Jump to content
IGNORED

Bilje i gljive oko nas


ivy

Recommended Posts

na obroncima Fruske Gore..jedne godine(pre jedno 3-4) ih je bilo bas jako,jako puno..posle toga tek poneki..samo treba da nadjes nalaziste,nema tu sta da se uci :D on je tek prepoznatljiv

 

 

 

to sto neko prodaje gljive na pijaci,sto se tice njegovog znanja, ne znaci ama bas nista,to moze biti bilo ko..

 

plus sto je dovoljno da se ubere jedna otrovna gljiva i da se stavi u korpu sa ostalima pa da sve postanu otrovne

jer gljive razmenjuju spore i ,,pricaju,, izmedju sebe..

Edited by ivy
Link to comment

na obroncima Fruske Gore..jedne godine(pre jedno 3-4) ih je bilo bas jako,jako puno..posle toga tek poneki..samo treba da nadjes nalaziste,nema tu sta da se uci :D on je tek prepoznatljiv

 

Samo paziš da ne zameniš sa otrovnim hrčkom (Gyromitra esculenta) koji sadrži giromitrin. A smrčak je uslovno jestiv, takođe sadrži giromitrin i može da se konzumira samo posle kuvanja ili dugotrajnog sušenja.

 

 

 

plus sto je dovoljno da se ubere jedna otrovna gljiva i da se stavi u korpu sa ostalima pa da sve postanu otrovne

jer gljive razmenjuju spore i ,,pricaju,, izmedju sebe..

 

 

Mislim da je ovo urbana legenda, ne može neotrovna postati otrovnom zato što su u istoj korpi.

Pre će biti da se iz praktičnih razloga obeshrabruje ovakva praksa - ako u istoj korpi nosiš svašta, postoji šansa da kad stigneš kući to ne umeš da razvrstaš. Determinacija gljiva počinje pre nego što se gljiva ubere (na primer jako je bitno gde i kako gljiva raste), itd.

Edited by Frile
Link to comment

Katamarane, ovo početničko branje je itekako rizičnije od kupovine na pijaci.

 

Bilo bi da sam ih samo ubrao i pojeo.

 

Ovako onog sekunda kad ih je glivar identifikovao rizik postaje isti kao da sam ih kupio od istog tog gljivara. Cak je tada i veci jer svi mi kad kupujemo gljive na pijaci imamo poverenja da on zna sta prodaje pa se ne bi ni cimao dalje da utvrdim sta je.

 

btw juce citam o otrovnim gljivama i covek kaze da je ko zna koliko puta vidjao otrovne po pijacama.

 

Gljive su ocigledno lutrija a ja ove nisam probao dok nisam sa sigurnoscu utvrdio da su jestive i da nema opasnosti od zamene sa nekom otrovnom.

 

edit:

 

http://www.novosti.rs/vesti/srbija.73.html:382747-Na-tezgama-i-otrovne-gljive

Edited by katamaran
Link to comment

 

 

 

 

 

Mislim da je ovo urbana legenda, ne može neotrovna postati otrovnom zato što su u istoj korpi.

 

 

 

jesi siguran?

 

 

 

 

ovde smo vec u dubokom offtopicu jer gljive nisu biljke

Edited by ivy
Link to comment

jesi siguran?

 

Sve je moguće pod kapom nebeskom... ali recimo da sam prilično siguran.

 

Ne samo što nije to u skladu sa mojim elementarnim poznavanjem biologije i hemije, već pre svega što se ništa takvo nije spominjalo u stručnoj gljivarskoj literaturi i forumima koje sam čitao. Niko nije pisao da "neotrovna gljiva postaje otrovna", još manje da "gljive razmenjuju spore". Čak ni to da treba prati ruke posle kontakta sa veoma otrovnim gljivama (od onih što rastu u našem podneblju).

 

Verujem da si zaista to pročitala (da u istoj korpi ne treba nositi jestive i nejestive gljive), slažem se da je savet na mestu, samo je objašnjenje racionalnije.

Link to comment

Sve je moguće pod kapom nebeskom... ali recimo da sam prilično siguran.

 

Ne samo što nije to u skladu sa mojim elementarnim poznavanjem biologije i hemije, već pre svega što se ništa takvo nije spominjalo u stručnoj gljivarskoj literaturi i forumima koje sam čitao. Niko nije pisao da "neotrovna gljiva postaje otrovna", još manje da "gljive razmenjuju spore". Čak ni to da treba prati ruke posle kontakta sa veoma otrovnim gljivama (od onih što rastu u našem podneblju).

 

Verujem da si zaista to pročitala (da u istoj korpi ne treba nositi jestive i nejestive gljive), slažem se da je savet na mestu, samo je objašnjenje racionalnije.

 

gljivari kazu da cak i duze nosenje u plasticnoj kesi utice na dalju jestivost inace odlicnih,jestivih gljiva

Edited by ivy
Link to comment

gljivari kazu da cak i duze nosenje u plasticnoj kesi utice na dalju jestivost inace odlicnih,jestivih gljiva

 

pročitao sam pre nego što si editovala...

 

I u pravu su, ali to je sasvim druga stvar.

 

Gljive u plastičnoj kesi ne postanu otrovne u smislu da se u njima stvore jedinjenja kojim otrovne gljive duguju svoju otrovnost.

Gljive u plastičnj kesi se jednostavno pokvare kao što bi se pokvarilo parče mesa koje nosiš nekoliko sati u plastičnoj kesi. Proteini (belančevine) se razgrađuju, i nekada odlična i jestiva gljiva više nije za upotrebu.

 

Podjednako je opasno brati prezrele gljive (koje su se pre branja počele kvariti).

Link to comment

Pusti literaturu, naravno korisna je, ali onaj ko hoće da bere gljive mora da ih vidi uživo (tj. da mu neko pokaže), plus da vidi i zamenu, miris i blago probanje ukusa pomažu. Uopšte nije bezopasan sport. Ja sam svojevremeno završio na VMA, srećom je bilo lako trovanje, zamena za divlje šampinjone, više ih ne berem, nahvatao sam se straha.

Pa ono u pravu si,najbolje je ići sa nekim iskusnim pa da ti objašnjava ali opet bolje je imati bar nekakvo znanje ako već ideš prirodom i padneš u iskušenje,nego da se pitaš da li je ili nije jestivo.Nas su terali da učimo o njima da bi znali šta je jestivo na terenu,ali ja uvek sigurica samo vrganji i lisičarke,ostalo samo kad neko drugi ubere i spremi,ali u moju korpu ništa sem ove dve ne ulazi  :lolol:

Link to comment

Naleteh na neke bele sad u sumici al necu da se zajebavam :) posebno sto sam procitao da je bela pupavka nedju najotrivnijim kod nas. Mada je ovo sigurno nesto drugo jer ima ravnu kapu.

Edited by katamaran
Link to comment

Ajvi, ne zezaj, lepo je tražiti gljive (ne kaže se džabe "tihi lov"), još lepše ih je jesti, a ti sa smrčcima imaš više iskustva nego svi mi ostali zajedno.

Ovog proleća sam ponovo promašio termin za smrčke, ali sam ipak nabasao na jednog svežeg u Deliblatskoj peščari... prvi put sam osetio miris te bogovske hrane koja mi već par godina izmiče.

Edited by Frile
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...