Jump to content
IGNORED

Kancer u Srbiji - osiromašeni uranijum kao izazivač


Frile

Recommended Posts

jel' vam poznat slučaj ''hadžići'' '
Tekst
Podatak koji je na jednom saslušanju iznijela Slavica Jovanović, direktorka Doma zdravlja u Bratuncu, je da je otprilike oko četiri puta više oboljenja kod ljudi koji su došli iz Hadžića, nego kod onih iz Bratunca“, ističe Jelina Đurković, koja je 2005. godine predsjedavala Komisijom za istraživanje posljedica radijacije osiromašenog uranija.Jelina Đurković je 2005. godine, tokom devet mjeseci, predsjedavala Komisijom za istraživanje posljedica radijacije osiromašenog uranija. U izvještaju koji je napravljen su iznesene posljedice i date upute šta se treba uraditi po ovom pitanju. Ona kaže da se taj izvještaj negdje zagubio i da se do njega danas ne može doći.„Svi se žale kako ne mogu da dođu do izvještaja. Naš sekretar je taj izvještaj morao arhivirati. To znači da ga je neko sklonio, a čija je to bila sugestija i nalog, to ja ne znam“, rekla je u razgovoru za Deutsche Welle Jelina Đurković..
Link to comment
  • Replies 168
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Aineko

    17

  • Indy

    16

  • fragand

    14

  • Agni

    12

Top Posters In This Topic

opet, izostaje jedan ozbiljan naucni pristup,studija i zakljucak o uzrocima i udelima raznih uzroka..al nesto lebdi u vazduhu
Pa da, ali ne samo Srbiji. Ako se pogleda onaj tekst iz Lanceta koji sam okacio iznad (premda nije najsveziji) to je generalno tako - nema dovoljno pouzdanih podataka.
Link to comment
imas koliko hocesako verujes novinarima i nekim organizacijama

npral ajde..jeste 'anegdotska' metoda, a stvarno direktni zivi smo svedoci o jako velikom bnroju i starijih i mladjih ljudi u svojim okolinama koji obljevajuopet, izostaje jedan ozbiljan naucni pristup,studija i zakljucak o uzrocima i udelima raznih uzroka..al nesto lebdi u vazduhueto na zalost znam za podatak o jednom mestu u vojvodini, izvor - hematolosko odeljenje bolnice u novom sadu o nenormalno uvecanom broju obolelih od leukemije..zaboravih brojku al izvor je bolnica, lekar

pa ne verujem, u tome je problem. ustvari, da pojasnim, nije da ne verujem, nego mi je dok se o tome ovako prica, to sve na dim-vatra nivou. dok neko ne pokupi podatke na nacionalnom nivou, obradi, analizira (valjda postoje neke zakonitosti kod izlaganja radijaciji - znam i ja za neke mutacije, mozda ne bas specificne ali mogli bi da ukazu na nesto), posalje u peer reviewed journal, do tada je sve nagadjanje. a bas me interesuje ova tema. od tolike galame mogao bi neki organ da isfinansira takvu studiju (mada je sigurno i to politicki osetljivo).
Link to comment
pa ne verujem, u tome je problem. ustvari, da pojasnim, nije da ne verujem, nego mi je dok se o tome ovako prica, to sve na dim-vatra nivou. dok neko ne pokupi podatke na nacionalnom nivou, obradi, analizira (valjda postoje neke zakonitosti kod izlaganja radijaciji - znam i ja za neke mutacije, mozda ne bas specificne ali mogli bi da ukazu na nesto), posalje u peer reviewed journal, do tada je sve nagadjanje. a bas me interesuje ova tema. od tolike galame mogao bi neki organ da isfinansira takvu studiju (mada je sigurno i to politicki osetljivo).
da, ne razumem zbog cega se to ne uradi, ovako su sve to ipak samo pretpostavke..
Link to comment

svi u bosni znaju za hadžićebratunac se spominje zato što je u bratunac došlo mnogo izbeglica iz hadžića, koji su posle dejtona pripali federacijiu bratuncu je to bilo baš očito jer su se tamo pomešali sa lokalcimai oni koji su ostali u hadžićima isto umiru od raka u nekom velikom procentu,ali se to tamo manje vidi jer je procenat obolevanja od raka u celom sarajevu, veliki

Link to comment
eto na zalost znam za podatak o jednom mestu u vojvodini, izvor - hematolosko odeljenje bolnice u novom sadu o nenormalno uvecanom broju obolelih od leukemije..zaboravih brojku al izvor je bolnica, lekar
Municijom sa osiromasenim uranijumom su A-10 gadjali tenkove i oklopnjake na iskljucivo Kosovu i na par mesta u juznoj Srbiji, tako da podatak koji si navela ne moze da ima veze sa tim.
Link to comment

Ne znam da li je do uranijuma ili nečeg sasvim petog, ali i moja doktorka ginekolog kaže da ima epidemiju kancera. E sad kad je jedan lekar u pitanju uvek može da bude i sticaj nekih drugih faktora, tipa da je pacijenti preporučuju pa onda ona doživi nagli porast broja pacijenata sa sličnim problemom. Ali ako gomila lekara ima taj utisak to već nešto više govori.Međutim, nije mi jasno gde su statistički podaci, i to incidenca kancera po starosnim grupama (pošto Srbija ima i stareću populaciju pa se određeno povećanje broja obolelih očekuje samo na osnovu toga).

Link to comment

ja imam u najblizem okruzenju 4oro ljudi ispod 30 sa raznim karcinomima..inace hejt za moje komsije kretene koji se petljaju a da ih niko nije pitao niti ih se ista dotice..ali ne,moraju da se upetljaju i prave problem...

Edited by ivy
Link to comment
Ne znam da li je do uranijuma ili nečeg sasvim petog, ali i moja doktorka ginekolog kaže da ima epidemiju kancera. E sad kad je jedan lekar u pitanju uvek može da bude i sticaj nekih drugih faktora, tipa da je pacijenti preporučuju pa onda ona doživi nagli porast broja pacijenata sa sličnim problemom. Ali ako gomila lekara ima taj utisak to već nešto više govori.Međutim, nije mi jasno gde su statistički podaci, i to incidenca kancera po starosnim grupama (pošto Srbija ima i stareću populaciju pa se određeno povećanje broja obolelih očekuje samo na osnovu toga).
glavni problem s tim je sto je dijagnostika znatno promenjena poslednjih decenija. testovi su osetljiviji, svuda u svetu, i vrlo cesto zahvataju tumore koji ne bi inace bili primeceni (jer ne bi napravili problem). videla sam neke sulude statistike, nesto tipa svaka treca osoba koja prirodno umre od neceg nevezanog za rak, ima neotkriveni tumor koji nije pravio nikakav problem i verovatno i ne bi. rajka je kacila tekst ovde nekom prilikom, o tome kako je navodno broj izlecenih rakova dojke nevidjeno porastao nakon uvodjenja mamograma, a u stvari se radi o tome da je odjednom otkrivena i lecena hrpa ljudi koji su imali tumore koji nisu opasni po zivot. ne kazem da uranijum nije faktor, nego samo da je broj otkrivenih slucajeva raka svugde otisao na gore, zahvaljujuci dijagnostici.
Link to comment

potpuno tacno, kao sto je verovatno tacno i da zivot pod konstantnim stresom tokom devedesetih ima mnogo vise uticaja na zdravlje od nekakvog osiromasenog uranijuma. ali ipak, broj obolelih od leukemije i teskih i retkih oblika karcinoma medju svega par hiljada italijanskih vojnika angazovanih u bih me je svojevremeno sokirao, pokusacu da nadjem.

Link to comment
.... ali ipak, broj obolelih od leukemije i teskih i retkih oblika karcinoma medju svega par hiljada italijanskih vojnika angazovanih u bih me je svojevremeno sokirao, pokusacu da nadjem.
meni nije jasno da mi ovde, koji smo imali jebenu privilegiju da prisustvujemo eksperimentu in vivo pristupamo ovom pitanju sa nekakvom tendencijom ka razvodnjavanju i relativizacijiopet ću ja da se vratim na hadžiće, ali taj primer je toliko jasan da jasniji biti ne možeti arame sada sa ovim primerom italijanskih vojnika samo potvrđuješ ovo što pričamstvar je u tome da se cela priča krije i svako ozbiljno istraživanje na tu temu se sabotirau bratuncu, a u koji su se mahom iselile izbeglice iz hadžića, ti doseljenici umiru 4 x više (od karcinoma) od lokalnog stanovništvaa zna se da su hadžići bombardovani 1995 sistematski zbog tog remontnog zavoda
Doktorka Slavica Jovanović tvrdi da je od 1996. do 2000. godine u Bratuncu umrlo oko 250 izbeglica iz Hadžića, uglavnom ljudi srednjeg životnog doba, najčešće muškarci, i u najvećem procentu od karcinoma.“Kod Hadžićana sam uočila učestalost oboljenja od karcinoma. Ljudi bi oboleli i odmah nakon dva-tri meseca umrli. Hadžićani su svih godina više umirali od karcinoma od domicilnog stanovništva i drugih izbeglica, a 2000. godine stopa smrtnosti Hadžićana bila je četiri puta veća od domicilnog stanovništva", napominje Jovanovićeva.
meni ovo dovoljno Edited by duda
Link to comment

bas htedoh da kazem da porast leukemije ne bi mogao da se objasni dijagnostickim metodama (mozda necim drugim). nisam lekar pa cu se mozda i nalupetati, ali npr jak2 v617f mutacija, povezana sa mijeloproliferativnim bolestima (ne nuzno akutnom leukemijom vec onim benignijim), se najcesce dovodi u vezu sa izlaganjem radijaciji narocito kod mladjih osoba. sad, kad bi se npr uradio skrining populacija u bombardovanim i nebombardovanim podrucjima... lupam, ali ne verujem da nema nacina kad bi se htelo.

Link to comment
glavni problem s tim je sto je dijagnostika znatno promenjena poslednjih decenija. testovi su osetljiviji, svuda u svetu, i vrlo cesto zahvataju tumore koji ne bi inace bili primeceni (jer ne bi napravili problem). videla sam neke sulude statistike, nesto tipa svaka treca osoba koja prirodno umre od neceg nevezanog za rak, ima neotkriveni tumor koji nije pravio nikakav problem i verovatno i ne bi. rajka je kacila tekst ovde nekom prilikom, o tome kako je navodno broj izlecenih rakova dojke nevidjeno porastao nakon uvodjenja mamograma, a u stvari se radi o tome da je odjednom otkrivena i lecena hrpa ljudi koji su imali tumore koji nisu opasni po zivot. ne kazem da uranijum nije faktor, nego samo da je broj otkrivenih slucajeva raka svugde otisao na gore, zahvaljujuci dijagnostici.
Ako imamo povećanje broja obolelih od kancera, a pri tom se prosečni vek u Srbij ne promeni, možemo pričati o napretku dijagnostike i većoj obuhvaćenosti populacije skriningom. Ako za par godina u Srbiji vidimo smanjenje životnog veka, onda se može pričati o realno većoj stopi kancera.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...