Jump to content
IGNORED

Bilje i gljive oko nas


ivy

Recommended Posts

objasnice ti vec ajvi, ali ja samo da kazem - neko cudo poput aronije, brusnice... koje, naravno, leci sve zivo, a zapravo smo sasvim lepo ziveli i bez toga ::-) kazu ima puno c vitamina, jako lekovito, a ja mu i imje i ukus zaboravila, koliko je impresivno!

Link to comment

fizalis, odnosno ljoskavac ili medveđa jagoda na srpskom

 

i nije egzotična, već i kod nas autohtona biljka, samo potpuno zapostavljena. pošto neke njene vrste (nisu iste kao naše) rastu u Južnoj Americi, zovu je po svetu peruanska jagoda

 

mene čisto boli uvo da li je ultrazdrava -lekprotivsmrti - superhrana, meni je superhrana ona koja je ukusna i uzbudljiva, a ova jeste

 

fizalis je keva, i kiselo i slatko, i sočno, specifične arome, divno...

 

najdivnije od svega je što raste divlje i besplatno gde hoćete (i stvarno, najviše sam ga viđao na Fruškoj gori), samo treba da ga potražite

 

ima par proizvođača kod nas, jedan od njih je Vozar, njegov fizalis se prodaje u Univerexportu preko cele zime i proleća, oko 100 dinara kutijica (mislim da nije naš autohtoni, jer ima lampion koji je više smeđ, a ne narandžast). svejedno je ukusan

 

nemojte samo da budete ovce, pa da vas šišaju za uvozni, višestruko skuplji (upakovan u plastičnjaču koja je u onoj kesi sa rupama odozgo) i redovno nezreo i odvratan fizalis (recimo, ima u metrou ponekad) 

Edited by banatjanin
Link to comment

naravno da nije egzoticna,raste svuda i oduvek a lako se i gaji,samo se zabode u cosku baste i raste ko ludo..taman posla da platim novce za to plus sto je nezreo fazilis jedna od gorih stvari koje covek moze da pojede jako je gorak i kiselo..tako da ga je najbolje ubrati plus sto ne moze ni puno da se pojede..

 

a lampion menja boju sa zrelosti,ni ovaj nas nije uvek narandzast tj. sto je zreliji je braon do potpuno suvog i providnog lampiona na kraju..

 

takodje na ,,superhrane,, ne dajem 5 para ali mi je prelep i zanimljiv kad ga sretnem u setnji,dok jos ima jarkih jesenjih boja  :wub:

 

misim ja potpuno mogu da zivim bez njega ako ga ne sretnem negde u prirodi,tada je dobrodoslo osvezenje :)

Link to comment

imam problem sa davanjem novaca za nesto sto raste svuda okolo..to je 1  :o momenat kao kad sam videla da ljudi kupuju cvet zove ili lipe..

 

sa ogradom da ja budem u prirodi bar jednom nedeljno..i da razumem ali duboko zalim ljude koji to ne rade..

Link to comment

a i ne živi svako u podnožju planine...

 

 

uh,kamo lepe srece  :wub:

 

mi jos nemamo ni kola..ali ja se razbolim ako ne odem u prirodu 2nedelje..stvar navike i prioriteta..

Link to comment

Majko mila. Došla nam gore na Orjen survajval ekipa, ideja za ivent je bila da beru lokalno bilje i da prave ručak. Doneli projektor gore i držali predavanja o benefitima boravka u prirodi. Tajmtejbl je bio veoma precizan i u 11 sati su imali branch (narodski užina). Ovdašnja planinarka im je skupila nešto sunčanica i rudnica, a ja sam ih uhvatio kako pustoše Lesov katun. Onda su sve te sastojke (i tonu začina) pomešali i napravili pomiju. Ostavili nam pola, predložio sam da to iskoristimo kao lepak.

 

Mislim da ću sledećih mesec dana jesti isključivo suvomesnato iz  samoposluge.

Link to comment

Majko mila. Došla nam gore na Orjen survajval ekipa, ideja za ivent je bila da beru lokalno bilje i da prave ručak. Doneli projektor gore i držali predavanja o benefitima boravka u prirodi. Tajmtejbl je bio veoma precizan i u 11 sati su imali branch (narodski užina). Ovdašnja planinarka im je skupila nešto sunčanica i rudnica, a ja sam ih uhvatio kako pustoše Lesov katun. Onda su sve te sastojke (i tonu začina) pomešali i napravili pomiju. Ostavili nam pola, predložio sam da to iskoristimo kao lepak.

 

Mislim da ću sledećih mesec dana jesti isključivo suvomesnato iz samoposluge.

Što im niste dali neku zanimaciju, neki pretovar sena ili da poprave krov ili plot neki što je pao da isprave...

Video bi klopanje onda...

Link to comment

Što im niste dali neku zanimaciju, neki pretovar sena ili da poprave krov ili plot neki što je pao da isprave...

Video bi klopanje onda...

 

Ma da, jedva smo i ovo preživeli. Spalili krpu za suđe na plinskom šporetu, razlupali litarsku bocu maslinovog ulja, još da im daš nešto odgovorno da rade. Daleko im lepa kuća.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...