i jednu sunčanicu, ali tada nisam znala da je to t pečurka i mislila otrovna  :isuse:

 

a proletos je bilo i dosta vrganja, jesenas međutim ne.

Link to comment

Kazu da jablanovace ne mozes da pomesas sa otrovnim pa se samo njih i usudjujem da berem. Jako ukusne izgrilovane.

 

edit: bolja slika od ranije. Ove cak nisu bile na  panju nego na livadi

 

gljive.jpg

Edited by katamaran
Link to comment

ja sam naučila vrganje, lisičarke, te livadske pečurke, kozare i na kraju sunčanice

 

a te sa panja sam uvek i viđala samo jako male i nisu mi nekako bile zanimljive

 

da, jednom sam uživo videla i bukovače i nekako se nisam usudila da ih berem

mada,generalno, otrovni dupljaci se razlikuju poprilično

 

kod vrganja dupljak ima dosta tanju dršku i momentalno poplavi kada se rascepi

moraš da budeš dileja da to ne primetiš

 

seljaci imaju odličan metod, gledaju šta jede stoka, pa to i oni  :D

Edited by dùda
Link to comment
seljaci imaju odličan metod, gledaju šta jede stoka, pa to i oni

 

Jedino da zajasim kravu mesto bicikle :)

 

Umeju jablanovace bas da porastu. Ovde gde ja berem uglavnom njih i ima a ostale se ne usudjujem da diram.

Link to comment

Umeju jablanovace bas da porastu. Ovde gde ja berem uglavnom njih i ima a ostale se ne usudjujem da diram.

ma raspitaj se malo kod nekoga ko zna, šteta je da zaobilaziš pečurke koje su jestive

Link to comment

dudo,

 

ono što je neotrovno za goveda, ne moda znači da je neotrovno za čoveka, i obrnuto. ne zajebavaj se s tim.

 

drugo, nisu sve pečurke koje rastu na panju jablanovače

Link to comment

Kazu da jablanovace ne mozes da pomesas sa otrovnim pa se samo njih i usudjujem da berem. Jako ukusne izgrilovane.

 

edit: bolja slika od ranije. Ove cak nisu bile na  panju nego na livadi

 

 

 

 

Preciznije bi bilo da je se jablanovače lakše identifikuju. Ako je berač nepažljiv, svaka gljiva može da se zameni sa nekom nejestivom ili otrovnom.

 

Jedna od karakteristika jablanovača je da uvek rastu na drvetu. Ako raste iz zemlje onda to nije jablanovača.

Obrati pažnju - to što si fotografisao da raste na livadi vrlo verovatno raste iz ostataka nekog posečenog panja.

Link to comment

ono što je neotrovno za goveda, ne moda znači da je neotrovno za čoveka, i obrnuto. ne zajebavaj se s tim.

 

+1

 

to je jedna od smrtno opasnih zabluda

 

plus, menjanje boje u plavu kod vrganjevki nije znak da jeste ili nije otrovna. još jedna pogrešna legenda.

Link to comment

Livada i bile su jablanovace 100%

 

To su prve koje sam nasao i nabrao. Posle mi gljivar sa Zelenjaka rekao da su jablanovace i nasao na internetu da ih nije moguce zameniti ih sa otrovnicama. Posle nalazio potpuno iste po panjevima I mislim da ih vise nisam vidjao na livadi.

funny_gif_Mario_Bros_mushroom.gif

 

edit: jablanovace na livadi

https://www.google.com/imgres?imgurl=http%3A%2F%2Fstatic.elitesecurity.org%2Fuploads%2F2%2F6%2F2654747%2FGljiva-Jablanovaca.jpg&imgrefurl=http%3A%2F%2Fwww.elitesecurity.org%2Ft404867-0&docid=Rh8D3PFEZg_TiM&tbnid=3SwFnYbAhdraqM%3A&w=1024&h=768&bih=511&biw=1024&ved=0ahUKEwiO3eLYltXPAhXHDsAKHfjkD7sQMwghKAEwAQ&iact=mrc&uact=8

 

Mislim da sam i ja jos jednom naisao

 

edit 2: vidim da si ih i ti u avgustu identifikovao kao jablanovace po ovoj slici :) Nije bilo panja ispod.

 

edit 3: zagledam sliku i stvarno nesto sto lici na drvo ispod mada sam ubedjen da sam ih brao sa trave

https://s12.postimg.org/vnnnoaw59/gljive.jpg

Edited by katamaran
Link to comment

edit 2: vidim da si ih i ti u avgustu identifikovao kao jablanovace po ovoj slici :) Nije bilo panja ispod.

 

nije mi knjiga pri ruci, ali veruj mi: jedna od karakteristika jablanovača je da rastu isključivo na drvetu. to je jedan od ključeva za determinaciju.

to što nisi video panj ispod ne znači da ga nije bilo. možda je bio panjić, ostatak posečenog stabla prečnika nekoliko cm, u visini zemlje ili čak prekriven sa malo zemlje i lišća.

 

na fotki koju si stavio na ovu stranu se (čini mi se) čak i vidi panj.

 

elem, ako nećeš da mi veruješ - ne moraš

Link to comment

na fotki koju si stavio na ovu stranu se (čini mi se) čak i vidi panj.

 

elem, ako nećeš da mi veruješ - ne moraš

vidi edit 3...

 

Kao sto rekoh i meni se sad cini da ima nesto drvenasto tu.

 

Ja znam samo da sad umem da prepoznam jablanovace makar rasle na metalnoj banderi :)

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...