Jump to content

Plivanje za časni krst

Filipenko

Recommended Posts

natapaju se oboge kojima se leči psorijaza, ekcem, visoka temperatura i blesavost.
Mislio sam da se salis, ali vidim da se stvarno koristi za lecenje bolesti:Vladika Nikolaj:
Bogojavljenska voda divna je potvrda pravoslavne vere. Njena je osobina da godinama ostaje sveža, ukusna, osvećena i lekovita. Odavno se čuva običaj da se ova vodica čuva u naročitom sudiću cele godine, jer ona pomaže u svakoj bolesti i kad mala deca imaju strah noću, i kad čoveku naglo pozli i kad mu hrana ne prija i kad ne može da podnosi bolove u bolesti i kad mu se smućuju pomisli i ne zna kako jednu stvar da reši - i uopšte, mnogobrojni su prilike u životu i teškoće kad se Bogojavljenska vodica sa verom upotrebi i stvarno koristi. Na sam dan Bogojavljenja crkva dozvoljava da se tom vodicom krope sve odaje i svaki kutak i da sva čeljad šiju koliko ko hoće. Ali, u svima drugim danima godine, Bogojavljenskom vodicom, ne sme ništa drugim danima u godini da se kropi. sem da se pije u bolesti. A zdravi ako žele, moraju koji dan postiti, pa tu vodicu uzeti ujutru.
"Otac Gavrilo"
o.Gavrilo- Bogojavljenska vodica se upotrebljava od Krstovdana uoči Bogojavljenja i osvećenja vodice na sam dan Bogojavljenja pa do odanija Bogojavljenja. Tokom tih dana se vodica upotrebljava za sve što je na duhovnu korist i zdravlje, a nakon odanija praznika se upotrebljava u slučaju da se neko razboli ili se ne oseća dobro. Uzima se ujutro natašte. Vodicu i velikog i malog osvećenja, kao i sve drugo što se osveštava u Crkvi, mogu da koriste oni koji su kršteni u Pravoslavnoj Crkvi, nikako nekrštene osobe, budući da one nisu postali članovi crkvene zajednice. Ovde je reč za Pravoslavnu Crkvu.- Da li treba neki dan postiti na vodi, ulju ili ribi pre uzimanja bogojavljenske vodice nakon odanija Bogojavljenja?o.Gavrilo- To ovisi o tome kako savetuje duhovnik ili sveštenik kome se obraćate za savet. Nije određeno neko pravilo, ne radi se o Sv. Tajni pričešća, niti nju može da zameni bogojavljenska vodica.- Nedavno su me spopali snažni bolovi u stomaku. Oko sat vremena sam se mučio i prevrtao u krevetu, i jednog trenutka mi je došlo na um da uzmem svetu vodicu. Osenio sam se krsnim znakom i sa verom otpio gutljaj vodice, istog trena su bolovi prestali kao rukom odnešeni.o.Gavrilo- Upravo se u slučaju bolesti, malaksalosti ili nekih bolova upotrebljava bogojavljenska voda posle odanija Bogojavljenja.
  • Replies 276
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• Filipenko

35

• Töölönlahti

12

• Прслин

37

• Ravanelli

20

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ima ovoga i van Srbije, recimo ovaj prilog iz Ohrida je super: http://balkans.aljazeera.net/vijesti/bogojavljenje-na-ohridu-praznik-za-turistePravoslavni vjernici slave Bogojavljenje, dan kada je, prema vjerovanju, u rijeci Jordan Sveti Jovan krstio Isusa Hrista. Obilježavanje tog praznika privuklo je nekoliko hiljada turista u Ohrid. Stanovnici makedonskog grada koriste bogatu tradiciju kako bi i zimi njihov grad turistima bio privlačan.

Ovih dana je bilo toliko toplo da je i meni došlo da se brčnem ... Ali je problem u tome što je religiozni karakter manifestacije potpuno potisnuo takmičarski momenat. Što se, na primer, ne bi zapisivali najbolji rezultati u plivanju, pa da postoje zvanični rekordi i sl?Prema priloženim slikama, izgleda da su Vukova rastavljena tri prsta definitivno izbačena iz upotrebe među srbskim patrijotama ...

Edited by stoka

Драга браћо и сестре, са закашњењем вас поздрављам празничним поздравом Бог се јави, а свима који славе Светог Јована желим срећну славу!Не замерите нашим драгим пријатељима са форума њихове добронамерне шале: основу за њих често дајемо ми, верници, а и они међу нама који мисле да су верници и да је кулминација верског заноса петарда. Не замерите ни увреде које сипају недобронамерни форумаши, то су ионако потомци јахача попова подељени само по основи новобеоградски блокови/Дедиње, у зависности од тога колико су наивни њихови преци били. Молимо се за њих, да им Бог да способност да поштују друге чак и када они не мисле као они.Још једном, срећни празници свима који славе, а осталим пријатељски поздрав.

• Create New...