Jump to content
IGNORED

AFL - Aussie Rules


Indy

Recommended Posts

Prenosi se već godinama kod nas. Moj drugar radi prenose na Eurosportu i čini se da je vrlo praćeno u Srbiji. Meni je fascinantno kakve su to atlete. 90 minuta trčanja, skakanja i šutiranja. Nije za svakog.

Link to comment

Meni je isto skroz neverovatno... posebno ovo pentranje kolenima na protivnicka ramena (u nameri da se ukrade lopta, tj. uradi "mark"). Ljudi su skroz opsednuti time ovde, ja nesto takvo nisam video. Po ceo dan na poslu samo o tome pricaju zazarenih ociju (tako sam morao i ja da se primim, malo, premda notorno glup za sport). Kao da to nije dovoljno, u to je ukljuceno i kladjenje, tako da opsesija bude kompletna.Moji favoriti su Cats, zarazile me kolege kad sam radio u Geelong-u (odakle su Cats).Geelong%20Cats.jpg

Link to comment

Sestra prati Aussie rules, pa i ja nekad gledam s njom. Isto k'o Indy, podleže hajpu i najvoli Geelong. Meni se dopao Carlton, sada simpatični underachieveri, but once a solid powerhouse team. Fin posao radi teacherov ortak.

Edited by Oxymoron
Link to comment
  • 8 years later...
  • 2 years later...

Pričao sam već ranije na Noskičevoj temi zašto navijam za Collingwood Megpies - zato što imaju dresove kao Partizan, a i drage su mi megpies, domaće vrane koje ispuštaju ludačke pijuke kao neke digitalne flaute i vole da se s proleća zaleću na glave šetača i biciklista braneći mladunce. E pa, Partizan odlično igra cele sezone, sinoć je ušao u polufinale i navijači su počeli da se pale žare. Zadnja titula osvojena je sad već davne 2010, a u finalu smo zadnji put bili 2018.

 

Zanimljivo je da od svih AFL klubova, navijači Kolingvuda su na zlom glasu kao najveća stoka, mada je to smešno kada se uporedi sa divljanjem na Balkanu, realno nema tu nikakvog organizovanog huliganstva, više individualno boganstvo. Na stadionima se mnogo pije i dere, ali sve je u osnovi kulturiška, svako ima svoje sedište, karte nisu jeftine, godišnje ulaznice još manje, navijanje i pijenje je ovde skup sport, malo se isprazne ljudi pa nazad u svoje plutokratija-ali-standard živote. A da, u Australiji se za koga navijaš pita "who do you barack for?", ovo barack zna da zbuni pridošlice.

 

Odužih sa uvodom, a u stvari sam hteo da objasnim neobičan AFL plejof sistem i blesave nazive utakmica.

 

Elem, posle ligaškog dela prvih 8 timova ide u razigravanje koje traje 4 nedelje.

 

Prve nedelje se igraju Elimination Finals. Peta ekipa protiv osme i šesta protiv sedme. Gubitnici ćao (otud naziv elimination), pobednici idu u drugu nedelju.

Prve nedelje se igraju i Qualifying Finals. Prva ekipa protiv četvrte i druga protiv treće. Pobednici idu direkt u treću nedelju (nedelja odmora je velika prednost u ovom iscrpljujućem sportu), a gubitnici idu u drugu nedelju (otud naziv qualifying).

 

Druge nedelje se igraju Semi-finals koje ja zovem lažna polufinala. Dve utakmice, pobednici eliminacionih finala protiv gubitnika kvalifikacionih finala. Gubitnici ćao, pobednici idu u treću nedelju.

 

Treće nedelje se igraju Preliminary Finals koje ja zovem lažna finala. Dve utakmice, pobednici kvalifikacionih finala iz prve nedelje protiv pobednika polufinala iz druge nedelje. Gubitnici ćao, pobednici idu u četvrtu nedelju.

 

Četvrte nedelje se konačno igra pravo finale koje se zove Grand Final. Uvek se igra na MCG (Melbourne Cricket Ground) stadionu. Da se pohvalim da sam tamo, u davna vremena dok su kolena još slušala, finiširao polumaraton, 2009. Mnogo lep stadion (pride olimpijski, 1956.) i mnogo lep osećaj.

 

Već je pomenuto u postovima gore, ovaj sport, za razliku od kriketa recimo, ima jednostavna pravila, ultra je dinamičan, zanimljiv, na momente prelep, kao neki surovi balet. Rezultat može brzo da se promeni u par minuta.

 

Eto, dosta rada od kuće na forumu, vreme je za vikend. Ako bar jednog novog forumaša zainteresujem da gleda AFL, bravo ja :) 

 

Napred Partizan!

149px-Collingwood_Football_Club_Logo_(20

 

 

Za vizuelne tipove, kvalifikaciona šema u spojleru.

Spoiler

20230908002.PNG.c14733b048ab7c1827d1d4b7ce10d3ce.PNG

 

Edited by peralozac
Link to comment
  • 3 weeks later...

Gotovo je sa komplikacijama iz prethodnog posta, lažnim polufinalima i finalima. Ostala je samo jedna tekma, Grand Final, i u njoj Collingwood Magpies (moj Partizan!) i Brisbane Lions. Subota 30. septembar, 14:30 po lokalnom vremenu, 6:30 u Srbiji, ne znam da li će neko prenositi.

 

Collingwood i Brisbane su dva puta igrali u finalu do sad, 2002. i 2003. Oba puta je pobedio Brisbane, aj nek sad bude treća sreća za Collingwood. Evo jedne fotke iz 2003. Ako Collingwood pobedi biće to 16. titula, izjednačiće rekord koji drže Essendon i Carlton.

 

josh-fraser-of-collingwood-jumps-for-the  

 

P.S. Gore sam preveo Magpies kao vrane, izvinjavam se, slabo umem u ptice, nisu vrane nego svrake.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...