Jump to content
IGNORED

Srbija i pretpostavljena saglasnost za doniranje organa


Verterdegete

Recommended Posts

U tom slucaju, treba da pricas sa svojom porodicom o tome (to je oficijelni savet, sad procitao na vebsajtu). Can my family say no, even if I wish to donate?Yes. Your family will have the final say. This is because:

  • the hospital staff do not want to cause your family unnecessary distress at a distressing time, or
  • you may have changed your mind and told your family, but not changed the Register.

So talk about your decision to donate with your family and leave them in no doubt about your wishes.

Edited by Indy
Link to comment
  • Replies 108
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    22

  • wall

    11

  • Joe D

    10

  • Verterdegete

    8

Top Posters In This Topic

ma to je sve OK, sem "family will have the final say". koj me moj onda ista pitaju? (ja nikako ne mogu da volim zakon koji bi npr dao pravo mom ocu da odlucuje o mojim zeljama - meni su takvi slucajevi u glavi kad vidim ovo).edit: razumem ja da se oni brinu o wellbeing-u onih koji su zivi, ali ovde je maltene izbor izmedju izazivanja unnecessary distress at a distressing time (a sto je tako ako sam ja vec odlucila sta zelim) i spasavanja necijeg zivota.

Edited by estel
Link to comment

Ako porodica odlucuje onda ne vidim uopste svrhu postajanja tih kvadratica kod vozacke.Pretpostavljam da ce kod nas biti problema sa rodbinom, odlaze se vreme sahrane (?), pa otvoren kovceg nije bas moguc, a "takav je obicaj". Treba mnogo vise edukovati ljude o transplataciji, obavezno naterati i popove da ucestvuju.Ja isto nisam otisao do sad zbog lenjosti.

Link to comment

@estelImaj u vidu da su kod nas na vlasti vecinom bili konzervativci zadnjih nekoliko decenija... familija, religija, itd. Ima i gorih stvari od toga (recimo, kapelani u javnim skolama).EDIT. Ponavljam, imam preferencu ka vlastima koje imaju vise vs. manje obzira prema zeljama onih koji ih izdrzavaju, tj. nas.

Edited by Indy
Link to comment
Ako porodica odlucuje onda ne vidim uopste svrhu postajanja tih kvadratica kod vozacke.Pretpostavljam da ce kod nas biti problema sa rodbinom, odlaze se vreme sahrane (?), pa otvoren kovceg nije bas moguc, a "takav je obicaj".Treba mnogo vise edukovati ljude o transplataciji, obavezno naterati i popove da ucestvuju.Ja isto nisam otisao do sad zbog lenjosti.
SPC je vise puta rekla da je kadaverna transplantacija, citiram jednog svestenika, "odgovornost zdravog coveka prema bolesnom" i da je interes bolesnika u toj prici na prvom mestu. Sad, druga je prica sto (a to ljudi cesto ne razumeju i misle da tu postoji nekakva direktna hijerarhija) popovi "na lokalu" generalno vode svoje eticke politike koje cesto nemaju blage veze sa zakljuccima Sinoda. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment

Ako se ne varam, Lavrentije je zavestao svoje organe.Edit: Dobro se secam

Vladika Lavrentije prvi episkop SPC koji je zaveštao organe| 22. 01. 2011. - 13:36h | Komentara: 44Episkop šabački, vladika Lavrentije prvi je predstavnik Srpske pravoslavne crkve (SPC) koji je danas postao vlasnik donorske kartice. On je u lozničkom zdravstvenom centru „Dr Milenko Marin“ potpisao izjavu o zaveštanju organa čime je dao saglasnost da se posle njegove smrti njegovi organi mogu upotrebiti za lečenje drugih ljudi.109767_vladika-lavrentije_f.jpg?ver=1295699906Vladika potpisuje saglasnost da postane donatorOvo je prvi put da jedan crkveni velikodostojnik SPC potpiše saglasnost o donosrtvu organa posle smrti, mada je Crkva već ranije podržala ovakav način humane pomoći.http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/230924/Vladika-Lavrentije-prvi-episkop-SPC-koji-je-zavestao-organe
Edited by ficfiric
Link to comment

Seacam se neke emisije, na RTSu cini mi se. Pricalo se o transplataciji i bio je neki visi svestenik (ne znam koji), pricao je nesto o transplataciji srca, "ako je srce dusa, ko nastavlja da zivi kada se zameni srce... nije to volja bozija..." i tako nesto, sve u tom smislu.E takve treba ucutkati, a progurati Lavrentija.

Link to comment
Pa svi ce vaskrsnuti u telu, bez obzira na agregatno stanje
Cudno. U moje vreme su striktno bili protiv kremacije (cenili su valjda da je bobu smor da sastavlja reinkarnaciju iz pepela, atom po atom).
Link to comment
Cudno. U moje vreme su striktno bili protiv kremacije (cenili su valjda da je bobu smor da sastavlja reinkarnaciju iz pepela, atom po atom).
I dalje se zabranjuje opelo kremiranima. No, transplantacija je, kao konacni cin hriscanskog milosrdja, apsolutno izuzeta iz dela crkvene dogme koji se odnosi na raspolaganje telom pokojnika.
Link to comment
ali, ali... kad smo kremirali moju babu, pop je mahao tamjanom i nesto mumlao. a mozda ja ne znam sta je to tacno opelo.
zaboravih da napomenem da ova zabrana uopste nije cvrsta i da ima puno svestenika koji ce rado odrzati opelo kremiranima.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...