Jump to content
IGNORED

Blade Runner (1982)


Moća

Recommended Posts

pa sta znam, 'nako je film... :Psve ste vec rekli. naravno, mislim da je ovaj film filmcina. ono sto mi se posebno svidja u celoj izvedbi je uspesnost sa kojom je predstavljeno to postavljanje 'ogledala' pred ljudsku vrstu (replikanata) pa onda ogoljenje nase 'humanosti'. znam da je to i do price ali film je to tako dobro pokazao. alternativni kraj me ne tangira mnogo, nisam ga nikad odgledala.inace sam prvi put videla deo filma kao (suvise) mala i bio mi je previse mracan, pa sam bila stekla odbojnost zbog toga (a, sramim se priznati, i zbog hajpa). dugo mi je trebalo da ga odgledam celog. to je jedan od onih filmova koji sto kazu stays with you.

Link to comment

ili grows on youprvi put kad sam ga odgledala i nije mi se toliko svideo, no na svako sledeće gledanje je bio bolji. sad ga pustim kad se uveče izbedačim pa ne mogu da zaspim.knjiga mi ipak bolja.

Link to comment
A Ridlijeva verzija jasno stavlja do znanja da Dekard jeste replikant, što je suvišno i bez veze.
ne bih rekao da je bez veze, pre je abitno. ne vidim kako Dekardovo (ne)replikantstvo menja bilo sta u prici. Edited by Gandalf
Link to comment
ili grows on youprvi put kad sam ga odgledala i nije mi se toliko svideo, no na svako sledeće gledanje je bio bolji. sad ga pustim kad se uveče izbedačim pa ne mogu da zaspim.
i to, ali ja sam bas mislila na ono da se radi o filmu koga kad vidis moze da se desi da i ne shvatis koliki je utisak ostavio. kad sam ga konacno odgledala nisam bila u fazonu "jebote bog, kakav film!!!", vise u nekom duboko-zamisljenom stanju, koje se vracalo jako dugo nakon toga (tj. jedno od onih dela, nebitno je l' film ili knjiga, cije te scene nikad ne napustaju).
Link to comment
ne bih rekao da je bez veze, pre je abitno. ne vidim kako Dekardovo (ne)replikantstvo menja bilo sta u prici.
Pa rekoh zašto menja, jer onda Dekardova bezosećajnost dobija drugačiji smisao (on je i sam replikant, pa stoga nije ovladao saosećanjem), a kontrast između neljudskosti čoveka i ljudskosti replikanta se gubi.U suprotnom, vidimo da njegova bezosećajnost nije posledica njegovog porekla, on biološki jeste čovek, nego njegovog rasizma, nespremnosti da prizna tuđu ljudskost (kao Kalvin Kendi u Đangu).
Link to comment

Primera "ljudske neljudskosti" u literaturi i filmu ima dovoljno. Čak i protivstavljanje bezosećajnosti čoveka naspram "ljudskolikosti" replikanata jedva da bi prevazilazilo banalnost, kad bi to bila jedina tema filma. Slično je i s "more than human" aspektom replikanata.Kraj u kome se ne zna da li je Dekard čovek ili replikant kao da se poklapa sa mračnom i mutnom, nejasnom atmosferom filma i kao da nam govori da ljudskost nije nešto na šta se može lako pokazati prstom iako je(ili bi trebalo da je) nešto što nam je potpuno poznato iz svakodnevnog iskustva.S druge strane, razumem Syme-a, statement bilo koje vrste često kao da ima veću snagu od otvorenog pitanja.Uostalom, šta je ljudskost?edit-slova, pitanje

Edited by Bujodrag
Link to comment
Primera "ljudske neljudskosti" u literaturi i filmu ima dovoljno. Čak i protivstavljanje bezosećajnosti čoveka naspram "ljudskolikosti" replikanata jedva da bi prevazilazilo banalnost, kad bi to bila jedina tema filma. Slično je i s "more than human" aspektom replikanata.
ima ih koliko hoces, stvar je u izvedbi. nekim delima uspe bolje, nekim losije.
Uostalom, šta je ljudskost?
nije to zulj-pitanje, vec sta mi volimo da trpamo pod 'ljudskost'. :) (tj. neprijatno nam je kad nas nagaze naznake odgovora koji obicno ne neocekujemo jer podrazumevamo nesto drugo)
Link to comment

Sjajno... iako sam mislio da sam magistrirao na ovom filmu, u diskusiji uočavam aspekte koji su mi promicali u onih desetak gledanja, što znači da ću vrlo brzo morati da obnavljam gradivo :thumbsup:Treba li bolja preporuka za film, od ove.

Link to comment

smatram da beli golub nije zdabe tu. mislim da ova prica moze da se interpretira na dosta nacina, mozda sve u zavisnosti koliko starimo. ovih dana, verovatno i zbog ovog topic-a cu ponovo gledati. ali kada sam juce video ponovo scenu "tears in rain" koju je syme okacio na "luk, strela i stap i kanap" topicu, prosla mi je misao kroz glavu:nije bitno ni najmanje da li je dekard replikant. sustina ovih i onih je da teze ka savrsenstvu, ali zbog greha, odn. starosti i umiranja, izmice im i nije u njihovim rukama. golub je tu dobro to predstavljen, kao nesto sveto, savrseno i mozda na kratko u rukama coveka - buduci da covek tezi [ima u sebi pojam, svest] ka savrsenosti, meni je harisonova faca dovoljno jasna da se on pomirio, spoznao da je gresan i sada je sve u redu.

Link to comment
smatram da beli golub nije zdabe tu. mislim da ova prica moze da se interpretira na dosta nacina, mozda sve u zavisnosti koliko starimo. ovih dana, verovatno i zbog ovog topic-a cu ponovo gledati. ali kada sam juce video ponovo scenu "tears in rain" koju je syme okacio na "luk, strela i stap i kanap" topicu, prosla mi je misao kroz glavu:nije bitno ni najmanje da li je dekard replikant. sustina ovih i onih je da teze ka savrsenstvu, ali zbog greha, odn. starosti i umiranja, izmice im i nije u njihovim rukama. golub je tu dobro to predstavljen, kao nesto sveto, savrseno i mozda na kratko u rukama coveka - buduci da covek tezi [ima u sebi pojam, svest] ka savrsenosti, meni je harisonova faca dovoljno jasna da se on pomirio, spoznao da je gresan i sada je sve u redu.
U, jbt! :blink: As deep as it can get. Dajte, ljudi, metafora je tu krajnje jednostavna: duša i ćao đaci. Pročitaste li svojevremeno nekad šta je sam režiser napisao o svom ostvarenju?Nego, kada ste već otvorili ovaj topik i napisali svašta nešto (no comment na većinu comments), hajde pitanje: koja Dikova ekranizacija vam je najomiljenija?
Link to comment

Pa BR je na vrhu, ali pored njega Total Recall i Minority Report (koji je izvrstan, don't believe the haters), a bogami su i Screamers-i pravi draguljčić od filma. Poptuno su me oduševili, jer nisam očekivao ništa naročito. Inače su i vrlo verni priči koju sam čitao kao klinac, a i imaju neki 80's Sci-Fi šmek.

Link to comment
...a bogami su i Screamers-i pravi draguljčić od filma. Poptuno su me oduševili, jer nisam očekivao ništa naročito.
:thumbsup:Šteta što još uvek nisu adaptirali 3 od moja omiljena njegova romana. Mada, ima vremena, a dobrih originalnih sci-fi scenarija sve manje...
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...