Jump to content
IGNORED

Srbija i pretpostavljena saglasnost za doniranje organa


Verterdegete

Recommended Posts

Prva verzija izmena i dopuna Zakona o transplantaciji organa od juče je na sajtu RFZO, a planira se uvođenje propisa o pretpostavljenoj saglasnosti, tj. da su svi građani Srbije potencijalni donori organa, osim u slučaju da to izričito odbiju u pisanoj izjavi kod izabranog lekara u svom domu zdravlja.Direktor RFZO Momčilo Babić kaže da svi zainteresovani mogu da pročitaju predlog za izmenu zakona i daju svoje predloge, primedbe i sugestije, piše ''Politika''.''Najveći problem je obezbeđivanje organa. Ovim se omogućava da zakonsko rešenje koje postoji u Hrvatskoj i u Sloveniji, kao i u gotovo čitavoj Evropi, bude i kod nas. Ako smo svi potencijalni primaoci organa i ako bismo u takvoj situaciji želeli da dobijemo organ koji je neophodan za transplataciju, onda valjda moramo dati mesta pretpostavljenoj saglasnosti da smo svi i potencijalni davaoci, sem onih koji to izričito odbijaju'' kaže Babić.On dodaje da se u Srbiji u sve sumnja i da će biti onih koji će govoriti o potencijalnoj trgovini organima, ali, prema njegovim tvrdnjama, to u ovom slučaju neće biti moguće.
Iako mi ovo na nekom racionalnom nivou deluje kao razumna i plemenita i deja, ipak ne mogu da se oslobodim osecaja jeze kada zamislim kako se sve ovo moze zloupotrebiti kod nas. I tu ne mislim samo na korupciju i crno trziste. Pre neko vreme smo imali onu aferu s citostaticima, i nije mi tesko da zamislim situaciju gde je neko isto tako spreman na sve da se docepa organa.Ako se ovo usvoji, ja potpisujem da ne dam organe. Moje je pravo da odlucujem sta cu s njima.
Link to comment
  • Replies 108
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    22

  • wall

    11

  • Joe D

    10

  • Verterdegete

    8

Top Posters In This Topic

^^ Ima smisla to sto pricas, ali zasto tu stati: U zdravstvu je leglo kriminala, svake nedelje se moze cuti za neki novi slucaj zloupotreba, korupcija, itd... Bojkot transplataciji organa! Ne treba ni krv davati, i to moze da se proda. Bojkotujmo i zdravstveno osiguranje, ne dozvolimo da nam razni funkcionercici kradu pare. Stop i skolstvu! Koji ce nam kurac, samo nam kradu pare, muce decu glupostima a ne daju nista za uzvrat. Smrt vatrogascima, ima ih ko kusih pasa a nista ne rade...

Link to comment
Iako mi ovo na nekom racionalnom nivou deluje kao razumna i plemenita i deja, ipak ne mogu da se oslobodim osecaja jeze kada zamislim kako se sve ovo moze zloupotrebiti kod nas. I tu ne mislim samo na korupciju i crno trziste. Pre neko vreme smo imali onu aferu s citostaticima, i nije mi tesko da zamislim situaciju gde je neko isto tako spreman na sve da se docepa organa.Ako se ovo usvoji, ja potpisujem da ne dam organe. Moje je pravo da odlucujem sta cu s njima.
Koliko mi je poznato u Austriji se ovo odnosi i na prolaznike. Posto su mi skrmendalji karton bez mog pitanja i ne mogu vise da ga dobijem i posto postoji presuda medjunarodnog suda protiv ove zemlje porodica koje opravdano sumnjaju da su im deca prodata a to se ne istrazuje apsolutno sam protiv njihovog draznja takvih podataka svaka provala u njihov sistem je olakasna zloupotreba potencijanim ubicama radi organa, ovako sad niko osim familije i MUPa ne zna ko je dao saglasnost i koji ste tip i krvana grupa i druge biomarker sto se moze naci u vasoj medicinskoj dokumentaciji.
Link to comment

Promaseno ti je poredjenje. Vatrogasci, skolstvo i zdravstveno osiguranje su usluge koje ti dobijas. A ovde se od tebe trazi da te drzava otvori i raspolaze s tvojim telom kako joj je cef. A posto je u Srbiji aksiom da ce se na ovome razviti sistemska korupcija, i da ce na ovome neko zaradjivati ogromen pare, postavicu sledece pitanje: Sta je u interesu nekome ko ce na ovome zaradjivati pare ? Da te ostavi u zivotu, il da ti povadi organe i zaradi pare ?Aj se ne zajebavamo, ovde zbog procenta shikaju decu citostaticima, a novorodjencad u porodilistima proglasavaju mrtvim i prodaju. Super sto im verujete u vezi ovoga. Ja ne.Uostalom, sta ? Nekom ko nema zdravstveno ce da uskrate negu, al ce zato da mu povade organe kad umre ?

Link to comment
Koliko mi je poznato u Austriji se ovo odnosi i na prolaznike. Posto su mi skrmendalji karton bez mog pitanja i ne mogu vise da ga dobijem i posto postoji presuda medjunarodnog suda protiv ove zemlje porodica koje opravdano sumnjaju da su im deca prodata a to se ne istrazuje apsolutno sam protiv njihovog draznja takvih podataka svaka provala u njihov sistem je olakasna zloupotreba potencijanim ubicama radi organa, ovako sad niko osim familije i MUPa ne zna ko je dao saglasnost i koji ste tip i krvana grupa i druge biomarker sto se moze naci u vasoj medicinskoj dokumentaciji.
Potencijalnim ubicama radi organa(?)Ovo sam čuo par puta ali mi je neshvatljivo da se o tome može ozbiljno razmišljati.Naravno, ostavljam mogućnost da sam naivan(glup).
Link to comment
Promaseno ti je poredjenje. Vatrogasci, skolstvo i zdravstveno osiguranje su usluge koje ti dobijas. A ovde se od tebe trazi da te drzava otvori i raspolaze s tvojim telom kako joj je cef. A posto je u Srbiji aksiom da ce se na ovome razviti sistemska korupcija, i da ce na ovome neko zaradjivati ogromen pare, postavicu sledece pitanje: Sta je u interesu nekome ko ce na ovome zaradjivati pare ? Da te ostavi u zivotu, il da ti povadi organe i zaradi pare ?Aj se ne zajebavamo, ovde zbog procenta shikaju decu citostaticima, a novorodjencad u porodilistima proglasavaju mrtvim i prodaju. Super sto im verujete u vezi ovoga. Ja ne.Uostalom, sta ? Nekom ko nema zdravstveno ce da uskrate negu, al ce zato da mu povade organe kad umre ?
Tom logikom ne treba ni prihavatati "njihove" savete jer im je cilj da budeš što duže bolestan i trošiš novac na lekove.
Link to comment
Promaseno ti je poredjenje. Vatrogasci, skolstvo i zdravstveno osiguranje su usluge koje ti dobijas. A ovde se od tebe trazi da te drzava otvori i raspolaze s tvojim telom kako joj je cef. A posto je u Srbiji aksiom da ce se na ovome razviti sistemska korupcija, i da ce na ovome neko zaradjivati ogromen pare, postavicu sledece pitanje: Sta je u interesu nekome ko ce na ovome zaradjivati pare ? Da te ostavi u zivotu, il da ti povadi organe i zaradi pare ?Aj se ne zajebavamo, ovde zbog procenta shikaju decu citostaticima, a novorodjencad u porodilistima proglasavaju mrtvim i prodaju. Super sto im verujete u vezi ovoga. Ja ne.Uostalom, sta ? Nekom ko nema zdravstveno ce da uskrate negu, al ce zato da mu povade organe kad umre ?
Ko kaze da ja koristim usluge zdravstvenog osiguranja (pojma nemam kad sam zadnji put bio kod lekara) ili vatrogasaca (nikad mi stan nije goreo, mozda mi se nikad ni ne zapali, a ni macku nemam da se popne na drvo), pa opet placam. A, ko zna, mozda ce mi u buducnosti bas trebati neki novi organ. Sta znas sta buducnost nosi.Istina je da su lekari zbog procenta "shikali decu sranjima". Predlazes li da se deca vise ne vode kod lekara? Bolje je da im mlatimo upaljenim ugljenom oko glave, pa ako prezivi - super, a ako ne - bozja volja?Prodavana su i novorodjencad. Pretpostavljam da mislis da je bolje da se odjebu korumpirane babice i da se porodjaji obavaljaju "po srpski" - iza kuce, u kuruzu?
Link to comment
Ko kaze da ja koristim usluge zdravstvenog osiguranja (pojma nemam kad sam zadnji put bio kod lekara) ili vatrogasaca (nikad mi stan nije goreo, mozda mi se nikad ni ne zapali, a ni macku nemam da se popne na drvo), pa opet placam.
Poenta je u tome da se to i ovo ne moze porediti.
Istina je da su lekari zbog procenta "shikali decu sranjima". Predlazes li da se deca vise ne vode kod lekara? Bolje je da im mlatimo upaljenim ugljenom oko glave, pa ako prezivi - super, a ako ne - bozja volja?Prodavana su i novorodjencad. Pretpostavljam da mislis da je bolje da se odjebu korumpirane babice i da se porodjaji obavaljaju "po srpski" - iza kuce, u kuruzu?
Predlazem da propisi ostanu onakvi kakvi su i danas, jer ne postoje ni teorijske sanse da nasa drzava ovo izvede iole kako treba.
Predsednik Humanitarnog udruženja davalaca krvi Stevo Požega, s druge strane, kaže za Press da su davaocima krvi ukinute skoro sve povlastice koje su ranije imali i da će zbog toga sve manje građana dobrovoljno davati krv.- Dugogodišnjem davaocu krvi iz Užica, koji je dao krv 113 puta, prošle godine je trebala hitna operacija ugradnje bajpasa. Upućen je na pregled u jednu beogradsku bolnicu, gde mu je rečeno da može biti operisan odmah ukoliko plati 60.000 dinara, ili da čeka šest meseci. Pošto nije imao novca da plati operaciju, nesrećni čovek je umro posle tri meseca. Toliko o beneficijama za dobrovoljne davaoce krvi u Srbiji - kaže Požega.On upozorava da je veoma simptomatično i to što u privatnim klinikama nikada nema nestašica krvi, dok se u državnim bolnicama pojedine operacije odlažu mesecima jer nema dovoljno krvi. Javna je tajna da su pacijenti tada prinuđeni da sami nalaze davaoce i plaćaju im od 50 do 80 evra za 450 mililitara krvi.
Edited by Verterdegete
Link to comment
Predlazem da propisi ostanu onakvi kakvi su i danas, jer ne postoje ni teorijske sanse da nasa drzava ovo izvede iole kako treba.
Da su i u proslosti propisi i praksa ostajali onakvi kakvi jesu i ja i ti bi bili rodjeni u podrumu, supi, prolazu izmedju garaza,... a najmanje jedan od nas dvojice ne bi sada bio ziv.Napred treba ici svaki put kad se ukaze prilika za to.Sto se tice one vesti, u mom ulazu ima bar tri komsinice koje su normalno operisane u drzavnoj bolnici a da im niko nije trazio ni krv ni pare,... nista... I ostadose zive. Edited by ficfiric
Link to comment
Sto se tice one vesti, u mom ulazu ima bar tri komsinice koje su normalno operisane u drzavnoj bolnici a da im niko nije trazio ni krv ni pare,... nista... I ostadose zive.
To je ok, ali da je uvek tako, ne bi nas ovakve vesti docekivale svakih par nedelja.A i realno, ljudi to najcesce kriju, tj. kad daju mito. Edited by Verterdegete
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...