Jump to content
IGNORED

Blade Runner (1982)


Moća

Recommended Posts

Pa rekoh zašto menja, jer onda Dekardova bezosećajnost dobija drugačiji smisao (on je i sam replikant, pa stoga nije ovladao saosećanjem), a kontrast između neljudskosti čoveka i ljudskosti replikanta se gubi.U suprotnom, vidimo da njegova bezosećajnost nije posledica njegovog porekla, on biološki jeste čovek, nego njegovog rasizma, nespremnosti da prizna tuđu ljudskost (kao Kalvin Kendi u Đangu).
Meni je cini da je je to dekartov identitet namerno poljuljan u ostao u vazduhu da visi upravo zbog ove tvoje poente.
Link to comment

Da napisem i ja koju rec o filmu.Misam ga nikad gledao ali se uvek motao tu negde cuo valja ga gledati i tako dalje. Cak sam i negde cuo(ili sam to u glavi iskonstruisao) da je Dekart replikant i malo se smorio da gledam film u kome znam sta ce biti sa glavnim likom. I poceo sam da gledam misleci da je u pitanju klasican SF film malo pucnjave romantike ovo ono, kad ja tamo a ono medjutim! Gledam film i kapiram ipak da nije samo pucaljka obicna, kada je Hauer ubio kreatora tako sto mu je zabio palceve u oci vec mi je to predstavljalo neku simboliku. Ali na kraju kada izvuce Dekarta i kada onako sedne i pocinje da prica sta je sve video polako svice zora i kada kaze "kao suze na kisi" ostao sam bez teksta. Ta scena meni znaci da ljudi odavno ne ponasaju ljudski i da masine imaju vise duse od njih. Nisam toliko nadaren za pisanje da bi sada pisao ceo sastav ali film je odlican i sve bolji i bolji kako vreme prolazi.

Link to comment

Valjda se "Čovek u visokom dvorcu" nalazi u predprodukciji i biće snimljen u skorije vreme. UBIK je remek delo koje nikada neće biti snimljeno jer nije na kognitivnom nivou filma ( :D da se tako izrazim ) nemoguće je snimiti film koji bi iole mogao da bude shvaćen i prihvaćen kao knjiga. Tri stigme Palmera Eldriča ne znam, ne čitao, mislim da nikad nije ni prevedeno na naški.Šta ja znam. Budući da je BR remek delo nastalo od loše knjige verovatno je i najbolja Dikova ekranizacija. Inače zanimljivo je koliko je mnogo njegovih dela, što kratkih priča, što romana ekranizovano.Ja bih lično voleo jednu meni mnogo dragu knjigu da vidim na platnu. U pitanju je "Tecite suze moje, reče policajac".

Link to comment

super mi je ova rasprava, upravo sam ponovo odgledao film (final cut normalno) i kontam sta sam sve propustio.volio bih kad bi se ovako i o nekom drugom filmskom klasiku diskutovalo na posebnoj temi

Link to comment
Valjda se "Čovek u visokom dvorcu" nalazi u predprodukciji i biće snimljen u skorije vreme.UBIK je remek delo koje nikada neće biti snimljeno jer nije na kognitivnom nivou filma ( :D da se tako izrazim ) nemoguće je snimiti film koji bi iole mogao da bude shvaćen i prihvaćen kao knjiga.Tri stigme Palmera Eldriča ne znam, ne čitao, mislim da nikad nije ni prevedeno na naški.Šta ja znam. Budući da je BR remek delo nastalo od loše knjige verovatno je i najbolja Dikova ekranizacija. Inače zanimljivo je koliko je mnogo njegovih dela, što kratkih priča, što romana ekranizovano.Ja bih lično voleo jednu meni mnogo dragu knjigu da vidim na platnu. U pitanju je "Tecite suze moje, reče policajac".
"Ubik" jeste remek-delo i slažem se da je mission impossible za veliko platno."Palmer Eldrič" je preveden, odavno još, u istoj ediciji kao i "Tecite suze moje..." Da sam producent u Holivudu napao bih ovaj biser na keca, jer me nijedna knjiga pročitana u životu nije tako vozila.Što se tiče teze da je "Sanjaju li androidi..." loša knjiga ne bih komentarisao, ali se svakako mora reći da je scenario za BR pisao 1 David W. Peoples. Upućenom dovoljno.
Link to comment

Malo mi neverovatna ova tema ovde, ali hajde, uvek ima novih gledalaca. Barem nije silver lajnings... Enivej, u staroj PPP temi takmičenja u filmovima BR je krajnje nesrećno izbačen u trećoj rundi, pošto je bio uparen sa Kumom. <_<

Posted 03 November 2010 - 23:04:38....Match 4The Godfather(1972) - Blade Runner(1982)
Link to comment
Pa rekoh zašto menja, jer onda Dekardova bezosećajnost dobija drugačiji smisao (on je i sam replikant, pa stoga nije ovladao saosećanjem), a kontrast između neljudskosti čoveka i ljudskosti replikanta se gubi.U suprotnom, vidimo da njegova bezosećajnost nije posledica njegovog porekla, on biološki jeste čovek, nego njegovog rasizma, nespremnosti da prizna tuđu ljudskost (kao Kalvin Kendi u Đangu).
meni je kljucna tema to da u sustini nema razlike izmedju ljudi i replikanata, da mozemo biti jednako (bez)osecajni bez obzira na poreklo. s te strane, Dekard je sporedan lik, tek jedan u moru drugih & ni po cemu poseban.dok su kljucne uloge Rejcel i Bati, oboje replikanti - Rejcel koja ni sama nije bila svesna da je replikant, i Bati koji toliko zeli da zivi i ceni zivot da na kraju spasava Dekarda. Edited by Gandalf
Link to comment

meni je super sva ta konfuzija i paranoja, da vise ne znamo ko je replikant a ko covek, ali zavisi od toga kako posmatramo i kojim ocima, koje vidimo kao bitnu stvar u filmu. perspektiva. i film sa onim origamijem na kraju samo dobija puno, bas jedan jak moment. Bati na kraju shvata smisao zivota, i odlazi zadovoljan,ispunjen, ma kako taj njjgov zivot kratak bio,kao sveca koja se brzo ugasi, i to je sustina, nasa iskustva to je ono od cega smo satkani i sto nas cini ljudima. Golub simbol zivota i spoznaje u mraku svega sto nas okruzuje.

Link to comment
Bati na kraju shvata smisao zivota, i odlazi zadovoljan,ispunjen...
A? Meni ta scena uopste ne ostavlja takav utisak. Njegov monolog je pre pobuna protiv (lament nad?) nepravde izazvane nasom svesti o prolaznosti zivota, ili, mozda preciznije, potpunim otsustvom kontrole nad smrtnoscu.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...