Jump to content
IGNORED

Novine "Danas"


ajgor

Recommended Posts

bazdulj se ne prezire, s bazduljem se sprda. to nikakva fotografija pronadjena u godini velike rekontekstualizacije ne treba da promijeni.

 

:lolol:

 

E, ali umreću više od romana, pesama, priča, članaka, knjiga, predstava, albuma sa sličicama, itsl. na temu Gavrila Principa.

 

A inače je to tema koja me interesuje.

Link to comment

Aman, ljudi, prepirete se oko neke nagrade koju je nemam-pojma-ko-ali-očito-Danas-žiri-tako-da-je-verovatno-to-neka-Danasova-nagrada dodelio nekom liku. Takvi awardovi se dele na tone svuda, i kod nas, a i u svetu, jaka stvar, organizacija pri jednoj privatnoj medijskoj kući daje nekome nagradu. To je kao kada bi B92 fondacija dodelila Bulevaru nagradu iz oblasti medicine za doprinos podizanju svesti o problemima prenapregnutih mozgova koji se rešava gledanjem Bulevara.

Link to comment

O kakvoj fotografiji pričate? Koji istraživački tekst je u pitanju?

 

Prvi put sam čuo za njega kada se pokrenula jedna jako dosadna polemika koja je i ovde ispraćena. Kasnije sam pročitao njegov tekst o Hendriksovoj ""all along the watchtower" koji je sadržao 1 korektan pokušaj prevoda te pesme. I to je to što znam o dotičnom. 

Link to comment

e, hvala. nisam ovo ranije primetio. ovako na prvu loptu, čini mi se da tekst i fotografija imaju značaj za istorijsku nauku a manje za istraživačko novinarstvo. ali, pročitaću detaljno. 

Link to comment

Realno, on nije istrazivac iz pojma "istrazivacko novinarstvo".
Ja bi recimo kandidovao ove.Ne zato sto im stoji u naslovu nego sto se time i bave...

Link to comment

Pa Bazdulj je primer pisca kojeg je potpuno uništila svaštarska hiperprodukcija i kolumničarenje. On nije netalentovan, i ume lepo da piše o stvarima koje ga zaista zanimaju  i o kojima ima šta da kaže - eno, ono što je Pejsi okačio je jedan zanimljiv ogled iz prevođenja. Problem je što malo zna, a mnogo piše, i onda to mora da ispadne onaj frankufurtovski bullshit.

 

Ako misliš na ovaj tekst, on je užasan, tipičan primer bulšitarenja koje sam već pomenuo. Pogledaj samo broj referenci koje sa proklamovanom temom teksta nemaju nikave veze (Njegoš, fudbal, Kairos, Sioran, Terminator itd.), kao i gomilu teksta koji bi se zapravo mogao naći u bilo čemu, iskoristiti za bilo koju temu, npr:

U naučnofantastičnoj književnosti, kao i u filmu, uostalom (od Povratka u budućnost do Terminatora), postoji topos povratka u prošlost, uz pomoć vremenske mašine, a da bi se u nekom značajnom momentu neke stvari napravile drukčije, odnosno bolje, pa da samim tim i budućnost bude drukčija i bolja. Na tom tragu su i svi oni silni fikcionalni ogledi iz alternativne istorije. Mogli bismo to osjećanje nazvati nostalgijom za Kairosom, bogom pravog trenutka. To je osjećanje najjače u vremenu poslije kraja (istorije), poslije Sudnjeg dana. Kako ono kaže Kafka: Mesija će doći onda kada više nikome ne bude bio potreban. On neće doći posljednjeg, doći će najposljednijeg dana. Mesija zapravo dolazi umjesto Kairosa, to je ustvari drugi dolazak; kad se niste spasili sami, doći će neko da vas spasi, makar u legendi, makar u priči. U posljednjim danima nema odbrane, u posljednjim danima, uoči najposljednijeg, skoro da postoje samo sjećanje i žal. Skoro, jer u tragovima ima još nečeg, u tragovima ponegdje ima života, ali skoro da postoje samo sjećanje i žal. Najposljednijeg dana nestaju i zadnji tragovi života i tada dolazi mesija, ali on više nikom nije potreban. Tada više nikom ništa i ne treba. A moglo je biti drugačije, da se u pravom trenutku radilo drukčije. Otud zapravo dolazi ta ogromna i zapravo, racionalno gledano, nenormalna popularnost fudbala. Fudbal je najbolja metafora takve vizije života. Sve se odlučuje u sekundi, u djeliću sekunde i najčešće nema popravnog ispita. Bilo bi lakše kad bi tako bilo uvijek, odmah bi se znalo da je poraz – poraz, no ovako uvijek ima nade, makar je i ne bili svjesni, nade što spava na dnu Pandorine kutije, u djetinjstvu čovječanstva

)

 

Mislim, bla truć. Da ne komentarišem taj jezivi stil pretencioznog srednjošloca (Jbt. Kairos!, mislim, čemu?)

Edited by Turnbull
Link to comment

Pa Bazdulj je primer pisca kojeg je potpuno uništila svaštarska hiperprodukcija i kolumničarenje. On nije netalentovan, i ume lepo da piše o stvarima koje ga zaista zanimaju  i o kojima ima šta da kaže - eno, ono što je Pejsi okačio je jedan zanimljiv ogled iz prevođenja. Problem je što malo zna, a mnogo piše, i onda to mora da ispadne onaj frankufurtovski bullshit.

 

Ako misliš na ovaj tekst, on je užasan, tipičan primer bulšitarenja koje sam već pomenuo. Pogledaj samo broj referenci koje sa proklamovanom temom teksta nemaju nikave veze (Njegoš, fudbal, Kairos, Sioran, Terminator itd.), kao i gomilu teksta koji bi se zapravo mogao naći u bilo čemu, iskoristiti za bilo koju temu

 

Pa moze imati zajednicki imenilac slobodu ili bar borbu za slobodu na ovaj ili onaj nacin-ja mu ne zameram tu melanholicnu fazu.Mislim da si pregrub kad kazes da je tekst uzasan. Svakako nije nesto najbolje sto sam procitao, al jednostavno mi se svidelo, kao sto pomenuh, zbog provlacenja pesme Pavel.

 

A ako bi zagrebao po 90% tekstova nasao bi gomilu refernci koje mozes naci u bilo cemu i iskoristiti za bilo koju temu, bas zbog hiperprodukcije tekstova koji se samo stancuju svaki boziji dan.

Link to comment

Slažem se da je problem u hiperprodukciji, ali kod Bazdulja kao da više ničeg drugog ni nema. Pavel je jasna asocijaca na Španski građanski rat, i zapravo jedna od referenci kojoj i jeste mesto u tekstu o SGR u "umetničkoj mitologiji" (ima nečeg problematičnog u ovoj sintagmi, ali da ostavimo to po strani), međutim, Bazdulj od toga ne napravi ništa. A i gde bi, kad je potrošio ceo tekst na Terminatora, Siorana i Povratak u budućnost.

 

Problem sa ovom gomilom potpuno bespotrebnih refrenci nije u tome što se između njih ne može naći neka veza - pa može, naravno, ako ni u čemu drugom, u slobodnim asocijacijama - nego u tome što je ovo novinski tekst vrlo ograničene dužine, i što Bazdulj sasvim ogčiledno ne koristi ove refrence da bi produbi temu o kojoj piše, nego prosto da bi nabudžio word count, ili prosto rečeno, da bi isfušario. Isto kao što u onom tekstu o Badijuovoj knjizi ekstenzivno, i bez ikakvog janog povoda, citira Andrića. To je fušarenje, i to fušarenje vrlo jeftine vrste.

Edited by Turnbull
Link to comment

Slazem se delimicno sa drugim delom tvog posta, ipak nekad ne moraju da rade ni to nego roknu vece fotke ili one "okvire" (videti okvir 1,2,3 i u nedogled) pojasnjenja radi.

Link to comment
  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...