Jump to content
IGNORED

Planinarenje i hajking


barrcode

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
On 31.5.2019. at 1:21, placenik said:

PS: Tako tu bude kad je masovka, pa jos laka, pa jos free for all. Meni se malo ljutili neki sto necu da primam svakog u grupu, ali nemas pojma koja je divota kad imas 20 ljudi koji svi drze isti tempo i ponasaju se kao ekipa.

Dvadeset. :D Ovde se ljudi mrste kad vide preko 10 ljudi u grupi.  Dole preko grane u US, na dosta mesta su ogranicili broj ljudi na 12. Ako te upecaju rendzeri, svih 13+ placa zescu kaznu. Ne vredi ni da kao bojagi ostavis 50 metara prazno izmedju.

Link to comment

Posetio Semaphore Lakes i obliznje planine za produzeni vikend.

 

spacer.png

 

Nazalost nisam se uspeo uspeti na Locomotive. Odsutao pred poslednji scramble, kada sam skontao da je to previse za mene, da su kamenja previse klizava i da cu izgubiti glavu. Ostatak grupe nastavio dok sam dremao na suncu. Naredni dan se popeli preko puta na Railroad mt, pa sam barem malo povratio ego. :)

 

spacer.png

Link to comment
On 29.6.2019. at 0:18, Fins fleet said:

Dvadeset. :D Ovde se ljudi mrste kad vide preko 10 ljudi u grupi.  Dole preko grane u US, na dosta mesta su ogranicili broj ljudi na 12. Ako te upecaju rendzeri, svih 13+ placa zescu kaznu. Ne vredi ni da kao bojagi ostavis 50 metara prazno izmedju.

Bice to i ovde brzo. Vec sad je kod brace Slovenaca ogranicenje na 7 ljudi po vodicu, bez obzira na velicinu grupe, znaci 3 vodica na pomenutih 20. Kod nas je to sve jos nedefinisano i nesankcionisano, pa radi ko sta oce. 

 

PS: 20 pominjem kao neki maximum grupe koja moze da izgura turu tipa Ocnjaka a da ne nastane raspad sistema.

Link to comment
18 minutes ago, placenik said:

Vec sad je kod brace Slovenaca ogranicenje na 7 ljudi po vodicu, bez obzira na velicinu grupe, znaci 3 vodica na pomenutih 20. 

Ha. 😁 Igrom slucaja mi neko prosle nedelje pricao kako se na Triglavu gine svake godine.

Link to comment
2 minutes ago, Fins fleet said:

Ha. 😁 Igrom slucaja mi neko prosle nedelje pricao kako se na Triglavu gine svake godine.

I na Durmitoru, i uopste na svim "kul" planinama, gde je guzva ko na autoputu. Krenu ljudi a ne znaju gde idu. Pride sajla na Triglavu lepo duplira kao gromobran.

 

Link to comment

Koliko ljudi je nastradalo na Durmitoru u zadnjih 10-20 godina? Možda sam neinformisan, ali ja znam za jedan slučaj i to od groma. Najbolje da nam za sve nametnu vodice, grupe, instruktore. Nemoj slučajno da vam ostane malo slobode.

Link to comment

 prosle godine sam videla zene u platnenin patikicama sa glatkim djonon kako u 3popodne idu na Bobotov kuk..dok smo se mi vec vracali..

ne znam dal su stigle..al su krenule..

 

 

ja sam ugl imala neke samostalne ili neke neformalne varijante za sva planinarenja na kojima sam bila..sad na Maglic/Volujak idem prvi puta sa vecom grupom,organizovano i po p.s-u ..ne volim al sta da radim tako ispalo..

 

 

 

 

Link to comment

Popeo sam i Bobotov, i Triglav, i Očnjak. Ne gine se tu jer je ne znam kako teško ili opasno već jer ljudi krenu da se penju pijani u sandalama, neodgovorno i bahato, a prvo pravilo je - planina mora da se poštuje.

Ići bez vodiča u planinu je za nekoga izvodljivo, za veeeeeliku većinu nije te kao takav odlazak u planinu predstavlja čin gluposti i izazivanje sopstvene opasnosti. 

Link to comment
39 minutes ago, Aleksandar88 said:

Koliko ljudi je nastradalo na Durmitoru u zadnjih 10-20 godina? Možda sam neinformisan, ali ja znam za jedan slučaj i to od groma. Najbolje da nam za sve nametnu vodice, grupe, instruktore. Nemoj slučajno da vam ostane malo slobode.

Kucaj "Durmitor nesreca" na Google-u, pa ces videti.

A da se zloupotrebljava, zloupotrebljava se. Nametanje vodica i taksi za iste je glavni cilj cele zajebancije. Najbezobrazniji primer kod nas je NP Djerdap, gde, bar zvanicno, moras da ides u pratnji rendzera. I onda vodicu, da ne imenujem, zabrane da vodi grupu na Miroc jer je pao sneg (citaj, puca Q rendzeru da ide po snegu, pa necete ni vi). Da ne sirim dalje, komercijalizacija planinarenja je u toku.

 

Ja licno idem sa/vodim grupe, ali to je zato sto ljudi hoce, ne zato sto moraju. 

Link to comment

mi smo bili na Mirocu bez rendzera tj nikog nista nismo pitali niti sreli..

 

vecini ljudi je Fruska Gora bez vodica potpuna nepoznanica a kamoli ozbiljnije planine..ali tako je i bolje...svako treba da radi onako kako mu je prijatno...

Link to comment
20 minutes ago, ivy said:

mi smo bili na Mirocu bez rendzera tj nikog nista nismo pitali niti sreli..

To ste imali srece :D Kad nam je baka ispod Sokolovca kukala kako su joj gostima za slavu naplatili ulaz u NP :(

Inace, uzmi procitaj pravilnik NP Djerdap, da se krstis i rukama i nogama....

Edited by placenik
Link to comment
1 hour ago, placenik said:

Da ne sirim dalje, komercijalizacija planinarenja je u toku.

 

Ovo je poenta svega, doduše, dosta planinarskih društava pravi i turističke ture i tu nastaje konflikt sa načelnom namenom planinarskih društava gde bi država na neki način da oporezuje takve prihode, tu je i gomila samostalnih vodiča koji vode ture samo radi prihoda, tu su i turističke agencije poput jungle tribe-a, youth for Serbia i sl koji su planinarske ture uvrstili u svoje redovne ture. Youth for Serbia možda nije turistička agencija, ali je jasno zašto organizuju akcije tog tipa. Ugalvnom su to masovke koje je bolje izbeći i gde je uživanje u prirodi realni nikakvo ili minimalno.

Link to comment
1 minute ago, Mil@n said:

 

Ovo je poenta svega, doduše, dosta planinarskih društava pravi i turističke ture i tu nastaje konflikt sa načelnom namenom planinarskih društava gde bi država na neki način da oporezuje takve prihode, tu je i gomila samostalnih vodiča koji vode ture samo radi prihoda, tu su i turističke agencije poput jungle tribe-a, youth for Serbia i sl koji su planinarske ture uvrstili u svoje redovne ture. Youth for Serbia možda nije turistička agencija, ali je jasno zašto organizuju akcije tog tipa. Ugalvnom su to masovke koje je bolje izbeći i gde je uživanje u prirodi realni nikakvo ili minimalno.

Khm, planinarski klubovi kao sportske organizacije ne smeju imati prihode, i u tom zecu leži grm i izvrdavanja na 100 strana.

Zabavan deo je da bilo koji licencirani vodič sme da vodi do 7 turista, ali do sada nikom nije oduzeta licenca za kršenje tog pravila.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...