Jump to content
IGNORED

Django Unchained


Turnbull

Recommended Posts

  • Replies 327
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kim_philby

    39

  • Turnbull

    36

  • Weenie Pooh

    25

  • Indy

    23

jedno i drugo su zapravo vesterni. samo je bastards daleko uspeliji film. takodje nije vazno sta on zeli od filma (a ja mislim da on zeli da posalje poruku) vec sta dobijamo na kraju.btw, blackexploitation je kompleksan zanr pogledaj 110th street ili cak i boss nigger pa ces videti da postoji i velika doza autoreflektivnosti i jasne politicnosti. blckexp nije samo revenge fantasy vec i nesto daleko vise.
Za to prvo, on je prilično nesuptilan tip - da želi da pošalje poruku, ne bi bilo mnogo diskusije oko interpretacije. Ali ne želi. Voli čovek da se ljudi zabavljaju,da se puca, i da se utrobe prosipaju prkoseći svim zakonima fizike. Jedino ako je to poruka koju šalje...Za ovo drugo - verujem ti ja, ali nisi još objasnio kako to nekritički povlađuje gangsterizaciji crnačke kulture. Mislim, više nego inače, i više nego bilo koje druge kulture. Pada mi na pamet kako je onomad zapenio braneći svoje pravo - skoro obavezu - da upuca klinca koji pokuša da mu obije stan...Ne znam šta je to u vezi sa Tarantinom pa svi redovno hoće da učitaju neke poruke u njegove banalno direktne filmove, jebali ga koferi Džulsa Vinfilda. Edited by Weenie Pooh
Link to comment
Django je masivan!!!Jebanje keve. Odmah dva puta pogledo!Tarantino posto full blooded car, konacno. Basterds pa ovo! UH!
Ovako se voli Tarantino!A za ove sto ga ne vole, bas me briga. Ostaje vise za nas.
Link to comment
Za to prvo, on je prilično nesuptilan tip - da želi da pošalje poruku, ne bi bilo mnogo diskusije oko interpretacije. Ali ne želi. Voli čovek da se ljudi zabavljaju,da se puca, i da se utrobe prosipaju prkoseći svim zakonima fizike. Jedino ako je to poruka koju šalje...Za ovo drugo - verujem ti ja, ali nisi još objasnio kako to nekritički povlađuje gangsterizaciji crnačke kulture. Mislim, više nego inače, i više nego bilo koje druge kulture. Pada mi na pamet kako je onomad zapenio braneći svoje pravo - skoro obavezu - da upuca klinca koji pokuša da mu obije stan...Ne znam šta je to u vezi sa Tarantinom pa svi redovno hoće da učitaju neke poruke u njegove banalno direktne filmove, jebali ga koferi Džulsa Vinfilda.
aman vini - dr. king! dr. king! sam jackson kao diabolicni cica toma. mislim sve je jasno i nesuptilno.pimp outfit? bordo odelo. nigga, i'm gonna kneecap you? mislim od kauboja koga prati i've got a name joe crocea do necega sto je karikaturalni sterotip crnackog gangsta bling-blinga? ne znam kakvu je poruku poslao ali ja volim moje kauboje malo drugacije. mozda sam ja konzerva.
Link to comment

pa nisi konzerva ali jesi moralista i ne volis kada neko konstantno rusi ono sto gradi. ja naime mislim da to sto ti kritikujes, da je to tarantinov kvalitet. da podmece morikonea i korbucija a da se ustvari zajebava kao john woo - to ti je odgovor na tvoju tezu o nepostovanju konvencija gunfighta. da podmece ropstvo a da prica vagnerijansku pricu o superheroju koji uspeva nemoguce. u krajnjoj liniji, da podmece vestern a da ustvari prica zabavni blacksploitation koji pocinje onog trenutka kada django oblaci plavo somotsko odelo sa belim karnerima.

Link to comment

Pa nije ništa suptilno, ali to ne znači da postoji neka poruka. Trpanje referenci ovakvih i onakvih nije zamena za sadržaj nego kićenje forme. Ovo počinje da zvuči kao kad je neko pokušao da mi objasni da Death Proof nije teško sranje od filma nego ga samo ja ne razumem, pošto je on prepun referenci na neka sranja iz sedamdesetih na koja se Tarantino ložio kao mali. Ideš™, trebalo je da gledam gomilu B-filmova da bih cenio genijalnost ovog?Isto tako sa tom fantazijom da Django prosto kipti od društvene svesti i kritike modernog US ropstva. Imaš dobrog Badass crnca kog oslobodi Dr King, imaš zlog Uncle Tom crnca koji je zao radi zloće jer je zao, i onda jedan upuca drugog u kolena i odjaše trijumfalno na svom paradnom atu. A krv se cedi svuda. Rule of cool je jedino pravilo koje Tarantino poštuje, jebe se njemu za anahronizme i za nekakve vestern tradicije koje kao krši. A posebno mu se jebe za dublju kritičku osudu rasnih nejednakosti i Prsten Nibelungelungelungena...

Edited by Weenie Pooh
Link to comment
pa nisi konzerva ali jesi moralista i ne volis kada neko konstantno rusi ono sto gradi. ja naime mislim da to sto ti kritikujes, da je to tarantinov kvalitet. da podmece morikonea i korbucija a da se ustvari zajebava kao john woo - to ti je odgovor na tvoju tezu o nepostovanju konvencija gunfighta. da podmece ropstvo a da prica vagnerijansku pricu o superheroju koji uspeva nemoguce. u krajnjoj liniji, da podmece vestern a da ustvari prica zabavni blacksploitation koji pocinje onog trenutka kada django oblaci plavo somotsko odelo sa belim karnerima.
moguce. samo meni film nakon tog momenta deluje deliricno kao da nije django ostao bez municije vec tarentino. takodje i zigfrid i piter parker su super-heroji zato sto slede odredjene eticke prerogative a ne zato sto su nepobedivi. stavise mogucnost da izgube jeste osnova svakog superherojskog lika.ili django bi bio superheroj kada bi trijumfovao nad svim protivnicima u velikoj kuci uprkos svemu. to bi bio plameni prsten koji dr. king pominje.inace, da ponovim ta prica o nibelunzima je verovatno uz scenu bekstva brunhilde i djanga ubedljivo najlepsa u filmu. istovremeno vraca univerzalni potencijal prokazanoj nordijskoj mitologija koja jos vuce bukagije u obliku svastike i pokazuje kapacitet price da predje kulturne zadatosti.
Link to comment

Ja ne tvrdim da ovde postoji ne znam kakva ultra podzemna poruka, ali zato postoji mnogo usputnih sitnih ćuški, koje Tarantino, kao u šali, ali temeljno lupa današnjoj Americi u njenoj militarističko - intervencionističkoj fazi. Tarantino je i u Bastardsima i u Đangu itekako političan. Ima i vrlo direktnih ćuški, kao npr. ona sa KKK-om, ali i na drugu loptu. Dr. King Šulc je praktično pao sa neba - on nije čovek iz tog vremena, govori drugačije, ostali imaju puno problema da ga razumeju. Nama se prosto kao fakt saopštava njegova korektnost, on jednostavno nije rasista - dakle on je jedini belac u filmu koji nije rasista i kao takav je jednostavno pao s neba. On na jugu deli pravdu, oslobađa robove, kažnjava robovlasnike, pa čak i ima pravo na moralne pretenzije (neće da se rukuje sa DiKapriom). Pošto kod Tarantina posle Džeki Braun, sam dijalog preuzima funkciju podteksta (tako se pojavljuje pulp efekat, b movie eksplicitnost) Da vidimo šta kaže Dr. King posle likvidacije braće Britl:"Everybody calm down, we mean nobody else any harm. I am dr. King Shultz, legal representative of criminal justice system of the United States of America......"Tek kad pogine King Shultz gledamo pravi blacksplotation, poslednjih dvadeset minuta filma. Tek tada Django postaje slobodan.

Link to comment

@historian: To, too old to die young i sto crnih sanduka je odlično.Meni je jedina prava kaubojska scena u pucnjavi u kući ona kada Django i jedan od Kendijevih momaka prođu jedan kraj drugoga, na pola metra, štiteći se kontra rameno i ispale po dva-tri metka bez da ikome išta zafali i zaskoče za vrata, to me podsetilo na kaubojce u 13:00 u okviru "letnjeg bioskopa" :)Što se tiče dubljih značenja, ja prosto ne znam, nemam osećaj.Možda. Kada se svojim izborom obukao u kendijeve gizdave krpe (vale je uloga a ovo je izbor) i kada je, varam li se, prvi put pribegao neosnovanom nasilju ubivši Kendijevu sestru je postao nešto drugo. A to sve od kada nema Šulca. Šta je sloboda bez kontrole. Da li je Đango rob osvete i mržnje? Možda je to neka namerna asocijacija. Možda postoji i neka paralela sa mandingo borcima od tada i reperima danas.Eto, i ovo što kobni kaže, meni ima smisla.Ali film je dobar i bez tereta dublje analize, zabavan je, mada malo predug.

Edited by Vapad
Link to comment

Deder, kobni, koje to ćuške lupa "militarističko-intervencionističkoj Americi"? Živo me zanima. Šta sa KKK-om, što ih ismeva pet minuta i onda svi eksplodiraju, yuk yuk yuk? Kako je to vezano za USA politiku, pobogu? Ako se hoće, mogu tu da se učitaju i dronovi i corporate mentality i Roe vs Wade - ako se hoće. Ali Tarantino se time jednostavno ne bavi - jer ne ume, jer ga ne zanima, jer je entertainer. Svi njegovi filmovi su detinjasta zabava bez mnogo sadržaja, što ih čini 1) popularnim i 2) lakim za učitavanje svega i svačega, kako se kome svidi.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...