Jump to content
IGNORED

Superkapitalizam


Indy

Recommended Posts


Kapitalizam vlada svetom.

Tačno


Uz nekoliko zanemarljivih izuzetaka, ekonomske aktivnosti na našoj planeti svuda su organizovane na isti način: rad je dobrovoljan, kapital uglavnom u privatnim rukama, koordinacija proizvodnje je decentralizovana i motivisana profitom......

Tačno


Ali istina je da kapitalizam neće nikuda otići i da danas praktično nema ozbiljnih konkurenata.

Tačno


Društva širom sveta prihvataju duh konkurencije i preduzetništva usađen u kapitalizam,

Ovo je tačno, samo se postavlja pitanje prirode tog "prihvatanja"?


 jer bez njih dohodak opada, siromaštvo raste, a tehnološki napredak se usporava.

Vrlo je upitno da li bez kapitalizma dohodak opada, kao što je upitno i ovo drugo, a bogami i treće.

Na primer, prvo. Da, nije nemoguće da je dohodak veći, međutim đavo je u detaljima. Već tri četiri decenije je uočen trend u USA i mnogim drugim zemljama na primer, da se udeo profita u bdp-u povećava, a smanjuje udeo zarada. Ne znam koliko to doprinosi dobrobiti zajednice, ali što se mene tiče svakako nije nešto dobro.

Na primer, drugo. Evo, čak i na ovom forumu sam video naslov "Da li amerika postaje zemlja trećeg sveta za većinu njenih građana?" Siromaštvo, beskućnici, sve veća socijalna margina.

O tehnološkom napretku neki drugi put.

Link to comment
13 hours ago, Bradzorf said:

......................................

Vrlo je upitno da li bez kapitalizma dohodak opada, kao što je upitno i ovo drugo, a bogami i treće.

Na primer, prvo. Da, nije nemoguće da je dohodak veći, međutim đavo je u detaljima. Već tri četiri decenije je uočen trend u USA i mnogim drugim zemljama na primer, da se udeo profita u bdp-u povećava, a smanjuje udeo zarada. Ne znam koliko to doprinosi dobrobiti zajednice, ali što se mene tiče svakako nije nešto dobro.

Na primer, drugo. Evo, čak i na ovom forumu sam video naslov "Da li amerika postaje zemlja trećeg sveta za većinu njenih građana?" Siromaštvo, beskućnici, sve veća socijalna margina.

O tehnološkom napretku neki drugi put.

 

Pokušaj sam da odgovoriš na ove upitnosti tako što ćeš pronaći neku nekapitalističku zemlju gde dohodak raste, siromaštvo opada a tehnološki napredak se ubrzava. Nije težak zadatak.

 

Link to comment
6 minutes ago, Indy said:

Ovo nije tema kapitalizam vs socijalizam, mislim da to ima drugde.

 

A izvini, ovde znači samo može da se tvrdi kako nas taj superkapitalizam upropaštava. Ok, neću više. Samo još dva osvrta ta pisca tvog linka:

https://www.forbes.com/sites/paulroderickgregory/2013/09/10/robert-reichs-f-minus-in-economics-false-facts-false-theories/#4a91b796507a

https://www.forbes.com/sites/paulroderickgregory/2013/09/12/sorry-mr-reich-your-economics-grade-is-still-f-reply-to-robert-reich-2/#159226366b61

 

Sa pobijanjem teza koje zastupa i u tekstu koji si linkovao. Dobio ocenu F:sad:

Link to comment
1 hour ago, Luther said:

 

Pokušaj sam da odgovoriš na ove upitnosti tako što ćeš pronaći neku nekapitalističku zemlju gde dohodak raste, siromaštvo opada a tehnološki napredak se ubrzava. Nije težak zadatak.

 

Ako nisi primetio, sam si rekao da kapitalizam vlada svetom, a ja sam se sa tim složio. Što se siromaštva tiče, procunjaj malo po netu, pa pogledaj na šta liče pojedini gradovi u USA na primer. Ono je tuga.

 

Kako se meri siromaštvo? Pojedinca i društva.

Link to comment
7 minutes ago, Indy said:

Pa, to je ova tema (barem bila), a sad... ti kači štagod oćeš i ocenjuj kako ti se sviđa.

 

Rekao sam neću više, poštujem želju otvarača topika. I nisam ja dao ocenu nego stanoviti profesor ekonomije.

Link to comment

Brinu vas predstojece klimatske promene?

 

Ne mozete da spavate od pomisli na topljenje leda na polovima, rastucim nivoom mora, nepredvidivim nevremenima i susama?

 

Bez brige, uvek na svemu tome moze da se zaradi.

 

https://www.bloomberg.com/news/articles/2019-01-22/muggy-disney-parks-downed-at-t-towers-firms-tally-climate-risk

 

Climate change isn’t all downside for the largest U.S. companies. Many of those that filed reports with CDP said they believe climate change can bolster demand for their products.

 

For one thing, more people will get sick. “As the climate changes, there will be expanded markets for products for tropical and weather related diseases including waterborne illness,” wrote Merck & Co.

 

More disasters will make iPhones even more vital to people’s lives, Apple predicted.

Link to comment
  • 2 weeks later...
  • 4 months later...
  • 2 weeks later...

NIje da je neko mega otrkice i da nismo ovo znali, ali ipak:

 

Zucman and Saez’s latest estimates show that the top 0.1% of taxpayers—about 170,000 families in a country of 330 million people—control 20% of American wealth, the highest share since 1929. The top 1% control 39% of U.S. wealth, and the bottom 90% have only 26%. The bottom half of Americans combined have a negative net worth. The shift in wealth concentration over time charts as a U, dropping rapidly through the Great Depression and World War II, staying low through the 1960s and ’70s, and surging after the ’80s as middle-class wealth rolled in the opposite direction. Zucman has also found that multinational corporations move 40% of their foreign profits, about $600 billion a year, out of the countries where their money was made and into lower-tax jurisdictions.

 

https://www.bloomberg.com/news/features/2019-05-23/the-wealth-detective-who-finds-the-hidden-money-of-the-super-rich

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...