Jump to content
IGNORED

Planinarenje i hajking


barrcode

Recommended Posts

  • 3 weeks later...

yq-mever-25052019_2x.jpg

 

ovo je snimljeno pre 4 dana. guzva. valda je 1 alpinist umro dok je cekao u redu jer mu je u medjuvremenu nestao kiseonik.

a juce- prekjuce su par tona smeca (plasticnih casaflasa, konzervi..) pocistili (transportovali na helikopter)  na putu ka najvisem vrhu na svetu.

ovo i nije neka avantura a i ocito nisu svi planinari ekoloski osvesceni nego ima tu stoke bezrepe i to dosta

Edited by bradilko
Link to comment

Stoke neosvescene ima kao i svuda. Doduše u nešto manjem procentu. Pre par godina gledam konzervu od nečega bacenu u kristalno cistu vodu jezera Zeleni vir, svega par stotina metara ispod vrha Durmitora. Tu nije došao neko direktno iz auta, moras da pešačiš par sati, znaci nije slučajni prolaznik. I dalje mi nije jasno da postoje ljudi koji očigledno vole da provode vreme u prirodi, a nemaju ni malo poštovanja prema mestu gde se nalaze.

Što se tiče tog članka gore, problem postoji. Mora da se resi kvotama, žrebom ili na neki meni nepoznat način. Jedino mi se sere od licemera koji je se popeo gore u toj gužvi i sad je najveći zagovornik ogranicavanja. Pa sto ne reče to prijatelju pre nego izbijes na vrh... u suštini povećaće cene dozvola i ekspedicija jer je cilj zaraditi, kao i svuda. Biće još jedno mesto na koje prosečan čovek neće moći da plati ulaz i to je to.

Link to comment

Stvar edukacije. Ne mogu da zamislim da bilo ko iz naše grupe baci bilo šta, a zna da nas bude po stotinu ponekad. Uopšte se to više ni ne pominje. Niti sam ikad video da bilo koja grupa plananinara ostavlja iza sebe išta. Izletnici i lokalci (ne svi naravno) su druga priča, na žalost. Sa izletnicima (ukoliko nisu totalna stoka) još i možeš nešto da postigneš, ali sa lokalcima teško. Odgovor obično bude 'ovo je naše, šta se mešaš'. Kad kažem lokalci ne mislim na ljude koji žive tamo, nego na one koji žive u obližnjim selima.

Link to comment

Ja sam bio na Velikom Vukanu predprošli weekend, bila je grupna akcija i svako malo sam naletao na flaše i đubre, očigledno od ljudi iz kolone. 

Tuga tugina.

 

p.s. grupne akcije nikad više... Na neki način sam primoran kako zvanično lice našeg društva, ali je pakao. Pola koraka i stajanje 20 sekundi, odlepio sam.

Link to comment

To jeste. Ja najviše volim sam, srećom na tim grupnim planinarenjima uglavnom poznajem teren, pa idem svojim putevima i tempom, nemam nikakve obaveze. Jednom sam držao začelje kolone i nikad više.

Link to comment
On 29.5.2019. at 1:20, Mil@n said:

Ja sam bio na Velikom Vukanu predprošli weekend, bila je grupna akcija i svako malo sam naletao na flaše i đubre, očigledno od ljudi iz kolone. 

Tuga tugina.

 

p.s. grupne akcije nikad više... Na neki način sam primoran kako zvanično lice našeg društva, ali je pakao. Pola koraka i stajanje 20 sekundi, odlepio sam.

LM, pisah onomad za Planetu malo o tim temama, pa da reknem koju.

Što je tura neozbiljnija, više je i ''neozbiljnih planinara'', da ne kažem turista. Najviše đubreta blizu urbanih centara ostavljaju drinkeri u prirodi i roštiljdžije, a ovamo dalje drvoseče, borovničari i slični ''radni ljudi''. Planinarima nekad ispadne ponešto, ali njih bar vredi opominjati.

 

Za Everest je kvaka sto tamo nista ne truli, nagomilalo se djubreta, čini mi se da su sad svi koji se penju uslovljeni odredjenom količinom đubreta koju moraju da ''spuste''. A da je fabrika para, jeste. Mislim da je 12.000 dolara samo dozvola za penjanje, a ukupno ekspedicija 40-80.000E. Još sad svaka šuša sa puno love tripuje da može i treba da penje Everest. Industrija. 

 

PS: Tako tu bude kad je masovka, pa jos laka, pa jos free for all. Meni se malo ljutili neki sto necu da primam svakog u grupu, ali nemas pojma koja je divota kad imas 20 ljudi koji svi drze isti tempo i ponasaju se kao ekipa.

Link to comment

Nisam planinar i možda vam kvarim temu, ali zaista je strašno koliko ljudi i "u ravnici" nisu svesni da to kad u prirodi nešto "sjebeš" to neće tek tako da se oporavi, ako uopšte ima šanse za oporavak.
Prosto neverovatno, ono što je najgore, nije to sad da je nešto od čega je nekome npr. zavisio život, nego ono čist bahatluk, bezobrazluk...

A mogu misliti na planinama...
Ja bukvalno imam strah da odem na "mesto iz mog detinjstva" Bio gradsko Jezero, Crno Jezero I da vidim da je to tamo upropašteno ili rade na tome da ga upropaste...





...shiit has hit the fan...

Link to comment
  • 3 weeks later...

bili za vikend u Rumuniji u kanjonu Karasa i na planini Tarcu

 

Karas mozete preskociti,onako lepo je ali je put kojim je nas provela navigacija,u jednom delu preko nekog brda, nepostojeci i spor...kanjon je lep ali ne znam da li vredi tog puta..jedino sto smo usput nabasali na grad Keransebes koji je lep,malo smo obisli..zanimljiv je..

a planina Tarcu je prelepa!

vrh je 2190 i lepo je..bilo bi dobro ici u avgustu jer je prekrivena!!! borovnicama..ima dosta planinara i izletnika na njoj..

spavali smo u skijaskom mestu Muntele Mic i ok je..hotelcic je bio super,spavanje sa doruckom i ruckom smo platili 22e

 

u povratku smo se vracali preko Temisvara i Sprske Crnje sto bih vam preporucila,ovim putem do tamo je oko 350km a odlican je i prilicno brz mada Rumuni voze dosta blesavo

 

i cak bi bolji vikend bio ujutru voznja do tamo(put traje oko 5sati),penjanje (uspon i silazak traju oko 8sati),spavanje pa sutradan ev jos neko svrckanje po okolinim brdima i obilazak Karansebesa i Temisvara u povratku

 

 

64511452_10220354024020181_2816126102261

 

64750650_10220354027340264_4717530075778

 

64295554_10220354028340289_6179668854667

 

64281598_10220354024300188_4377721347174

Edited by ivy
Link to comment

Podseti me na prošli vikend, bio sam na prokletijama...

 

Prvi dan smo penjali Očnjak. Solidna zajebancija. Početni deo, kada se kreće na stenu, nas je solidno namučio, ima snežni nanost, između njega i stene sa leve strane je jako strm prolaz koji na dobrom delu je samo blato, a uz sve to se treba popeti, i preko snega preći na jako strmu stenu, sa sve siparom. Na tom blatu sam se okliznuo, pao 1, 2m unazad, ne znam kako sam se zadržao iskreno i za šta, i kako nisam full ljosno. To je bio najgori deo uspona, mada je ceo taj deo uspona do terase od koje kreće stena, solidno strm i po vlažnom terenu iziskuje dodatnu koncetraciju. Posle stene i sajla došli kao odmor.

Drugi dan trek tura Volušnica, Talijanka, Popadija, non stop pogled puca na Karanfile, jebeno nestvari, neopisivi prizori, jedan od lepših dana na planini ikada. Prokletije su ludilo jedno totalno, svaka preporuka.

 

Očnjak gore desno:


62784513_10156967592312626_8705094270207

 

 

62191169_10156967592877626_7453738738015

 

Karanfili

 

62160534_10156967592072626_6664647396271

 

64241029_10156967592327626_1952480033838

 

62324390_10156967593132626_2873046436251

 

Edited by Mil@n
Link to comment
9 hours ago, Mil@n said:

Podseti me na prošli vikend, bio sam na prokletijama...

 

Prvi dan smo penjali Očnjak. Solidna zajebancija. Početni deo, kada se kreće na stenu, nas je solidno namučio, ima snežni nanost, između njega i stene sa leve strane je jako strm prolaz koji na dobrom delu je samo blato, a uz sve to se treba popeti, i preko snega preći na jako strmu stenu, sa sve siparom. Na tom blatu sam se okliznuo, pao 1, 2m unazad, ne znam kako sam se zadržao iskreno i za šta, i kako nisam full ljosno. To je bio najgori deo uspona, mada je ceo taj deo uspona do terase od koje kreće stena, solidno strm i po vlažnom terenu iziskuje dodatnu koncetraciju. Posle stene i sajla došli kao odmor.

Drugi dan trek tura Volušnica, Talijanka, Popadija, non stop pogled puca na Karanfile, jebeno nestvari, neopisivi prizori, jedan od lepših dana na planini ikada. Prokletije su ludilo jedno totalno, svaka preporuka.

 

I meni ovo boldovano. Nama još bio udario grad na tom delu pri spuštanju), možeš da zamisliš na šta je to ličilo. Sad su čujem gore iznad postavili normalnu sajlu, kad sam ja išao je bila ona legendarna, razdrkana, radi po metar kad je dohvatiš, tako da sam se držao stene.

 

Sledeći put idi na Karanfile, oni su najveće ludilo, bar meni. Očnjak mi je ostao u lepoj uspomeni ali Karanfili su prava priča, mada ni oni nisu ništa lakši za penjanje, pogotovo ako nastaviš za Veliki vrh.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...