Jump to content
IGNORED

Ontologija nacija...


Turnbull

Recommended Posts

Ljudi koji veruju da nacije postoje uglavnom to cine na esencijalisticki nacin, ne shvatajuci da se radi o socijalnom konstruktu. Verovanje u crnu magiju i vesticarenje je takodje socijalni konstrukt i takodje ima veoma opipljive posledice, pogotovo za one koji su optuzeni da ih praktikuju (naprimer za desetak hiljada "dece vestaca" na ulicama Kinsase), ali razumno je praviti razliku izmedju prihvatanja da taj drustveni fenoment postoji i samog verovanja, koje je iluzija. Bakemeno je dakle u pravu kad kaze da je nacije ne postoje, ako se tom iskazu doda da ne postoje onako kako vecina (pogresno) misli da postoje.
zavisi šta smatraš za "naciju"Edit: složili smo se oni i ja :D ali ono što ja mislim je da ovde ljudi pod nacija smatraju neku veliku grupu ljudi koji su u krajnjoj liniji svi u nekakvom bar dalekom krvnom srodstvu. ako neko u to veruje, to jeste budalaština. Edited by MancMellow
Link to comment
  • Replies 124
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MancMellow

    26

  • Bakemono

    26

  • Turnbull

    25

  • Prospero

    9

Edit: složili smo se oni i ja :D ali ono što ja mislim je da ovde ljudi pod nacija smatraju neku veliku grupu ljudi koji su u krajnjoj liniji svi u nekakvom bar dalekom krvnom srodstvu. ako neko u to veruje, to jeste budalaština.
Zapravo, to uopšte nije budalaština. Svi pripadnici jedne nacije jesu u dalekom krvnom srodstvu. Jedino što to važi i za pripadnike različitih nacija. :)
Link to comment
Zapravo, to uopšte nije budalaština. Svi pripadnici jedne nacije jesu u dalekom krvnom srodstvu. Jedino što to važi i za pripadnike različitih nacija. :)
kao i za sve ljude na svetu :D
Link to comment

Meni se čini da je mnogo rasprostranjenije od tog "rođačkog" gledišta, neka vrsta kulturalističkog gledišta na tragu Herdera, Humbolta i ekipe. Kultura je to što nas spaja, ne krv (to je malo zastarela koncepcija).Naravno, problemi koji tu nastaju sastoje se u činjenici da nacionalna kultura nije homogena, i da je zapravo stvorena od strane nacionalne države, not the other way around.

Link to comment
Da, ali...koja nacionalna država je stvorila tu "kulturu" što spaja sve Srbe?
Nije je stvorila, već ju je izmislila ("izmisliti" kao "izmišljotina"). Veća je sličnost između Vranjanca i Bugarina po mentalitetu nego između Vranjanca i Novosađanina. Sve je jedan kontinuum, ne postoje jasne podele i granice.
Link to comment
...valjda balkanski Pijemont.
Balkanski pijemont je "dirigovao" nastankom zajedničke kulture na teritorijama koje su pripadale Osmanskom i Habsburškom carstvu? I think not.
Link to comment
Nije je stvorila, već ju je izmislila ("izmisliti" kao "izmišljotina"). Veća je sličnost između Vranjanca i Bugarina po mentalitetu nego između Vranjanca i Novosađanina. Sve je jedan kontinuum, ne postoje jasne podele i granice.
ma sve je to lepo, ali jasno pokazuje da kad kreneš tako onda zapadaš u još neegzaktnije kategorije od nacija, kao što je pomenuti "mentalitet" ;)
Link to comment
Meni se čini da je mnogo rasprostranjenije od tog "rođačkog" gledišta, neka vrsta kulturalističkog gledišta na tragu Herdera, Humbolta i ekipe. Kultura je to što nas spaja, ne krv (to je malo zastarela koncepcija).
Zato je meni kulturna globalizacija super stvar.
Link to comment

Republika Srpska? :s_w: Edit: ne, to je srpski Pijemont :)Šalu na stranu - država koja je napravljena pod uticajem nacionalističkog projekta, odnosno zasnovana na principima jedinstvene i zajedničke narodne kulture, itd. I sad pošto je ta i takva kultura zapravo fikcija - ono što postoji je zapravo manje više heterogen skup tradicionalnih praksi zajedno sa nekim pričama o Zlatnom dobu i srednjovekovnoj državi - onda se država postara da je napravi, recimo tako što će uzeti sv te stvari, povezati ih u keherentni narativ i onda ih ulivati u glavu mladim generacijama kroz obavezno školovanje. Et voila - nacionalna kultura.

Edited by Syme
Link to comment
ma sve je to lepo, ali jasno pokazuje da kad kreneš tako onda zapadaš u još neegzaktnije kategorije od nacija, kao što je pomenuti "mentalitet" ;)
Dobro, pusti mentalitet, Vranjanci i Bugari su po kulturi sličniji od Vranjanaca i Vojvođana. (muzika, igre, itd.)
Link to comment
ma sve je to lepo, ali jasno pokazuje da kad kreneš tako onda zapadaš u još neegzaktnije kategorije od nacija, kao što je pomenuti "mentalitet" ;)
Pa ne, imaš neke sličnosti u praksama koje, kao što reče Bakemono, predstavljaju kontinuum i premošćavaju etničke granice. Onda dođe nacionalizam, standardizuje, kodifikuje, povuče granice i kaže, od sad je ova praksa naša, a ona njihova.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...