Jump to content
IGNORED

Kritika savremenog ateizma


Turnbull

Recommended Posts

Pricom o nosenju burki u zapadnom drustvu, zapravo se zamagljuje pravi problem, nepostojanje osnovnih ljudskih prava (kodovi oblacenja su tu najmanji problem) u islamskom svetu i krajnje licemeran stav Zapada prema tome.

Link to comment
  • Replies 914
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    151

  • Indy

    105

  • Bakemono

    85

  • Agni

    58

Top Posters In This Topic

Pricom o nosenju burki u zapadnom drustvu, zapravo se zamagljuje pravi problem, nepostojanje osnovnih ljudskih prava (kodovi oblacenja su tu najmanji problem) u islamskom svetu i krajnje licemeran stav Zapada prema tome.
Savršeno tačno.
Link to comment
Moraćeš da priznaš da je organizovana religija ipak prva počela da ubija ljude koji ne veruju u njene dogme. Reakcija na to je više nego očekivana.
Ne bih rekao da pojava inkvizicije u srednjem veku razlog koji opravdava jednog Pol Pota. Suviše je to dugačak kauzalni lanac. Više mi liči na opravdanje i izgovor nego na ozbiljnu argumentaciju.
Link to comment
Meni je ateizam uvek bio iracionalan, (isto kao i napadna, lažna religioznost). Pošto sam odrastao u društvu koje je bilo ateističko uvek me je kao mladića nanovo neprijatno iznenađivalo emotivno i agresivno bavljenje religioznim i verujućim. Nešto tu debelo nije štimalo. kao što je ateistima kamen spoticanja bila religioznost tako je farisejskim bogomoljcima ova druga grupa bila meta za napad. Čini mi se da su to dve strane istog totalitarnog novčića. Niko nije bio spreman na opciju živi i pusti druge da žive i veruju u šta god hoće.
Pricas o totalitarnom (komunistickom) drustvu koje se s netrpeljivoscu odnosilo prema svemu sto je imalo otklon prema proklamovanim standardima. Vi verujuci ste jos i najbolje prolazili. Zamisli kako je bilo antikomunistima koji svoj antikomunizam nisu bazirali na religioznosti (recimo da su bili ateisti) vec na politickim ubedjenjima. Za religizne (ne pricam o periodu neposredno posle rata) se nekako podrazumevalo da su protiv i to im se tolerisalo.Kad ti ponude da udjes u partiju uvek je bolji izgovor bio: "ne mogu, ja sam vernik", nego: "ne mogu, ja nisam ni simpatizer".
Link to comment
Ne bih rekao da pojava inkvizicije u srednjem veku razlog koji opravdava jednog Pol Pota. Suviše je to dugačak kauzalni lanac. Više mi liči na opravdanje i izgovor nego na ozbiljnu argumentaciju.
Ljudi su ubijani i osuđivani za bogolhuljenje ne samo u srednjem veku, već tokom cele istorije organizovane religije. Stari trik, svođenje crkvene represije samo na inkviziciju.Hajde da se dogovorimo. Ti nemoj da ubacuješ Pola Pota u priču, a ja neću obredna žrtvovanja i kanibalizam Maja i Asteka. Te stvari imaju otprilike jednake veze sa temom.
Link to comment
meni uopste nije jasno sta je tema ovog topika :(
još jedna relativizacija... znaš ono, "dve strane iste medalje" i tako to...ateisti su zli i pokvareni najmanje isto koliko i oni što žene tretiraju kao roblje i seku im delove tela
Link to comment
meni uopste nije jasno sta je tema ovog topika :(
Pise ti na linku o Harrisu u prvom postu.Hella, tebe nisam racunao u ateiste. :D EDIT. Moc navike, uvek tebe asociram sa necastivim. Edited by Indy
Link to comment

Inace (apropo nekih komentara, ukljucujuci i estel) tema je vrlo skliska teritorija za ovaj forum. Dosta ljudi iz nekog razloga ove stvari uzima jako k srcu (pritom bih nekim velikim vernicima jos i mogao da oprostim za to).

Link to comment
Pise ti na linku o Harrisu u prvom postu
jebiga, citam forum ujutru s telefona u vozu, problem mi je velika kolicina teksta i kliktanje na mnogo linkova (veza malo radi pa malo ne radi). posle sam videla i jos neke velike pejstovane carsafe, ali ni sa posla bas ne mogu da sedim i citam pola sata. jel moze bar size u jednom paragrafu: sta je tema? kljucna tvrdnja, licni osvrt, bilo sta? to je valjda i deo forumske etike ako ne i pravila, da se teme zapocinju nekim osvrtom a ne samo linkovima.
Link to comment
Pricom o nosenju burki u zapadnom drustvu, zapravo se zamagljuje pravi problem, nepostojanje osnovnih ljudskih prava (kodovi oblacenja su tu najmanji problem) u islamskom svetu i krajnje licemeran stav Zapada prema tome.
a kako bi uopste taj, nazovimo ga za potrebe diskusije "zapad", trebao da ima stav? ja eto ne znam. npr. cim krenes da uterujes ljudska prava, krsis ona verska.
Link to comment
A ako neko zeli da nosi burku, sloboda nekog drustva se meri tolerancijom prema licnim izborima.
naravno. u licnim kontekstima.u protivnom, stigli bismo do toga da me ispred drzave legitimise osoba pod burkom.ili da mi sudi sudija pod burkom. recimo.
Link to comment
naravno. u licnim kontekstima.u protivnom, stigli bismo do toga da me ispred drzave legitimise osoba pod burkom.ili da mi sudi sudija pod burkom. recimo.
Što je loše... na koji tačno način? Mislim, ako je već nošenje burke privatno OK.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...