Jump to content
IGNORED

The Place Beyond the Pines (2013)


Eraserhead

Recommended Posts

мислим да си претерао са зановетањем, мени ту уопште не недостаје социјална критика иначе би се добио драјвовани наставак Блуе Валентине. рекох горе да и поред свега лоше урађеног у другом и трећем делу, мислим да је ово важан филм, да покушам кратко да објасним. просто, мислим да је храбро што Цианфранце убија првог носиоца радње по сред филма. могао је ово бити веома занимљив нови приступ, да је, ко што рекох пре, интензитет одржан у другом и трећем делу. још у тами кина после фуриозног првог дела осећао сам трему око тога како ће се филм развити до краја и да ли ће се одржати тензија. на моју велику жалост мислим да редитељ није то успео.
U pravu si svakako kada primećuješ taj jaz između prvog i ostala dva dela. To i jeste neka suština, kad se traži film kao završena stvar. Ja sam, manje - više, pokušao da objasnim (sebi, a i drugima) zbog čega dolazi do te provalije u koju se film surva. I to ne tehnološki, već iz ugla nekog sadržaja koji je ispod površine, bar delimično.Oko ubistva junaka ne mogu jednostavno da se složim - ubistvo glavnog junaka ima svoj potencijal, konsekvence i narkomanski rečeno "svoj rad" za gledaoca - i sad je tu pitanje kako to i na kom nivou reditelj hendluje. Odnosno, možda je to i hrabro, ali ispada hrabrost - ludost. Edited by kobni zelaya
Link to comment
Šta je ovo, šala? Naravno da je konstrukcija, i nije režija konfekcijska već je arhetipski kontrastrirana šablonizovanim okvirima koje parodira prekonstruisanim i prenaglašenim šinama javnog i političkog govora.Njega nije zanimao ni Psiho ni Frojd. Možda Frojdova ćerka i prekalkulisano ošamućujuće dejstvo kome, recimo, Kjubrik teži u Paklenoj...Njega uopšte ne intresuje naracija zato što naracija predstavlja redukciju drame, a dijegezu gradi na infantilnoj skici socijalne sredine kakvu tretira politički diskurs. On ne ponavlja mizanscen, već ga arhetipizira i, ako ikakav duh trijumfuje nad prostorom, onda je to duh junaka koji drama pribira mimo narativa i uprkos njemu.Jbg, što reče neko, vlastita imena su metafore i pripadaju trkaćim konjima. Ali, nakon što junak izlazi iz parodije raskoljnikovske bolesti kada ostavlja sina u sobi navodno ga ubivši tupom stranom pištolja, konstrukcija nameće krvavo finale ubistva oca, koje izostaje. Nad prekonstruisanim narativom, koji nameću socijalni okviri, trijumfuje junak drame i to upravo u trenutku kada političar izgovara njegovo vlastito ime.Izvinite, ostali, ja samo da pomognem kobnom, kada me je već prozivao na poslednjem filmu...
Lepo rečeno za trijumf duha (junaka), samo na šta te to podseća? Ja ne mogu da se pomirim s postupkom u kome se parodira život, a uzdižu arhetipi. Manje zbog toga što me tako nešto po thrash potencijalu podseća na Vinetua i ostale klasike istočno nemačkog vesterna, a više zbog toga što je takva konstrukcija, kad smo već došli do političkog diskursa, ozbiljno ultra desničarska. Sada vrtim film u glavi unazad - bilo je dve uzdignute scene krštenja deteta - uopšte, odnos otac - sin se pokazuje kao najvažniji motivacioni faktor. Ali kako - Gosling stremi svom sinu kao takvom, on ga nikad ni ne upozna - bitan je sin, taj pojam. To je još i razumljivo, ali je zato mnogo manje razumljivo zbog čega sin, koji nije nikad upoznao oca, napušta mesto drame da bi postao on. Taj otac, koji je pokazao da nije i ne može biti otac.S druge strane, imamo invertovani kliše - životni, pa tek žanrovski - koji nalaže da su često uspešni pravnici koji se bave krivicom, tužioci i sudije deca policajaca. Time se smanjuje ubedljivost - kopka te sve vreme šta će on u policiji, koji će mu to moj, realno. Odgovor je opet u heroizmu.Zatim imamo Coopera, koji je u drugom delu u velikom problemu sa sistemom, ali je njegova porodica, odnos sa ženom i naročito s ocem idiličan. U trećem delu, sve je obrnuto - Cooper je postao deo sistema, ali je njegova porodica rasturena. Sorry, al' to mi je nekako kao Dveri srpske da su pisale scenario.Mislim, svestan sam ja da je ovo Holivud svog vremena i da tom Holivudu trebaju heroji. Ali ti heroji su samo kalup na koji treba da dođe konfekcija. Sve ispod odela je u ovom filmu, u najmanju ruku diskutabilno.
Link to comment

Slab, nekoherentan fim. Cak mi ni prvi deo nije nesto poseban, odnos aktera na nivou nizih primata (cak i za neku americku zabit previse) i vec vidjeno vodjenje ljubavi kamere i Goslinga (+ akcioni delovi. blagi uzas). Pocinje polako da smara ta nemusta gluma, seks simbolu je vreme da pametnije bira uloge, jer on jeste odlican glumac pre svega.Lliota je kralj i u mikro ulozi, mislim lako je njemu s takvim licem. Interesantni su klinci iz treceg dela, Cooper bledunjav a Eva Mendes, sta reci.

Link to comment

Pogledah ga i ja sinoć. Moram da priznam da je (meni) skroz dobar film. Delimično zato što je Gosling samo u prvoj trećini filma ali mislim da je sve dobro urađeno. Treći deo apsolutno potreban, po mom mišljenju.Bradley Cooper je odlično odglumio (there I said it), Gosling izgleda kao mladi Era Ojdanić, Mendes se raspala - ne liči više ni na šta i Liotta je nezamenljiv! Ovakve ulogu mu najbolje stoje, definitivno!

Link to comment
  • 3 weeks later...

Posle famoznog pada s prozora prekinuh s filmom. Posle 10ak dana ga dovrsio i sve u svemu OK je to sve, ali me razocarao onako brzi zavrsetak outlaw sekvence...

Link to comment
ali me razocarao onako brzi zavrsetak outlaw sekvence...
Definitivno. Ok, Kuperov karakter je ogoljen, na čemu bi kasnije trebalo poentirati; umjesto toga, u finalnom djelu imamo samo neke obrise, gotov protraćenu cjelinu. Pogotovo šteta za Liotu koji je sa boljom razradom svog lika imao materijala za oskarovsku epizodu.I da, Gosling se ponavlja, a Eva Mendes ne zna da glumi, nema nikakvu facijalnu ekspresiju, nikakav izraz, ništa.
Link to comment
  • 1 month later...
Definitivno. Ok, Kuperov karakter je ogoljen, na čemu bi kasnije trebalo poentirati; umjesto toga, u finalnom djelu imamo samo neke obrise, gotov protraćenu cjelinu. Pogotovo šteta za Liotu koji je sa boljom razradom svog lika imao materijala za oskarovsku epizodu.I da, Gosling se ponavlja, a Eva Mendes ne zna da glumi, nema nikakvu facijalnu ekspresiju, nikakav izraz, ništa.
plus jedan. sinoc pogledao film. Gosling je najveca prevara ovodobnog filma. Potpuno isprazan lik, nikakav glumac. Zivotne uloge mu se svode na cutanje i navodno jebacku facijalnu ekspresiju.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...