Jump to content
IGNORED

Srbija i pretpostavljena saglasnost za doniranje organa


Verterdegete

Recommended Posts

Hm, pa nema veze (EDIT. sta se privatno/pojedinacno misli o posthumnoj donaciji organa), potpuno je besmisleno da je ovo opt out opcija. Valjda treba da se trazi saglasnost, a ne nesaglasnost.

Edited by Indy
Link to comment
  • Replies 108
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    22

  • wall

    11

  • Joe D

    10

  • Verterdegete

    8

Top Posters In This Topic

@Indy - ako bi saglasnost mogla da se trazi na neki nacin koji ne bi podrazumevao dodatno cimanje za onoga ko bi da donira organe, npr.stikliras opciju kad uzimas dozvolu ili zdravstvenu knjizicu, onda OK. ovako, ovo mi je next best thing (btw. meni ovaj sistem u AUS potpuno sulud - ja uzmem karticu da hocu da doniram organe ali to izlgeda ne vazi mnogo jer opet pitaju za saglasnost porodice ako dodje do toga. ako sam ja to dobro skapirala)

Link to comment
Hm, pa nema veze (EDIT. sta se privatno/pojedinacno misli o posthumnoj donaciji organa), potpuno je besmisleno da je ovo opt out opcija. Valjda treba da se trazi saglasnost, a ne nesaglasnost.
zašto ?s obzirom koliku korist donosi posthumna transplantacija, meni izgleda kao dobro rešenje da se traži izuzeće od toga, ako baš neko baš želi da mu organi istrule, a ne da nekome drugom pomognu.edit: i estelina ideja je OK. da se prilikom prvog sledećeg pregleda (kao kod izbora lekara) označi da li želiš da doniraš organie ili ne. ne da treba neko specijalno cimanje, kartice, zahtevi, ovo-ono Edited by Lezilebovich
Link to comment
Da li možeš objasniti "ovako značajno pitanje".Šta je tu toliko značajno?Ozbiljno pitam. Ja ne vidim neki značaj za eventualnog donora.
Deluje mi da je znacajno pitanje sve oko cega se vode globalne diskusije i za sta postoji potreba da se uredjuje zakonom. Sustinski si ti u pravu, nije to neko znacajno pitanje, narocito za mrtvaca, ali ako nesto stvara mnogo potencijalno problematicnih situacija, onda bi to po svemu sudeci moralo biti znacajno pitanje.
Link to comment
Deluje mi da je znacajno pitanje sve oko cega se vode globalne diskusije i za sta postoji potreba da se uredjuje zakonom. Sustinski si ti u pravu, nije to neko znacajno pitanje, narocito za mrtvaca, ali ako nesto stvara mnogo potencijalno problematicnih situacija, onda bi to po svemu sudeci moralo biti znacajno pitanje.
Kontam, Ima smisla.Hvala.
Link to comment
zašto ?s obzirom koliku korist donosi posthumna transplantacija, meni izgleda kao dobro rešenje da se traži izuzeće od toga, ako baš neko baš želi da mu organi istrule, a ne da nekome drugom pomognu.
Ajmo onda da uzimamo organe na zivo, mislim, ako je vec korist tolika.Jednostavno nema logike da se trazi nesaglasnost za nesto. To je prosto antilibertarijanski, davanje drzavi default nekih moci koje ja licno ne zelim da im dam (iako cu rado da dam organe post mortem, ali ja cu da ih dam).
Link to comment
edit: i estelina ideja je OK. da se prilikom prvog sledećeg pregleda (kao kod izbora lekara) označi da li želiš da doniraš organie ili ne. ne da treba neko specijalno cimanje, kartice, zahtevi, ovo-ono
Uf, meni je to bas crnjak.Dodje pacijent kod lekara, zabrinut:- Doktore, pomozite mi!- Trudicemo se!- Hocu li preziveti!- Naravno, naravno! A sad popuni ovaj formular da vidimo sta cemo sa tvojim organima kad umres.
Link to comment
Uf, meni je to bas crnjak.Dodje pacijent kod lekara, zabrinut:- Doktore, pomozite mi!- Trudicemo se!- Hocu li preziveti!- Naravno, naravno! A sad popuni ovaj formular da vidimo sta cemo sa tvojim organima kad umres.
:D. Pa dobro, može i neki mini upitnik kod dobijanja nove markice i slično ...
Link to comment
i estelina ideja je OK
Nije to estelina ideja, tako to jeste u Australiji (mozda ona ne zna, ne znam da li ima voz. dozvolu).Kod vadjenja/produzavanja dozvole se checkira opcija za donaciju organa. Pored toga, postoji dosta informacija o tome u medijima zasto je to dobro (po meni, trebalo bi da bude i vise).Uvek preferiram samostalno donesenu odluku slobodnog (EDIT. i informisanog) gradjanina vs. preterane kolicine nanny state (sto je ovde slucaj; po meni, ovo je 1 most predaleko, iliti bridge too far). Edited by Indy
Link to comment

imam dozvolu -_-ma nije moja ideja iz glave, naravno da sam je pokupila iz boljeg primera. (ali mi je onda isto stigao i neki info pack "pricajte sa svojom porodicom o svojoj odluci jer oni moraju da daju saglasnost bla, bla..." ne secam se, bilo pre dve godine).a ovo za crnjak - ja sam u Srbiji jos pre deset godina imala onu karticu "pristajem da se u slucaju smrti itd.". ne mali broj ljudi mi je rekao da to ne bi uzeo jer "sto bi prizivao smrt".

Edited by estel
Link to comment
imam dozvolu -_-
Ispricavam se. evilsmile.gifIma jos puno ljudi koji ne bi dali saglasnost za clana svoje porodice, u tome je stvar. Meni se svidja kad drzava to uvazava (koliko se god ne slagao s njima EDIT. Mislim, nedavaocima organa). Edited by Indy
Link to comment

iskreno, meni se ne svidja. ako ja vec kazem da tako hocu, to je valjd amoja odluka. nek mi daju i dodatni kvadratic da cekiram ako treba: "i da nista niste pitali moju porodicu! :mad: ".

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...