Jump to content
IGNORED

Planinarenje i hajking


barrcode

Recommended Posts

Došao sinoć sa Durmitora, bio sa par prijatelja. Petak prošetali oko stvarno prelepog crnog jezera, subotu se popeli na Bobutov kuk. Ovo mi je drugi put da sam bio na Durmitoru, prošli put sam popeo Velikog Međeda i pred kraj u silasku sjebao zglob pa nisam mogao na Bobuta. I sada sam mislio da ću morati da dolazim opet jer je sva prognoza pokazivala kišu, gromove i sl što se i desilo kada smo sišli pa sat kasnije, negde oko 2, 3, nenormalan pljusak i nenormalno glasni i jaki gromovi. Evo par slidža sa telefona. 

 

39040930_10156289635497626_7458107686123

 

39080080_10156289635327626_6998660616265

 

39075608_10156289636207626_6599856070854

 

39080702_10156289635827626_5808668879559

 

Impresivni "šiljci"

 

39052611_10156289635507626_6582540111336

 

Početak poslednjeg dela uspona i pogled na sam vrh

 

39098054_10156289635967626_1714699674985

 

39077328_10156289635722626_8611848339777

 

Na vrhu... Popeo se čovek bos po svom onom kamenju i sranjima i stenama.. Neverovatno

 

39111145_10156289635412626_6630944938223

 

39056492_10156289636087626_3743394345873

 

Silazak

 

39099536_10156289635182626_7029769476706

 

Link to comment
9 hours ago, Frile said:

ispravka: zove se Bobotov kuk

zavidim ti, divno je to mesto

 

Vidi, na početku uspona od sedla na tabli piše Bobatov, a viđali smo na istima i Bobutov i Bobotov tako da smo svi bili u fazonu sad nemamo pojma kako se stvarno kaže :) Inače sam uvek govorio Bobotov. 

Link to comment
Just now, placenik said:

 

To ko što kod nas ne mogu da se odluče da li je Ostrvica ili Ostrovica :D

 

Jedna zanimljivost: Na Đeneralštabnoj karti  Srbije iz 1894. godine piše Ostrovica, a na sadašnjim topografskim kartama - Ostrvica. Osim tog vrha pored Rudnika, na Balkanu postoji još puno Ostrovica, Ostrvica...  Zato mislim da su oba naziva ispravna. Jezik i toponimi se menjaju pred našim očima. (naravno, desi se i da kartografi pogreše)

 

Sa druge strane, ne znam da postoji bilo kakva polemika da li je na Durmitoru Bobotov kuk ili nešto drugo. Za sada mi liči na štamparsku grešku (moža su u NP Durmitor pisanje putokaza autsorsovali nekom rođaku pa je tako došlo do grešaka). Ili se našao neki zakasneli čistunac koji se na primer setio da se pleme zvalo Bobati pa zato mora biti Bobatov kuk... (uzgreg budi rečeno, Bobutov kuk zaista postoji, otprilike 5 km uzvodno od mosta na Đurđevića tari, iznad desne obale)

Link to comment
34 minutes ago, Frile said:

 

Jedna zanimljivost: Na Đeneralštabnoj karti  Srbije iz 1894. godine piše Ostrovica, a na sadašnjim topografskim kartama - Ostrvica. Osim tog vrha pored Rudnika, na Balkanu postoji još puno Ostrovica, Ostrvica...  Zato mislim da su oba naziva ispravna. Jezik i toponimi se menjaju pred našim očima. (naravno, desi se i da kartografi pogreše)

 

Sa druge strane, ne znam da postoji bilo kakva polemika da li je na Durmitoru Bobotov kuk ili nešto drugo. Za sada mi liči na štamparsku grešku (moža su u NP Durmitor pisanje putokaza autsorsovali nekom rođaku pa je tako došlo do grešaka). Ili se našao neki zakasneli čistunac koji se na primer setio da se pleme zvalo Bobati pa zato mora biti Bobatov kuk... (uzgreg budi rečeno, Bobutov kuk zaista postoji, otprilike 5 km uzvodno od mosta na Đurđevića tari, iznad desne obale)

Recimo za Grbaju znam da se moze naci i Grebaja i Grebaje. Uostalom, zar je bitno :D

Link to comment
7 minutes ago, placenik said:

Recimo za Grbaju znam da se moze naci i Grebaja i Grebaje. Uostalom, zar je bitno :D

 

Meni je to sa toponimima izuzetno zanimljivo, pre svega sa etimološkog i istorijskog aspekta, pa onda zbog pitanja koje je izvorno značenje nekih toponima...

 

Ako ništa drugo, ponešto je zgodna koska da se baci među planinare da se glože (Ostrvica vs. Ostrovica).

 

I ja se setih Grebaje dok sam pisao o Bobotovom kuku. Iznenadio sam se što je ono što sam znao kao Grbaja "postala" Grebaja (samo jednom sam bio tamo, pre petnaestak godina).  Ne znam otkud promena naziva - pretpostavljam da je Grebaja (Grebaje) svo vreme bio ispravan naziv, koji koristi lokalno stanovništvo...

 

Još jedna zanimljivost: Vasilin vrh, na Javoru, se ranije zvao Vasiljev vrh (izvori: pomenuta Generalštabna karta, i zapisi o borbama u 2. sv.ratu). Ima logike, 5 km JI postoji zaselak Vasiljevići. U međuvremenu, postade Vasilijin odnosno Vasilin vrh. I ne samo to - planinari šire "narodnu legendu" kako se vrh zove po čobanici Vasiliji koje se gore smrzla čekajući dragog...

Link to comment
24 minutes ago, Frile said:

 

Meni je to sa toponimima izuzetno zanimljivo, pre svega sa etimološkog i istorijskog aspekta, pa onda zbog pitanja koje je izvorno značenje nekih toponima...

 

Ako ništa drugo, ponešto je zgodna koska da se baci među planinare da se glože (Ostrvica vs. Ostrovica).

 

I ja se setih Grebaje dok sam pisao o Bobotovom kuku. Iznenadio sam se što je ono što sam znao kao Grbaja "postala" Grebaja (samo jednom sam bio tamo, pre petnaestak godina).  Ne znam otkud promena naziva - pretpostavljam da je Grebaja (Grebaje) svo vreme bio ispravan naziv, koji koristi lokalno stanovništvo...

 

Još jedna zanimljivost: Vasilin vrh, na Javoru, se ranije zvao Vasiljev vrh (izvori: pomenuta Generalštabna karta, i zapisi o borbama u 2. sv.ratu). Ima logike, 5 km JI postoji zaselak Vasiljevići. U međuvremenu, postade Vasilijin odnosno Vasilin vrh. I ne samo to - planinari šire "narodnu legendu" kako se vrh zove po čobanici Vasiliji koje se gore smrzla čekajući dragog...

Za CG imas dosta preklapanja Albanskih i Crnogorskih naziva po Prokletijama 

Menjaju se ti nazivi mnogo i cesto. A moras da priznas da je dobra prica isto bitna. Zamisli da se vrh zove po, npr gazdi koji ej tu imao livade :D

Link to comment

Lepo je ako postoji priča, ali priča je dobra samo ako je istinita ("legenda" o čobanici Vasili je izmišljena u poslednjih pedesetak godina). Nema smisla izmišljati i lupetati ("Mučanj se tako zove zato što se Sveti Sava mučio dok se penjao gore", "Smrdljuč je dobio ime po silnim nepokopanim leševima posle bitke, čiji se smrad osećao", "Resava se tako zove po resama što vise sa drveća što se nadnosi nad vodu", "Golubac se zove po devojci Golubani koja je ...", i tako dalje).

Ma kako to prozaično bilo, toponimi često baš tako nastaju - po imenu onog čija je zemlja bila.

 

Koliko ja znam, toponimi se ne menjaju nego evoluiraju, kao i jezik. Ako se ne izmene drastično, političkom odlukom, onda i dalje nose trag prvobitnog imena (kao na primer već spomenuti Vasilin vrh). Toponimi su često jedni od retkih sačuvanih tragova o narodima koji su tu ranije živeli, o njihovim jezicima i kulturi. 

 

Edited by Frile
Link to comment

 

 

 

ja popela Bobotov kuk u nedelju i sutradan tj. juce Savin kuk i sada ne mogu da se popnem uz stepenice. 

 

 

predivan je Durmitor,zaljubila sam se!!!

samo guzva brate mili,ono je kao Las Vegas tamo..

 

 

39074764_2058774154157047_12541323445125

Edited by ivy
Link to comment
7 minutes ago, ivy said:

predivan je Durmitor,zaljubila sam se!!!

 

Dobro je što se poseta Žabljaku nije svela na šetnju oko Crnog jezera!


Nego javi negde šta ima kako je na Veslu?

Link to comment
10 hours ago, placenik said:

Recimo za Grbaju znam da se moze naci i Grebaja i Grebaje. Uostalom, zar je bitno :D

 

Lokalci kažu Grbaja, ostali svet Grebaja. Inače, zamenili su onu razdrkanu sajlu na Očnjaku i postavili normalnu. Pukao sam ove godine za Prokletije, bilo katastrofalno vreme, nisam ni otišao. Još uvek se nerviram.

Link to comment

@Frile

 

e mi smo svratili u Zabljak u radnju i za 3dana smo se jos jednom vratili tamo ..

smestaj smo nasli na samom skretanju na put za Pluzine,izvan svega  :heart:

a nismo ni bili na crnom jezeru zbog preteranog turizma..

 

 

 

 

 

na Veslu je super,mali kamp,lepo more,stene,mir i tisina..25e nocenje za dvoje,kola i mali sator..nema radnje i mora se doci opremljen ili voziti onim groznim putem(jednom smo isli tim uzasnim putem u Radovice i rekla sam nikad vise,ostajemo dok imamo hrane ali ja tamo vise ne vozim dok ne krenemo kuci :D)..sve u svemu uzivancija!

Edited by ivy
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...