Jump to content
IGNORED

Bilje i gljive oko nas


ivy

Recommended Posts

I druga je muhara.. A treca ja mala i treba vise detalja za ident. 

 

Ja sam na zlatiboru juce nasla dve  ogromne zelene pupavke samo ne mogu da okacim slike sa telefona

 

Link to comment
1 hour ago, triple_nippled said:
  Hide contents




IMG_20200820_195205.jpg


 

 

evo nekih slika, verujem nista spektakularno.

ovo na kraju smo nabrali u povratku za bas kratko vreme, na putu za josanicku banju. vidi se da je taj teren pored puta bas posecen, tj vidi se da je neko prolazio u potrazi za gljivama.

 

inace, brzece gde smo bili smesteni, idealna lokacija za istrazivanje kopaonika.

 



Nabavi gljivarsku čakiju, ne vadi gljivu je nego podsijeci da korijen ostane u zemlji, četkicom je očisti pa onda pakuj u korpu. Što manje prljavštine to manje pranja pred pripremu i bolji ukus gljiva.

Npr. ovako nešto.

spacer.png
 

Edited by fikret selimbašić
  • +1 1
Link to comment
On 24.8.2020. at 2:00, Valkyrie said:

@ivy

Znaš li šta je ovo? Lokacija Zlatibor. 

P_20200823_185726_vHDR_Auto.jpg
P_20200823_190026_vHDR_Auto.jpg
P_20200823_185722_vHDR_Auto.jpg

 

Podseća pomalo na slinavku. Jel' bilo četinara u blizini? Ne vidi se drška, teško je proceniti. Šta god da je prematoro je.

Link to comment

Fikret je u pravu, gljive se seku a ne čupaju iz zemlje.Neke će ponovo krenuti iz uslovno nazovi korena i time ne uništavamo stanište.Drugo, donji deo stabla gljive ionako nije za jelo, često je izbušen od strane insekata i nije nam od koristi.I ako boga znate prestanite da pitate koja je ovo, koja je ono gljiva i može li se jesti. Nekad je i vrsnim znacima teško da determinišu o čemu se radi samo na osnovu fotografije.A može da bude fatalno, svaka je jestiva, neka uvek a neka samo jednom

  • +1 1
Link to comment
32 minutes ago, Anonymous said:

 

Podseća pomalo na slinavku. Jel' bilo četinara u blizini? Ne vidi se drška, teško je proceniti. Šta god da je prematoro je.

Da, baš pod nekim ogromnim četinarima su. Nisam ja to nameravala da jedem, daleko bilo, pitam onako a i sin se igrao okolo loptom svakog dana pa da znam da li da ga sklanjam odatle ili ne. 

Link to comment

Pa nije tacno da se gljive seku a ne cupaju.. To je vecna dilema u gljivarskom svetu.. Teorije su da ako se gljiva isece i koren ostane u zemlji to ostavlja prolaz budjima i patogenima do micelijusa a ako se iscupa i rupa se zAtrpa liscem i zemljom nema opasnosti.. Mada ako ne unistavamo staniste gljiva nikada nece nestati kako god ih brali  

Link to comment
2 minutes ago, Valkyrie said:

Da, baš pod nekim ogromnim četinarima su. Nisam ja to nameravala da jedem, daleko bilo, pitam onako a i sin se igrao okolo loptom svakog dana pa da znam da li da ga sklanjam odatle ili ne. 

 

Moguće je da su one, naravno ne mogu biti siguran. Pripada porodici vrganja i veoma je podcenjena kod nas. Francuzi je cene, prave gulaš od nje.

Link to comment
1 hour ago, Anonymous said:

Podseća pomalo na slinavku. Jel' bilo četinara u blizini? Ne vidi se drška, teško je proceniti. Šta god da je prematoro je.

 

na prvoj fotografiji se (jedva) vidi donja strana, meni su čini da su listići...  (u tom slučaju nije suillus)

Link to comment

Ta je suva. Jebi ga, ne mogu se ovako procenjivati.

 

edit: Sad gledam, liči malo na listiće, slinavka je sunđerasta.

Edited by Anonymous
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...