Jump to content
IGNORED

Nedeljnik Vreme


kud u maglu Simoviću

  

84 members have voted

  1. 1. Čitate li Vreme?

    • prestao kad je otišao P. Luković
    • prestao 5.10.
    • prestao 12.03.
    • čitam i dalje
    • nikad počinjao


Recommended Posts

Nekoliko je clanaka o Guerra civil u ovom broju. Evo izvod iz jednog sa malo vise faktografije, meni licno vrlo zanimljive (sokantan mi je procenat poginulih jugoslovenskih dobrovoljaca):Beogradsko Udruženje španskih boraca i prijatelja raspolaže podacima da je u Internacionalnim brigadama u Španiji i drugim jedinicama republikanske vojske bilo 1775 dobrovoljaca iz Jugoslavije, da je u Španiji poginulo njih 595 a kasnije, u Narodnooslobodilačkoj borbi 1941–1945 – 116. Kao i u svemu drugom, podaci su nepotpuni i međusobno se razlikuju, ali istraživanjima onih koji su u ovoj ili onoj meri sačuvani došlo se do zanimljivih podataka. Tako, jugoslovenski dobrovoljci su u Španiju došli iz 24 zemlje: Jugoslavije (421), Francuske (420), Belgije (191), Sovjetskog Saveza (84), Kanade (83), SAD (57), Čehoslovačke (43), Španije (20), Argentine (13), Alžira (11), Austrije (8), Albanije (6), Irana (4), Italije (3), po 2 iz Švajcarske i Urugvaja, po jedan iz Bugarske, Mađarske, Nemačke, Portugalije, Rumunije, Turske, Paname i Afrike; podaci su poznati za 1376 borca. Po starosnoj strukturi, u šestoj deceniji života bio je 21 (1,3 odsto), u petoj 242 (14,5), četvrtoj 667 (40,1), trećoj 367 (22,1), a najmlađi je bio rođen 1922. Na početku rata najviše dobrovoljaca imalo je 26 godina, zatim 31 i 25. Na nacionalnu pripadnost nije se obraćala prevelika pažnja, ali postojeći podaci govore o najvećem broju Hrvata (48 odsto), zatim Slovenaca (23), Srba (18), Crnogoraca (3,2) i Makedonaca (1,5). Jednako nepotpuni podaci kažu da su po političkoj pripadnosti bili komunisti (561), socijaldemokrate (10 odsto), članovi Hrvatske seljačke stranke (8 odsto), anarhisti (4 odsto) a van stranaka gotovo trećina ukupnog broja (457).

Link to comment
Nekoliko je clanaka o Guerra civil u ovom broju. Evo izvod iz jednog sa malo vise faktografije, meni licno vrlo zanimljive (sokantan mi je procenat poginulih jugoslovenskih dobrovoljaca):
Ako nekoga interesuje, evo i kompletnog teksta: http://www.vreme.com/cms/view.php?id=1117280Internacionalna brigada je prošla kroz izuzetno krvave okršaje sa neuporedivo bolje opremljenim neprijateljima, pa ogroman procenat poginulih ne čudi, ali kad vidiš te brojke ne možeš da se ne naježiš.
Link to comment

Питам ли се како би Шпанија данас изгледала да су ови победили у рату. Богами, и Европа.

Link to comment
Koča je carina.
mutila mi se slika kad sam nalazio njegove beleške u diplomatskom arhivu sa ciničnim opaskama tipa "izgleda ko pravi jevrejin" itd. a i inače je važio za vrlo prgavu i tešku osobu.
Link to comment

meni najpo

Nekoliko je clanaka o Guerra civil u ovom broju...
u jednom od tih piše i o ocu lenke i kori udovički koji je svake godine na neku godišnjicu slao tortu udruženju boraca, sve do smrti. a sada tortu mese lenka i kori. taj podatak me osatanio.
Link to comment
  • 2 weeks later...

super fora u zadnjem vremenu, tekst za tekstom o koncertima, jovana gligorijević i žikica simić. e za to se kaže kao dupe i palačinka.novinarka koja nije bila na koncertu, ne zna šta hoće da dokaže, ali potkrepljuje stihovima :isuse:i s druge strane čovek napisao tekst da se rasplačeš.

Link to comment

jovanin tekst mi je baš okej, kaže da je aca lukas pravo lice beograda. a simića ću da čitam ako mi ovde pejstuješ tekst bez labrnje nila janga.žarković inače standardno odličan. :)

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...