Jump to content
IGNORED

Кругови (2013)


Zverilla

Recommended Posts

  • Replies 90
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kim_philby

    19

  • kobni zelaya

    8

  • Zverilla

    7

  • salerokada

    7

govoris o klopci? ili o krugovima? srdan jako lepo prolazi na berlinalu po pravilu. ne mislim da je do nerazumevanja koliko do toga da poput kusturice 'prodaje' jedan istocni pogled. samo ovaj put tranzicioni.
berlinale jeste jedan zgodan festival za prodavanje stavova, i berlinale voli filmove koji zestoko zauzimaju stranu (npr skrnavu grbavicu koja je kurcina od filma a dobila je medveda). ili filmove o pederima*.ali krugovi su (nezasluzeno) kao i klopka (zasluzeno) zavrsili u forumu, najslabijem programu berlinaleate reci da on nesto posebno dobro prolazi na berlinaleu i da on prodaje nesto sto se ovde ocekuje naprosto ne stoji*nekad davno tedi nagrada je imala smisla. u danasnjem berlinu, stavljati gomilu filmova o homoseksualnosti u panorama program je nebulozno. vecina njih su naprosto nedovoljno dobri za drugi program po snazi na berlinaleu, a poprilicno njih nisu dovoljno dobri za berlinale uopste. no obzirom da su i gradonacelnik berlina i direktor festivala emotivno upleteni u takve odluke: tedi i dalje ostaje u panorami.inace, tedi delu panorame dominiraju muski homoseksualci i filmovi o njima, pre par godina je bilo ispod 10% filmova o lezbejkama. ove godine nisam proveravao, mrzelo me. mozda su izgurale i na celih 20%. tol'ko o borbi protiv diskriminacije.
Poetika inače teško da ima veze sa inteligencijom, već upravo sa viđenjem sveta i ukusom. Ona sama dođe, nikakva inteligencija ne može da je izmisli. Ako je izmisli, onda to ne valja. Ima jedan onaj izraz koji se koristi sa negativnim predznakom - "od mozga".
to je taj fatalisticki pogled na svet. ili ce da dodje samo od sebe, ili je sranje.film kao vrlo tehnicka umetnicka grana zahteva visok stepen promisljenosti. odlicni filmovi ne nastaju nego se smisljaju. Edited by Zverilla
Link to comment
to je taj fatalisticki pogled na svet. ili ce da dodje samo od sebe, ili je sranje.film kao vrlo tehnicka umetnicka grana zahteva visok stepen promisljenosti. odlicni filmovi ne nastaju nego se smisljaju.
Smišlja se scenario, a ne poetika. Onog trenutka kada reditelj/scenarista kaže sebi, svesno ili nesvesno - "hoću da mi kadar liči na Inarituov", to je smrt.
Link to comment
berlinale jeste jedan zgodan festival za prodavanje stavova, i berlinale voli filmove koji zestoko zauzimaju stranu (npr skrnavu grbavicu koja je kurcina od filma a dobila je medveda). ili filmove o pederima*.ali krugovi su (nezasluzeno) kao i klopka (zasluzeno) zavrsili u forumu, najslabijem programu berlinaleate reci da on nesto posebno dobro prolazi na berlinaleu i da on prodaje nesto sto se ovde ocekuje naprosto ne stoji*nekad davno tedi nagrada je imala smisla. u danasnjem berlinu, stavljati gomilu filmova o homoseksualnosti u panorama program je nebulozno. vecina njih su naprosto nedovoljno dobri za drugi program po snazi na berlinaleu, a poprilicno njih nisu dovoljno dobri za berlinale uopste. no obzirom da su i gradonacelnik berlina i direktor festivala emotivno upleteni u takve odluke: tedi i dalje ostaje u panorami.inace, tedi delu panorame dominiraju muski homoseksualci i filmovi o njima, pre par godina je bilo ispod 10% filmova o lezbejkama. ove godine nisam proveravao, mrzelo me. mozda su izgurale i na celih 20%. tol'ko o borbi protiv diskriminacije.
ne razumem. zaista. srdan je redovan na berlinalu. forum jeste najslabiji program festivala ali pa sta. to se u nasoj kinematografiji smatra uspehom. cinjenica je da je berlinale politican, nije cinjenica da je grbavica 'go kurac' (zapravo je jasmila zanimljiviji autor od golubovica) a ovo o tzv. pederima koji muce lezbejke ne bih da komentarisem. posto je glupo.
Link to comment
ne razumem. zaista. srdan je redovan na berlinalu. forum jeste najslabiji program festivala ali pa sta. to se u nasoj kinematografiji smatra uspehom. cinjenica je da je berlinale politican, nije cinjenica da je grbavica 'go kurac' (zapravo je jasmila zanimljiviji autor od golubovica) a ovo o tzv. pederima koji muce lezbejke ne bih da komentarisem. posto je glupo.
glede foruma: sad ja ne razumem. pricao si prvo o nekoj njegovoj uspesnoj prodaji tranzicije berlinaleu, a on nekako stalno zaglavi u najgorem programu festivala. nesto ti ne stima u logici. glede grbavice - pa ona je bas jedan krasni skup svih ratno-tranzicionih stereotipa. no to je valjda zanimljivo. za tedije i njihovu selekciju: samo politicki akorektno u srpskom kontekstu. ali fakticki ispravno. na statistiku mi pre par godina ukazala homoseksualna drugarica koja je bila dovoljno vredna i da ih prebroji. od tad samo pratim generalni trend, koji ostaje isti.
Link to comment
e sada za domaci film je vec velika stvar da o njemu moze da se misli pa cak i lose posto je nasa filmska produkcija cesto s onu stranu razuma.
Ово је за минијатуре. Тачна дијагноза српског филма у последњих двадесетак година. :ziga:
Link to comment
glede foruma: sad ja ne razumem. pricao si prvo o nekoj njegovoj uspesnoj prodaji tranzicije berlinaleu, a on nekako stalno zaglavi u najgorem programu festivala. nesto ti ne stima u logici.glede grbavice - pa ona je bas jedan krasni skup svih ratno-tranzicionih stereotipa. no to je valjda zanimljivo.za tedije i njihovu selekciju: samo politicki akorektno u srpskom kontekstu. ali fakticki ispravno. na statistiku mi pre par godina ukazala homoseksualna drugarica koja je bila dovoljno vredna i da ih prebroji. od tad samo pratim generalni trend, koji ostaje isti.
grbavica je dosledan kako u svojoj politici tako i u estetici. i zapravo je konfliktan film (bas kao i 'na putu'). s druge strane i klopka i krugovi su filmovi ospteg mesta i plitke duboke misli: ljudi ubijaju, ljudi prastaju, ljudi ne prastaju sebi, bol spaja ljude... i sve tako.btw, za nas, tzv. srpski film, osim ukoliko tu ne ubrajamo kusturicu, ucesce u jednoj od selekcija berlinala (ponovicu festival a kategorije) jeste uspeh. to je kao ono kada fk partizan 'prezimi' u evropi.ovo je glupo iz jednostavnog razloga zato sto je to specijalizovani program na kojem se prikazuju filmovi koji se bave tom problematikom. kapiram da je lezbejska zajednica u drugoj vrsti problema i frke. inace verovatno je slican i odnos muskaraca i zena reditelja na festivalu uopste.
Link to comment
grbavica je dosledan kako u svojoj politici tako i u estetici. i zapravo je konfliktan film (bas kao i 'na putu').
priznajem ti da imas genijalni talent da napises nesto sto odlicno zvuci a nista ne znaci (barem onome ko cita tekst a ne tvoje misli)
s druge strane i klopka i krugovi su filmovi zlocin i kazna je knjiga ospteg mesta i plitke duboke misli: ljudi ubijaju, ljudi prastaju, ljudi ne prastaju sebi, bol spaja ljude... i sve tako.
na primer.da ne bude zabune: ne tvrdim da je golubovic u klasi dostojevskog, vec da kad vec idemo na totalne redukcije, onda da budemo dosledni u kritici
btw, za nas, tzv. srpski film, osim ukoliko tu ne ubrajamo kusturicu, ucesce u jednoj od selekcija berlinala (ponovicu festival a kategorije) jeste uspeh. to je kao ono kada fk partizan 'prezimi' u evropi.
ovo nisam ni sporio. sporio sam da su krugovi i klopka hack da bi se golubovic bogznakako udvorio organizatorima berlinala. ko ide na hack, snimi stagod homo i zavrsi automatski u panorami (kao npr. parada prosle godine)
ovo je glupo iz jednostavnog razloga zato sto je to specijalizovani program na kojem se prikazuju filmovi koji se bave tom problematikom. kapiram da je lezbejska zajednica u drugoj vrsti problema i frke. inace verovatno je slican i odnos muskaraca i zena reditelja na festivalu uopste.
tedi nije u posebnom programu nego u panorami. zato i rantujem, jer truju dobar program ogromnim brojem budjavih filmova koji se primaju po politickom kljucu. ovo za lezbejke je u sustini nebitno za ovu raspravu, moja greska sto sam uopste pominjao
Link to comment

Mene mnogo potresao film...verovatno ima veze sa time što sam na neki način učestvovao u svemu što se dešavalo tih godina.Dobar film, sjajna gluma. Ma važan film.

Link to comment
priznajem ti da imas genijalni talent da napises nesto sto odlicno zvuci a nista ne znaci (barem onome ko cita tekst a ne tvoje misli)na primer.da ne bude zabune: ne tvrdim da je golubovic u klasi dostojevskog, vec da kad vec idemo na totalne redukcije, onda da budemo dosledni u kriticiovo nisam ni sporio. sporio sam da su krugovi i klopka hack da bi se golubovic bogznakako udvorio organizatorima berlinala.ko ide na hack, snimi stagod homo i zavrsi automatski u panorami (kao npr. parada prosle godine)tedi nije u posebnom programu nego u panorami. zato i rantujem, jer truju dobar program ogromnim brojem budjavih filmova koji se primaju po politickom kljucu.ovo za lezbejke je u sustini nebitno za ovu raspravu, moja greska sto sam uopste pominjao
pa ne idemo na redukcije nego jednostavno ne analiziramo film sada. ja bih volo da te pitam zasto raskoljnikov ubija babu a zasto to cini glogovac u klopci i mozemo o tome da pricamo. ili da li mislis da ima neke neizvesnosti u tome da li ce nas glogi da rokne mafijasa kako bi mu dete prezivelo? ili hajde makar da ostanemo u svetu filma i da kazemo da golubovic nije bas napravio il conformista vec nesto sto je holmark hjuman intrest stori. pri tome ja ne mislim da se golubovic dodvorava berlinaleu (niti sam to napisao) vec iskreno verujem da on i koljevici (mnozina) zaista misle da takvo malogradjansko buljenje u pupak jeste umetnost.dobitnici tedi nagrade su bili almodovar, dzarman, nan goldin i todd haynes izmedju ostalih. kapiram da je znaci ipak potrebno imati nesto vise od 'filma sa pederima' da bi se uzeo plisani meda.btw, krugove necu da komentarisem bas zbog reakcija kakva je similarova. jebiga, kakav je da je taj ce film nesto da znaci. ima tu suvise nasih investiranih emocija. medjutim meni je odvratno da se ista vrsta kredita ne daje grbavici. to je valjda zato sto, kako srpske filmadzije iskreno veruju, nagrade dobijaju pederi i balije. Edited by kim_philby
Link to comment
pa ne idemo na redukcije nego jednostavno ne analiziramo film sada. ja bih volo da te pitam zasto raskoljnikov ubija babu a zasto to cini glogovac u klopci i mozemo o tome da pricamo. ili da li mislis da ima neke neizvesnosti u tome da li ce nas glogi da rokne mafijasa kako bi mu dete prezivelo? ili hajde makar da ostanemo u svetu filma i da kazemo da golubovic nije bas napravio il conformista vec nesto sto je holmark hjuman intrest stori. pri tome ja ne mislim da se golubovic dodvorava berlinaleu (niti sam to napisao) vec iskreno verujem da on i koljevici (mnozina) zaista misle da takvo malogradjansko buljenje u pupak jeste umetnost.
errr... ja mislio da se ovde prica o krugovima koji su mi se svideli a ne o klopci koja mi je 'nako.
dobitnici tedi nagrade su bili almodovar, dzarman, nan goldin i todd haynes izmedju ostalih. kapiram da je znaci ipak potrebno imati nesto vise od 'filma sa pederima' da bi se uzeo plisani meda.
da te podsetim sta sam napisao. opet."ko ide na hack, snimi stagod homo i zavrsi automatski u panorami (kao npr. parada prosle godine)"dakle - ne o tome ko dobija tedija i ko ne, nego generalni kvalitet filmova koji ulaze u konkurenciju za tedija, i zasto su oni u panoramiili ti zapravo mislis da je parada jedan krasan film, koji zasluzuje da bude u panorami?
btw, krugove necu da komentarisem bas zbog reakcija kakva je similarova. jebiga, kakav je da je taj ce film nesto da znaci. ima tu suvise nasih investiranih emocija.
moj utisak je da krugove neces da komentarises jer si od njih video trejler.
medjutim meni je odvratno da se ista vrsta kredita ne daje grbavici. to je valjda zato sto, kako srpske filmadzije iskreno veruju, nagrade dobijaju pederi i balije.
pa meni je u grbavici odvratno sto se od prve sekunde zna ko je ko: jedini dobar srbin cetnik je mrtav srbin cetnik.ali valjda je jasmila tako odlucila jer je bilo bitno ostvariti tu, tako pozeljnu, politickoestetsku doslednoste sad, ovaj smarac napravi film o ratu gde je nebitno zapravo ko je koga spasao i koji eliminise tu politicku doslednost, dozvoljavajuci da su ljudi dobri ili losi nevezano za njihovu etnickireligioznopoliticku pozadinu, utapajuci se time do balcaka u malogradjanstinu i patriotski glib.moguce da sam nesto propustio, ali ovo je prvi balkanski film o ratovima 90ih koji sam video a koji se ne bavi ni bacanjem ni pravdanjem krivice na ovu ili onu grupu.i ako ni zbog ceg drugog, zato mi se veoma svidja Edited by Zverilla
Link to comment
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...