Jump to content
IGNORED

Zoran Milivojevic i njegovo delo


Turnbull

Recommended Posts

Ovde stvarno ima nebrojeno mnogo nivoa problematicnosti od kojih ste vecinu pomenuli.Ipak, izdvojila bih za mene 2 kljucne. Prva se odnosi na potrebu da se neki navodni naucni autoritet (ili neka visa instanca, nebitno) mesa u nesto sto je krajnje intimna/privatna stvar. Svako bi trebalo da bude slobodan da ima svoj kriterijum* po kome ce da odabere svog mate-a i iluzorno je (siroti Milivojevic ni ne vidi kako sam upada u zamku iluzije od koje zeli druge da odvrati) govoriti o jednom univerzalnom i samim tim - jedinom ispravnom. Da ne pricam koliko je smesno sto je za taj kriterijum izabrao nacelo racionalnosti. Missim, kamo naucnicka moc imaginacije?Ipak, svako ima pravo da lupeta, ali je problem sto se ovakvim vajnim lupetalima daje medijski prostor da se razmashu. Nije problem u Toshevskima, Milivojevicima, Maricima.. nego u onima koji im daju priliku da se javno oglase i zaspu nas, po ko zna koji put, svojim kvazinaucnim mudroserskim velikomislima.Zelim da se ogradim, nisam upoznata sa opusom Z.M. Jednom prilikom mi je jedna drugarica gurala neku njegovu knjigu uz reci hvale, ali sam je kulturno odbila, jer sam vrlo skepticna kada je taj zanr u pitanju, na stranu sto mi je to sve dosadno i bez veze.* ili da ga nema uopste.

Link to comment
  • Replies 1.8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    215

  • Indy

    142

  • Dagmar

    109

  • Lord Protector

    81

Top Posters In This Topic

Posted Images

Miraleme, šta ti misliš o zaljubljivanju? :D (iliti Are you in touch with your feminine side?)
zaljubljivanje postoji da bi i siromasi mogli da jebu™.opsirnije o tome mozete procitati u mojoj najnovijoj knjizi koju se upravo spremam da objavim. u njoj cu, pored odgovora na vise pitanja sa kojima se covecanstvo susretalo u istoriji, dati i detaljno uputstvo kako napraviti motku sa ukucanim ekserom. koja, da ne bude zabune, sluzi da se utuku svi psihijatri/ psiholozi koju su se bacili na objavljivanje beletristike.
Link to comment

^^Ovaj čovek je psihoterapeut koji radi sa ljudima koji mu dolaze depresivni jer brak, ljubav šta god nije funkcionisalo kako treba. Po ovome što si ti napisala on treba da im kaže da izađu napolje i cmizdre negde van ordinacije, jer ko je on da se meša u njihovu intimu i privatnost. Eventualno ako ih primi ima samo da sluša ali nipošto da se meša bilo kako u nešto tako intimno i privatno. Elem, kao što rekoh njegovi stavovi su ovakvi i onakvi, i imalo bi tu nekih potencijalno zanimljivih za diskusiju. Međutim reći da neko nema pravo da ima svoje mišljenje/kenjažu (nebitno) na bilo koju temu jer je tema zaboga intimna i privatna je neozbiljno.Inače racionalnost i imaginacija se u naučnom procesu ne isključuju nego su apsolutno neophodni i jedno i drugo - moraš da budeš i jako kreativan i jako racionalan. Ne funkcioniše nauka tako što je neko dobio napad kretaivnog ludila i odlučio da podigne toranj do Meseca, nego valjda mora da zna malo više matematike i takotoga. Zašto je po tebi onda smešno odabrati samo racionalnost a nije samo imaginaciju?Zanimljivo je ovo o jedinom ispravnom putu za međuljudsk odnose. Ne postoji tu neki potpuno univerzalni recept, ali ne postoji ni potpuno slobodno pristupanje komunikaciji koje bi "radilo". Moguće međutim da je Milivojević tu limitiranost suzio više nego što ona to zaista jeste, ali dobro, taman da opet pročitam knjigu sa ovim na umu.^Miraleme, neemotivni ciniku :D

Edited by Evi_
Link to comment
Jeste, nacin na koji on o tome prica je krajnje debilan, kao da zaljubljivanje i ljubav iskljucuju jedno drugo.Mozda je covek samo malo rogobatan i apismen, al ima neke istine u tome da se zaljubljujemo u svoju sliku o nekom koja moze biti manje ili vise realna.Pa kad se iluzije i realnost drasticno razidju sledi neugodno prizemljenje....
Pa to je opšte mesto iz ženskih časopisa.
Link to comment
Pa to je opšte mesto iz ženskih časopisa.
Pa i nije. U ženskim časopisima će vasm obasniti da zbog ljubavi i treba da se "crkava", bar u onima koje sam ja čitala. I to da se crkava u najnovijoj Mango/Zara kolekciji.
Link to comment
klasičan?skužio si ga?svaka ti čast.
kad god neka zena plati glavom pojave se tekstovi mudraca opsteg usmerenja tipa psiholoskinja, sociolog trla baba lankako da takve likove prepoznaju zene. takvi likovi se prepoznaju vrlo brzo u vezi i to nije pitanje vec kako ih se otarasitikad pocne serija maltretiranja za koju po pravilu svi znaju u okolini i nikom nista ili kako znati kad ce da puknu, sta ce dokraja naduvati njihovu agresivnost kod onih najpovucenijih najnesigurnijih kojima je gubitak te zene koju su pronasligubitak svog zivota pa su i spremni da je oni ubiju a da ne ode drugom. Ovo djubre od emisija te teske licne stvari uzivotu gura u pravcu ovakvih reakcija, javni izvrgava ruglu takve koje su prevarene osobe i dodaje dodatni nivo opterecenjaosobama koje drze grcevito drugu.
Link to comment
^^Ovaj čovek je psihoterapeut koji radi sa ljudima koji mu dolaze depresivni jer brak, ljubav šta god nije funkcionisalo kako treba. Po ovome što si ti napisala on treba da im kaže da izađu napolje i cmizdre negde van ordinacije, jer ko je on da se meša u njihovu intimu i privatnost. Eventualno ako ih primi ima samo da sluša ali nipošto da se meša bilo kako u nešto tako intimno i privatno. Elem, kao što rekoh njegovi stavovi su ovakvi i onakvi, i imalo bi tu nekih potencijalno zanimljivih za diskusiju. Međutim reći da neko nema pravo da ima svoje mišljenje/kenjažu (nebitno) na bilo koju temu jer je tema zaboga intimna i privatna je neozbiljno.Inače racionalnost i imaginacija se u naučnom procesu ne isključuju nego su apsolutno neophodni i jedno i drugo - moraš da budeš i jako kreativan i jako racionalan. Ne funkcioniše nauka tako što je neko dobio napad kretaivnog ludila i odlučio da podigne toranj do Meseca, nego valjda mora da zna malo više matematike i takotoga. Zašto je po tebi onda smešno odabrati samo racionalnost a nije samo imaginaciju?Zanimljivo je ovo o jedinom ispravnom putu za međuljudsk odnose. Ne postoji tu neki potpuno univerzalni recept, ali ne postoji ni potpuno slobodno pristupanje komunikaciji koje bi "radilo". Moguće međutim da je Milivojević tu limitiranost suzio više nego što ona to zaista jeste, ali dobro, taman da opet pročitam knjigu sa ovim na umu.^Miraleme, neemotivni ciniku :D
Nisi dobro razumela, jer nemam nista protiv da on prica sta god zeli onome ko je rad da ga slusa, pa jos i da mu plati i dodje mu na noge po njegov savet. Dakle, nema zbora da sam to rekla. Meni samo nije jasno zasto ja moram to da slusam i gledam godinama?? Ne vidim cime je on zasluzio da ga se redovno poziva u emisije i da ga se pita za misljenje?NIsam upoznata sa njegovim opusom niti pratim njegovu karijeru, ali ono sto sam imala nesrecu da cujem, a izaslo je iz njegovih usta, apsolutno ne moze da me ubedi u njegovu strucnost.Sto se tice neozbiljnosti, jesam, jako sam neozbiljna, ali zaista mislim da je isto tako neozbiljno pricati o tako kompleksnim, tananim stvarima kao sto su ljudske emocije sa stanovista neupitne naucne objektivnosti i na ovaj nacin. Ne dovodim u pitanje da postoje izvesni patterni, pravilnosti, ali svesti celu pricu na jedan, meni je van pameti. Sto ti kazes, suzio je.. ne da je suzio nego se sprema bracni inzenjering i vidim ga vec kao strucnog konsultanta u nekoj agenciji..
Link to comment

^^ Pa dobro, ne kažem, a ima i smisla raditi to adekvatno stilizovan.^ Aha OK, ja za Milivojevića prvi put čula kad sam dobila knjigu u ruke, isključila sam se od TVa pošto tu ionako ne nalazim sadržaje koji mi odgovaraju. Svakako ću još jednom da pročitam, pošto sam već malo zaboravila, pošto se slažem da je propagiranje jednog ispravnog puta sumanuto. To nije moj utisak iz knjige, mada može biti da nisam na to obraćala pažnju, ali svakako jeste iz linkovanog članka.

Edited by Evi_
Link to comment

ко што рече др Миралем овај Миливојевић је достигао завидан ниво гимназијског есеја о првој љубави.трабуњање достојно бољег фризерског салона за даме.

Link to comment
Pa i nije. U ženskim časopisima će vasm obasniti da zbog ljubavi i treba da se "crkava", bar u onima koje sam ja čitala. I to da se crkava u najnovijoj Mango/Zara kolekciji.
Pa to. Ovo sto ja pricam je vise opste mesto iz kolekcije saveta nasih mudrih babatetki, koje obicno znaju znanje. A Syme da ne lamentira nad trivijalnoscu komentara, ili nek sam ponudi odgovarajuci naucni pristup temi koju je postavio, da smernice, postavi okvire -_-
Link to comment

ali kako se taj milivojevic pametno ugnjezdio na trziste, svaku najstandardniju temu koju obradi na najstandardniji moguci nacin retusira u kvazikonzervativnom stilu, da bi izgledao kontroverzno. i proda se.

Link to comment
O Milivojevićevim stavovima se može diskutovati, ali nije on ni malo apismen. Vrlo je pismen i prilično inteligentan.A ovo je neki sažetak za novine. Kao što rekoh, u knjizi koju sam čitala daleko od toga da viče zaljubljenost burn on fire. Ali je prosto definiše kao nešto što ako ne umemo da se nosimo sa tim izaziva frustraciju.Ovo što je Syme napisao, da su iluzije potrebne, jako se slažem. Ja bih to proširila dalje da postoji zdrava količina/kakvoća iluzija. Znači zaljubimo se, ali smo u stanju da transformišemo emocije kako ide proces upoznavanja. Tu naravno treba imati malo sreće, a i malo nesvesnog uticaja mozga kad biramo objekt zaljubljivanja.Druga krajnost bi bila jedna moja prijateljica koja je jako osećajna. Ona se jako zaljubila u jednog svog kolegu i to je trajalo godinama, i ne pričam o early teens godinama već o odraslim ljudima nadomak godina kad već dosta ljudi ulazi u porodičnu priču. Na kraju od svega toga nije ispalo ništa, a kad je raščistila priču sa njim ispalo je da skoro sve one njegove divne osobine koje je ona "racionalno" sagledavala iz njegovoh postupaka uopšte ne postoje, neke ni u tragovima. To je već preterivanje u zaljubljivanju. U redu je da je neko princposle mesec, dva, godinu, ali ako od nekog praviš princa 5-6 godina a na kraju ispada da to nema veze sa tom osobom, tu postoji neki problem koji dovodi do toga da zaljublljenost ne evoluira i ne transformiše se u susretu sa realnošću nego da tvrdoglavo ostaje u skoro početnom obliku. I tu ateriranje može da vodi u klasičnu depresiju, a npr sa malo više realnosti možda bismo bili "istrenirani" da u startu osoba koja nam se sviđa bude bolje selektovana, ili pak da realnu osobu u koju smo se zaljubili prihvatimo iako nije "princ".A još veća krajnost su verovatno oni koji idu kod Milivojevića na terapiju, mogu tek da zamislim koliko neki od njih ne mogu da svoje emocije kanališu u nešto ostvareno i koliko posle ateriraju, pod pretpostavkom da kod nas ljudi na psihoterapiju idu kad zađu u zonu nefunkcionalnosti.Ima tu i naravno uzroka koji se ne mogu izbeći, veze pucaju ne samo zato što su u startu počele između nekompatibilnih ljudi i sl. Drugo, nalaženje partnera je realno izuzetno teško za većinu ljudi. Ali svakako ima i ljudi koji od tog zaljubljivanja naprave proces u kome ni u kakvom scenariju ne može nešto ostvareno da ispadne. Na to se bar (valjda) može uticati nekom ovakvom pričom, kad već na puku činjenicu da postoji (u dobrom broju slučajeva) malo potencijalno kompatibilnih partnera ne može.
Evi, Milivojević je apismena budala. Ono što mu se treba priznati jeste da je elokventan i da ostavlja utisak nekoga ko ima veze sa nečim, ali nema.Čitao sam tu njegovu knjigu i ona je mešavina banalnosti (poput ove da se uvek zaljubljujemo u neku svoju sliku, da treba biti racionalan, a ne slepo se povoditi strastima, itd, bla, bla, truć, to piše u svakoj Blic ženi), i outright idiotizama, poput onih da se treba držati tradicionalnih rodnih uloga, jer ćemo u suprotnom svi postati narcisodini muškoženci.Već smo se raspravljali na tu temu, pa da se ne ponavljam. Ne znam kakav je Milivojević terapeut, moguće je da nije loš. Ali kad počne da filozofira o svetu i životu, što zapravo u javnosti radi sve vreme, on je prosto jedan desničarski ideolog koji svoju ideologiju pakuje u masama privlačan scijentistički jezik. Ako želiš, mogu da ti izvlačim njegove budalaštine citat po citat, ali stvarno žali bobe truda. Ukratko, to se svodi na sledeće: najbolje je bilo kad su muškari lovili a žene čuvale decu, a posle toga kada su rodtitelji ugovarali brakove. Danas nam je televizija ugradila tu izmišljotinu o romantičnoj ljubavi i što je pre izbijemo sebi iz glave. Mi sebi treba da biramo partnere onako kako bi ih za nas birali naši roditelji. Uz to: umetnost je, laž filmovi su laž, romantična ljubav je laž. A šta je istina? Istina je da svi treba da žrtvujemo ličnu sreću za kolektiv i rodimo hiljadu dece kako nas ne bi pojeli muslimani koji se množe kao zečevi.Kraj.Fašista, bre.
Link to comment
Pa i nije. U ženskim časopisima će vasm obasniti da zbog ljubavi i treba da se "crkava", bar u onima koje sam ja čitala. I to da se crkava u najnovijoj Mango/Zara kolekciji.
Zapravo, u ženskim časopisima imaš dva seta protivrečnih saveta (bar). Milivojević je jedna od strana tog istog novčića."Treba pomiriti srce i razum" - ovakvim stvarima se pune srednjoškolski spomenari.
Link to comment
ali kako se taj milivojevic pametno ugnjezdio na trziste, svaku najstandardniju temu koju obradi na najstandardniji moguci nacin retusira u kvazikonzervativnom stilu, da bi izgledao kontroverzno. i proda se.
Pa tačno to. Stare vrednosti u mehove nove.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...